Izmirden Baltık Ülkeleri Rotasında 17 Ülke 15 Başkent

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan isolano Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 474
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 67,604

isolano

Zirve
Yer
izmir
Web
www.gezenbilir.com
Herkese Merhaba.,
Geçen sene portekiz ispanya gezisinden sonrası 4 kişi rahat edemediğimiz için sprinter karavanımı satmıştım ve kasım 2015 de yine aydın beye Fiat Ducato Semi alkoven siparişi vermiştim.Karavanı haziran sonunda teslim aldım
Geçtiğimiz kış 2016 için planladığım gezide ana tema izmirden norveç,isveç,finlandiya,letonya ülkeleri baltık başkentleri gezisi derken gezi rotamı biraz değiştirerek baltık başkentleri yanısıra toplamda 29 günde 17 ülke 15 başkente dönüştü.
Rotada gene zaman tasarufu için 7 feribot seferi yaptım.Kısaca rota şöyle
İzmir – Çeşme – Ertürk Line ile Sakız Adası – Hellenic Seaways ile Sakız – Pire -Patras- Anek Lines ile Venedik -Viyana -Prag -Berlin -Rostoc feribot-Kophenhag -Feribot ile Oslo -Stockholm – Feribot ile Helsinki – Feribot ile Tallinn- Riga -Vilnus- Varşova- Bratislava – Budapeşte -Belgrad-Sofya -Edirne -İzmir
2016 Tur Rotas

Etiketler
16 Haziran 2016 geziye çıkmamız gereken gündü ama bir gece öncesi malum ülkemiz ve hepimiz çok sıkıntılı uykusuz bir gece geçirdik.Hatta biz karavanı 15 haziranda tamamen hazırlamıştık ama gece olaylardan sonra geziden vazgeçip ilk olarak buzdolabını geri boşaltmıştık.Sabah durumun birz olsun düzelmesiyle ve satın aldığım birçok biletler yanmsın diyerek aklımız ülkemizde kala kala 16 sında saat 16,15 de yola çıkmak nasip oldu.Saat 19 da ertürk feribotuna binmek için çeşmede ilk olarak gidip pasaport işlemlerimizi yaptırdık neyseki geçen sene araca röntgen bu sene çıkmadı.Ertürk feribotu sakızdan gelişi saat 19 u buldu ama boşaltması ve bizim binmemiz 40 dk. Rötara sebep oldu.Sakızdan gelen ufacık feribotun asansörle inilen kısmına 11 tane araba sığdığına araçlar çıkararken bizzat şahit oldum.O feribotan otobüs ve 11 araba çıkacak deseler kattiyen inanmazdım.
DSCN4766

Neyse saat 21 civarında sakıza indik gümrük işlemini hallettikten sonra port polisleri karavanı iyice aradılar.Malum kaçak geçişler hayli yoğun bir dönem geçirmişler.
Karavanı hemen gümrükten çıkınca solda kalan ve hellenic seaways in yanaştığı alana görevliden izin alıp parkettim ve alsancak sakız restaurantın sahibi arkadaşım sevgili Hikmet Alpayın sakız adasının sahilde açtığı Ramezzo restoranına giderek ona bir süpriz yaptık. Ramezzo restoran 3 katlı ve harika bir mekan sakıza yolunuz düşerse mutlaka gidin. Neyse yemekte çok oyalanmadık sahilde limana hellenic seawaysın giriş yaptığını göründe doğru karavana gittik.Saat 23 civarında karavanımızı feribota bindirip kamaraya geçtik.Sabah 6-7 arasında Pireye geldik.geçen senede bu rota ile patras gittiğimiz için bu sefer korient kanalına uğramadık sadece N 37.973684,E 22.741977 koordinatlı benzincide mola verdik burası wifi free ve temiz bir restoranı vardır bizde karavanda kahvaltımızı yapıp patrasa devam ettik.
Unutmadan yaptığım çok doğru bir şeyi de sizlerle paylaşmak istiyorum.İlk defa sakız pire patras ve venedik bilelerini internetten almadım.Amacım anek linesin internette rastladığım bir kampanyasıdan bizzat konuşarak bilet alıp faydalanmaktı.kampanya şöyle Camping on board talebinde anek bu hizmeti sunamadığı için aynı fiyata ücretsiz iç kabin veriyor ve Restoranlarında %30 iskonto yapıyordu.bu kampanyadan internette faydalanamayacağımı anlayınca sakıza gitmeye karar verdim.
Bu sefer geziye çıkmadan 3 hafta önce günübirlik sakıza geçip şu adresten kendim aldım. Hellenic Office N 38.372306,E 26.137234 CHIOS MICHALAKIS TRAVEL: Chios, 9, Kanari Str., Greece Post Code: 82100 Phone: 0030 22710 40070 Fax: 0030 22710 23284
Neyse bu şekilde kampanyadan faydalandım.Anek lines feribotta biletlerinizi restorana gidince kasada barkodunu okutun ve otomatikman %30 indirim yapıyorlar
Sabah saat 11 civarında Patras Liman N 38.225293,E 21.721146 da anek linese giderek check in yaptırdım.Oradanda N 38.306751,E 21.778269 koordinatında Patras Plajına gittik gece saat 22 civarına kadar burada vakit geçirdik ve Patras limanına gittik Liman girişinde detaylı bir arama sonrası venedik için feribot kuyruğuna girdik..
Orada çok sıkıcı bir olay başıma geldi.arabadan inip anek linesin Partas Limanına yanaşmasını beklerken bir orta yaşlı adam yanıma geldi Türkmüsünüz dedi bende evet de
DSCN4770
yince beni arabanıza alırmısınız dedi sanırım bir kaçak durumu vardı. Bende arabada aile ve çocuklarım var dedim ve izin vermedim adamda sessizce uzaklaştı. Sıra beklerke motorlu bir polis hiç biryere bakmadan direkt bize gelip karavana bakmak istedi.bende gösterdim adam okey diyerek gitti. İyiki doğru karar vermişim.Feribota binerken adamı hayal meyal deniz kenarında tekrar gördüm.

Son düzenleme:

18 temmuzda tüm gün feribottaydık bende Ipadime pdf yüklediğim osho meditasyonla ilgili kitabı bitirdim.Bu arada yurtdışında içtiğim sulardan hep şikayet ederdim ama feribotta içtiğim Samaria isimli suyun tadı çok güzeldi.
19 Temmuz gemiden inmemiz italya saatiyle sabah 9,30 u buldu.Fussine limanı çıkışında son derece nazik bir polis kontrolünden geçip bu gezideki 626 Km lik. en uzun mesafemiz olan Venedik -Viyana yoluna çıktık.Yolda Garmin navigsyonundaki internetten güncellediğim harita sorun çıkarıyordu.Bu sorunu çözmek için mikrosd kart alma bahanesi ile ilk molayı MediaMarktın italya ismiyle Media World Udine N 46.133810,E 13.222658 mola verip SD kar aldım ve laptoptan eski haritayı bu karta yükleyip sorunu çzüp yola devam ettim.Sonra Avusturya Girişinde Vinyet Aldım N 46.534851,E 13.642129 Vinyete 10 gün geçerli 8,80 Euro verdim.Sonra kordinatını alamadığım bir yerde yeme yedik son molayıda N 46.959047,E 15.381097 koordiatında verdim ve Saat 19 civarında Aktiv Camping Neue Donau N 48.208136,E 16.447246 geldim. Aktiv Camping resepsiyonu çok güleryüzlü gençlerden olduğundan işlemlerim güleryüzle ve çok hızla oldu.
Kampa 2 gün için elektrik dahil 80 Euro ödedim.Masayı kurup yemek duş derken dizlerimin artık beni taşımadığını hissettim ver yattım.Pire Patras Arasında 5,30+4,30+6,20 otoyol 53 euro patrasta yakıt Venedik -Viyana yolunda otoyolda 10,60+7,60 ve 8,80 vinyet 70 euroda grazda yakıt ücreti ödedim.
DSCN4782

20 Temmuz sabahı 10 gibi kalktık kahvaltı hazırlık derken saat 11,30 gibi receptiona gidip 24 saat geçerli wien kart aldık . Bu kart ile otobüs metro ve tramvaydan 24 saat boyunca sınırsız faydalanabiliyorsunuz.Kampın receptionunda bu ulaşım kartlarının satılması tabi çok kolaylık.Kamptan 600 -700 metre yürüyerek Donaustadtbrücke metro durağına geldik.Metro girişinde aldığımız biletleri küçük bir makine ile tarih ve saatını damgalatmak gerekiyor.Yoksa cezası var.Bizde her metro girişinde olan bu cihaz ile damgalatarak 24 saati başlatmış olduk.Hoş biletleri en çok 8 saat kullanacağız ama olsun kural kuraldır.
İlk olarak Stephansplatz Metro Durağına gittik.Gezimize ilk olarak Aziz Stephen Katedrali N 48.208833,E 16.372506 başladık.Katedrali çok güzel ama size internetten öğrendiğim çok ilginç bir bilgi paylaşmak istiyorum. Katedralinin çan kulesinde 1534'de Osmanlının yaklaşmasını takip etmek için bir memuriyet kurulmuş. Bu memuriyet ancak 1956 'da Viyana Belediye meclisince Artık bir Osmanlı tehlikesi kalmadığından ve bu görevin lüzumu olmadığı için.. kaldırılmış.Kendi kendime ne korku salmışız buralara diye düşünüp gülümsedim .Bu meydanda her yerde mozarta benzeyen bilet satıcıları hemen etrafınızı kaplıyor ve akşam için bilet satma yarışına girişiyor.Bende her gelene hiç konuşmadan hayır teşekkürler deyince hiç sorun yaşamadım.
DSCN4796

Oradan Graben Caddesi boyunca yürüdük ve meşhur Veba Anıtına N 48.208643,E 16.369747 geldik.Bu cadde gerçekten çok lüks mağazalarla dolu . Barok tarzı Veba Anıtı ise 1697 yılında veba salgınında ölenlerin anısına dikilmiş. İnternet ten öğrendiğime göre bu anıtın olduğu bölgede vebadan ölenler gömülüymüş.

DSCN4801

Son düzenleme:

Anıttan 150-200 metre sonra solda Solda Kohlmarkt Caddesi boyunca. yürüyünce sağda Demel Pastanesi N 48.208537,E 16.367198 var.Biz burada bir şey yemedik bu hakkımızı cafe sacher e sakladık.
Demel pastanesinde 200 metre ileride meydanda Hofburg Sarayı N 48.207910,E 16.366317 tüm ihtişamıyla dururken Biz meydanın solunda Loden-Plankl Giyim Mağzasına N 48.207750,E 16.366909 gittik.

Aslında biraz bahsedeyim ben Ayhan Sicimoğlu nu ve yaptığı gezi programlarının çok severim. Kısaca ''hastasıyım'' .
İzleyenler bilir son derece enterasan bir üslupla gezilerini anlatır. Ayhan Sicimoğlunun viyana gezisinde bu mağazaya girdiğini görüp adresini araştırıp bulmuştum. Ayhan Sicimoğlu bu mağzada viyanaya özgü yakaları dik ceketleri giyip kendi harika uslubuyla '' hastasıyım bu ceketlerin'' deyince durup bende buralara gidersem bir ceketlerden denerim diye akımdan geçmişti.Adı galiba Yobum ceketi deniyordu. Girdim denedim Ayhan Sicimoğlu gibi '' hastasıyım '' dedim ama almadan çıktım.
DSCN4798

Hofburg Sarayın içinden geçip
DSCN4814

600 m ileride Sanat Tarihi Müzesi önünde N 48.204095,E 16.361439 sadece foto çektik ve 150 m karşısında Doğa Tarihi Müzesini ise N 48.204927,E 16.360109 gezdik.Çocuklar ücretsiz bizlerde toplam 20 Euro verdik. Geçen sene Confluences Lyon Museum gezdikten sonra çocuklar ve eşimle ben o kadar çok mutlu olmuştuk ki bu müzeye benzer müzeler araştırmamda ilk sırada Viyana Doğa Tarihi müzesi geldiğinden bu sene viyana programı yaparken nedense herkesin yazdığı Figlmüller Restorana gitmemeye ama bu müzeye 2 saat ayırmaya karar vermiştim.
DSCN4826

Geçen sene Confluences Lyon Museum da ne hissetiysek Viyana Doğa Tarihi müzeside de aynı his oldu. Tek kelime isterseniz ''İnanılmaz'' Çocuklarınızla geziyorsanız Alışveriş, AVM heryerde var.bence buralara çok zaman ayırmayın.Bu müzeleri çocuklarınıza gezdirmenizi kesinlikle öneririm.Marstan, aydan gelen meteorlar , fosiller ,elmas ve platin gibi mineraller ,soyu tükenen canlıların kalıntıları kısaca insan evrimiyle ilgili olağanüstü bir kolleksiyon var.
DSCN4827

Müzeden çıkınca .Çıkınca 200 m.sağda MuseumsQuartier Wien N 48.203232,E 16.358628 avlusunu girdik. Museums quartier eski ve yeni başta olmak üzere sanat ve müzeler'in oluşturduğu bir binalar topluluğu. Burada avluda girince hemen solda bulunan MQ Daily cafe de yemek yedik.
Museums Quartier Wien çıkınca sola dönüp 400m ileride Volkstheater Metro N 48.205217,E 16.358081 gidip Mor renkli U2 metrosu ile önce Karlplatz Metro N 48.200883,E 16.369017 gidip Karlplatz Metroda indik oradan Yeşil U4 metro ile Schönbrunn Sarayına gittik.Aslında amacım Imperial Tour bileti alarak Sisi'ye ait 22 saray odasının gezmekti ama kalabalık ve doğa tarihi müzesinde tahminimden çok zaman ayırmamız nedeniyle sarayı dıştan gezdik.

DSCN4829

DSCN4833

Sonra tekrar Yeşil 4 metrosu ile Karlplatz Metro N 48.200883,E 16.369017 durağında İndik.
Metrodan çıkınca 250 m.ileride Viyana Opera Binasını N 48.203218,E 16.368988 resimledik.
DSCN4839

Oradanda yan tarafta Cafe Sachere oturduk.N 48.203874,E 16.369517 Buranın ünlü "Sacher torte" isimli pastasını çocuklara söyledik bizde birer kahve içtik.

Hoşgeldiniz sevgili dostum,:blush:
İnanın rotayı okurken ben yoruldum ki, kimbilir siz bu uzun ve kapsamlı programı uygularken hangi maceraları yaşadınız. Bu yoğun ülke gündemi içersinde kuşkusuz sizin paylaşımlarınız bizi de oralara götürüp getirecek, bir an olsun nefes almamızı sağlayacak.
Şimdiden en ön sıralardan yerimi ayırttım, keyifli ve bilgi dolu anlatımlarınızla yaşadığınız maceraları okumayı bekliyorum..

Bu arada geçen sene Avrupa kıtasının en batı ucuna gitmiştiniz, bu sene de acaba Norveç'e kadar gitmişken biraz daha kuzeye çıkıp, kıtanın en kuzey ucu Nordkapp yapsamıydınız diye içimden geçmedi değil? :wink: Ama sizin bir bildiğiniz vardır herhalde..:tongueout:

Gezi planı yaparken şehir içinde tüm aktarmaları yazıyorum Ama sırada HundertwasserHaus vardı Cafe sacherin önünden buraya toplu taşıma ayarlayamadığımdan taxi planlamıştım.Taxi ile Hundertwasser Haus gittik. Buraya geldiğimizde barcelona da gaudiye benzer bir mimar olan Friedensreich Hundertwasser'in sosyal konutlara dokunuşu ile tüm dünyadan ziyaret alan bir binaya dönüştürmesine saygı ve hayranlıkla izledik.
Binanın tam karşısındaki pasajda en az binalar kadar ilgi görüyor. Pasajın içinde tam ortasındaki bar çok güzeldi.

DSCN4851

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR