İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 390
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 344,099
Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

Tanju hocam dolabınızın sorununun çözülmesine sevindim,İlker kardeşimiz bu konuda çok başarılı ellerine sağlık,bence İlker'in bu konuda başarılı olmasının sebebi bobinajcılıktan gelmesi ve röleleri çok iyi tanıması forumumuzda bir açığı kapadı sağolasın İlker kardeş.

Tanju hocam arabayı siz ne zaman isterseniz değişebiliriz eski bir transporter kullanıcısı olarak zevkle evet derim ;) karavan işi olmasa idi bineceğim tek arabaydı transporter.

Etiketler

Sende sağol yusuf kardeş, sen yemeği yaptın bizde bir miktar tuz katabilirsek ne mutlu.(tabiki yemeklerde mümkün olduğu kadar tuz kullanmayın )
Selamlar.

merhabalar
ben dere suyuyla araba dinamosu çevirerek elektrik üretip aküleri şarj ediyorum. 1000w lık invertörle 220v elektrik üretiyorum ancak 110w lık buzdolabını çalıştıramıyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

fekinci' Alıntı:
merhabalar
ben dere suyuyla araba dinamosu çevirerek elektrik üretip aküleri şarj ediyorum. 1000w lık invertörle 220v elektrik üretiyorum ancak 110w lık buzdolabını çalıştıramıyorum. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Sayın Fekinci,

Normal çalışmada 110 watt elektrik gücü çeken buzdolabınız kalkışta bunun 15 katına kadar (1500-1600 watt) güç çektiği için inverteriniz yetmiyor. Ya buzdolabınıza kalkış kondansatörü taktırıp kalkış gücünü azaltmalısınız ya da daha yüksek kapasiteli bir inverter kullanmalısınız.

Selamlar.

Doğan

Çocukluk yıllarımda bir buzdolapçıda çıraklık yapmıştım. O yıllarda bütün buzdolaplarında, hatta bir çok elektrikli motorda kondansatör standart olarak bulunurdu ve en sık arıza veren parçalardı. O yıllarda (1978-1982) elektrik kesintileri ve voltajdaki ani oynamalar çok fazlaydı. Şimdiyse kondansatör buzdolaplarında kullanılmıyor mu? konudan çok uzak olduğumdan bilemiyorum ??? :smiley:

Haşmet bey merhaba.
Normal şartlarda ev tipi buzdolaplarında kondansatör yoktu ticari vitrin tipi buzdolaplarında vardır. 80 li yıllarda ve daha sonralarıda voltajların düşük ve düzensiz olduğu yerlerde ilk hareket kondansatörü uygulaması çok yaptık.
Son yıllarda ise ev tipi buzdolaplarında (hepsinde değil) genelde A sınıfı enerji tasarruflu olanlarda daimi kondansatör kullanılıyor.

Selamlar

ilker 72' Alıntı:
Haşmet bey merhaba.
Normal şartlarda ev tipi buzdolaplarında kondansatör yoktu ticari vitrin tipi buzdolaplarında vardır. 80 li yıllarda ve daha sonralarıda voltajların düşük ve düzensiz olduğu yerlerde ilk hareket kondansatörü uygulaması çok yaptık.
Son yıllarda ise ev tipi buzdolaplarında (hepsinde değil) genelde A sınıfı enerji tasarruflu olanlarda daimi kondansatör kullanılıyor.

Selamlar
Teşekkürler İlker bey. Öyleyse bizim karavanlarda kullandığımız buzdolaplarında bu uygulamaya geçsek faydalı olmaz mı?

drares' Alıntı:
Teşekkürler İlker bey. Öyleyse bizim karavanlarda kullandığımız buzdolaplarında bu uygulamaya geçsek faydalı olmaz mı?

Haşmet bey aynen öyle bu topikteki sayfaları incelerseniz Doğan beyin ve benim yazdıklarımdan faydalanabilirsiniz mutlaka işinize yarayacaktır.

teşekkürler.
Bugun beyaz eşya servislerini dolaştım ama erzincanda anlattıklarınızı uygulayacak servis bulamadım.

Yusuf ozeline mail attim. Cevap alamadim. Bir baksana mesaj kutuna

yaybek' Alıntı:
İnsel abi merhaba özel mesaj kutusuna baktım mesaj gelmemiş göremedim hayırdır,şu an seyehatte olduğumdan foruma ancak gece bakabiliyorum.

Bana bir email adresi gonderir misin? Tekrar gondereyim. İyi tatiller.

fekinci' Alıntı:
teşekkürler.
Bugun beyaz eşya servislerini dolaştım ama erzincanda anlattıklarınızı uygulayacak servis bulamadım.

Sayın fekinci, buzdolabınızın motor markasını belirtirseniz size yardımcı olmaya çalışırım.

Selamlar İlker.

ilker 72' Alıntı:
Sayın fekinci, buzdolabınızın motor markasını belirtirseniz size yardımcı olmaya çalışırım.

Selamlar İlker.

İlker bey bende de bundan var. http://www.beyazesyaspot.com/?urun-detay_3931_ARCELiK_1011_M_MiNiBAR_BUZDOLABI.html
Bana da yardimci olur musunuz? Cok sevinirim.

insel' Alıntı:
İlker bey bende de bundan var. http://www.beyazesyaspot.com/?urun-detay_3931_ARCELiK_1011_M_MiNiBAR_BUZDOLABI.html
Bana da yardimci olur musunuz? Cok sevinirim.

İnsel abi tabiki yardımcı olurum. Gönderdiğiniz linkteki dolabın kompresörünü göremedim. Ama arçelik olduğuna göre büyük bir ihtimalle TEE motor vardır. Son zamanlarda bu dolaplara tablet role kullanıyorlar. Hem daimi hem de ilk hareket kondansatörü takacaksanız rolenin mekanik yani üzeride bakır sargı olan rolelerden kullanılması lazım. Kompresörün markasını söyleyebilirseniz size daha net bilgiler verebilirim.

ilker 72' Alıntı:
İnsel abi tabiki yardımcı olurum. Gönderdiğiniz linkteki dolabın kompresörünü göremedim. Ama arçelik olduğuna göre büyük bir ihtimalle TEE motor vardır. Son zamanlarda bu dolaplara tablet role kullanıyorlar. Hem daimi hem de ilk hareket kondansatörü takacaksanız rolenin mekanik yani üzeride bakır sargı olan rolelerden kullanılması lazım. Kompresörün markasını söyleyebilirseniz size daha net bilgiler verebilirim.

Sevgili İlker cok tesekkurler. İstanbula donunce seni arayacagim. Bu arada max 42 cm genislikte bir buzdolabi bilen var mi?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

SON KONULAR

Geri