Ilk Cb Telsizim Bende Aranıza Katıldım.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ahmetcan466 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 116
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,054

ahmetcan466

Kamp II
Merhabalar ben Tekirdağ Şarköy den Ahmet Can. Bir kamu kuruluşunda çalışmaktayım. Bulunduğum kurumda aktif olarak telsiz kullanmama rağmen halk bandı telsizi merak ettigimden Stabo Magnum M marka bir telsiz edindim. Artıları ve eksileri nelerdir bilmiyorum. Ustalardan tavsiyelere ihtiyacım olacak.
Herkese iyi forumlar.
04e7686bcdef9fe6bbea391a5e754a56
606bcf0e3ada0cd9cff7a96692fe3f42

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Merhabalar ben Tekirdağ Şarköy den Ahmet Can. Bir kamu kuruluşunda çalışmaktayım. Bulunduğum kurumda aktif olarak telsiz kullanmama rağmen halk bandı telsizi merak ettigimden Stabo Magnum M marka bir telsiz edindim. Artıları ve eksileri nelerdir bilmiyorum. Ustalardan tavsiyelere ihtiyacım olacak.
Herkese iyi forumlar.
Ekli dosyayı görüntüle 53956Ekli dosyayı görüntüle 53957

Merhaba Arkadaşım, Hayırlı olsun.

Ne tür telsiziniz olursa olsun, önemli olan takacağınız anten, antenin yeri ve antenin ayarıdır. Marka farkı sadece görünüşte ve bir takım alış ayarları ilavesi demektir, ama Göndermede güç farkı yoksa ki olmamalı, legal güç 4 Wattdır, hepsi aynı gider..

1- Kullanacağınız antenin, cihazınıza uygun olduğuna emin olun ( CB ise CB anteni, Dual bant ise Dual anten gibi)
2- Anteni takacağınız yer, binek araçlarda sol veya sağ arka, Off-road türü araçlarda ise ön motor kaputu veya yükseltilmiş tampon olmalıdır, ( ki ağaçlara anteninizi takıp kırmayın, gözünüzün önünde olsun)
3- Anten dipliğiniz çok çok çok iyi şase almalıdır. Gerekirse boyanın kazınması ve/veya şasede ayrı bir kalın kablo ile toprak çekilmesi şarttır. Toprak kablosu olarak, anten kablosunun örgülü dış kısmını soyup kullanabilirsiniz.
4- Anteninizin dibinin yüksekliği en az motor veya bagaj kaputu hizasında olmalıdır. Hatchback' ler için tavana yakın olmalıdır.
5- Montaj bittikten sonra antenin SWR ayarı dediğimiz, anten-kablo-cihaz uyum ayarı yapılmalıdır. Bu ayar, öncelikle antenin boyu ile oynayarak yapılır, Ayar tutmazsa topraklaması kontrol edilmeli, olmazsa anten kablo boyu değiştirilmelidir, gene olmazsa antenin yerini değiştirerek yapılır. Bu ayarı yapmak için gereken cihazın adı SWR metredir. Bu cihaz olmadan olmaz. Ayarsız cihazın göndermesi düşük olur, cihaz çabuk ısınır ve çıkışları yanabilir. (Ayarsız antende, Dinlemedeki farkı anlamanız mümkün değildir.)

Resmi kurumunuza iş yapan yerler de umarım size bu konuda yardımcı olurlar..

Başarılar dilerim, Saygılar, Atila, TA1DX

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Atila Bey. Bizim teknik ekipte bulunan arkadaslarda dediginiz cihazlar mevcut. Benimde elim havya tutar ancak bu konuda fazla bilgim yok. Şimdi benim cihaz FM ve AM bandlarinda calisiyor.
Ben ekseri araçta kullanmayı düşünüyorum. Elimde 2 Adet araç anteni ve kablosu mevcut. Onlarinda resimlerini koyarim uyup uymadığına birlikte karar veririz.
Bizim kurumun telsizleri 34-35 Mhz te çalışıyor.

Merhaba Ahmet Bey, iyi günlerde kullanın, sizin iş yerinizde kullandığınız araç antenleri CB için kısa kalır, bilginiz olsun.

Saygılar, Atila,
Antenin Tam boyu 180 cm su anda aracimin bagajında duruyorlar. Eve gider gitmez resimlerini atarım.
Aynı zamanda dip kısımları yay gibi ve onunda altında 1/2 Inc boru şeklinde icinde kalin bakır tel sarımı var. Sizce işimi görür mü araçta?
İlginiz için tekrar teşekkür ederim Atila Bey.

Antenlerim bunlar gece gece pek net olmadı resimler ama en azından bir fikir oluşur olumlu veya olumsuz
296d37199a8c64efc928927942eaacaa
3e18e7177a324915da444b41a48430ce

Bu akşam araçta deneme yaptım araç Hyundai Starex Arka sol tarafa tavana anteni koydum.
Telsiz bağlantısını yaptım. Telsizi açtım Butun kanalları gezdim yavaş yavaş hem FM de hem de AM de sadece cızırtı geldi hiçbir ses duymadım.
Tx Rx yazan kısımda kanal degistirirken bazi kanallarda 2 kademe bazı kanallarda 4 kademe bazı kanallarda ise hiç yanmiyor
Mandal yaptigimda 4 kademe full yanıyor.
Acaba nerde yanlış yapıyorum.
Ustalardan tavsiyelere ihtiyacım var.
Sağlıcakla kalın.

CB 11. Kanal a.m. modunda yüksek bir mevkide dinlemede bekleyin.
Arada bir Türkçe - ingilizce çağrı yapın.Kanal dinleyerek gezin.
Ne diyeyim artık?
Umarım anten montajını yaparken swr metre kullanmışsınızdır?
Hiçbir şey duyamadığınıza üzüldüm. Sonuçları buradan paylaşırsanız memnun olurum.

Onerileriniz için teşekkür ederim. Deneyecegim .

Şu saat bende 10-12 yabancı ve 2-3 de Türk istasyonu cb kanallarında duydum.Sanırım mobil durumdalar.Sinyal zayıflayıp güçleniyor.Sizde, Öğlen civarı ve öğleden sonra deneyin.
Ayrıca mevkiniz yakın ise, balıkçı tekneleri ile de sohbet edersiniz.
CB kanalları çok uzak istasyonlar için gece ölüdür.Gece en fazla iyi ihtimal 100km civarı haberleşirsiniz.Ama gündüz binlerce km.
Başarılar.

Tam deniz kenarindayim aslında birazdan denerim. Birde bizim rölenin olduğu tepede bir deneme yapma planım var. Rakım 445m saros u ve Marmara denizini Tam olarak görüyor. Daha önce Balıkesir kepsuttan Tekirdağ ve Kırklareli Mayadag ile gorusmustum resmi telsiz ile

MMmm güzel.
Resmi telsiz in (gizli değilse);
yaklaşık frekans yada bandını
Ayrıca gücünü ve antenini (mobilmi sabitmi )bilmek isterdim.

Midland marka telsiz aynı telsizleri hem sabit hem de mobil olarak kullanıyoruz. Çıkışlar gayet yüksek 40-50watt civarı olması lazım.
34-35 Mhz te çalışıyor lar.

Şu anda durum nasıl?
CB de istasyonları sayamıyorum bile.İtalyan ve Almanlar doluydu kanallarda az önce

Saat 16:00 - 17:00 arasında açtım araçta AM 11. Kanalda durdum ancak çok birşey duymadım bulunduğum yer ile alakalı olabileceğini tahmin ediyorum. Birde mandal yaptigimda çıkış vermiyor gibi geldi birşeyler ters gidiyor gibi :-(

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.