İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 390
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 344,129
Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

Arkadaşlar buzdolabı satılmıştır. Bilgilerinize.

Etiketler

Selam,
birkaç senedir üye olmama rağmen,foruma ilk yazıyorum sanırım.Topikleri okudum ve kendimle ilgili problemlerin çözümünü araştırdım.İşin içinden çıkamadım desem yeridir:smiley: 2. el bir çekme karavan aldım, bunun içine
105 amper nova jel akü
150 Watt solar panel
600 Watt Orion modifiye inverter
30 A şarj kontrol cihazı
Arçelik 1050 Büro Tipi Buzdolabı
12 v Dijital voltmetre

aldım.ürünlerin hepsi sıfır.gerekli bağlantıları yaptım ve hevesle yola koyuldum.karavanı konaklama yerine sabitlediğimde buzdolabını çalıştırdım.solar panel akuyu şarj ettiğinde voltmetrede 13.2 voltu görüyordum.buzdolabı da ilk kalkınmada zorlansa da çalışıyor.güneş batmaya başladığınd aküyü panel şarjetmediğinde buzdolabı ilk kalkınmada 1,4 volt civarı bir gerilim düşüşüne sebep oluyordu ve bu şekilde guneş battıktan sonra 1 saat geçmeden inverter ötmeye başladı,ben de buzdolabını gece kapatmak zorunda kaldım. ertesi gun 12.8 volta kadar panel şarj ettiğinde(buzdolabı calıstıgında 11.4 volta iniyor) buzdolabını calıştırdım.guneş batana kadar problem olmuyor ama guneşin batmasından sonra benim invertorumun 1-2 saat sonra otmeye başlaması ve akunun voltajının dolap çalışmadan 12 volta inmesi,ilk kalkınmada da 10.6 volta kadar inmesi normal mi?ben en azından akşam 21.00 dan sabah 7.00 a kadar 10 saat 105 amper akunun yetecegini dusunuyordum,problemim sizce ne olailbir? inverter ve aku arasındaki kablo 7.5 mm çok telli, + ve - ucu da aynı 3*2.5 cok telli kablodan yapılma ve uzunlukları en fazla 40-50 cm civarı.Arçelik buzdolabı a+ ve sınıfının en dusuk güç sarfeden buzdolabı.

Teknik Özellikler
Enerji Sınıfı A+
Soğutucu Gaz R600a
iklim Sınıfı SN-T
Kontrol Sistemi Mekanik
Enerji Sarfiyatı- Günlük (kWh/24saat) 0,323
Dondurma Kapasitesi (kg/24saat) 0
Sıcaklık Yükselme Süresi (saat) 0
Ses Seviyesi (dBA) 39
Toplam Brüt Hacim (lt) 90
Soğutucu Bölme Net Hacmi (lt) 86
Dondurucu Bölme Net Hacmi (lt) 0
Diğer
Ürün Tipi Tezgah Seviyesi
Dondurucu Çekmece Sayısı 0
Ağırlık - Ambalajsız (kg) 27,2
25°c Enerji Sarfiyatı (kwh/24h) 0,323

topikte okuduğuma göre,benimde kalkış ve daimi kondansatör kulanmama gerek varmıdır?bu durum normalmidir,yoksa cihazların birinde bir sorun mu vardır.akü şarj tutmuyor olailbir mi,yada buzdolabı bozuk olup cok akım cekiyor olaiblir mi,yada invertor mu kaldırmıyor,yada baska bir sorun mu var,bilgi sahibi ve deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Sisteminiz 24 saat buzdolabı çalıştırmaya yetersiz. Keşke ilk mesajınızı sistemi almadan önce yazsaidiniz...size lazım olan sistem, en az 300 watt güneş paneli, 200 amp akü, 1000watt inverter....Bu konfigrasyon minimum olması gerekendir.....Bu konfigrasyonu yıllardir kullanıyoruz, hic bir sorun yok. Haz_tem_ağu aylari için bire bir yeter, diğer aylarda yetmesini istiyorsanız, sistemin bazı bölümlerinin gücu artirılarak bu saglanabilir...

Edip bey merhaba aramıza hoş geldiniz karavannız hayırlı olsun,sizin sahip olduğunuz akü,solar panel ve invertörün iki katı bir malzeme edinebilirseniz ancak yetrli olur.

edipsezer' Alıntı:
Selam,
birkaç senedir üye olmama rağmen,foruma ilk yazıyorum sanırım.Topikleri okudum ve kendimle ilgili problemlerin çözümünü araştırdım.İşin içinden çıkamadım desem yeridir:smiley: 2. el bir çekme karavan aldım, bunun içine
105 amper nova jel akü
150 Watt solar panel
30 A şarj kontrol cihazı
12 v Dijital voltmetre

aldım.ürünlerin hepsi sıfır.gerekli bağlantıları yaptım ve hevesle yola koyuldum.karavanı konaklama yerine sabitlediğimde buzdolabını çalıştırdım.solar panel akuyu şarj ettiğinde voltmetrede 13.2 voltu görüyordum.buzdolabı da ilk kalkınmada zorlansa da çalışıyor.güneş batmaya başladığınd aküyü panel şarjetmediğinde buzdolabı ilk kalkınmada 1,4 volt civarı bir gerilim düşüşüne sebep oluyordu ve bu şekilde guneş battıktan sonra 1 saat geçmeden inverter ötmeye başladı,ben de buzdolabını gece kapatmak zorunda kaldım. ertesi gun 12.8 volta kadar panel şarj ettiğinde(buzdolabı calıstıgında 11.4 volta iniyor) buzdolabını calıştırdım.guneş batana kadar problem olmuyor ama guneşin batmasından sonra benim invertorumun 1-2 saat sonra otmeye başlaması ve akunun voltajının dolap çalışmadan 12 volta inmesi,ilk kalkınmada da 10.6 volta kadar inmesi normal mi?ben en azından akşam 21.00 dan sabah 7.00 a kadar 10 saat 105 amper akunun yetecegini dusunuyordum,problemim sizce ne olailbir? inverter ve aku arasındaki kablo 7.5 mm çok telli, + ve - ucu da aynı 3*2.5 cok telli kablodan yapılma ve uzunlukları en fazla 40-50 cm civarı.Arçelik buzdolabı a+ ve sınıfının en dusuk güç sarfeden buzdolabı.

Teknik Özellikler
Enerji Sınıfı A+
Soğutucu Gaz R600a
iklim Sınıfı SN-T
Kontrol Sistemi Mekanik
Enerji Sarfiyatı- Günlük (kWh/24saat) 0,323
Dondurma Kapasitesi (kg/24saat) 0
Sıcaklık Yükselme Süresi (saat) 0
Ses Seviyesi (dBA) 39
Toplam Brüt Hacim (lt) 90
Soğutucu Bölme Net Hacmi (lt) 86
Dondurucu Bölme Net Hacmi (lt) 0
Diğer
Ürün Tipi Tezgah Seviyesi
Dondurucu Çekmece Sayısı 0
Ağırlık - Ambalajsız (kg) 27,2
25°c Enerji Sarfiyatı (kwh/24h) 0,323

topikte okuduğuma göre,benimde kalkış ve daimi kondansatör kulanmama gerek varmıdır?bu durum normalmidir,yoksa cihazların birinde bir sorun mu vardır.akü şarj tutmuyor olailbir mi,yada buzdolabı bozuk olup cok akım cekiyor olaiblir mi,yada invertor mu kaldırmıyor,yada baska bir sorun mu var,bilgi sahibi ve deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Edip Bey Merhaba,

Bu başlık altındakibilgiler faydalı olabilir.

Selamlar,

Doğan

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=51629.0

edipsezer' Alıntı:
105 amper nova jel akü
150 Watt solar panel

Gördüğüm kadarıyla invertörde bir sorun yok. Güneş paneliniz akünüzü tam şarj edemiyor. Gündüz ancak kullanımıza yetiyor gibi duruyor. 13.2V'da kalması da bunu gösteriyor. Öncelikle güneş paneli ilave edin derim.
Sisteminizi test etmek için, dışarıdan 220V alın akünüzü tam şarj edip denediğinizde, en az bir gün sorunsuz kullanabilmeniz lazım.

dogan124' Alıntı:
Edip Bey Merhaba,

Bu başlık altındakibilgiler faydalı olabilir.

Selamlar,

Doğan

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=51629.0

ilgileriniz için teşekkür ederim.Atilla bey veBülent bey sistemin en az 2 katı gücünde olması halinde işimin görüleceğini yazmışlar, Doğan beyin yazısında da 105 a lik bir akunun 45 saat buzdolabını calıstırdıgı yazıyor.benim akum de 105 amper jel aku oysa bu çalıştırma suresi 1-2 saat olması normal değil gibi geliyor bana.sonucta benim solarla yada invertorle bir işim yok diye dusunuyorum.150 wattlık solar sarj cihazım guneş batana kadar zaten 105 amper akuyu full dolduruyor.600 wattlık (1200 wattlık ani guce dayanıklı) invertor de 85 wattlık buzdolabının gucunu karsılıyor,bunu gunduz sorunsuz oldugunu zaten gorebiliyorum.benim derdim gece havanın kararması ile full dolu olan 105 amper akunun neden 2 saat bile dayanamaması.Doğan beyin yazısından 105 amper akunun bir buzdolabını 48 saat kapasitorsuz çalıstırdıgını okudum.ben mi yanlış algıladım yazıyı bilmiyorum ama sonucta yolunda gitmeyen birşeylr var benim sistemde,bu sorun da 105 amper full dolu bir akunun 2 saat bile buzdolabını karsılayamaması.105 amper değil de 200 amper koysam bu sisteme sanmıyorum 45 saat gidecegini.2 saat değil de bu sefer 4 saat gidecek.yada 600 wattlık invertor yerine 1500 watt alsam aku 2 saatte boşalmayacak mı?dediğim gibi solar panel ile ilgili bir sıkıntım da yok.Tek derdim güneş battığında 13.2 v full şarjlı bir akunun sadece buzdolabını bile çalıştırtıgımda 2 saat dayanmaması.gunluk tuketimi 350 watt olan bir buzdolabı 105 amper akuyu nasıl 2 saatte yer:smiley:)

fsirin' Alıntı:
Gördüğüm kadarıyla invertörde bir sorun yok. Güneş paneliniz akünüzü tam şarj edemiyor. Gündüz ancak kullanımıza yetiyor gibi duruyor. 13.2V'da kalması da bunu gösteriyor. Öncelikle güneş paneli ilave edin derim.
Sisteminizi test etmek için, dışarıdan 220V alın akünüzü tam şarj edip denediğinizde, en az bir gün sorunsuz kullanabilmeniz lazım.
selam Ferhat bey,ilginiz için teşekkürler.akü full şarjlı olduğunda kaç volt olmalı?13.2-13.3 V yeterlimidir sizce?yola cıkmadan once 1 hafta 10 gun boyunca solar panel akuyu şarj etti.bu sureçte sistemde herhangi bir yuk te yoktu,buzdolabı da calısmadı ama bu 10 gunluk şarj suresinde bile 13.3 voltu geçtiğini görmedim ben.buna dayanarak 13.2-13.3 volt olması durumunda akunun tam şarjlı oldugunu dusunuyorum.tavsiye ve değerlendirmenizi bekliyorum.teşekkurler.

edipsezer' Alıntı:
selam Ferhat bey,ilginiz için teşekkürler.akü full şarjlı olduğunda kaç volt olmalı?13.2-13.3 V yeterlimidir sizce?yola cıkmadan once 1 hafta 10 gun boyunca solar panel akuyu şarj etti.bu sureçte sistemde herhangi bir yuk te yoktu,buzdolabı da calısmadı ama bu 10 gunluk şarj suresinde bile 13.3 voltu geçtiğini görmedim ben.buna dayanarak 13.2-13.3 volt olması durumunda akunun tam şarjlı oldugunu dusunuyorum.tavsiye ve değerlendirmenizi bekliyorum.teşekkurler.
Önce bir şeyi düzeltelim 13.2V'a ulaşan akünüze tam doldu diyemezsiniz. Akünün tam dolabilmesi için bu gerilimle birkaç gün dolması lazım. ;)
Güneş paneliniz tam kapasitede 8.8A ile dolum yapabilir. Hiç bir zaman bu değere çıkabileceğinizi de beklemeyin. Paneliniz yatay duruyor, güneş ise sadece 5-6 saat tepede duruyor sabah ve akşam ise oldukça aşağıda olduğu için panelin üretimi de iyice düşüyor. Bir de panel iyice havalanmıyorsa ve hatta üzerine zaman zaman gölge düşüyorsa durum daha da vahim hal alıyor. ::smiley:

Aşağıda daha önce de yayınladığım bir şarj grafiğini yayınlıyorum. Oerlikon kataloğundan alınmadır. Akünüz 105A güneş paneliniz mesela 5.25A akım üretiyorken I10 değerimiz 0.5 olacaktır. D grafiği boş bir aküyü 13.5V altında şarj etmeyi gösterir. Grafikte 0.5 şarj akımının D grafiğini kestiği nokta 26.5 saati verir. :-\

Normalde bir hafta veya 10 gün gibi bir sürenin yetmesi lazım. Günlük 4 saatten bir hafta gibi çıkıyor. Belki de sistemde birşeyler akım tüketiyordur. Mesela buzdolabı kapalıdır ama invertör açıktır gibi. Bence aküyü dışarıdan bir şarj edin sonra denemeyi tekrarlayın.

Akusarj

fsirin' Alıntı:
Önce bir şeyi düzeltelim 13.2V'a ulaşan akünüze tam doldu diyemezsiniz. Akünün tam dolabilmesi için bu gerilimle birkaç gün dolması lazım. ;)
Güneş paneliniz tam kapasitede 8.8A ile dolum yapabilir. Hiç bir zaman bu değere çıkabileceğinizi de beklemeyin. Paneliniz yatay duruyor, güneş ise sadece 5-6 saat tepede duruyor sabah ve akşam ise oldukça aşağıda olduğu için panelin üretimi de iyice düşüyor. Bir de panel iyice havalanmıyorsa ve hatta üzerine zaman zaman gölge düşüyorsa durum daha da vahim hal alıyor. ::smiley:

Aşağıda daha önce de yayınladığım bir şarj grafiğini yayınlıyorum. Oerlikon kataloğundan alınmadır. Akünüz 105A güneş paneliniz mesela 5.25A akım üretiyorken I10 değerimiz 0.5 olacaktır. D grafiği boş bir aküyü 13.5V altında şarj etmeyi gösterir. Grafikte 0.5 şarj akımının D grafiğini kestiği nokta 26.5 saati verir. :-\

Normalde bir hafta veya 10 gün gibi bir sürenin yetmesi lazım. Günlük 4 saatten bir hafta gibi çıkıyor. Belki de sistemde birşeyler akım tüketiyordur. Mesela buzdolabı kapalıdır ama invertör açıktır gibi. Bence aküyü dışarıdan bir şarj edin sonra denemeyi tekrarlayın.

Teşekkürler Ferhat bey bilgilendirmeler için.Karavan şu an sarozda,Perşembe günü istanbula döndüm,çarşamba günü tekrar saroza gitmeyi düşünüyorum,bu durumda 13.2 volt ile hiç güç safretmeden 6-7 gün solar panel aküyü şarjedecektir ve yazdıklarınızdan anladığıma göre ben karavana geldiğimde full şarjlı bir akü bulacağımı ümidediyorum.Karavana tekrar döndükten sonra sistemin butun parcalarını da tek tek kontrol etmeyi dusunuyorum, kacak akım olabilir,yada aku bozuk olup şarj tutmuyor olabilir,yada sizlerin dedigi gibi aku hiçbir zaman full şarj etmedi.yine de düşüncem, en kötü ihtimallede olsa akum 100 de 25 şarjlı da olsa 2 saat dayanması yine de az geldi:smiley:) bakalım ,karavanın basına dondugumde bu gecen 1 haftalık surede tam şarjlı olabilecek mi,o şekilde bir test etmem gerekiyor sanırım:smiley:

edipsezer' Alıntı:
Teşekkürler Ferhat bey bilgilendirmeler için.Karavan şu an sarozda,Perşembe günü istanbula döndüm,çarşamba günü tekrar saroza gitmeyi düşünüyorum,bu durumda 13.2 volt ile hiç güç safretmeden 6-7 gün solar panel aküyü şarjedecektir ve yazdıklarınızdan anladığıma göre ben karavana geldiğimde full şarjlı bir akü bulacağımı ümidediyorum.Karavana tekrar döndükten sonra sistemin butun parcalarını da tek tek kontrol etmeyi dusunuyorum, kacak akım olabilir,yada aku bozuk olup şarj tutmuyor olabilir,yada sizlerin dedigi gibi aku hiçbir zaman full şarj etmedi.yine de düşüncem, en kötü ihtimallede olsa akum 100 de 25 şarjlı da olsa 2 saat dayanması yine de az geldi:smiley:) bakalım ,karavanın basına dondugumde bu gecen 1 haftalık surede tam şarjlı olabilecek mi,o şekilde bir test etmem gerekiyor sanırım:smiley:

Bir de buzdolabının çektiği akımı ölçerseniz daha sağlıklı düşünmek mümkün olur. Firmanın verdiği rakamlara güvenmeyin. Kendi ölçümünüzü kendiniz yapın.

Saroz'a gittiğinizde yine kullanım yapmadan akü gerilimine ve bir ampermetreyle panelden gelen akıma bakın. Amper ölçümü için panelden gelen bir kabloyu çıkartıp araya ampermetreyi girmeniz lazım. Akünüz dolduysa, şarj akımı 5A ve üzerinde, gerimininin ise 14V'ların üzerinde olması lazım. Güneş panel şarj regülatörünüz, akü 14.4V'a ulaşılırsa, daha fazla geriliminin yükselmasine izin vermeyecektir. Regülatörünüzün giriş ve çıkışındaki gerilimleri ölçün. Akü dolu değilken, yaklaşık aynı gerilimi görmeniz lazım. Ölçüm sonuçlarını paylaşırsanız, daha iyi yardımcı olabiliriz. :smiley:

TA2RX' Alıntı:
Bir de buzdolabının çektiği akımı ölçerseniz daha sağlıklı düşünmek mümkün olur. Firmanın verdiği rakamlara güvenmeyin. Kendi ölçümünüzü kendiniz yapın.
tşk ler Bekir bey,buzdolabının akımını ölçmeyi düşünüyorum,dediğiniz gibi fazla akım çekiyor olabilir.benim için en hayırlı olanı umarım akü boştur,direk seçenekler beni uğraştıracak sonuçta:smiley:)

fsirin' Alıntı:
Saroz'a gittiğinizde yine kullanım yapmadan akü gerilimine ve bir ampermetreyle panelden gelen akıma bakın. Amper ölçümü için panelden gelen bir kabloyu çıkartıp araya ampermetreyi girmeniz lazım. Akünüz dolduysa, şarj akımı 5A ve üzerinde, gerimininin ise 14V'ların üzerinde olması lazım. Güneş panel şarj regülatörünüz, akü 14.4V'a ulaşılırsa, daha fazla geriliminin yükselmasine izin vermeyecektir. Regülatörünüzün giriş ve çıkışındaki gerilimleri ölçün. Akü dolu değilken, yaklaşık aynı gerilimi görmeniz lazım. Ölçüm sonuçlarını paylaşırsanız, daha iyi yardımcı olabiliriz. :smiley:

Teşekkür ederim Ferhat bey,dediğiniz gibi gittiğimde akü voltajını ve panel akımını ölçmeyi deneyeceğim.akü şarj etmediği zaman mı akünün voltajı 14 volt un üzerinde olması lazım,yani gece panel şarjetmiyorken ölçüm yaptığımda 14 v tan fazla mı olması lazım, yoksa şarj ederken mi 14 voltu geçmesi lazım?

EINHELL BT-BC 8 AKÜ ŞARJ CİHAZI aldım,bu şarj cihazını sisteme bağlarsam invertor cıkışına kendi akümü şarj edebilir mi?yani aynı akünün cıkısındaki invertörden beslense,yine bu aküyü şaredecek bir döngü sistemi olaiblir mi yoksa başka bir aküye başka bir invertor bağlayıp ona mı bu şarj cihazını bağlamalıyım?

edipsezer' Alıntı:
akü şarj etmediği zaman mı akünün voltajı 14 volt un üzerinde olması lazım,yani gece panel şarjetmiyorken ölçüm yaptığımda 14 v tan fazla mı olması lazım, yoksa şarj ederken mi 14 voltu geçmesi lazım?
Akü sizin panelinizin akımı için doluya yakın değerlerde şarj oluyorken bu gerilimi görebilirsiniz. Şarj etmiyorken 13V'un altına inecektir.

edipsezer' Alıntı:
EINHELL BT-BC 8 AKÜ ŞARJ CİHAZI aldım,bu şarj cihazını sisteme bağlarsam invertor cıkışına kendi akümü şarj edebilir mi?yani aynı akünün cıkısındaki invertörden beslense,yine bu aküyü şaredecek bir döngü sistemi olaiblir mi yoksa başka bir aküye başka bir invertor bağlayıp ona mı bu şarj cihazını bağlamalıyım?
Keşke daha iyi bir şey alsaydınız. Bu cihaz da 4.5A üretiyor. Neyse alınmış alınmıştır. Başka bir kaynaktan beslenen invertör çıkışına böyle bir cihaz bağladığınızda fazlaca bir kayıp olmasına rağmen şarj edersiniz. :smiley:
Aynı akünün çıkışına invertör bağlayıp şarj ederseniz sadece akünüzü boşaltırsınız. ;)

Merhabalar.

Dağ evimde kurulu bulunan rüzgar ve güneş hibrit sistemimde 1200 watt inverter bulunmaktadır (NOVA 105AH AKÜ), yeni aldığımız arçelik 1060ty buzdolabını çalıştırmadı şöyleki watt metre ile ölçüm yaptım 580 watt tan sonra buzdolabı kendini kapatmakta yani tık diye ses geliyor ve sonra güç çekmiyor. ilk fişe taktığımda inverter bi kapanıp açılıyor. sonra forumu okuduktan sonra buzdolapçıya gittim ve ARİSTO MOTOR START 80/100 MFD cihaz aldım ve mevcut kendinde takılı olan 4 mikro faratlık kondansatörle yer değiştirdim. Sonuç yine çalışmadı. Normal şebekede denedim. ilk kalkışta 550 watt dolaylarında bi akım çekti sonra 100 watt dolaylarına düştü. Mevcut kendi Kondansatörünü taktım 4 mikro faratlık olan, kalkış yine 550watt dolaylarında sonrasında 70-80 wattlara düştü.konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada yeni üyeyim Kocaelide oturmaktayım. Saygılar.

01062013181

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri