Hymer Camp 55 Ruhsatı Konusunda Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan karanfiller Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,867

karanfiller

Kamp I
Yer
İzmir
Herkese selamlar,

1990 model Citroen C25 üzerinde Hymer Camp 55 model bir aracım var. Yurt dışına çıkmak istiyorum, ve gümrükte ruhsatla ilgili bir takım sıkıntılar yaşayabileceğime dair aldığım duyumlar üzerine tecrübe sahibi olanlara burada danışmak istedim. Konuyu doğru başlık altına açmışımdır umarım.

Ruhsatımda marka olarak Hymer, model olarak Camp55 yazıyor. Ruhsatın hiç bir yerinde Citroen veya C25 ibaresi yok. Fakat trafik sigortamda Citroen C25 yazıyor. Bu durumda ruhsattaki marka ile aracın asıl markası (citroen) örtüşmediği için gümrük çıkışında sıkıntı yaşayabileceğimi duydum karavancı arkadaşlardan. Bunun üzerine Ruhsatı düzelttirme işlerine giriştim. İstanbul trafik tescildeki arşivden aracın dosyasının bulunup ruhsatın düzeltilmesi gerektiğini öğrendim.

İstanbul'da bir takipçi ile görüştüm (aracım 34 plaka), fakat takipçi pek yardımcı olamadı. İlk önce 450 TL para istedi, sonra dosyayı çıkarttırdık ama değişik bir şeyler yazıyor evrakta, not da almamışım, hatırlamıyorum vs. diyerek başından savdı. Sonra da adamcağız dün anjiyo geçirdi ve benim iş öyle kaldı.

Bunun üzerine Citroen Türkiye distribitörü ile görüştüm, onlardan uygunluk belgesi alıp trafik tescili tekrar zorlamak için. Fakat distribitördeki yetkili araç 10 seneden yaşlı olduğu için ve aracı kendileri sokmadıkları için TRye, her hangi bir uygunluk belgesi veremeyeceğini söyledi. Şase numarasını sisteme girince ulaştığı tek bilginin Aracın Citroen C25 olarak gözüktüğü olduğunu söyledi. Bana Fransa Citroen'le temasa geçmemi önerdi.

Oysa ben cevval bir takipçinin bu işi İstanbul trafik tescilden halledebileceğini tahmin ediyorum.

Gördüğünüz gibi dertliyim :smiley: Aklımda hala şöyle sorular var, belki yardımcı olabilir buradan birileri.

1- Ruhsatı değiştirtmem gerçekten gerekli mi gümrükten çıkış yapabilmem için. İnsal İnal Hoca, aynı sorun yüzünden 2 sene kadar önce Çeşme'den Sakız'a geçemediğini söyledi örneğin.

2- Eğer ruhsatı değiştirecek olsam gerçekten uygunluk belgesi gerekli midir bu iş için? Gerekliyse nasıl temin ederim bunu?

3- İstanbul'da cevval bir takipçi önerebilecek kimse var mı? :smiley:

4- Başka önerisi olan var mı? Şu aşamada her türlü öneriye açığım.

Şimdiden teşekkür ediyorum yardımlar için.

Gökçen

Etiketler
Sn. @karanfiller, bilmem yazacaklarım cevap sayılır mı ?

Çeşmede yaşanan olay, sakın karavan çıkışının ender olduğu sınır kapısındaki teçrübesizlikten ileri gelmiş olmasın ?

Bence en sağlıklı cevabı, forum yerine, yine çıkışınızı yapacağınız kapıdan telefonla almak belki de en uygunu.
Fakat yine de pek deşmeyin derim. ;)

Tamam bir tutarsızlık var ama bence de çıkış için bir sorun oluşturmayacaktır.
Evet araç Hymer Camp55, evet araç Citroen C25. Her iki belgede de aracın plakası yazmıyor mu?
Yurt dışında zaten trafik sigortanız da bir işe yaramayacak. Turing'den yeşil sigorta yaptırırken, olmazsa her iki bilgiyi de yazdırırsınız olur gider. ;)

Valla ben de bilemedim. Kurcalamalı mı kurcalamamalı mı. Tüm hazırlıkları yapıp sınır kapısında kalırsam çok mutsuz olurum doğrusu :smiley: Yine de öneriler için teşekkürler. Bir gelişme olursa paylaşacağım burda.

Bende camp 51 kullandım, aynı sıkıntılar sadece yurtdışı değil yurtiçindede yaşadım, kuyudan taşı çıkartmak biraz zorlayacak
hep işleri iyi niyetli insanların desteği ile hallettik.
Sigortacıda TUV de hep aynı tekerlemeleri anlatarak işler yürüdü. Heva karavan batınca hymer faturası ile giriş yapan araçların
tüm belgeleri trafik şubede biryerlerde kaldı.
camp 51 kullanan Haldun abi (hiç) yurtdışına çıkanlardan, tabiki Erol abimiz hymer 654 entegre kasa ile 23 yılda sanırım 20 kez
yurtdışına çıkmıştır, gümrükte sıkıntı yaşayanı duymadım. Sadece İnsel sizinde bildiğiniz talihsizlik yaşadı Mesut bey gibi
düşünüyorum gümrüğün karavan çıkışında tecrübesiz oluşu etkili olmuştur.

Geziye odaklanmanızı öneririm, evrakları düzeltebilecek ehil birini bulmadan işlem yapmamanızı dilerim.

Levent Bey öneriniz deneyim paylaşımınız için teşekkür ediyorum. Aksi gibi benim planım da Çeşme'den çıkış yapmak. Bir takipçi ile daha temasa geçtim, Pazartesi günü bir de o bakacak trafik arşivdeki evrakların durumuna, ona göre karar vereceğim.

Anladığım kadarıyla bu çok sık yaşanan bir sorun değil yurt dışına çıkarken. Biraz gümrük memurunun tutumuna bağlı? Oysa ben ruhsat düzeltilmeden kesin kez yurt dışına çıkamam izlenimine kapılmıştım (kimse beni bu yönde bilgilendirdiğinden değil, aksine kendi pimpirikliğimden), fakat şu an anlıyorum ki durum pek de öyle değil.

Bu arada TÜVde hiç sorun yaşamadım ben (henüz bir kere soktum aracı muayeneye) herhalde şansım yaver gitti.

Tekrar teşekkürler,

G.

Gökçen bey, sizin için Erol abi ile görüştüm ruhsatı onunda hymer yazıyormuş, 20 değil :-[ 15 kez çıkmış yurt dışına
hep trakya sınırlarını kullanmış.
TUV' de bir kere kayda geçince araç sonraki muayenede sorun olmuyor,sigortada benzer. Ben karavanı aldığımda muayenesi
yoktu ilk muayene nedeniylede sıkıntı yaşamış olabilirim.
Rotanız güzelmiş günlük ortalama 200 km kolaylık dilerim. selamlar

Ynt: Hymer Camp 55 Ruhsatı Konusunda Yardım

Ruhsatla ilgili bazı gelişmeler var. Yeni bir takipçi ayarladım. İstanbul trafik tescilden aracın dosyasını çıkardı. Tüm evraklarda araç Hymer olarak kayıtlı. Bu durumda son olarak ANkara tescille görüşecek orda da Hymer ise sorun kalmıyor anladığım kadarıyla, ruhsat değiştirmeye gerek kalmayacak. Gelişmelerden haberdar ederim.

Ynt: Hymer Camp 55 Ruhsatı Konusunda Yardım

Ankara'dan da haber geldi. Araç orada da Hymer olarak kayıtlıymış. Bu durmda hiç bir değişiklik yapmayacağım. Gözlerimi yumum, dualarımı edip sınır kapısına gideceğim.

Bu arada şu bilgilere ulaştım.

-Araç 2009 seneside Zekeriya geniş isimli birisi tarafından Ankara'ya nakil ettirilmiş.
-TR ye ilk giriş plakası 06 Z 0947 imiş
-2010 sneesinde Ömer Uslu isimli birisi tarafından İstanbula Nakli aldırılmış. Oradan İzmire satılmış. Ben de İzmir'deki sahibinden satın aldım 2014 Mart ayında.
-Tüm matbu evraklar artık ortadan kalktığı için gümrük şehadetnamesine falan ulaşmak mümkün değil diye öğrendim.

Durum budur...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri