Iveco M23 - M29 Hakkında Bilgi Ve Tecrübesi Olanlar..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan milyarder Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 70,735

milyarder

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhaba.. içimde var olan karavan isteği son zamanlarda hayli depreşmiş durumda :smiley: ve kendimi sıklıkla sahibinden nokta com da araç bakarken buluyorum. :smiley: baktığım araçlar, ekonomik ve de geniş iç hacimli olmaları sebebiyle Iveco M23 ve M29 modelleri.. fakat bu araçlar hakkında hiçbir bilgim yok.. ne kadar yakar, avantajlari - dezavantajları nelerdir vs.. bu araçlar hakkında bilgisi olanlar var ise, biraz genel bilgi verip, karavan olmaları konusunda fikirlerini paylaşabilirlerse sevinirim.. Şu an kafamdaki ilk sorular; bu araçların ne kadaar yaktığı ve de iç ölçüleri? ve hatta kroki yada mevcut çizilmiş bir ölçülü planını (karavan değil, mevcut midibus koltuklu olarak) nereden bulabilirim?

Yardım ve destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim..

Merhaba ,sizin gibi bende bu araçlar hakkında hangi modelini seçeyim diyerek çok kararsız kalmışdım ,ama m 29 da karar verdim m 23 en küçük kasası ve 23 kişilik olarak düşünebilirsiniz m 25 orta kasa m 29 bu serinin en büyük kasasıdır .
İç tabandan tavana olna yükseklikleri yaklaşık hepsinin aynı 2 mt. en ise 210 cm. uzunlukları degişiyor modellerde.
Sorabilirsiniz iç yükseklikleri aynı ise m 25 ve m 29 neden daha yüksek duruyor diye ,bu modellerin bagaj yerleri daha hacimlidir.
M 23 benim tercih etmiyecegim bir model sebebi ise diger modellerde önden ve arkadan içeriye giriş kapısı bulunurken ki genelde karavan yapımında arka kapılar körlenir,m 23 de ortada kapı vardır ve karavan için içeride düzensizlik ve yer kaybına sebep olur düşüncesindeyim.
motor olarak bazılarında düşük modellerde turbo yok size turbosu olan bir araç tercih etmenizi tavsiye ederim.
m 29 da iki tip var 120 ve 140 olarak geçiyor 120 olanı benim aracım bu seri olandır 5 ileri vitesdir.
140 olanı 6 ileri vites ve biraz daha büyük motor ki bu araştırmalarımda tavsiye etmediler yakıttan dolayı.
Ne kadar yakıyor sorunuza açıkçası aracım henüz bitmedi zaman buldukça devam ediyorum yaz sonu gibi bitecek tahminim, fakat daha önceki araç tecrübelerimden uzun yolda sakin bir tempodaki karavancının acelesi yoktur :smiley: abartılı yakıt sarfiyatının olmayacagını olan kısmınında iç hacimdeki keyfine degecegini söyleyebilirim.
Aşamalardan bir kaç resim.

1461107 847361725286369 3432223606706364731 n

20160417 172117

20160530 163232

20160515 104436

20160528 125512

20160417 171730

yanıtınız için teşekkürler... benim de gönlüm m29 dan yana.. fakat m23 un daha kucuk olması, acaba göze batmaması açısından daha mı avantajlı diye düşünmüyor da değilim.. kapı konusundaki düşüncenize katiliyorum ve aynen m23 leri incelerken ortadaki kapının problem mi yoksa avantaj mı olacagini dusunup duruyorum.. ortada olusu ondeki alani öldürüyor fakat m29 daki önden kapı da; karavana degil de otobuse giriyoruz hissi mi uyandirir acaba? diye dusunmedim degil :smiley:

Sizin çalışmanıza gelecek olursak.. Öncelikle tebrik ederim.. siz daha bi teferruatlı olarak, hareket eden moduller uyguluyorsunuz.. bu gercekten cesaret isteyen birşey.. gerek dış kaporta açısından ve gerekse de iç mekanik açısından..

birkaç sorum olacak; aracın dışında ve üst kısmında yaptıgınız eklentiler, aracın vizesinde vs, resmiyette yani herhangi bir sorun cıkartmayacak mı?

ve yaptıgınız yalıtım.. bu genel bir karavan sorusu olabilir. ki soru şöyle :smiley: bir karavan için ısı yalıtımı ne kadar gereklidir? ve bu ısı yalıtımı ne kadar iş görecektir? sonucta yazın ısınan dış saç aradaki profillerden iç kaplamaya sıcagi iletmeyecek mi? herhangi bir yalıtım yapmaz isek ne olur? sanırım bu soruyu yalıtım yapan ve de yapmadan karavan kullananlar daha net cevaplayacaklardır.. dediğim gibi bu konulara henuz cok yabanciyim. sabir ve anlayişla yanıtlayacaginizdan da eminim :smiley:

teşekkürler..

Teşekkür ederim ,aracın eni ve boyunda degişiklik yapılmadıgı sürece sorun olmayacaktır ,üst çıkıntı ise belli olan sanırım 4 mt sanırın ki benim araç yaptıgım yükselti ile bunu çok altındadır.

İzalaosyon sorunuzu ise açıkçası karavanda su ne kadar gerekli ise izalasyonda bir o kadar gerekli benim için bunu şöyle özetleyebilirim hani plajda güneşden korunmak için plaj şemsiye kullanırız buna benzer yaklaşık karavandaki izalasyon .

Yaz kış ısınan ve soguyan aracın dış yüzeyindeki saç kaplaması aracın içerisine alır bu ısı degişimini direkt yansıtır, aracın boyu yaklaşık 8 mt yakın bu ölçüde yaklaşık saymadım ama 10 adet civarı profil dikme var ve bu profillerin eni 4cm.yani özetle 8 mt. yüzeyde 40 cm. profil var ,profillerin içeriye yansıttıgı ısı degişimi tabiri caizse devede kulak diyebiliriz :smiley:

Bu sebepten alkoven ,çekme ,tarzı araçalarda yani sıfırdan dış yüzeyleride yapılan araçlarda genelde ctp ve benzeri ürünler ile dışı kaplanır ben de öyle yaptım bu malzeme ısı yalıtımı ve pasa çürümeye karşı daha etkili çözümdür.

Bunlar benim fikirlerim ve araştırmalarım sonucu vardıgım cevaplardır ,aracı sökerken bile taş yünü ve staforsuz bir yer çıkmadı ki bu sadace seyehat olarak tasarlanan araçtır birde bu araçda -5 derecede veya +40 derecede konakladıgımızı düşünelim ,gerekliligini daha iyi anlarız sanırım.

20160316 124433

20160316 124348

20151102 150929

20151029 171318

20151204 154019

tekrar merhabalar.. işte tam da ben bunu demek istiyordum aslında.. "aracı sökerken bile taş yünü ve straforsuz bir yer çıkmadı" demişsiniz.. yani aracın iç döşemesini sökmeden, sadece koltukları, tepedeki bagaj yerlerini vs sökerek karavana donusturecek olursak. yalıtım yine de gerekli midir? yoksa aracın kendi yalıtımı yeterli olur mu?

siz baya baya aracın içini tamamen soymuşsunuz :smiley: gözüm korktu biraz, o denli soymak ve sonradan tum soyulan/sokulen yerleri tekrar yalıtım ve kaplama yapmak... yukardaki sorumu şu şekilde de değiştirebilirim.. karavan yapımı için aracı bu şekilde soymak gerekli ve şart mıdır? yoksa sizin tercihiniz mi?

Aslında genel olarak durumu şöyle ele alalım ,bizde içerisinde yatabilecek bir yeri olan araçların hepsine karavan deniyor maalesef :smiley: karavan özgürlük ve keyifdir bence ama mahkum taşıma aracı gibi yeterli camı olmayan ,lego gibi yatagını yapmaya çalıştıgınız vs.gibi bir araç bence karavan degildir.

Benim yapmaya çalıştıgım Amerikalıların motorhome dedikleri tarzda bir araç bende bunun hakkını vermeye çalışıyorum

Kapı görünümünden sebep karavandan uzaklaşıyoruz demişsiniz ama bu işlerin dogasında var bir kere aracı kesmeye başladıgında işler degişiyor,baglantılar ,panzotlar ,yer tavan taban herşeyi ,ısı ,ses yalıtımı karavan görünümü alması için degişmesi şart .

Veya aracın dış camlarına dokunmadan içeriden kapatırsınız ,arka kapılarıda içeriden körler dışarıdan oldugu gibi durur ,içeriyede bir yatak bir döşek ,birde mutfak ,tabanıda düşürmezseniz 1 ayda yapılabilir buda tercih meselesi :smiley:

Kısmet olur da uygun bir araç bulursam, ve bu araç m23 ya da m29 olursa, açıkcası dışarıdan camlarına mudahale etmeyi düşünmüyorum. camlar film yada benzeri baska bir şekilde içten kaplanır. arka kapı içerden körlenir. camlarda uygun ve de gerekli yerlere açılabilen sürgülü pencereler konulur diye düşünüyorum.. iç dizayn, yalıtım vs konularını ise, aracı gördükten sonra karar veririm diye düşünüyorum. sizin çalışmanız ne kadar süredir devam ediyor? ve daha ne kadar süre devam edecek gibi duruyor?

Boya işleri bitti ,iç döşeme kısımlarına başladım acelem yok çalışmalara devam.
Son üç geceyi geçirdiğim karavanparkta resimde gördüğümüze benzer iki tane karavan vardı. Dün gece merak ettim internete baktım. Phönix marka bu karavanlar çoğunlukla Iveco şasileri üzerine yapılıyor. Hiç bir şeyi eksik olmayan karavanlar diye geçiyor. Fiyatları 120.000 – 360.000 € civarında.

Size gönlünüzce bir karavan dilerim.

Phnix

Liner | phoenix-reisemobile.de

Forumdaki ilk mesajımı buraya yazmak istedim çünkü ileride bir m23 alarak karavana dönüştürme hayalim var hatta sürekli yaşam alanı olarak bile kullanmayı düşünüyorum. Ellerinize sağlık araç çok güzel olmuş inşallah bizede nasip olur. Daha detaylı fotolar ve projelendirme gibi konularda da bizi aydınlatırsanız sevinirim.

Forumdaki ilk mesajımı buraya yazmak istedim çünkü ileride bir m23 alarak karavana dönüştürme hayalim var hatta sürekli yaşam alanı olarak bile kullanmayı düşünüyorum. Ellerinize sağlık araç çok güzel olmuş inşallah bizede nasip olur. Daha detaylı fotolar ve projelendirme gibi konularda da bizi aydınlatırsanız sevinirim.
Serkan bey hoş geldiniz siteye ,ilk mesajınıza ilk cevabı da ben vermeye çalışayım .
Şu anda yapmaya çalışdıgım araç uzun süreli hatta devamlı yaşamak için tasarladım ,ayrıntılı fotoları yakında sitede yeni konu başlıgı ile sunum yapacagım.
Facebook El en karavan isminde albüm oluşturdum ,şu anlık biraz karışık resimler ama tüm çalışmalarımı buradan görebilirsiniz.
Proje evrak işlerine ay içerisinde başlıyacagım aşamalarda bilgi vermeye çalışırım ,İnşallah sizde en kısa zamanda istediginiz karavana sahip olursunuz .

Maaşallah çok güzel oluyor. ilgiyle takip edeceğim.

Merak ettiğim bir iki husus var. Bu araçlar şuan B sınıfı ehliyet ile kullanılamıyor diye biliyorum. Ruhsat karavan olarak değiştiğinde B sınıfı kullanabiliyor mu? Ayrıca K belgesi vs ekstra belgeler gereklimidir?

Selamlar , bu araçla ilgili daha fazla foto ekleyebilirmisiniz, açık plan, işçilik aşamaları, gibi, birde bu aracın boş ağırlığı ve ruhsat iadihap haddi nedir acaba. benimde hala gözüm bu tip bir araçta, ve şu aralar yaş haddinden dolayı fiyatlarıda baya makul gidiyor.

Sayın Akdeniz, bahsettiğiniz araçların açık planlarını gösteren bir link ekleyebilirmisiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri