Izmirde Yapılacaklar Listesi: Top 10

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Zeynep Cansoylu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,153

Zeynep Cansoylu

Yeni Üye
İzmir’de doğup büyümüş biri olarak uzun zamandır İzmirde Yapılacaklar Listesi yazısı yazmaya çalışıyordum. Resim biriktiriyorum, fikir biriktiriyorum, yazdıklarımı sık sık beğenmeyip siliyorum. Ama sonunda göz bebeğim top 10 aktivite listemi belirledim. Hayatımın ilk 17.8 yılını ve bundan sonra tüm bayram ve özel günleri geçirdiğim İzmir için Top 10 listemi blogumdan okuyabilirsiniz. Listemde Kordon Boyunda ve tarihi Asansörde keyif yapmak da var, süper tatlı filleri sevmek de. :smiley:

İzmirde Yapılacaklar Listesi: Top 10

izmir-asansor-540x320.jpg

izmir-dogal-yasam-parki-540x404.jpg

Eski yapıları ve doğallıkları kalmadı; inciraltı,teleferik,bostanlı,reşadiye gevreği,bornova bamyası,bornova yörük develerinin çıngırak sesleri,eski fuar zamanları,deniz midyesi :(

haklısınız İzmir de fazlasıyla değişti, ancak arada İstanbul'dan gidince cennet gibi geliyor bana. :smiley: Benim de en üzüldüğüm konu Fuar'ın artık eskisiyle alakası olmaması.

Bir de "Bornova bamyası" nedir? Karşılayakalı olarak hiç duymadım, meraktayım. :smiley:

Sevgiler

Eskiler bilir,şimdiki özkanlar ve manavkuyu yerleşkesi verimli topraklardı,tarım yapılırdı.Bamya yetiştirildi,domates,biber yeşillikler ara arada, mandalina bahçeleri vardı.Hiç biri kalmadı,buraları imara açan aklı ve zekası gerilerde çoktan toprak olup gittiler.
İnsanların öncelikle verimli topraklara sahip çıkması gerekirdi,aynı durum yine devam ediyor, çok geç kalındı.
Temiz hava,su doğal yiyecekler kalmadı her yer asfalt beton oldu.
Tepelere çıkın ve aşağı bakın beton yapılar,yeşili neredeyse yok.
Bir çoğu üniversite mezunu insanlar ,yöneticiler çevreyi yok etmekte çok kararlı ilerliyorlar.
İzmir de yapılacaklar listesinde (bir çok ilde farklı değil)
-Evden çıkarken hırsıza karşı önlemini al.
-Yolda yürürken trafiğe ve çantana dikkat et.
-Kırmızı ışıkta durduğunda kapıların kapalı olsun.
-Su kesintilerini takip et,ilk gelen çamurlu suyu kullanma.
-Hava durumunu takip et,aşırı yağış uyarılarında tedbirli ol.Bostanlı ,Güzelyalı ,Konak semlerinde:oops:
-Körfezin temizlendiğine inanıp denize girme,tutuğun balığı yeme.
-İzmir'de yaşayanların bir çoğu Çeşme,Kuşadası,Çandarlı,Foça tarafında yaşadığından Cuma öğleden sonra işler durur.
-Üretim yok denecek kadar az olduğundan hizmet sektörü ilk sıradadır.
-Manisa fabrika ,teknoloji ve tarımsal üretim olarak İzmir den öndedir.
-İhtiyaç duyulan teknolojik ekipman,makina v.b bulunamadığında ,ihtiyaçlar İstanbul dan temin edilir.
Bu sıkıntılar her yerde mutlaka vardır,kimseler alınmasın.Denizi doldurup işletmeler kurmak,dağlar taşlar varken ovalara binalar yapmak kimlerin aklıydı.
Yaşayan şehir,yaşanacak şehir...slogan bu
gelin yaşayın..ömrünüz uzayacak...:D
Sakın ola köyünüzden,tarlanızdan,bahçenizden ,sessizliğinizden,insanlığınızdan kopup gelmeyin.
Durum bu ne yazık ki......

Yaşadığımız bölgeyi,gezegeni yok etmeye az kaldı.

Karagöl'de kamp yapın, hiç değilse yürüyüşe çıkın, sahilde rakı balık yapın, alsancak çimlerde arkadaşlarınızla midye-bira yapın, kızlarağası hanında kahve için, sahilde dilek feneri uçurun. İzmir'de her küçük etkinlik büyük bir mutluluğa dönüşür unutmayın:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,412
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

SON KONULAR

Geri