İkinci Defa Karavan Alımına Dair Deneyimler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,665

trek71

Özgürsen, Varsın!
Telsiz Çağrı Kodu
TA2OBY
Merhaba Dostlar,

Biliyorum ki bir süredir ikinci karavanımızla nasıl bir deneyim yaşadığımızı merak edenler var.
Ancak önceki yazılarımızda anlattığımız hikayelerden sonra "sütten ağzı yanan .." deyişine uygun olarak biraz daha temkinli davranmak istedik; o yüzden bu yazıyı ilk 1.5 aylık kullanım sonrasında yazıyoruz. Dolayısıyla gecikme için peşinen özür dileriz :smiley:

Gecikmenin ikinci sebebi de "İyi bir karavan hakkında nasıl bir yazı yazılabileceğini tam olarak bilemiyor olmamızdı :smiley:

Bir karavan gördüğümüzde "potansiyel sıkıntılı" noktaları belirlemeye o kadar alışmışız ki gözlerimiz 5 dakika içinde kapılar, menteşeler, camlar, su ve elektrik tesisatı, mobilya birleşim noktaları; genel mukavemet ve sair noktaları tarar hale gelmiş.

Bizim Adora 593 UP'yi aldıktan sonra da gözlerimiz aynı acımasız taramayı gerçekleştirdi. İlk sınavdan neredeyse tam puan olan Adora'yı akabinde yolda deneyerek ne olduğuna baktık.

Bu sefer "ne olduğundan" ziyade "ne olmadığını" yazmak daha kolay geldi:

-Karavanın tabanı esnemedi; AL-KO şasi travers kullanmamasına rağmen 5.93m uzunluk ve 2.45m genişlikteki kontra taban içinde 8 kişi tepinmemize rağmen şirazesinde durmakta ısrarlı
-Oturduğumuz koltuklardan hiçbiri kırılmadı; mobilya birleşim yerleri ayrılmadı
-Kapımız ve pencerelerimiz tam kapandı; contalar/lastikler arasından su ya da rüzgar sızmadı (basınçlı su ile yıkandığında bile)
-Mutfakta bulaşık yıkarken banyo giderinden yağlı sular yükselmedi
-Su boruları patlamadı
-İzolasyon ve tesisat hataları nedeniyle duş alırken karavanı su basmadı
-Yolda kilitli çekmeceler açılıp içindekiler etrafa saçılmadı

Can sıkıcı bir durum...İnsan eline pense, tornavida, poliüretan mastik vs. almadan; gün aşırı nalbur/oto sanayii ziyareti gerçekleştirmeden karavan hayatı geçer mi hiç?

Şimdi uzun uzun ne yazalım ki buraya?

100 üzerinden 96 puan verdiğimiz karavanımızda puan kırdığımız noktaları yazalım bari:

1) Bu kadar alımlı/donanımlı bir karavana maalesef gazlı boiler koymamışlar. Onun yerine "Truma Therme" denen bir cihaz var. Truma gazlı kaloriferin sıcak hava çıkışı bu cihaza bağlı; 5Lt'lik bir kazan içindeki su kaloriferin sıcak havası ile ısıtılıyor. Tabii bunun için kaloriferin çalışması lazım; yani sadece kışın anlamlı. Yazın ise 300W'lık bir rezistans ile ısınıyor su; yani şebekeye ya da jeneratöre bağlanmak gerek. Yaz günü her ne kadar sıcak su ihtiyacı o kadar yaşamsal olmasa da şu boileri de gazlı yapsaydın ya sevgili Adria! (-3 Puan)

2) Heki tarzı büyük tavan havalandırmalardan birinin açılış yönü 3 sistem buzdolabının arka havalandırmalarına göre ters tarafta. Şimdi diyeceksiniz ki "amma detaya girdin". Şöyle efendim: Saatte 30-40km rüzgar esen bir noktada 3 sistem buzdolabının verimli çalışması için havalandırma deliklerini (denizci deyimiyle) rüzgarın altına almak lazım; yoksa pilot alev etkileniyor; havalandırma da verimli olmuyor. Karavanı bu şekilde konumlandırdığınızda heki'nin açık tarafından gelen güçlü rüzgar havalandırma kapağına gereksiz bir basınç uyguluyor. Tersi yapılsaydı çok daha iyi olurdu. (-1 Puan)

Bu hususlar hariç karavandan çok çok çok memnunuz. Arkaya taktığımız (ve takarken doğru açıyı bulmak için epey hesap yaptığımız) geri görüş/park kamerasının ekrandaki çizgileri sayesinde 2.45m'lik karavanı çekerken şerit içinde tutmakta hiç zorlanmadık.

İlginç olanı; yürür haldeki ağırlığı 1400kg olan bu karavanı çekmek yakıt sarfiyatında önceki karavanımıza oranla (1150kg) hiçbir fark yaratmadı; aynı miktarda yakıtla aynı yolu yapıyoruz.

Sanırım eski karavanımızda zorunlu olan 3 adet akü, 2 adet güneş paneli, tam donanımlı tamir çantası vs. derken bir sürü safrayı artık yanımızda taşımıyor olmamız durumu dengelemiş gözüküyor. :smiley:

Şu anda 140W tek bir güneş paneli ve eski karavandan kalma hurda bir akü (100Ah kapasiteli ama 30Ah ancak var) ile erke dönergecini kurmuş durumdayız.

Günlük enerji harcamamız 12Ah civarında...Benim tecrübemle kışın bile bir panelden bu kadar enerji elde ederiz...

Bundan sonrasını merak edenler için soru-cevap şeklinde yapalım mı?

Sevgiler,

20150725 201632

20150616 172733

20150711 112848

Etiketler
Ynt: İkinci Defa Karavan Alımına Dair Deneyimler

" Can sıkıcı bir durum...İnsan eline pense, tornavida, poliüretan mastik vs. almadan;
gün aşırı nalbur/oto sanayii ziyareti gerçekleştirmeden karavan hayatı geçer mi hiç? "

Behçet Bey yanlış seçim yapıyorsun, ondan sonra şikayetçi oluyorsun... :D
Böyle rahat düzgün karavan adamı yaşlandırır.
bak bir ağabey olarak ikaz edeyim.. ::smiley:

Mücadele insanı genç tutar.
Hem karavanla, hem yapanla, devamlı güreş tutacaksın ki, hamlaşmayasın ;D

Prof. onun için bu mücadeleyi yaptırıyor, ben de o markaya geçeceğim..
Ama benim de bir eksiğim var, İzmirli deyimi ile söyleyeyim, fazla traşa tahammülüm az.. :mad:

Yeni karavanınızı sağlıkla varlıkla kullanın.

Ynt: İkinci Defa Karavan Alımına Dair Deneyimler

Karavanınızın güzel bir dış görünüşü, güzel ve kullanışlı bir iç görünüşü var. Nerdeyse sorunsuz olmasıda çok sevindirici.
Çekme karavanların öncelikle kampinglerde kalacağı düşünülerek yapıldıkları için gazlı boileri herhalde ekstra olarak istemek lazım. Son Fransa gezimizde tekrar gördük, çekme karavanlar kampinglere, motokaravanlarda çoğunlukla karavanparklara gidiyorlar. Üreticiler, kampinglerde nasıl olsa duş var diye düşünüyor olsa gerek. Kampinglerde çekme karavan içinde duş alındığında, atık suyu boşaltılacak yere taşımak kolay olmasa gerek. ;) Çünkü Avrupa‘ da halen kampinglerin çoğunda karavanın durduğu yerde atık su ve wc bağlantı olanakları yok.

Güzel geziler.

Merhaba Behçet Abi,

Kısmetse 2016 senesi içinde Adria 370 planımı yapıyorum... En son sattığım Saly'de çok sıkıntı yaşamamış olmama rağmen anlattıkların ve anlatamadıkların iki yerli çekme karavan eskitmiş bu kuzenin için hayal gibi geliyor....

Keyifli gezilerin olsun... Yolunu Ankara'ya da düşür...

Merahabalar karavanınız hayırlı olsun güzel günlerde kullanın benim karavanım yok şu an araştırma aşamasındayım youtube ve net ten araştırdığım kadarıyla çeme karavana karar verdim Adria nın Adora modeli en beğendiğim modellerden birisi sizin aldığınızı ve yazınızı okuyunca çok sevindim fiyat ve alım işleriizi biraz anlatırmısınız ne kadar harcadınız sonradan şu da gerek dediğiniz ne var maliyet hesapları yapıyorum da :smiley: arabamıda değiştirecem şuan şehir içi az yakan dizel küçük bir aracım var karavan alırsam suv yada jeep almayı düşünü yorum yada almalı mıyım

Merhaba Behçet Abi,

Kısmetse 2016 senesi içinde Adria 370 planımı yapıyorum... En son sattığım Saly'de çok sıkıntı yaşamamış olmama rağmen anlattıkların ve anlatamadıkların iki yerli çekme karavan eskitmiş bu kuzenin için hayal gibi geliyor....

Keyifli gezilerin olsun... Yolunu Ankara'ya da düşür...
370 ler benim de çok hosuma gidiyor.390 la arasında sabit yatak dışında fark yok mu acaba donanım açısından..

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tekrar merhaba,

Bu yazıyı Abant dönüşü Poyrazlar Gölü'nün kıyısından yazıyorum. Belki Mustafa Bey okur da Hymer'i ile ziyarete gelir; daha 2 gün burdayız :smiley:

Engin Bey: Böyle bir karavan aldıktan sonra eklenecek çok fazla bir donanım kalmıyor geriye.

Benim karavana eklediklerim:
-1 adet 140W güneş paneli
-1 adet 300W modifiye sinus invertör
-1 adet akü (60-100A arası bir şey iyidir; bence ille de jel vs. Olması gerekmiyor)

Acil durumlar için bir de 2000VA Aksa portatif jeneratörümüz var. Hepsi bu!

Karavanı alın; keyfini çıkarın :smiley: Olması gerektiği gibi.

Bu arada Adria'lara fiyat/performans olarak ve Türkiye'de 5-6 değişik modeline satın almadan dokunabileceğiniz için bir sempatimiz var öte yandan bütün Avrupa karavanların da benzer standartlarda olduğunu söylemek gerek.

Fiyat konusunda Hüseyin Gencer Bey (Adria Türkiye) tamamen şeffaf bir şekilde yardımcı olacaktır.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Geçen sene Abant gezimizde -11 derecede bir Pino ile maceramızı aktarmıştım.
Bu sene aynı noktada gece -14'leri gördük Adria ile.

Açıkçası bizim kullandığımız Adora modeli özellikle bu tür zorlu kış koşulları için üretilmiş bir karavan değil. En azından üretici firmanın böyle bir iddiası yok: Adora modeli için katalogda ispanya sahillerinden resimler kullanılmış. Oysa Alpina modeli için Alplerden karlı resimler var.

Buna rağmen Adora tık demedi; içi güzelce ısındı. Hatta sigara içtiğimiz için çoğu zaman tavandaki büyük heki'yi aralık bıraktık. Duvarlarda terleme vs. Olmaması içimizi rahatlattı.

Aşırı kar yağışı nedeniyle truma/alde bacalarının karla kapanmamasına dikkat ettik.

Bir de eksi derecelerde normal lpg tüplerinin donduğunu keşfettik. O yüzden kışın propan oranı yüksek marin gaz kullanmak lazım.

Şimdilik arada tüpün üstüne yarım litre ılık su dökerek idare ediyoruz.
Ne diyelim: Gezen bilirmiş :smiley:

Maaşallah Allah keyfinizi daim etsin çok güzel kareler..aracınızın motor hacmi beygir ve tork değerleri nasıl acaba?o karda koca karavanı çekerken zorlanmadınız mı?

Merhaba emperor03,

Aracımız 168HP VG33E motorlu 3.3Lt benzinli Infiniti QX4 (Nissan Pathfinder kuzeni).

Bence muhteşem bir araç; lpg ile kullanıyoruz. 2500kg'ya kadar çekme izni var.

Önümüzdeki sene BF Goodrich lastik takacağım ki karda zincir tak çıkar gibi dertlerim olmasın artık.

Tabii ki bence karavan çekmek için düşük devirde torku daha yüksek bir dizel araç daha uygundur. Ama biz bu aracı çok seviyoruz. Şimdiye dek bizi hiç üzmedi :smiley:

Avrupa üretimi karavanları yürütmek aynı kilodaki yerli bir karavanı yürütmekle aynı mı sizce?

Bu karşılaştırmayı yapmam mümkün degil çünkü uzun süreli çakma şaseli bir karavan çekmedim. Ama bir fark olması gerekir zannediyorum; en azından aynı boydaki bir yabancı karavanın yerlisine göre %30 daha hafif olduğunu düşününce...

Cevabınız için teşekkür ederim.tekrardan iyi geziler diliyorum..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR