İlk Etapta Nelere Dikkat Etmeli

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan onderkavas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,521

onderkavas

Ana Kamp
Yer
İstanbul- Bahçelievler
Merhabalar
25 yaşındayım foruma yeni katıldım. 71 model vosvos ve 73 mb 230.6 sahibi oldum . Şimdi ise cj lere merak salmış durumdayım. 15 bine kadar bütçem var. Genel olarak asfalt kullanıcısıyım. Bu doğrultuda bir araç bulabilir miyim? Bulabilirsem nelere dikkat etmeliyim? Önder KAVAS

Etiketler
Söylenecek o kadar çok şey varki

İlk olarak işin 15000 ler ile bitmeyeceğini sürekli bir masraf yapacağını söyleyebilirim

Ayrıca cj ye ayıracağın zaman ve paranın eşin tarafından nasıl desteklenip desteklenmeyeceğinide düşünmeli öyle bu işe girmelisin tavsiyesindeyim

Bunları işe düşük bütçeyle başlaman yeni evli olman ve yaşının genç olması sebebi ile yazıyorum yanlış anlamazsan tabi

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Ynt: İlk Etapta Nelere Dikkat Etmeli

eşimle ilgili bir sıkıtım yok çok şükür. İlk defa yaşlı bir araba kullanmayacağım için bazı zorluklarla karşılaşacağımın da farkındayım elbette ama ilanlara bakarken nelere dikkat etmem gerektiği konusunda tereddütlerim var açıkcası.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-1979-cj6-masrafsiz-161411026/detay/

mesela boyle bir araç var cj6 diyor araştırmalarıma göre cj6 u kapı olmuyor yanlısmıyım ?

İlk olarak her cj modelinin karakteristik özlellijleri var
Bu araçta cj7 yada 83 öncesi cj8 lerin kapıları uydurulmuş. Hardtop iste cj7 den uydurulma. Kupa kısaltılmış. Araçta orjinal motor yok şanzımanın ne olduğu konusu şahibeli ki motordan bile önce bence şanzımanın ne olduğu çok önemli (şahsi görüşüm)
Bu paraya görsel olarak güzel bir araç ama cj6 orjinalliğin dışında toplanmış.
Bu hem avantaj hem dezavantaj

Bir cj seçilirjen en öemliler şanzıman motor difransiyeller
Yani yürür aksamıdır. Yürürü iyi bir cj nin görselliğini düzeltmek çok zor değildir. Ama tam tersi tam bir işkence.

Tabiki seçerken görselliğede çok önem veriyoruz ama tavsiyem cj alınırken cj ile uzun zamandır uğraşan insanlarla araca gidilip bakılmalı ve incelenmeli. Bu araçların hakkında birçok ysta hiçbirşey bilmez ve gösterdiğiniz kişi çok iyi usta bile olsa yanlış yönlendirebilir

Ercan Arslan'a tamamen katılıyorum. Bu araçlarda öncelik yürür takımdır ve yine bu araçları değerli kılan da orjinal olması. O yüzden motoru değişmemiş ve başka araçlardan uydurma uygulamalar yapılmamış bir araç bakmanı tavsiye ederim. Elbette avantajları var, mesela yakıt dizel motorlarda daha uygun olur. Görselliğe gelince eline geçtikçe alır takarsın. Yeri bellidir, alacağın bellidir.

Aracı alırken mutlaka anlayan birine göstermen gerektiği taraftarıyım. Çünkü cj'lerin motoru biraz yoruma kapalıdır ustası bakmazsa. Mesela geçen hafta yaptığım şehirdışı yolculuğunda alt tarafı bir sinyal bozuldu. Götürdüğüm herkes arabaya uzaydan inmiş muamelesi yaptı. O yüzden bulunduğun şehirde bir Jeep ustası olup olmadığını da önceden araştır derim, bu yükünü hafifletir.

Gelelim asfalt kullanımına. Bu araçlarda çok konfor beklememek lazım. Vosvos sahibi olman elbette rahatlık sağlar, ama bariz bir kullanım farkı olduğunu da bilmeni isterim. Hidrolik direksiyon, disk fren, yükseltme kiti ile birlikte belirli bir konfora ulaşabilirsin elbette. Ancak bunlar da arabanın yarı parası kadar eder. O yüzden uzun vadeli bir araç düşünüyorsan, 75 model üzeri bakmanı tavsiye ederim ki araca verdiğin emek ölü yatırım olmasın. Ve yine en önemli nokta önce yürür, sonra görsellik.

Zaten forumu okuduğun zaman her konuda aşağı yukarı bir bilgi birikimine sahip olursun. Ben de buralarda yeniyim ve burdaki abilerim, yaşıtlarım sayesinde çok faydalı bilgilere sahip oldum. Böyle bir platform bulmuşken sonuna kadar yararlanmanı tavsiye ederim.

Avantaj çünki görselliği güzel sayılabilir şeklinde toplanmış u kapı avantaj s kapı hayranı değilse. Ama tamamen orjinal görünümünü yitirmiş bir cj6
Cj7 mi cj8denmi kesilmiş cj6 ya u kapımı eklenmiş ve kesilmiş ya bu nedir sorusunu sorduruyor adama buda satarken dezavantaj, zaten buda fiyatından okunuyor .
Eğer aracında sorun yaşamayan biri ise bu fiyata kimse satmaz diyebilirim düzgün hatdtoplu bir cj yi

İstanbul Bahçelievlerde ikamet ediyorum öncelikle bunu paylaşmam gerekiyormuş sanırım. Özellikle cj yapan bir ustam yok. Yazılanlardan çıkartmam gereken de bu araca bulaşmamam gerektiği mi olmalı ?

Gökhan cezan ümraniye tarafında yılların cj ustasıdır. 05056154984 telefonu benden aldığını söyleyebilirsin. Ekspertiz için yada alternatifler için kendisiyle irtibata geçmenizi tavsiye ederim.

teşekkür ederim öneri için.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-jeep-orjinal-cj5-isteyen-buyursun-gelsin-154705619/detay bu araç için ne dersiniz acaba?

Anladığım kadarıyla bütçe sıkıntın var. O yüzden iyi bir araştırmak gerekiyor sadece. Yürürü iyi durumda bir araç bulursan sağlam bir ustanın yaptığı bakım seni uzun süre idare eder. Sonrasında da elinde oldukça bir şeyleri halledersin. Ama cj yapmakla biter mi dersen, bitmez... Bu arada ilk linkteki araca da iyice bi baktırmadan bulaşma derim.

Bu mavi araca bi bakmak gerek mesela motoru ne şanzımanı ne . Ararsan herkez telefonda herşey orjinal diyo gidince bin tane şey çıkıyo orjinal olmayan :smiley: ben anlamıyorum diyolar söyleyincede. :smiley:

Cj 5 lerde 78 ve sonrası tarcih ediliyor ön frenler disk olması ve şanzıman farkından dolayı yanılmıyorsam t4 şanzıman var

78 sonrasında elektronik ateşleme de var abi yanılmıyorsam. Bu arada Önder bey ben sorunuzu yanlış anlamışım o yüzden yanlış bilgi verdim. Şuan üstteki mesajda düzenlemeyi yaptım, kusura bakmayın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.