İzmir - İnkaya Mağarası?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sinan-izmir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,671

sinan-izmir

Kamp II
Merhaba Arkadaşlar.İzmirde Yelki taraflarında Kocadağda İnkaya mağarası varmış.Bugüne kadar ilk defa duyduğum bu mağaraya giden arkadaşlar varmı?
Mağara turizme açıkmı,ilerleyebilmek için teknik ekipman gereklimidir,tam yeri neresidir?Tecrübe edinen arkadaşlar varsa ve bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim.

Etiketler
Ynt: İzmir-İnkaya Mağarası ?

Merhaba Sinan burası daha önce gördüğüm bir mağara değil.
İnternetten araştırdığım kadarıyla ;

İzmir merkez ilçeye bağlı Yelki köyü batısındaki Kocadağın doğu yamacında yer alan İnkaya mağarasına, Yelki Köyü’nden mağaranın yakınına kadar arazi taşıtı veya traktörle gidilebilir. Sonra dik ve makilik bir yamaçtan 20 dakika yürünerek mağaraya ulaşılabilir.
Özellikleri: Toplam uzunluğu 222 m. olan mağaranın girişe göre en derin noktası -30 m dir. Genellikle yatay, kısmen de dikey tipinde kuru bir mağaradır. Ekim ayında mağara ısısı salonda 18ºC, son kısımda 22ºC’dir.
Mağara içinden çıkan çanak ve çömleklerden tarihi dönemlerde yerleşme amacıyla kullanıldığı anlaşılmaktadır.
Jeoloji-Jeomorfoloji: Kretase yaşlı kireçtaşları içinde, birbirlerine kesen birkaç kırık boyunca gelişmiştir. Mağara dik bir inişten sonra, geniş bir salon halinde genişlemektedir. Salonun genişliği 20-20 m., tavan yüksekliği ortalama 5 m. civarındadır.Taban toprak ve molonlarla örtülüdür.Salon kenarındaki geçitlerle küçük süslü odacıklara geçilir. Salon güneye doğru tabanı eğimli bir galeriden devam eder.Galerinin sonunda 7 m. derinliğinde bir kuyudan mağaranın son ve en alt bölümüne inilir.

Ynt: İzmir - İnkaya Mağarası?

Sağolun.İnternette bilgi sınırlı biraz,özellikle tam yeri hakkında bilgiye ihtiyacım var yoksa gidip fellik fellik arayacağız dağlarda mağarayı.

giren arkadaşlar mağaranın oluşum yönünden zayıf, ve maalesef tahribata maruz kalmış olduğunu söylemekteler.

Selamlar;
Ben de girmedim bu mağaraya ama bulduğum bilgilere göre; mağaranın doğuya bakan dar girişinden hemen sonra geniş bir salona ulaşılır. Oluşum açısından çok zengin olmayan mağara, yakın zamanda hayvan barınağı olarak kullanılmıştır. Mağara, ana salonun etrafındaki oda ve kollardan oluşmaktadır. Kretase yaşlı kireçtaşları içinde, birbirini kesen birkaç kırık boyunca gelişmiştir.
Araştırma; 1993 yılında H. Erkanal tarafından bulunmuştur. Ağustos 1994 tarihinde MAD tarafından araştırılıp, haritalanmıştır.
Bendeki bilgilere göre; uzunluk 188 metre, derinlik 34 metredir.

Ben Yelki de oturuyorum. Şu ana kadar mağaraya 1 kere gittim. Onda da ışık yetersizliğinden fazla gezemedik(birazda tırstık :D) Gezdiğmiz süreçte yunanca yazılar ve 1800 lü tarihler gördük. Çevremizden duyduğumuz kadarıyla mağara çobanlar tarafından bi ara kullanılmış. Halk mağaranın her yerini kazmış:smiley:Mağaranın yerini bulmak çok zor değil. Yelki'nin batısında Kocadağ var. Dağın sol tarafında büyük bi kaya görülüyor. Mağara o kayanın solunda kalıyor. Mağaraya gitmek için o çevredeki halktan yardım isteyebilirsiniz, yardım edeceklerdir. Biraz önce belirttiğim kayaya yaklaştığınızda mağaranın baca kısmı belli oluyor. O baca mağarayı bulmanıza yardımcı olur. Mağaraya girişde ekipman kullanmanıza gerek yok. Kayaların oluşturduğu basamaklardan rahatca tahminen 5m kadar aşağıya iniyorsunuz. Mağaraya girdiğinizde büyük bi salonda olursunuz. O salondan düz olarak ilerlediğinizde 3 tane kapı var. O kapıların bulunduğu kısımdan ilerisi salonun seviyesinden aşağıda kalıyor. Kapıların ordan aşağıya inmek için insanlar zamanında kayaları oyarak merdiven haline getirmişler( Ben görmedim. Sadece giden büyüklerden duydum.) Ben ışık yetersizliğinden dolayı mağaranın bukadarını gezebildim. Ayrıca mağara kaygan bi zemine sahipti :smiley: Kolay gelsin.
Ayrıca sorusu olan kişiler özel mesaj atarsa online olduğum zaman cevap atarım. Benim bilmediğim kısımları çevremden araştırp yardımcı olmaya çalışırım.

Söz konusu mağarayı pek çok ayrıntısı ile biliyorum görmek isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim..

Geçtiğimiz yaz iki kişi mağarayı aramaya gittik.Sorduk, soruşturduk, tarif aldık ve Kocadağın tepesine doğru yola çıktık.Önce dağın sol tarafına doğru mağara girişine benzeyen bir yere tırmandık fakat mağara girişi zannettiğimiz yer ufak bir kovuk çıktı.Daha sonra dağın sırtına yakın bir yerde gördüğümüz girişe - ki kuvvetle muhtemel doğru yer- doğru yöneldik.Bulunduğumuz yolla giriş arası 250-300 metre arası bir mesafeydi fakat aramız sırf çalılıktı.Dört beş farklı istikametten çalıların arasından geçiş aramaya çalıştık fakat bulamadık.Sonuç, çalılar yüzünden yırtılan tişörtler, vücutta bilumum kesikler çizikler.Üstümüz başımız yara bere içinde kaldı :D
Muhtemelen yanlış yoldan mağaraya ulaşmaya çalıştık ve sıcağın da etkisiyle yorgun düşüp mağarayı göremeden hüzünlü bir şekilde geri döndük. ;D
Bir daha ne zaman deneriz bilmiyorum ama rehberlik tekliflerine açığız :D

Tahmin ettiğim kadarıyla gittiğiniz yol doğru çünkü mağaranın yaklaşık 200m kadar yakınına araba yolu ile gitmek mümkün.Daha sonra ki çalılık bölgede ise küçük bir patika direkt olarak mağaranın önüne çıkar.Çalılara dalmaya gerek yoktur:D.İsterseniz ben rehperlik yapabilirim.Yada zeytin hasadının başladığızaman gidersenizhasat yapmaya gelen yerli halk size patikayı gösterebilir.

sinan bey biz de 2 kez denedik ama bulamadik sonrasinda yelki koy kahvesinden yelkili dostlar yolu gosterdi ama yolda asiri yagmur ilerlemeye izin vermedi. en kisa zamanda tekrar gitmeyi planliyoruz... ayrintiliari buradan yazarim fotolarla birlikte...

''ppeacemakerr'' Gitmeden önce haberleşelim madem sizle, belki rehberliğinize ihtiyacımız olabilir.

''pandipieri'' Planlı bir şekilde giderseniz haberleşelim, beraber de gidebiliriz mümkün olursa.

Ben şuanda Balıkesirde üniversitedyim ama herhangi bir tatil gününe yada yaza denk getirirsek benim için uygun olur.

sinan-izmir' Alıntı:
''ppeacemakerr'' Gitmeden önce haberleşelim madem sizle, belki rehberliğinize ihtiyacımız olabilir.

''pandipieri'' Planlı bir şekilde giderseniz haberleşelim, beraber de gidebiliriz mümkün olursa.

pek planli olmuyor ama gidersek fotolari paylasirim...

arkadaşlar ben mağaraya gitmeye kalkıştım çok fena bir yerde yolları dikenle kapanmış domuzlar yılanlardan canımı zor kurtardım çoban köpeklerini söylemiyorum bile ama yelki köyü çok güzel halkı çok cana yakın fotoları koyucam zaten ama mağaraya boşverin bence sadece tüfeklerle gidilirmiş oraya yerliler öyle söyledi ama köyü gezin dolaşın çok güzel bir yer nineler bana gözleme yaptılar tavuktan yeni çıkarıp kaynattılar yumurtayı ve hayatımda yediğin en güzel yumurtaydı :smiley:

merhaba sanırım sen yanlış patikaya girmişsin hatta patikaya girmemişsin :smiley:. zeytinliklerden çıktığında soldaki dere yatağına gidiyor gibi gözüken patikadan yürüseydin ileride yanlış yere sapmazsan mağaranın önüne kadar gidior o yol... çoban köpekleride kaçmayınca kovalamıo :smiley:ama sıcaktan gözleri dönmüş olabilir tabi.tekrar gitmek istersen yardımcı olabilirim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri