Hurda Cj-7

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan middengeard Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,383

middengeard

Ana Kamp
Yer
MERSİN
Öncelikle iyi günler, siteyi uzun zamandır inceliyorum.
Jeep CJ 7 lere karşı bir ilgim var şuan yurtdışındayım, 17 bin kadar bir birikmişim var, bir tanıdığımız aracılığıyla skoda 1.6 tdi motor ve dsg şanzıman ile beraber fabrikadan getirtecem hurda cj7 arıyorum. Bulabileceğim yerleri söyler misiniz ege bölgesinde cj serisinin çok olduğunu duydum. Yardım ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygılar

Etiketler
Ynt: Hurda Cj-7

Aracı daha çok şehir içi kullanım için istiyorum. Çok çamura batma gibi bir durumum yok açıkçası en azından şimdilik. Eğer araç benzinli olursa onun için de az yakan motor ve şanzıman önerirseniz sevinirim.

Anladım, aslında çok önemli değil gider başka bir motor şanzıman da takılır mesele yakıt tasarrufu. Bildiğiniz uyumlu diferansiyel motor şanzıman var mı az yakmak için

120ps lik mekanik PUMA için iyi diyorlar ama 9 litre , daha az yakan bir motor şanzıman lazım ya da acaba pumayı alıp diferansiyeli değiştirip yani yüksek dişli takıp yakıttan tasarruf edebilir miyiz acaba, konuda uzman olan ağabeylerin yardımları gerekli.

hurda cj 7 diyosunuz trafiğe çıkmayacaksanız ne takdığınızın önemi yok ama trafikde kullanacağım diyosanız yasal olarak benzinli araca dizem motor konmaz yakıt tasarrufuda düşünüyoanız daha hafif kasalı araç düşünmelisiniz sadece motor ufaltmak çözüm değildir birde aracı taşıması var tdi puma gibi motorlar başka araç segmentine aittir

Bilgiler için teşekkürler Ünal bey , hurda aracın trafiğe geri dönüşümü mümkün görünmüyor aynı şekilde dizel araca benzinli motor , benzin araca dizel motor takılamıyor. Forumdaki araştırmalarıma göre
Ford puma 126 turbo dizel motor
Ford puma kendi 6 ileri şanzımanı
NP205 Arazi şanzımanı
ön dana30 arka amc20 difler
44/ 11 mahruti
4 taraf disk fren
Atr lastikler
Ön-arka denge kolu
Süspansiyon sistemi hakkında hala araştırıyorum konfor artışı için yaprak azaltanlar var , serbest süspansiyon uygulanır mı onu araştırıyorum pek mümkün görünmüyor açıkçası ama hala araştırıyorum
Forumdan araştırıp baştan araç yapanlardan sentezlediğim aklımdaki araç bu
Yakıt tasarrufu ve konfor iiçin tavsiyeleriniz varsa söyler misiniz ?

bu ucu bucağı olmayan konu aslında yani cj araca her istediğinizi aslında uygulayabilirsiniz limit sınırı yok cj serisi araçlarda lego gibidir ama hepsinin yapılırken imalat aşamasında hassas noktaları var bide maddi acıdan hesaplanması lazım o sebepden sorunuza illa şu diyemem her işlemin artısı eksisi mevcuttur

Kesinlikle haklısınız Ünal bey,
Aracı kendi zevkime göre dizmek istiyorum. Diferansiyel aks ve taşıyıcı porya konusunda çok bir bilgim yok. Serbest süspansiyon sistemi araca ayrı bir keyif katacaktır. Bana tavsiyeniz ne olurdu merak ediyorum doğrusu

Sistemde bir kaç yenilik yaptım uygunluk + ve - yönleriyle değerlendirmenizi rica ediyorum. Yanlışlarım mutlaka vardır yanlışlarımı düzeltmek için sizden yardım istiyorum

1- Motor :Eğer benzin olursa orjial motoru 4.2, Dizel olursa puma 126 lık
2- Şanzıman : Benzinse T150 ( Ekonomi için dediler, , Dizelse Puma nın kendi 6 ileri şanzıman.)
3- Arazi şanzımanı bulamadım hala ( Kara deniz ve yaylalarda lazım olacak ama hem hafif hem de işe yarar bir tane bulamadım tavsiye eder misiniz bir tane )
4- Diferansiyel: Ön- arka dana 44 ( Ön arka kilitli olacak ) Nedeni Yakıt ekonomisi ve hafifliğinden dolayı forumlarda öyle yazıyordu (( Serbest süspansiyona bağlı olarak değiştirilebilir tabiki ))
Ayna mahruti oranı 44 / 11
5- Lastik olarak ATR lastik 31.10.5r15
6-Ön viraj denge kolları - Arka viraj denge kolu
7-4 teker disk fren ( sadece ön olsa da yetiyordu ama arka frenler westing house olursa araç çalışırken istop ederse şişme yapıp tutmuyormuş.)
8-Elektronik ateşleme
9- KayEn hava filtresi PERFORMANS İÇİN
10-ÖN-ARKA tekerleklerde (sağ ve sol 4X4 aktifleştiren) hublar
11-HİDROLİK DİREKSİYON
12- HİDROLİK DEBRİYAJ
13-HEADERS EGZOS SİSTEMİ
14- Çift boğaz karbüratör
15- Lpg olursa b.r.c 140 kw lık. yakıtı azaltıyormuş 4.2 için ideal dediler.

Merhaba ,

Gerekirse bende arka dana 44 dif, T98 şanzıman ve Dana 20 arazi şanzımanı var. Gerekirse verebilirim.

Projenizde başarılar, kendiniz isteyerek elinizi yağa bulaştırıp yapacaksanız gerçekten zevkli bir işe girişmişsiniz, ama ben bir usataya vereyim o yapsın ben keyfini süreceğim derseniz, Allah kolaylık ve sabır versin.

Osman bey, Şuanda yurtdışında öğrenim görüyorum. Haziranda başlayacağım projeye. Difleri alabilirim haziran da tekrar konuşuruz ya da bana mail adresinizi verirseniz o zaman da görüşürüz. İşin her anında onunla olmak istiyorum. Teknik ekipmanlarım olmadığı için kendim yapamayacam maalesef. Arkadaşımın babası Motor ustası onunla beraber yapacağım. Önce uzun şase bir cj bulmam gerekecek, yavaş yavaş yapmaktansa difleri gerekli aksamların hepsini topladıktan sonra birden boya kaporta - izolasyon - motor dif şanzıman bakımı- gerekli ünitelerin düzeni - elektrik tesisatı- iç aksam ...... diye olabildiğince erken bitirmek olacak . Yaz sonu istiyorum güzel bir araç.

middengeard' Alıntı:
Osman bey, Şuanda yurtdışında öğrenim görüyorum. Haziranda başlayacağım projeye. Difleri alabilirim haziran da tekrar konuşuruz ya da bana mail adresinizi verirseniz o zaman da görüşürüz. İşin her anında onunla olmak istiyorum. Teknik ekipmanlarım olmadığı için kendim yapamayacam maalesef. Arkadaşımın babası Motor ustası onunla beraber yapacağım. Önce uzun şase bir cj bulmam gerekecek, yavaş yavaş yapmaktansa difleri gerekli aksamların hepsini topladıktan sonra birden boya kaporta - izolasyon - motor dif şanzıman bakımı- gerekli ünitelerin düzeni - elektrik tesisatı- iç aksam ...... diye olabildiğince erken bitirmek olacak . Yaz sonu istiyorum güzel bir araç.
oustundag@yahoo.com

öncelikle net bir araca olursa elinizde ona göre bilgi evrmek iterdim ama bu saydıklarınızı cj araca uygulayacaksanız baya maliyetli olacaktır bunu söyleyeyim öncelikle seçeceğiniz malzemeler araçda kullanmak istediğiniz ekipmanlar herşeyi etkiler misal d efransiyelleri değişmekle iş bitmez ekstra saft masrafı çıkar bağlantı masrafı çıkar hidrolik debriyajı araca monte etmek ayrı yeten farklı işdir araç sökülmüşken yapmanı tavsiye ederim elektirik tesisatını sıfırdan yaparken elektirik teisatına koyacaksan sis farı gibi ilaveler ayrı yeten tesisat çektir ve şalter koymayı unutma cj 6 7 8 serisinden aracı tavsiye ederim bu kadar işi yapacaksan defransiyellerini geniş tutman için fren sistemini takacağın defransiyele göre ana merkezini değiştirmeni tavsiye ederim misal ilk aklıma gelenler ama senin saydıkların için ciddi bütçe lazım derim :smiley:)

Mail için teşekkürler Osman bey, dedikleriniz doğru Ünal bey, yani girme bu işe pahalıya patlar yarıda bırakırsın diyorsunuz. 2.el araç alıp modifiye yapmak daha mantıklı gibi ekonomi için nelere dikkat etmeliyim ünal bey, Motor 4.2 olursa hangi diferansiyel şanzıman iyi olur sizce. Cj 6 7 8 uzun şase için konuşuyorum.

bence en doğrusu türkiyeye geldiğinde güncel olarak araşdırısan cok daha net maliyet ve nasıl olacağına dair daha net bilgi alırsın cünki kim yapacak nerden bulunacak vs gibi konular güncel olarak araştırılıp öğrenilirse cok daha faydalı olur birde yapım aşamasında cok detay vardır misal 2000 de boyanır 12 000 de veya işçiliği kimisi misal 1000 der kimisi 10 000 der veyahut alacağın araca göre yapılacak işlemler cok daha farklı olur benim naçizane fikrim bunlara gelince ve aldığın araca göre karar vermelisin böylelelikle 1 defa kendini yorarsın hesabınıda cok daha net yaparsın

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR