İzmir'in Ateş Topuna Kucak Açan Kent; Urla

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,966

gezmen

Karavan Yönetim
Yer
Akhisar
İzmir'in ateş topuna kucak açan kent; Urla

Türkiye'nin en batısında yeralan İzmir'in kıyılarından daha batıya baktığınızda gördüklerinizdir Urla.

Giriş tarihi : 10.03.2012 16.45 Güncelleme : 16.45 SARMAŞIK

602820282254.jpg

Güneşin Kordonboyundan her akşam kayboluşundan sanki Urla sorumluymuş gibi gelir. Biraz öyledir Urla...

FAHRETTİN GÖK

İzmir olmasaydı, Urla antik dönemin olduğu kadar, günümüz modern yaşamın da merkezi olurdu. Baksanıza aradığınız herşey orada. Yaşamak için herşey. Deniz, güneş, rüzgar, toprak, bereket velhasıl her mevsimin ve her dönemin güzellikleri sanki bu merkezde toplanmış.
Urla, sadece daracık sokaklar, taş evler, balıkçılar, ağların artıklarından doymuş teknelerin arasında miskin miskin dolaşan kedilerin barındığı yerden ibaret değil. Tarihi çok eskilere, antik döneme dayanan yaşamın izleri de burada yaşıyor, Urla'da...
Bir hafta sonu kaçamağı yapılacak yer değildir Urla. Günün her saatinde, zamanın her diliminde kentin kalabalıklarından arınıp, tertemiz havasını teneffüs edebileceğiniz, taze sebzeler, meyveler, deniz mahsülleri yiyebileceğiniz, eğer coşarsanız bir balıkçıyla açılıp bizzat canlı canlı balık tutup sıkıntınızı denize bırakabileceğiniz yerdir.

İZMİR'İN SAKLI BAHÇESİ

Kimi, Urla'yı "İzmir'in saklı bahçesi" diye niteler. Değildir, değil. Açıkça, İzmir'e hayat veren rüzgarların estiği "sakin komşusu"dur. Başınız sıkıştığında yarım saatte ulaşabileceğiniz güzel bir komşudur. Sadece İzmirliler için değil, Ege'nin yakın kentlerinden de hafta sonları akın akın gelenler Urla'nın geniş coğrafyasına dağılır. Her köşesi bir başka güzeldir.

HAFTA SONU KAÇAMAKLARI

Bir hafta sonu sabah çıkıp onlarca mekandan birine köy kahvaltısı yapmak için oturabilirsiniz. Zeytinalanı'ndan itibaren başlar Urla. Kalamaki (Doğrusu Kalabak olacak; NİVACI), İskele, Çeşmealtı, Özbek, İçmeler denizin kıyısına sıralanır. Urla merkezi denize en yakın olduğu İskele'ye bile 7- 8 kilometre mesafede. Ama Urla'nın içine dalarsanız, çıkamazsınız. Çünkü, orada herşey vardır. Tarihin her döneminin kalıntıları oradadır. İnsanlar bizzat mekan olarak seçmiş ve korumuşlardır. Taş evlerin arasında yatır, ibadethane, eski Rum kiliseleri... Zaten, Urla adını Rumca bataklık- sazlık anlamına gelen "Vurla" kelimesinden alıyor. Bir kısım tarihçiler ise Mehmet Çelebi'nin komutanlarından İbrahim Bey'in sefere çıkarken kendisine "uğur ola", "uğurlu geldi" demesinden türediğini söylüyor. Her neyse adı üstünde Urla işte..
Urla, tarih boyunca hep ilgi odağı kabul edilmiş. Piri Reis'in "Kitab-ı Bahriye"sinde; girintili çıkıntılı kıyılarını, adalarını dile getirirken nerelerin 'yufka sulu demir yeri', nerelerin büyük gemilerin yatabileceği kadar derin olduğunu, rüzgarın hangi mevsim nereden estiğini saymış tek tek...

ZEYTİN VE ÜZÜM

Balıkçı kasabası olmasına karşın Urla'da zeytin ve üzüm de önemli geçim kaynağıdır. Evliya Çelebi Seyahatname'sinde çarşı içinde gördüğü bir asmayı anlatırken, "Bu çarşının ortasında bir üzüm asması var ki, iki adam ancak kucaklayabilir" diyor.
İskele meydanının kuzeyinde çalışmaların hala devam ettiği antik Klazomenai kenti kalıntıları da Evliya Çelebi'nin yazdıklarıyla örtüşüyor. Kazılarda ortaya çıkan İ.Ö. 6. yüzyıl sonuna ait zeytinyağı üretim atölyesinin zeytin kırma bölümü, pres ve imbikleri ile bugüne dek yüzlerce parça halinde bulunan zeytinyağı depolama kapları, aslına uygun şekilde yeniden inşa edilen atölyelerde sergileniyor.

ÜNLÜLERİN MEKANI

Önemli kişilere de ev sahipliği yapmıştır Urla. Yunanistan'ın Florina şehrinde doğup Urla'da yaşayan edebiyatçı Necati Cumalı bunlardan biri. Ege'nin iki kıyısında yaşayan insanların hayatlarından izler taşıyan eserler yazması da bu yüzden. Yunanlı şair Yorga Seferis de 1914'e kadar Urla'da yaşamış. Şairin yaşadığı ev butik bir otel haline getirilmiş. Resepsiyondan içeri girdiğinizde tarihte yolculuğa çıkmış gibi hissediyorsunuz kendinizi; hemen solunuzda bulunan eski bir radyo ve piyano, duvarlarda asılı eski fotoğraflarla. 15 yıl kadar önce kaybettiğimiz Tanju Okan'ın memleketi de burasıdır.

TARİHİ ATMOSFER

Günümüzden 8 bin yıl öncesinden başlayarak, birçok medeniyete ev sahipliği yapan Urla, arkeolojik ve tarihi mekanlardan oluşur. Dünyayı hayran bırakan İyon şehirlerinden antik Klozomenai kenti, Limantepe Höyüğü ve 2 bin 600 yıllık tarihi geçmişe sahip, Anadolu'nun en eski zeytinyağı işliği görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Tarihi cami ve mescitler, türbeler ve 20üzerinde tarihi çeşme de meraklılar için biçilmiş kaftandır.

Kimse buradan sıkılmaz Urla, geniş bir alana yayılmış yerleşimiyle uzun zaman sıkılmazsınız. Fazla zaman geçirmemiş olanlara bir gün yetmez. Örneğin, balıkçılık ve ziraatin merkezi, eski yerleşimiyle Özbek köyü, çok keyiflidir. Otantik havasına kaptırırsınız kendinizi. Mesela Güvendik tepesine çıkın, ayaklarınızın altında Çeşmealtı'nı saatlerce seyredebilirsiniz. Açık havada İzmir Körfezi'ni bile görürsünüz. Kokarköy, Malgaca içmeleri de Urla'nın güzelliklerindendir.

Ne yenir?
Bazı yerler vardır ki, "Ne isterseniz yiyebilirsiniz." İşte Urla onlardan. Sebze, et, meyve ve deniz ürünleri... Hepsinin tadına bakın ama katmeri meşhurdur, deneyin. Merkezdeki pideciler, Urla kebabı yapan lokantaların lezzet sofralarında herşeyi yiyebilirsiniz. Her türlü deniz ürünleri sunan pekçok mekan var. Kalabalık derseniz, İçmeler'de Şenkardeşler Restorant'ın taze balıklarını sakin ortamda meltem esintisinde yiyebilirsiniz.

Nasıl gidilir? İzmir'den 40 kilometre güneyde yer alan Urla'ya otomobilinizle otoyoldan 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Artık Üçkuyular'dan belediye otobüsü ve minibüslerle Urla'nın her köşesine ulaşma imkanı var.

Alıntı: http://www.yeniasir.com.tr/Sarmasik/2012/03/11/izmirin-ates-topuna-kucak-acan-kent-urla

Cavid Sezen

Etiketler
Ynt: İzmir'in Ateş Topuna Kucak Açan Kent; Urla

teşekkürler cavit bey sayenizde iyi bir hatırlama oldu
yazarımız kalabakla -kalamakiyi karıştırmış olağandır.

Kalamaki'de davutlarda ilginç 5 adet koydan oluşan milli parktır her mevsimi ayrı güzeldir.
selamlarımla.

Burhan Bey'e düzeltme için çok teşekkürler..

Yeni Asır'da, bu türden yanlışlıklar olabiliyor; alıntılarken daha bir özen göstermeliydim. :-[ Zaman zaman gazetede, böyle yanlışları içeren okuyucu yorumları gönderiyorum ama yer vermiyorlar. :(

Bu yazı bahanesiyle size bir soru yöneltmek istiyorum; hala Kemalpaşa Ovacık'ta mı yaşıyorsunuz?

Saygıyla.
Cavid Sezen
Not: Yazıda düzeltmeyi yapıyorum.

Sayın Sezen
Hafızanızdan dolayı kutlar, yazılarınızdaki hassasiyetten dolayı teşekkür ederim.
Bu sonbahar safra kesesi rahatsızlığı nedeniyle, şehre döndüm. malumunuz kalp yetmezliği sebebiyle zor geçen ameliyat.
Bizi eve hapsetti. Ağır geçen kışta eklenince 9 aralık 20 mart arallığında evden hiç çıkamadım.
24=25 mart Nivacılar Bursa buluşmasıyla doğaya merhaba diyebildim.
bu yaz ancak zaman zaman ağaçlarımı sulamak için çıkacağım. Bünye yanlız yaşamayı göze alabilecek durumda değil.
ancak sahiller bol oksijen içeren alçak irtifalarda dolaşmayı düşünüyorum bu sene.
bursa dönüşü aklıma geldiniz fakat tel. yoktu arayamadım.
izmirden geçerseniz görüşelim.0 536 747 43 18 selamlar

NİVACI' Alıntı:
Sayın Sezen
Hafızanızdan dolayı kutlar, yazılarınızdaki hassasiyetten dolayı teşekkür ederim.
Bu sonbahar safra kesesi rahatsızlığı nedeniyle, şehre döndüm. malumunuz kalp yetmezliği sebebiyle zor geçen ameliyat.
Bizi eve hapsetti. Ağır geçen kışta eklenince 9 aralık 20 mart arallığında evden hiç çıkamadım.
24=25 mart Nivacılar Bursa buluşmasıyla doğaya merhaba diyebildim.
bu yaz ancak zaman zaman ağaçlarımı sulamak için çıkacağım. Bünye yanlız yaşamayı göze alabilecek durumda değil.
ancak sahiller bol oksijen içeren alçak irtifalarda dolaşmayı düşünüyorum bu sene.
bursa dönüşü aklıma geldiniz fakat tel. yoktu arayamadım.
izmirden geçerseniz görüşelim.0 536 747 43 18 selamlar

Öncelikle çok geçmiş olsun diyorum :( ; sağlık konusu, herşeyden önce gelir... ;) Umarım ve dilerim, aldığınız&alacağınız önlemlerle, sağlığınız bundan sonra daha da iyiye gider!... :smiley:

Keşke uğrayabilseydiniz :( ; her zaman beklerim.. Nivacılar, Kocayayla'da (Keles-Bursa) buluşmuşlardı yanılmıyorsam... :-\

İzmir, biliyorsunuz, Ege'nin, bu arada bizim de başkentimiz; İzmir'e sık sık çeşitli nedenlerle giderim. Yalnız, işim bittiğinde çok oyalanmayıp genelde hemen dönüyorum.

Görüşebilmek dileğiyle esen kalın. :smiley:
Cavid Sezen
0 533 735 65 93

İyi dilekleriniz için teşekkürler.
evet koca yayla keles- Bursadaydık geleneksel yıllık buluşmaydı iyi eğlendik.
Güzel sohbetelerle hasret giderdik.
Malesef İzmir de büyük şehir özelliklerine ulaştı çabuk limana sığınma duygunuza hak veriyorum .
Selamlar.

bu basligi takip eden arkadaslar icin yeni bir duyurumuz var... hepinizi bekliyoruz... sosyal sorumlulugumuzdur... Cavid bey katılabilirseniz mutlu oluruz...

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=86147.new#new

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri