İlk Çalıştırmada Açık mavi duman?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erolkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 94,726

erolkan

Zirve
Yer
Fethiye
arkadaşlar bugun sabah arabayı ilk çalıştırdıgımda egzostan açık mavi duman çıktı bir süre sonra kesıldı..biraz yol yaptım sonra stop edip tekrar çalıştırdım bu sefer çıkmadı.. acaba bunun sebebi ne olabılır?bu arada 1 hafta önce 5/30 olan yagımın yerıne 10/40 yağ koydum acaba bu sebeb olabılırmı?ne yapabılırım

Etiketler
Ynt: İlk Çalıştırmada Açık mavi duman?

Mavi dumanın nedeni yağdan kaynaklanır. Yağların viskoziteleri yani akışkanlıkları (akabilirlik) vizkozite endeksi ile belirtilir. 5/40 yağ yaz ve kış koşullarındaki viskoziteyi gösterir ve 10/40 yağa göre daha ince ve akışkandır. Pistonlarda iki grup sekman bulunur bunlardan yanma odasına yakın olan kompresyon sekmanı karter tarafındaki ise yağ sekmanıdır. Yağ sekmanı pistonun hareketi sırasında cekette (gömlekte) oluşan yağlanmayı sıyırarak kartere boşaltır. Yağ daha kalın olursa yağ gömlekte kalabilir ve yanma ile birlikte oluşan ısıyla yanar ve mavi duman atar. Dumanın motor soğukken olmasının nedeni soğuk motorda sekman gömlek toleransının fazla olmasıdır. Tavsiye edilen yağı kullanmanız bu anlamda faydalı.
Eğer araç turbolu ise daha ciddi bir sorun var demektir. Araçta turbo var mı?

Bazen kötü yakıt da bu tip sorunlara neden olabilir. Yakıt aldığınız yeri değiştirip tekrar bakmakta fayda var.
Motor yağını değiştirdikten sonra da sorun devam ederse aşağıdaki şekilde bir deneme yapın.
Aracı çalıştırdığınızda diğer bir kişiden aracın direksiyonuna geçip vites boşta iken birkaç kez gaza ani basıp çekmesini isteyin. Bu sırada egzost çıkışına elinizi tutun, elinize yağ geliyorsa motor egzost tarafına yağ atıyordur ki bu ciddi bir durumdur. Yağı değiştirmeden önce bu sorun varmıydı? Eğer yoksa korkulacak birşey yoktur.

bu video motor sogukken çalıştırma esnasında çekılen..
http://youtu.be/ZVkfjM8eJZk

buda 1-2 saat kullandıktan sonra çekılen vıdeo..
http://youtu.be/P_HK00ljEa0

Araç kaç km de? Ne kadar yağ eksiltiyor? Takip edebildiniz mi?

juggler' Alıntı:
Araç kaç km de? Ne kadar yağ eksiltiyor? Takip edebildiniz mi?
aracım 191.000kmde..aldıgımda 10/40 yağ vardı 168000 kmde..daha sonra yağ değişiminde 5-30 motul yağ kullandım..eksıltme olmadı..şimdi ise tekrar 10-40 yaga döndüm..ama 10-40 yaga gectıgımden berı sankı arac daha atak oldu gibime geldi..

5/30 yağ kullanmanızı tavsiye ederim. Km si fazla olan araçlarda (sizin aracınızda olduğu gibi) bahsetttiğim durum daha fazla gözlenir. Yağın güce olan etkisi ancak dyno üzerinde fark edilebilecek kadardır. Sizde plasebo etkisi yapmış bence.

sorunu bulduk gibi.benim lpg kitine ait olan yaglayıcının ayarı fazla acılmış onu kıstık.şimdilik bir sorun yok gibi..

Merhaba megan 1 1998 model 2000 motor 165000 km de aracın mavi duman atıyor neden olabilir ilk çalıştırdığı m da içeride çok fazla koku geliyor benzin mi yağmı bilmiyorum

arabanın altından bir şey akıyor sabit durunca yağını kontrol ediyorum ama bir degisiklik yok ne yapmam gerekiyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR