İnsan Günde Kaç Km.Yürüyebilir.?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tolgaturk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 73
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 329,959

tolgaturk

Ana Kamp
Selam arkadaşlar.
Ortalama zorluktaki parkurda uygun hava koşullarında yüklü,yüksüz kaç kilometre yürüyebiliriz ?
ayrıca tecrübeli arkadaşlar 10 günde alınabilecek ortalama yoluda söylerlerse sevinirim.

Etiketler
Ynt: İnsan Günde Kaç Km.Yürüyebilir.?

Bu soruya kesin bir cevap vermek zor. Kişilere ve şartlara bağlı bir konu. Uzun yürüyüş denemelerim oldu. Bazı şehirleri baştan başa yürüdüm. Mesela Ankara, Antalya gibi...

Kendi adıma uygunşartlarda, mola vererek ve yeme içme dahil, yüksüz yada çok az yüklü, serin havalarda 12 saat içinde 100 km. yol alabilirim Allah'ın izni ile. Yani sabah erken saatlerden ikindi-akşam saatlerine kadar.

Hatta bazıları daha fazla yol katedebilirler.

Böyle bir gezi düşüncen varsa sıcak bunaltıcı günlere kalma derim. Aslında bisiklet ile seyehati tavsiye ederim.

NOT:

Yanında iyi bir yol arkadaşın varsa, çok daha eğlenceli ve kolay olur. Yoksa minik bir FM radyo çok işine yarar.Su ve ayakkabılarına dikkat et. Yerleşim yerlerinde yürüyeceksen yanına ağırlık almana gerek yok. (Yiyecek ve çok miktarda su gibi). Tabiki malzeme listesi bitmez, bunları kendi ihtiyacına göre tesbit et.

Sayın süvari 12 saate 100km ile çok iyimser hatta imkansız birşey söylemişsiniz. Bunun için ortalama 8.33 km/saat ile yürümeniz gerekir ki bu aslında yürüme değil koşma hızıdır. 12 saat boyunca bu tempoyu (molalarıda düşünürsek bu hız 10 km/saat den düşük olmayacaktır) korumak birçok maratoncu için bile çok zor.
Çok iyi bir tempo ile bir insan 7 km/saat ile yürüyebilir. Ortalama gündüz süresinin 12 saat olduğu bir bahar günüde en iyi şartlarda bu tempo ile 10 saat yol alabilir. Bu durumda günlük yürüme mesafesi kondisyonu iyi bir insan için 70 km'yi ancak bulabilir.

Taner bey yazımı tekrar okursanız kesin bir iddiada bulunmadım. Zaten bu konu tartışma konusu olmasın diye yazımın başında bunun kişilere ve şartlara bağlı olduğunu belirttim.

Ben kesinlikle yaparım demedim ki!....Allah'ın izni ile yapabilirim kendi adıma diyorum.

Siz kesinlikle imkansız demişsiniz ve kendi kafanızdan bir hesap yapıp 70 km. çıkartmışsınız. Ne fark eder? 70 km. yürüyen adam 90 da yürür 100 de. Orada vediğim saatler kesin bir saat değil ki. Sabah güneş doğmadan yola çıkıp akşam konaklamak arasında 15-16 saat var. Neyse Allah'tan şahitlerimiz var.

Anladığım kadarı ile siz çok uzun mesafeler yürümüşsünüz.

Yanıtı olmayan bir soru bu.
Çünkü ortalama bir zorluk ile neyin kastetilmekte olunduğu bile belli olmamakta.

Bu nedenle belli bir rakam vermek sadece tahminden öteye geçemez.

Doğada solo olarak yaptığım yürüyüşlerde fazla dik çıkış içermeyen patika geçişlerinde ki ortalama hızım saatte 5 km olduğundan 12 saatlik bir yürüyüşte 60 km alabilirim gibi görünse de molalar ve arazi koşulları nedeni ile böyle bir rakama ulaşmak imkansız gibidir.
Tabii bu soruyu bir koşu pistini kullanarak cevap ararsak rakam daha da yükselerek 70-80'e ulaşabilir.
Yine de ,

Kesin cevabım ise Yanıtı olmayan bir sorudur diyorum tekrar ile.
;D

Çok doğru Murat bey.

Geçen gün fotoğraflarını koyduğum orman yürüyüşünde, sabahtan akşama kadar 3 km. yolu ailecek zor yürüdük. Devamlı fotoğraf çekme, dinlenme, dereler......

Fakat bir insan kaç km. yürür? sorusu, insanın hiç gereksiz mola yapmadan düz yolda yapacağı azami mesafe anlaşılıyor. Yürüyüş atletlerine bir bakın, aslında öyle yürümüyoruz.
Orada amaç hızlı yol almak.

Bir de şu konu var "Sabahtan akşama kadar" sözü. Kimisi için sabah demek saat 8.00 demek, benim için 6.00 demek. Akşam ise yazın 8.30 da güneş batıyor. Bunlar muğlak
konulardır ve kesin olur ya da olmaz demek doğru değildir.

Fakat uzun yürüyüşler çok güzel faaliyetlerdir. İlk seferlerinde insan zorlanır, sonra alışınca her şey çok farklı oluyor.

İyi günler,
Murat Bey'in söylediği gibi bence de yanıtı olmayan bir soru, ancak bu konuda bir standart var. Yürüme işini profesyonel olarak yapan piyadelerin bu konudaki standardı ; 1 saatte 4 km. dir. Selamlar.

Arkadaşlar nette araştırdım bu konuyla ilgili pek bir bilgiye ulaşamadım.
matamatiksel hesaplar genelde yapılmış ilgili konularda
tecrübelilerin bilgilerini payşlaşması gereken bir konu bu bence hesap kitapla olacak iş değil.
bu konu.. araştıranlar için faydalı olacak kanısındayım
anlaşılan o ki zorlanmadan saatte 4 km yol gidilebiliyor.
10 güne yayılacak bir yürüyüş düşünürsek günde kaç saat yürünebilir
kaldıki her gün 12 saat yürüyebilmek imkansız gibi geliyor bana.
kaldıki rekor yürüyüşü yapmıyoruz değilmi ::smiley:

Geçenlerde bir yazı okurken ''dayanıklı'' diye tabir edilen atların günde 70 kilometre gidebildiğini okumuştum ;D.Gerçektende 70+ km yürüyebilirse bir insan,demektirki beygirlerin pabucu dama atıldı ;D
Ben o kadar uzun yürümdeim hiç ama endurans sporlarla uğraştım.Buradan da biliyorum ki günlük olarak kişinin kendisine göre belirli bir limiti aştığınızda dinlenme süreniz katlanarak uzuyor.Yani ertesi gün bu yolu yürümek imkansız gibi birşey.Bahsettiğimiz dönem 10 günlük bir dönem,peşimizden kovalayanda yok sanırım.
Hem aşırı yorulmadan hemde işin zevkini kaçırmadan 10 günlük bir dönemde, günde 15-25 km yürünebilir diye dünüyorum ben

Arkadaşlar gözünüzü korkutmayın. :D

Bu iş elbette biraz yorar. Akşam yatınca sabah kalkamayacağınızı düşünürsünüz ama öyle olmuyor. Sabah çok erken saatte kendiliğinizden uyanıp kalkıyorsunuz.
Zaten spor yapmanın faydası burada da görülüyor. Ayrıca burada geçen km. rakamları kimsenin gözünü korkutmasın arkadaşlar. Biraz cesaret...........Herkes benim verdiğim
100 km rakamında takılıp kaldı. Bu rakam sembolik bir rakam.

Ayrıca Sinan kardeşim atların yaptığı mesafe konusunda verdiğiniz rakama katılmıyorum. Benim büyük dedelerim asfaltlar ve otobüsler yokken bir ilden diğer ile merkeplerle giderler oradan zeytinyağı alıp gelip satarlarmış. Gidiş 40 km. geliş 40 km. O zamanlar yağ ticareti katırlar sırtında olurmuş. Daha zengin ve variyetli tüccarlar ise atlarla daha uzak mesafelere
ticaret için giderlermiş. Ben o yollları şimdi arabamla 40-45 dakikada gidiyorum. :D

İşin teorisi tam techizatlı piyade (yaklaşık silah,techizat,su,kumanya 30 kg.) normal arazi ve hava koşullarında saatte 4 Km.(50 dk.yürüyüş 10 dk.mola) ile 8 saatte 32 km. yürür.Acil durumlarda cebri yürüyüş yapılır bu da 4*10= 40 km. dir.Bu durum arazi,hava ve zemin durumuna göre daha da düşebilir.

Değerli kardeşim Tolga;
Karar vermek başarmanın yarısıdır. Elbette hayatta 10 insandan 9 kişi sana "olmaz, yapamazsın, mümkün değil, imkansız vs." diyecekler.

Başladığında böyle olmadığını ve çok kısa zamanda uzun yollar katettiğini göreceksin.

Eğer öyle olsaydı, bilim adamları hiç bilime bir şey katamazlardı.
Sporcular rekor kıramazdı,
Mucitler hiç icat yapamazdı.
Dağcılar dağlara çıkmaktan korkarlardı.

Umarım başarılı olursun, inancını kaybetme arkadaşım, kim bilir belki bir gün beraber seyehat ederiz. :D

tolgaturk' Alıntı:
anlaşılan o ki zorlanmadan saatte 4 km yol gidilebiliyor.

10 güne yayılacak bir yürüyüş düşünürsek günde kaç saat yürünebilir

kaldıki rekor yürüyüşü yapmıyoruz değilmi ::smiley:

Eee sorun ne .?
Rekor yürüyüşü yapmıyorsak keyfimize bakalım Tolga.

yaş oldu 30 bayanlarda olacak ortalama günde 25 km yi baz alayım ben en iyisi lojisdik konusunda filanda müşküle düşmemiş olurum.
yinede bana bol bol dalış imkanı kalacak sanırım.
sağolun arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim.

"Yürüyüş yarışları hem pistte , hem de yolda yapılabilir. Uluslar arası yürüyüş yarışmalarında ve olimpiyatlarda erkeklerde 20-50km ; bayanlarda 10km üzerinden yapılır. 20km den daha uzun mesafeli uluslar arası yarışmalarda 5 km aralı su istasyonları bulunur. Böylece yürüyüşçülerin terleme sonucu fazla su kaybetmelerinden doğacak sakıncalar önlenmiş olur. Yürüyüşçüler nasırlara karşı kalın çorap giyerler. Sağlam dayanıklı ayakkabı kullanırlar.
Yürüyüş , adımların yerle bağlantıyı sürekli tutacak şekilde atıldığı bir ilerleme şeklidir. Başka bir deyişle arkadaki ayağın baş parmağı öndeki ayağın topuğu yere değmeden yerden kalkmaz. Bu bağlantıyı sağlamak ya da sağlamamak arasındaki ayrım çok küçük olduğundan hakemler yarışın belirli zamanlarında yarışçıların ayaklarını gözlerler. Ayrıca her adımda bacak dizden düzleştirilmelidir. Hakemler kurallara aykırı yürüyen yarışmacıları diskalifiye etme yetkisine sahiptir.
Yürüyüşçülerin kalça hareketi biraz garip görünse de belirli bir amacı vardır. Wiggle denen hareketle kalçalar kıvrılarak normal yürüyüşte mümkün olandan daha uzun adımlar elde edilir. Gövde dik durmalıdır. Öne eğilmek adım uzunluğunu engeller. Bütün hareketler yumuşak olmalıdır. Sert hareketli bir yürüyücü her adımda boşuna enerji harcar. Kilometrede 1100 adım atıldığı düşünülürse sertlik yüzünden büyük bir enerjinin boşa harcandığı kolayca anlaşılır." Kaynak : http://www.nuveforum.net/940-spor/61236-atletizm-dunyanin-eski-sporu/

Ayrıca; 10 km yürüyüş yarış rekoru 37 dakika 53 saniye 09 dur. Yani yaklaşık olarak 16 km/h hızla yürümüş rekor sahibi! Ama 10 km yarışlarında Türkiye rekorunun 50 dakika civarında olduğunu düşünürsek; Türkiyede demek ki, mevsim şartları nedeniyle ancak 12 km/h hızla yürünebiliyormuş !!!

Bu da demek oluyor ki; yurt dışına çıksak 12 saatte 12 X 16 = 192 km yürünebilir, ancak Türkiye şartlarında 12 km/h hızla gidilebildiğine göre 12 X 12 = 144 km yürünebilir. Düz mantıkla olayları anlamaya çalışırsak ortaya çıkan sonuç budur.

Bir günde 100 km yürüyebilirim diyen varsa (her kimden yardım veya güç alırsa alsın) ikinci gününü çok merak edeceğimi şimdiden belirtmek isterim. Eğer varsa bu yetenekde ve güçde bir vatandaşımız bence derhal uluslararası yarışlara katılmalı ve ülkemizin bayrağını dalgalandırmalı, buralarda vakit geçirmesi ülkemiz için kayıp.

Benim düşünceme ve tecrübeme gelince; yağışlı ve karlı iklim ve zemin koşulunda (kurt ve ayı gibi yabani hayvanların seslerinden ürkerek ve bir an önce gidilecek yere varma gereği hissederek) günde en fazla 6 saat toplamda en fazla 22 km, açık ve çok sıcak olmayan bir hava, kuru zemin koşulunda (fotoğraf çekerek, bol bol dinlenerek ve tırmanış şeklinde) ise günde en fazla 9 saat toplamda en fazla 40 km yürüyebildiğimi biliyorum.

Normal bir insanın günde en fazla 12 saat (molalar dahil) yürüyebileceğini, toplamda alacağı en fazla mesafenin ise en fazla 70 Km olabileceğini düşünüyorum.

Saygılar sunuyorum...

Oğuz kardeşim, değerli açıklamaların beni rahatlattı. Aynı zamanda böyle bir deneme düşünen insanlarada herhalde ümit verir. Çünkü silahlı kuvvetlerdeki adi adım yürüyüşü
ile sportif maksatlı hedef yürüyüşü arasında dağlar kadar fark vardır. İnsanlar pek çok zamanlama örneği vermiş. Fakat bunlarının konumuzla ilgisi yok.

Örneğin benim bahçelerimden bir tanesi, evime tam 5 km. uzaklıkta. Orada başka arazi sahibi komşularımda var. Yaz gelince yollar çok güzel oluyor. İnsanlar devamlı yürüyüşe çıkıyorlar. Aynı zamanda bahçe işleri için. Ben bu yolu yılda kaç kez yürüdüğümü saymadım. Fakat kesin olan şu ki, ayağıma rahat bir spor ayakkabısı giyip asfalta çıkınca bu mesafeyi 45 dakika gibi bir zamanda alıyorum. Hemde öyle koşarcasına değil. Aynı yolu yani 5 km. mesafeyi ise NORMAL bir koşu temposunda, hiç yüksüz şekilde 20 dakikada koşuyorum.

Askerde komandoydum, 200 metre atışlarında 5 km.'yi yüklü vaziyette 25 dakikanın biraz altında koşuyordum. Bunlar bilinen şeyler. Benden daha iyi koşan arkadaşlarım vardı.

Söylediğiniz gibi, insan molalar dahil 12 saate 70 km. yol alabiliyor. Hatta bunu uzun yaz günlerinde yaparsanız. (Gündüz 14-15 saat oluyor.) ve bir iki saat daha eklerseniz
rahatlıkla 80-90 km yol yapılabiliniyor. Ben bunları yaptım. Son olarak Konya ilimizi düz bir hat şeklinde geçmeyi düşündüm ama çeşitli nedenlerden nasip olmadı...

Şunu belireteyim ki, ben lisansı olmamasına rağmen çok çok iyi sportmen insanları tanıdım. Ve onların bu performansına hayran kaldım. Benden daha iyi olan bu insanların sıkı bir yürüyüşle 14-15 saat içinde 100 km.'yi geçeceklerine inanıyorum. Hemde bizim gibi kıyafetlerle değil. Normal köylü kıyafetleri ile... Ben geçer miyim.? Zor, fakat bu sınırı zorlayacağımı düşünüyorum. Bende lisanslı bir kişi değilim. O insanlarla benim aramda bir fark var. Ben bu işi spor olsundiye yaptım-yapıyorum, o insanlar mecburiyetten...

(Lütfen konuya katılmak isteyen arkadaşlarım içinde, deneyim sahibi olanlar katılsın. Saçma ve hiç deneyimi olmayanlar yazmasın)

Oğuz kardeşim tekrar değerli açıklamaların için teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR