İstanbul'da Yaşamak İstemiyorum!... Peki ama Neresi?...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nejat ural Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 162
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 83,801

İstanbuldan ayrılan nerede yaşar ???... yaşamalı ???

• Eski Foça

Kullanılan: 10 7.9%
  • Mordoğan

Kullanılan: 2 1.6%
  • Karaburun

Kullanılan: 5 3.9%
  • Ayvalık

Kullanılan: 28 22.0%
  • Edremit

Kullanılan: 10 7.9%
  • İmroz -Gökçeada

Kullanılan: 3 2.4%
  • Kaş

Kullanılan: 8 6.3%
  • Sapanca- Maşukiye

Kullanılan: 9 7.1%
  • Şile

Kullanılan: 4 3.1%
  • Bayramoğlu - Darıca

Kullanılan: 3 2.4%
  • İzmir ?

Kullanılan: 11 8.7%
  • Antalya

Kullanılan: 12 9.4%
  • Seferhisar

Kullanılan: 7 5.5%
  • Mudanya

Kullanılan: 2 1.6%
  • Urla

Kullanılan: 13 10.2%

• Kullanılan toplam oy
    127

nejat ural

Kamp II
Yer
istanbul
Merhaba sevgili dostlar.
Topikten de anlaşılacağı üzere; Belki de hayatımın en önemli kararlarından birinin arifesindeyim.

45 yıldır yaşadığım şehirde yaşamaktan memnun değilim ve İSTANBUL DIŞINDA hayatımı sürdürmek istiyorum.

Evet Radikal bir karar bu.
Uzun zamandır da araştırıyorum.
Lojistik sektöründe üst düzey yöneticiyim.
Ve emekliliği 1 sene sonra geliyor.
Hamdolsun 2 gayrimenkulüm var ve 3.cüsünü alarak (nereye gideceksem oradan) diğerlerinin de kira geliri destek olur diye düşünüyorum.
Bir kızım var. 6 yaşında onun okul hayatı için gideceğim yer nispeten önemli...
Ama istanbuldaki Devlet okullarının kalitesi ile Anadoluda bir çok yere baktığımda Köy okullarının bile bir kısmının daha iyi olduğunu görüyorum...

Şimdi gelelim Zurnanın zırt dediği yere.
NEREYE GİTMELİYİM
Neden burayı tercih etmeliyim ?
Dezavantajları
Avantajları
Fırsatlar
Tehditler - riskler nelerdir.

Önerilerinize ciddi anlamda ihtiyacım var.

Öte tarafta bazı yöreler hep aklımda.
  • Eski Foça
    Mordoğan
    Karaburun
    Seferhisar
    Ayvalık
    edremit
    İmroz
    Kaş
    İstanbula da yakın olayım diye bazen düşünüyorum : o zamanda : Şile - darıca - Sapanca-maşukiye civarı

Şimdiden teşekkürler.
    Her türlü yorum tavsiye için.

Etiketler
Ynt: İstanbul'da Yaşamak İstemiyorum!... Peki ama Neresi?...

Nejat hocam tam damardan girmişin :smiley:))))
Evet bende bende diye haykırmak istiyorum...
Bende bir özet yapayım...21-22 yaşlarında 2 çocuk var onlar artıkın kendilerini idare ederler...2 sene oldu emekli olalı..kacmak kacmak istiyorum...
İlk tercihim ege...bu sene altınoluk avcılar köyünde kaldım tam bana göre biryer diye düşünüyorum...
Yaş ilerleyince tek kıstas sağlık...sağlık noktalarına yakın olmalı..birde bence istanbul'da ufak da olsa kurulu bir ev mutlaka olmalı...birde yazın bıcık bıcık kalabalık biryer olmamalı...
Benim iiş kısmetse seneye..darısı başına..bakarsın bundan sonra komşu oluruz..

Ömer hocam;
Valla ne iyi olur.
Karyat'ta da komşuyduk.
Emeklilikte de olurmuyuz acaba ?

Bu hayaller hep güneyde bir sahil kasabası olarak kurulur (buna ben de dahilim) ama son zamanlarda Sinop ile ilgili çok güzel şeyler işitiyor, görüyor ve duyuyorum. Sinop'u bir araştırmanızı öneririm. Merkezi yerlere ulaşım sorunu büyük handikap ama belki de aynı zamanda bu kadar temiz kalmasının da nedeni.

Seferihisar da Türkiye'de cittaslow üyeliğine hak kazanmış tek kasaba. Ayrıntılı bilgi için: http://www.cittaslow.net/ Belki tercih nedeni olabilir.

Diğer alternatifler için sosyal ilişki kurulabilecek kişi ya da gruplar tercih nedeni olabilir. (Oralarda var olan sevdiğiniz arkadaş ya da aile grupları gibi...)

orsaalabanda' Alıntı:
Bu hayaller hep güneyde bir sahil kasabası olarak kurulur (buna ben de dahilim) ama son zamanlarda Sinop ile ilgili çok güzel şeyler işitiyor, görüyor ve duyuyorum. Sinop'u bir araştırmanızı öneririm. Merkezi yerlere ulaşım sorunu büyük handikap ama belki de aynı zamanda bu kadar temiz kalmasının da nedeni.

Seferihisar da Türkiye'de cittaslow üyeliğine hak kazanmış tek kasaba. Ayrıntılı bilgi için: http://www.cittaslow.net/ Belki tercih nedeni olabilir.

Diğer alternatifler için sosyal ilişki kurulabilecek kişi ya da gruplar tercih nedeni olabilir. (Oralarda var olan sevdiğiniz arkadaş ya da aile grupları gibi...)

Cem çok teşekkürler.
Sosyal çevre gerçekten çok önemli.
Mesela Maşukiye de sitede yaşayabilirsiniz belki, ama yerel halk (ki çoğu hemşerim - artvinliler) çok konservatif yaklaşım sergiliyor.
Evet bu paramaetre en önemlisi.
Ev alma komşu al hikayesi...

Gitmek, insanın doğasında var, hep bir yerlere gitmek ister, doğduğun yer deyil doyduğun yere gideceksin denir, karnı doyunca yine gitmek ister..Orta asyanın steplerindende bu hayalle buralara gelmedikmi, yemen'e, trablusgarb'a, viyana kapılarına gitmemizde hep bu sebepden..
Gençlik yıllarında gitmek istenir buralardan, ekonomik imkanlar sorun çıkarır, işe başlarsın, iş imkanları sorun çıkarır, evlenirsin, hanım sorun çıkarır, çocuklar olur, sorun çocukların okulu olur, okullar biter, hele bir evlensinler sonra denir, evlenirler, hanım çocuklar çalışyor toruna bakacağım der, gidemezsin, hadi gidelim dersin, çeşme akarken dolduralım sonra emekli olunca gideriz denir ama gidemezsin, çünkü artık tam teşekküllü bir hastaneye yakın oturman gereken zamanlar gelmiştir...Senede 15 gün tatil diye gitmekden başka türlü, hiç bir yere gidemezsin...
Güzeldir gitmenin hayali, yola çıkılmadığı sürece...Zaten gidecek olan, hiç bir şeyi düşünmeden tası tarağı toplar gider, kalanların hayali, yine bir gün gitmektir..Ne gitmekden vazgeçilir nede oralara gidilir...

Herkesin zamanı gelince gidebilmesi dileğiyle...

Şu anki favorilerim Ayvalık- Urla - Datça üçlüsü.
Aile, akraba , arkadaş yoğunluğu, hastane yakınlığı ( artık ihtiyarlayınca en çok lazım olan yer) , kışın havasının ılıman olması,deniz, büyük şehire yakınlık, yöre halkı, alışkanlıklar gibi nedenler etki eder diye düşünüyorum. Ama gidilecek yerde önce uzun bir tatil faydalı olabilir.

atiladi' Alıntı:
Gitmek, insanın doğasında var, hep bir yerlere gitmek ister, doğduğun yer deyil doyduğun yere gideceksin denir, karnı doyunca yine gitmek ister..Orta asyanın steplerindende bu hayalle buralara gelmedikmi, yemen'e, trablusgarb'a, viyana kapılarına gitmemizde hep bu sebepden..
Gençlik yıllarında gitmek istenir buralardan, ekonomik imkanlar sorun çıkarır, işe başlarsın, iş imkanları sorun çıkarır, evlenirsin, hanım sorun çıkarır, çocuklar olur, sorun çocukların okulu olur, okullar biter, hele bir evlensinler sonra denir, evlenirler, hanım çocuklar çalışyor toruna bakacağım der, gidemezsin, hadi gidelim dersin, çeşme akarken dolduralım sonra emekli olunca gideriz denir ama gidemezsin, çünkü artık tam teşekküllü bir hastaneye yakın oturman gereken zamanlar gelmiştir...Senede 15 gün tatil diye gitmekden başka türlü, hiç bir yere gidemezsin...
Güzeldir gitmenin hayali, yola çıkılmadığı sürece...Zaten gidecek olan, hiç bir şeyi düşünmeden tası tarağı toplar gider, kalanların hayali, yine bir gün gitmektir..Ne gitmekden vazgeçilir nede oralara gidilir...

Herkesin zamanı gelince gidebilmesi dileğiyle...
Üstad;
Tam da Can baba tadında bir yazı olmuş.
evet işin ironik tarafları çok.
bu değilmi zaten bizi bağlayan.
İşte bu noktada hayal kurabilmek bile bişey.
Önce hayal
Sonra dile getirmek
sonra planlamak
ve sonra da realize etmek.

Planım yaş 44 olmadan Kuşadası Davutlar a yerleşmek. :smiley: Kendi yetiştirdiklerim ve kendi tuttuğum balıklarla beslenmek :smiley: İstanbul a yakın olmak beni ilgilendirmiyor. Artık her yer yakın Kuşadası-İzmir 45 dk İzmir-İstanbul 1 saat, daha yakın duran yerler karayoluyla genelde daha uzun zaman alıyor.

bartek' Alıntı:
Şu anki favorilerim Ayvalık- Urla - Datça üçlüsü.
Aile, akraba , arkadaş yoğunluğu, hastane yakınlığı ( artık ihtiyarlayınca en çok lazım olan yer) , kışın havasının ılıman olması,deniz, büyük şehire yakınlık, yöre halkı, alışkanlıklar gibi nedenler etki eder diye düşünüyorum. Ama gidilecek yerde önce uzun bir tatil faydalı olabilir

bu tavsiye çok önemli.
Kesinlikle haklısınız.

Alternatiflerin bir kısmında zaten bulundum
Ki; bu sebepten buradalar.
Ama evet...
2-3 kalmak ile 15 gün kalmak arasında çok fark var.

bu arada;
Şimdi eşimle bakıyorduk bu not üzerine konuşuyoruz.
O'da "neden ERDEK" olmasın diyor !!!...
Bu sene 4-5 gün kaldıktı.
geçmiş senelerde de 7-8 kere gitmişliğimiz var.
Özellikle Pazar'ına bayıldıktı.
(Dalgıç Üstad... kulakların çınlasın)

Bu günlerde herkes gitmek istiyor
Küçük bir sahil kasabasina
Bir baska ülkeye, daglara, uzaklara...

Hayatindan memnun olan yok.
Kiminle konussam ayni sey...
Herseyi, herkesi birakip gitme istegi.

Öyle "yanina almak istedigi üç sey" falan yok.
Bir kendisi
Bu yeter zaten.
Herseyi, herkesi götürdün demektir..
Keske kendini birakip gidebilse insan.
Ama olmuyor.

Hani kendimizden raziyiz diyelim, öteki de olmuyor.
Yani herseyi yüzüstü birakmak göze alinmiyor.

Böyle gidiyoruz iste.
Bir yanimiz "kalk gidelim",
öbür yanimiz "otur" diyor.

"Otur" diyen kazaniyor.
O yan kalabalik zira...
is, Güç, sorumluluk, çoluk çocuk, aile,
Güvende olma dugusu...
En kötüsü aliskanlik
Aliskanligin verdigi rahatlik,
Monotonlugun dogurdugu bikkinligi yeniyor.
Kaliyoruz...
Kus olup uçmak isterken, agaç olup kök saliyoruz.

Evlenmeler...
Bir çocuk daha dogurmalar...
Borçlara girmeler...
isi büyütmeler...
Bir köpek bile bizi uçmaktan alikoyabiliyor.

Misal ben...
Kapidaki Rex'i birakip gidemiyorum.
Degil busehirden gitmek,
iki sokak öteye tasinamiyorum.
Alip götürsem gelmez ki...
Bütün sokagim köpegim oldugunun farkinda
Herkes onu o herkesi seviyor.
Hangi birimizle gitsin?

"Sirtinda yumurta küfesi olmak" diye bir deyim vardir;
Evet, sirtimizda yumurta küfesi var hepimizin
Kendi imalatimiz küfeler.

Ama egreti de yasanmaz ki bu dünyada.
Ölüm var zira.
Ölüme inat tutunmak lazim.

Bari ufak kaçislar yapabilsek.
Var tabi yapanlar, ama az
Sadece kaymak tabakasi
Hepmiz kaçabilsek...
Bütçe, zaman, keyif... Denk olsa.
Gün içinde mesela...
Küçücük gitmeler yapabilsek.

Ne mümkün
Sabah 9, aksam 18
Sonra baska mecburiyetler
Sıkışıp kaldik.
Sirf yeme, içme, barinmanin bedeli
Bu kadar agir olmamali.

Hayatta kalabilmek için bir ömür veriyoruz.
Bir ömür karsiligi, bir ömür yani.
Ne saçma...
Bahar midir bizi bu hale getiren?
Galiba.

Ben her bahar asik olmam ama
Her bahar gitmek isterim.
Gittigim olmadi hiç.
Ama olsun... istemek de güzel.

Can YÜCEL

anket seçenekleri içerisinde iç ve doğu Anadolu yoktu o nedenle oy kullanamadım ;)
herkesin mutlu olacağı yerde yaşayabilmesini diliyorum ..

Ertuğrul Bey doğru bir yaklaşımda bulunmuş.

Bu noktada ben AMASRA ilçesini tevsiye edebilirim.

Saygılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR