İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 390
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 343,956
Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

Motorun resmini eklemeyi unutmuşum...

01062013179

Etiketler

Ben pek fazla incelemedim ama genel bilgi olarak, 4uF yerine 80-100uF kondansatör takmış durumdasınız. :eek: Bu kondansatör motorun kalkış kondansatörümüydü yoksa daimi kondansatörü yerine mi konuldu bilemiyorum. Watmetreniz eskisinden daha fazla güç tükettiğiniz gösteriyor. Yaptığınız değişiklik ters etki yapmış. Asıl olarak watt yerine akımı izlemek lazım. Burada hedef kalkış akımını düşürmek olmalıdır. Akünüzün dolululuğunu bir kontrol etmeniz yerinde olacaktır. Akü yeterince dolmuyorsa güneş paneliniz yeterli değildir. :-\

fsirin' Alıntı:
Ben pek fazla incelemedim ama genel bilgi olarak, 4uF yerine 80-100uF kondansatör takmış durumdasınız. :eek: Bu kondansatör motorun kalkış kondansatörümüydü yoksa daimi kondansatörü yerine mi konuldu bilemiyorum. Watmetreniz eskisinden daha fazla güç tükettiğiniz gösteriyor. Yaptığınız değişiklik ters etki yapmış. Asıl olarak watt yerine akımı izlemek lazım. Burada hedef kalkış akımını düşürmek olmalıdır. Akünüzün dolululuğunu bir kontrol etmeniz yerinde olacaktır. Akü yeterince dolmuyorsa güneş paneliniz yeterli değildir. :-\

Yorumunuz için Teşekkürler Ferhat Bey, dediğiniz gibi kondonsatör, yüksek ihtimal daimi kondansatör oluyor.
eğer bu daimi kondansatörse kalkış kondansatörünü nereye takmam gerekiyor?. kalkış akımı 2.5 amper 550 watt'ta
daimi akımı 100 watt iken 0.45 dolaylarında 70 watt iken 0.31 amper dolaylarında. bunu denediğimde akümün voltajı ise 13.9 V. idi ayrıca 300 watt güneş paneli artı 500 watt rüzgar türbini bağlı aküye. akü inverter arası 10 mm çok damarlı kablo bağlı 1.5 metre uzaklıkta.

Öncelikle motorunuzun çalışma şekline bakmak lazım.

Motorda kalkış kondansatörü bulunmayabilir. Bu tür motorlarda iki sargı vardır. Biri ana sargıdır diğeri de kalkış sargısı. Motor kutusunda bir akım rölesi varsa kalkış sargısına doğrudan bağlanmış da olabilir. bu durumda kondansatörü yardımcı sargıya (kalkış sargısı) seri takmak gerekecektir. Ben bu konuda bir çalışma yapmadım. Yapan arkadaşlar varsa, daha iyi yardımcı olabileceklerdir.

fsirin' Alıntı:
Akü sizin panelinizin akımı için doluya yakın değerlerde şarj oluyorken bu gerilimi görebilirsiniz. Şarj etmiyorken 13V'un altına inecektir.
Keşke daha iyi bir şey alsaydınız. Bu cihaz da 4.5A üretiyor. Neyse alınmış alınmıştır. Başka bir kaynaktan beslenen invertör çıkışına böyle bir cihaz bağladığınızda fazlaca bir kayıp olmasına rağmen şarj edersiniz. :smiley:
Aynı akünün çıkışına invertör bağlayıp şarj ederseniz sadece akünüzü boşaltırsınız. ;)
açıklamalar için teşekkürler Ferhat bey,karavana gittiğimde gerekli kontrolleri yapmam gerekecek sanırım:smiley:)

fsirin' Alıntı:

Motorda kalkış kondansatörü bulunmayabilir. Bu tür motorlarda iki sargı vardır. Biri ana sargıdır diğeri de kalkış sargısı. Motor kutusunda bir akım rölesi varsa kalkış sargısına doğrudan bağlanmış da olabilir. bu durumda kondansatörü yardımcı sargıya (kalkış sargısı) seri takmak gerekecektir. Ben bu konuda bir çalışma yapmadım. Yapan arkadaşlar varsa, daha iyi yardımcı olabileceklerdir.

kondansatörün bağlı olduğu yerinde fotolarını ekliyorum. yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar elim kolum bağlı buzdolabı yatıyor :smiley: yoksa 1200 lira bayılıp tam sinüs bi inverter almak zorunda kalıcam :(

IMAG1068

IMAG1070

fsirin' Alıntı:

k

IMAG1069

IMAG1068

IMAG1070

omerkcl' Alıntı:
Merhabalar.

Dağ evimde kurulu bulunan rüzgar ve güneş hibrit sistemimde 1200 watt inverter bulunmaktadır (NOVA 105AH AKÜ), yeni aldığımız arçelik 1060ty buzdolabını çalıştırmadı şöyleki watt metre ile ölçüm yaptım 580 watt tan sonra buzdolabı kendini kapatmakta yani tık diye ses geliyor ve sonra güç çekmiyor. ilk fişe taktığımda inverter bi kapanıp açılıyor. sonra forumu okuduktan sonra buzdolapçıya gittim ve ARİSTO MOTOR START 80/100 MFD cihaz aldım ve mevcut kendinde takılı olan 4 mikro faratlık kondansatörle yer değiştirdim. Sonuç yine çalışmadı. Normal şebekede denedim. ilk kalkışta 550 watt dolaylarında bi akım çekti sonra 100 watt dolaylarına düştü. Mevcut kendi Kondansatörünü taktım 4 mikro faratlık olan, kalkış yine 550watt dolaylarında sonrasında 70-80 wattlara düştü.konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada yeni üyeyim Kocaelide oturmaktayım. Saygılar.

Ömer Bey Merhaba,

Tam sinüs inverter kullanmadığınızdan dolayı, buzdolabın ekovat motoru modifiye sinüsde normalden daha fazla akım çeker ve ekovat motoru gibi daima yük altında kalkış yapan motorlar (birde monofaze motor :'()modifiye sinüs sinyalini pek sevmezler. ;) Bu sebeptendir ki ekovat motorunun temik akım değerini yükselmeniz sorununuzu çözecektir. Zaten duyduğunuz tık diye ses termiğin devre dışı kalma sesidir.Tabii
inverterinizi tam sinüs ile değiştirir veya 220vac ekovat yerine 12-24vdc ekovat değişimi yaparsanız sorununuz kökten çözülecektir.

Saygılarımla...

GATOMIC' Alıntı:
Ömer Bey Merhaba,

Tam sinüs inverter kullanmadığınızdan dolayı, buzdolabın ekovat motoru modifiye sinüsde normalden daha fazla akım çeker ve ekovat motoru gibi daima yük altında kalkış yapan motorlar (birde monofaze motor :'()modifiye sinüs sinyalini pek sevmezler. ;) Bu sebeptendir ki ekovat motorunun temik akım değerini yükselmeniz sorununuzu çözecektir. Zaten duyduğunuz tık diye ses termiğin devre dışı kalma sesidir.Tabii
inverterinizi tam sinüs ile değiştirir veya 220vac ekovat yerine 12-24vdc ekovat değişimi yaparsanız sorununuz kökten çözülecektir.

Saygılarımla...

Teşekkür ederim bilgiler için Yusuf beyede ayrıca teşekkür ederim. Tam sinüs inverter almayı düşünüyorum artık :smiley:

Saygılar.

http://www.dailymotion.com/video/xemdqo_invertor-ile-220-volt-buzdolabi_auto#.Ubb4cOfTr-s
linkte konu ile alakalı bir video var.
Kenan YAMA

105 amper jel aküye 60 amperlik stater akü bağlasam zararı olurmu

deptor' Alıntı:
105 amper jel aküye 60 amperlik stater akü bağlasam zararı olurmu

Karavanda aküden yeterli verim almak için,
**Jel akü ile starter akü şarz voltajları farklı olduğu için bir birine bağlanamayacağı gibi,
**farklı amperlerdeki akülerde bir birine bağlanmamalı,
**hatta aynı amperdeki farklı marka akülerde birbirine bağlanmamalı,
**hatta, eski akü ile sıfır akü bile birbirine bağlanmamalı,
**ideali, birden fazla akü kullanılacak ise, hepsini aynı anda aynı firmadan alınmalıdır
Herşeyden tasarruf edin ama akü konusunda yapılan tasarruf, verim kaybı olarak geri döner..

Bilgiler için teşekkürler akü güneş panelinden şarj olçak 150 watta yakın 7.5 a güneş panelleri var genede zararı olurmu mini buzdolap ı çalıştırçam jel akü anlık akım vermiyor o yüzden anlık akım için stater akü kullanıyım diye düşündüm starter akü olmaz ise ne yapabilirim

Karavanda büro tpi buzdolabı,19 inch LCD TV, ve iç aydınlatma 65-70 amp günlük enerji tüketir...105 amp jel akün olduğunu yazmışsın, akünün içindeki enerjinin en fazla %70'i kullanılabilir, yani 105 amp'lik akünün ancak 73 amp'i...Zaten karavanın günlük enerji ihtiyacı 65-70 amp olduğundan, sistemin ucu ucuna, tabiki akünün sağlam olduğu düşünülürse...Böyle ucu ucuna bir sistem iş yapmaz...
Akün en az 150-165 amp olmalı, enerji ihtiyacını bire bir karşılamak için 150 watt güneş panelide az gelir, en az 300 watt olmalı...
Sonuç olarak, muhtemelen jel akün ömrünü doldurmuş gibi görünüyor...Tavsiyem, önce sıfır 150 veya 200 amp Mutlu marin sulu akü (mavi renkli) al, 60 amp akü ile hiç bir şey yapamazsın boşuna masraf etme...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri