İp ve Düğümler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 44
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 69,458

Etiketler

Ynt: İp ve Düğümler

arkadaşlar merhaba.. Uzun süredir araştırdığım paracord bilekliklerinin satışına nihayet Türkiye'de de başlanmış. Benim gibi paracord meraklıları www.bilekkolik.com sitesini ziyaret edebilir...

biryantin' Alıntı:
arkadaşlar merhaba.. Uzun süredir araştırdığım paracord bilekliklerinin satışına nihayet Türkiye'de de başlanmış. Benim gibi paracord meraklıları www.bilekkolik.com sitesini ziyaret edebilir...
Paylaşımın için teşekkür ederim.

hayatın her anında lazım olacak bilgiler için teşekkürler

KURTARMADA KULLANILAN DÜĞÜMLER

CAMADAN DÜĞÜMÜ

İki ipi birbirine eklemede ve ilk yardımda sargı işlerinde kullanılır.

GERME DÜĞÜMÜ

Çadır iplerinin kayıcı gergi düğümü olarak kullanılır.

Germe

BALIKÇI DÜĞÜMÜ

Islak ve kaygan iki ipi birbirine bağlamak için kullanılır.

KAZIK DÜĞÜMÜ

Bir ipi direğe, kazığa veya ağaca bağlamak için kullanılır.

İKİLİ KAZIK DÜĞÜMÜ

Bir ipi direğe, kazığa veya ağaca bağlamak için kullanılır.

SANCAK DÜĞÜMÜ

Kalınlıkları ayrı ipleri bağlamakta veyabayrakları bayrak direğindeki ipe bağlamakta kullanılır.

İKİLİ SANCAK DÜĞÜMÜ

Kalınlıkları ayrı veya bayrakları bayrak direğindeki ipe bağlamakta kullanılır.

KISALTMA DÜĞÜMÜ

Gevşek ipleri kısaltma ve gerdirme için kullanılır.

KÖRDÜĞÜM

Genel amaçlıdır, kolay çözülmez.

DUGUM

ODUNCU DÜĞÜMÜ

Bir ipi, bir direğe veya kütüğe tespit etmek için kullanılır.

Oduncu

TAŞIMA DÜĞÜMÜ

Çekme veya taşıma ilmiği olarak kullanılır.

Tasima

YAY DÜĞÜMÜ

Kurtarma işlerinde ve yukarı malzeme çekmek için kullanılır.

YAY

Güzel paylaşım, ortada ciddi bir emek var. Bir ekleme de ben yapmak istedim. Kamp ortamında en çok tercih edilen camadan, sancak, kazık türü basit ama kullanışlı ve kolay çözülebilen bağlardır. Camadan iki ayrı ipi birleştirmek için kullanılan en yaygın bağ olup farklı kalınlık ve özellikteki ipleri birleştirmek için de kullanılabilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri