Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Wj 2001 Arazi Vitesi Kullanımı Nasıl Olmalı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan blueplane Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,223

blueplane

V8 4.7 WJ
Merhaba,aracımı yeni aldıgım icin arazi vitesinin nasıl kullanıcagımla ilgili pek fazla birsey bilmiyorum,forumlarda biraz arastırdım ama WJ için bulamadım.Kullanma kılavuzunda 4 all time dan 4 Lo ya geçişi anlatmıs fakat tam olarak anlayamadım, araç hızı 3-5 km/h iken, vitesi boşa alın diyor,yani normalde kullanılan vitesi benzinli araçlardaki sağ taraftakini boşa alıcam,daha sonra 3-5 km/h hızda iken arazi sanzumanı vitesini 4 loya getiricem,fakat arazi vitesindeki geçişte N de duraksamıycam,,iki viteste bosta olursa dişliler hasar görebilirmiş,daha sonra neler yapmam gerekiyor,yani 4 lo ile giderken vites otomatik mi gecer,yoksa benzinli aractaki sagdaki viteste konumu degistirmeli miyim?1 ve 2 konumunu zor kosullarda kullanın diyor,arazide yani 4 loda ve 4 all time da da 1 ve 2 yi kullanabilir miyim?Arazi vitesini asfaltta düz yollarda denemek sakıncalı diye biliyorum,lastiklerde asınırmıs,sehirde sadece deneme amaçlı yavas gidecek sekilde kullanma sansım yok mu?Ya da toprak düz yolda deneyebilir miyim?4 lo dan 4 all time a yine aynı yöntemle mi geciyoruz,intenette bazı forumlarda okumustum dogru olup olmadıgını bilmiyorum wjle ilgili yazı bulamadım ama baska bi jeepte araziden diger vitese geciste geriye vitese takıp 10m filan gidilmesi gerekir diyordu.Son bi sorum daha olucaktı,Aracı 4 all timeda kullanırken örnegin aracı park ederken D den R ye alırken frene düz yolda dahi olsa basıp geciş yapsam vites daha yumusak mı gecer,cünkü frene basmadan daha fazla hissediyorum,zaten arac durmadan vites gecisi yapılmaz. D den N ye alınca frene basıp hemen frenden cekipte R ye mi alsam,daha once otomatik vites kullanmadıgım icin acemiligim var.

Etiketler
Ynt: Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Wj 2001 Arazi Vitesi Kullanımı Nasıl Olmalı?

3-5 km/h hızla gitmenize gerek yok, ama maksimum gidebileceğiniz hız da budur. Aracı durdurun, normal vitesi N'ye alın ve arazi vitesini seri bir şekilde 4Lo'ya getirin. Bazı araçlarda çok zor geçtiği de olur, acımak yok o arazi koluna. Dururken geçerseniz bazen metal sürtünme sesi gelebilir, normaldir. Az biraz hareket varken geçiş yaparsanız bu sesi engelliyorsunuz sadece ama bir faydası da yok. N konumuna sadece araç çekilirken vs alınır.

Çok dik bir yokuş inerken 4Lo arazi vitesi, 1 veya 2 de normal vitese takarsanız çok yavaş ve güvenli bir iniş yaşarsınız, ya da çok dik çıkışlarda devri korumak için 1-2 yapılabilir yine. Onun dışında 4Lo'dayken D'ye alıp offroadınızı yapabilirsiniz.

Araç 4Lo'da iken zaten maksimum hızınız 40-50 civarı olacaktır o yüzden şehirde süremezsiniz. Ayrıca arka kilit vs varsa U dönüşü yapmanız çileye dönüşür. Arazide değilseniz ve şehir içinde karda falan saplanmadıysanız hiç gerek yok.

R olayını tam anlayamadım ancak doğrusu D ile tam durup sonra R'ye atmanızdır. Yani D ile giderken boşa alıp durunca frene basmadan R falan yapmayın. Vites geçişlerinde ayağınız hep frende ve araba tamamen duruyor olsun. Hareket halindeyken de N konumuna almamaya dikkat edin.

bakas' Alıntı:
3-5 km/h hızla gitmenize gerek yok, ama maksimum gidebileceğiniz hız da budur. Aracı durdurun, normal vitesi N'ye alın ve arazi vitesini seri bir şekilde 4Lo'ya getirin. Bazı araçlarda çok zor geçtiği de olur, acımak yok o arazi koluna. Dururken geçerseniz bazen metal sürtünme sesi gelebilir, normaldir. Az biraz hareket varken geçiş yaparsanız bu sesi engelliyorsunuz sadece ama bir faydası da yok. N konumuna sadece araç çekilirken vs alınır.

Çok dik bir yokuş inerken 4Lo arazi vitesi, 1 veya 2 de normal vitese takarsanız çok yavaş ve güvenli bir iniş yaşarsınız, ya da çok dik çıkışlarda devri korumak için 1-2 yapılabilir yine. Onun dışında 4Lo'dayken D'ye alıp offroadınızı yapabilirsiniz.

Araç 4Lo'da iken zaten maksimum hızınız 40-50 civarı olacaktır o yüzden şehirde süremezsiniz. Ayrıca arka kilit vs varsa U dönüşü yapmanız çileye dönüşür. Arazide değilseniz ve şehir içinde karda falan saplanmadıysanız hiç gerek yok.

R olayını tam anlayamadım ancak doğrusu D ile tam durup sonra R'ye atmanızdır. Yani D ile giderken boşa alıp durunca frene basmadan R falan yapmayın. Vites geçişlerinde ayağınız hep frende ve araba tamamen duruyor olsun. Hareket halindeyken de N konumuna almamaya dikkat edin.
Verdiginiz değerli bilgiler icin teşekkür ederim,yazınız cok faydalı oldu.

Bende kullanım kitapçığığnı okumuş bişey anlayamamıştım.
Verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu.

Blueplane bu yazinizi okudum sanirim sizin aracta bir sorun yok sorun kullanimdan kaymakli vites gacislerinde kesinlikle frene basmalisiniz tribunlerin dolmasi icin sakin frene basmadan vites degistirmeyin!!! Arazi vitesine takarken de normal vitesi( sagdaki) N ye alin ve durakmadan arazi vitesini geeiye dogru cekin sonra vitesi D ye alin ve kullanin arazi vitesin de iken hiziniz max 40 50 civari olmali

huseyin brc' Alıntı:
Blueplane bu yazinizi okudum sanirim sizin aracta bir sorun yok sorun kullanimdan kaymakli vites gacislerinde kesinlikle frene basmalisiniz tribunlerin dolmasi icin sakin frene basmadan vites degistirmeyin!!! Arazi vitesine takarken de normal vitesi( sagdaki) N ye alin ve durakmadan arazi vitesini geeiye dogru cekin sonra vitesi D ye alin ve kullanin arazi vitesin de iken hiziniz max 40 50 civari olmali
Hüseyin bey,usta ilk defa arazi vitesine aracım duruyorken normal vites N de iken duraksamadan arazi vitesine taktı,sonra normal viteside D ye aldı sorun yoktu o zaman,fakat tcm degistikten sonraki sorunum su,Arazi vitesinden bahsetmiyorum simdi,Normal vites D de iken frene bassam dahi aracım 2,3 saniye bekliyor sonra otomatik gaza basıyor,yani yokusta olsam ve frene basmasam arac 2,3 saniye geri kacıyor,frene bastıgım zaman dahi D de iken vuruntu yapıyor,biraz daha az oluyor ama tcm degismeden önceki duruma göre cok daha bariz vuruntusu var,onceden vuruntu yoktu,bazen cok hafif sarsıntı oalbiliyordu,frende iken gectigimde vuruntum yoktu,dediginiz gibi vites D de iken frende geciş yapmak gerekir,yoksa türbinde ,sanzımanda zarar görebilir.Veridiginiz bilgiler icin teşekkürler.Aracımı ilk aldıgımda da frene basıp d ye vitesi takıyordum.

Anladim... Ben tcm yi bilmiyorum daha once duymadim ama vites D de iken aracin geri kacmasi balatayi aklima getirdi benm arac milim kacmiyor hatta ayagimi frenden cektigim an kendi sahlaniyor... Bence servise falan gitmeden al numarasini ara konus derdini anlat fiyatini sor yalniz bunu 2 3 ustaya sor oyle git...

Merhabalar. Ben de bir yıldır 4.7 sahibiyim. Jeep'iniz hayrlı olsun. Anlattıklarınıza bakılırsa vuruntulu geçişleri, vites geçmeden 2-3 saniye beklemeleri bende yaşıyordum. Hatta birde D ye takar takmaz gaza yüklenirsem bir de vııııyk diye bir ses geliyordu kalkışta. Çoğu usta sağolsun iyi niyetlerinden gerek yok dediler fakat Almanyada Mercedes kamyon fabrikasında motor bölümünde çalışan bir arkadaşım ısrarla şanzıman yağının eskidiğini ve filitrelerinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Bu değişimden sonra Jeep'inin vites geçişleri sıfır halindeki gibi olacak dedi. Aynen dediklerini uyguladım, yine gerek yok deseler de Denizli' de ustama değiştirttim.

Yalnız çok önemli bir konu var. Filitreler takılırken yassı olan filitrenin bir oring conta gibi halkadan, (sanırım metal olacak) bir parçası var, bu parça yatağına yerleştirildikten sonra filitrenin yatağa yerleştrilmesi gerekiyor. Bütün bunları youtube dan araştırıp izleyip öğrendim. arabanın kullanım klavuzunda da bunlar yazıyor. Ayrıca gelen filitrelerin de üzerinde WARNING diye belirtilmiş ve adım adım yazılmış. Yanlış anlamayın gözden kaçmasın diye uzun uzun yazdım. Küçük bir not daha ATF diye tabir edilen yağın ( Automatic Transmission Fluid ) dört , yani --ATF IV -- olanının koyulması lazım diğerlerinden pahalı ama sakın ucuza kaçmayın. Kullanım kılavuzu her 50.000 de bir değişmesi gerektiğini yazmış.

Değişirken gözümle gördüm , sanzıman kapağının içindeki mıknatıs dünyanın metal tozunu toplamış ( zaten bu amaçla orada ) yağ olmuş kola renginde. bilemem ama sanki hiç değişmemiş gibi.
Bütün bu değişimden sonra vites geçişleri harika oldu. Şanzıman yenilendi sanki. Şiddetle tavsiye ederim.

Arazi vitesini 4 all time dan 4 lo ya alırken bece durun ve öyle yapın bu değişimi. Ayrıca araç 4 lo da iken özellikle keskin dönüşlere girmeyin bence. Ön arka tam kilitli ve güç dağılımı % 50-50 iken araç dönmek istemiyor. kaygan zeminde çamur, kar vs. en azından toprak olsun bence zararı yok . dönüşün dış tarafında kalan ön teker dışa dışa attırıyor kendini.( 4lo da dönüşlerden bahsediyorum) ama karma asfalt üzerinde bunu denemezdim ben olsam. rotillerin zorlanabileceğini düşünüyorum.
4 lo konumunu bazan hafif doğa gezileri yaparken yakınımızda bulunan ormanlık arazide çok dik tırmanışlarda tank gibi tırmanmasını sağlamak amacıyla kullanıyorum. bir de çok dik inişlerde 4lo da ve 1. viteste inmek için kullanıyorum. Neredeyse hiç fren kullanmak gerekmiyor ve bana daha güvenli geliyor. Aynı şeyi 4 all time da denediğimde uçacak gibi geliyor Jeep'im. 2 tonluk gülle gibi oluyor. ;D Ayrıca işim gereği köylerde çalışıyorum. yollar gayet güzel oluyor fakat bazı köylerın içinde kışın çamur yerler oluyor mecbur girmek de gerekiyor. Bu gibi durumlarda allaha şükür daha aracımızı çektirmedik traktöre :smiley:

toley' Alıntı:
Merhabalar. Ben de bir yıldır 4.7 sahibiyim. Jeep'iniz hayrlı olsun. Anlattıklarınıza bakılırsa vuruntulu geçişleri, vites geçmeden 2-3 saniye beklemeleri bende yaşıyordum. Hatta birde D ye takar takmaz gaza yüklenirsem bir de vııııyk diye bir ses geliyordu kalkışta. Çoğu usta sağolsun iyi niyetlerinden gerek yok dediler fakat Almanyada Mercedes kamyon fabrikasında motor bölümünde çalışan bir arkadaşım ısrarla şanzıman yağının eskidiğini ve filitrelerinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Bu değişimden sonra Jeep'inin vites geçişleri sıfır halindeki gibi olacak dedi. Aynen dediklerini uyguladım, yine gerek yok deseler de Denizli' de ustama değiştirttim.

Yalnız çok önemli bir konu var. Filitreler takılırken yassı olan filitrenin bir oring conta gibi halkadan, (sanırım metal olacak) bir parçası var, bu parça yatağına yerleştirildikten sonra filitrenin yatağa yerleştrilmesi gerekiyor. Bütün bunları youtube dan araştırıp izleyip öğrendim. arabanın kullanım klavuzunda da bunlar yazıyor. Ayrıca gelen filitrelerin de üzerinde WARNING diye belirtilmiş ve adım adım yazılmış. Yanlış anlamayın gözden kaçmasın diye uzun uzun yazdım. Küçük bir not daha ATF diye tabir edilen yağın ( Automatic Transmission Fluid ) dört , yani --ATF IV -- olanının koyulması lazım diğerlerinden pahalı ama sakın ucuza kaçmayın. Kullanım kılavuzu her 50.000 de bir değişmesi gerektiğini yazmış.

Değişirken gözümle gördüm , sanzıman kapağının içindeki mıknatıs dünyanın metal tozunu toplamış ( zaten bu amaçla orada ) yağ olmuş kola renginde. bilemem ama sanki hiç değişmemiş gibi.
Bütün bu değişimden sonra vites geçişleri harika oldu. Şanzıman yenilendi sanki. Şiddetle tavsiye ederim.

Arazi vitesini 4 all time dan 4 lo ya alırken bece durun ve öyle yapın bu değişimi. Ayrıca araç 4 lo da iken özellikle keskin dönüşlere girmeyin bence. Ön arka tam kilitli ve güç dağılımı % 50-50 iken araç dönmek istemiyor. kaygan zeminde çamur, kar vs. en azından toprak olsun bence zararı yok . dönüşün dış tarafında kalan ön teker dışa dışa attırıyor kendini.( 4lo da dönüşlerden bahsediyorum) ama karma asfalt üzerinde bunu denemezdim ben olsam. rotillerin zorlanabileceğini düşünüyorum.
4 lo konumunu bazan hafif doğa gezileri yaparken yakınımızda bulunan ormanlık arazide çok dik tırmanışlarda tank gibi tırmanmasını sağlamak amacıyla kullanıyorum. bir de çok dik inişlerde 4lo da ve 1. viteste inmek için kullanıyorum. Neredeyse hiç fren kullanmak gerekmiyor ve bana daha güvenli geliyor. Aynı şeyi 4 all time da denediğimde uçacak gibi geliyor Jeep'im. 2 tonluk gülle gibi oluyor. ;D Ayrıca işim gereği köylerde çalışıyorum. yollar gayet güzel oluyor fakat bazı köylerın içinde kışın çamur yerler oluyor mecbur girmek de gerekiyor. Bu gibi durumlarda allaha şükür daha aracımızı çektirmedik traktöre :smiley:
Sağolun,verdiginiz degerli bilgiler icin cok teşekkürler Toley bey.Transmission Control Module cıkma takıldıktan sonra bende 1. vitese gec gecme ve 1. viteste vuruntu meydana geldi,ondan once oyle bi sorunum yoktu,sanzıman yağına tekrar baktım,pembe renkli ve dolu,sorun yok,zaten 1 yıl once yetkili serviste ATF IV olarak degistirilmiş,1 yıl icinde arac 4000 km yapmıs.Yeni sıfır mopar tcm alıcam ve onu taktırdıktan sonra umarım problem cözülür,sonucu 15 güne kadar yazarım.İyi günler efendim.

wj grand cherokhee almayı düşünüyorum fakat kafamı karıştıran pek çok unsur var. bu konuda araştırma yapıyorum.
1. vergi
2. sanırım 2000 modelinden sonra iyileştirme yapılarak 5 vites olmuş ve ön ve arkalara %50 KİLİT KONULMUŞ
3. 2002 VE ÜSTÜNÜ MÜ ALMAK LAZIM BU ARAÇLARIN.

2001 modelde şanzumanda bir yazılım update i var. rf455 modeli oluyor şanzuman. aranız iyiyse yetkili servisle bunu 1999 ve 2000 modeldeki şanzıman kontrol ünitesine yaptırabilirsiniz! boş bir vaad değil yani! bunun için chryslerin kendi arabirimi gerekli. 15 dk sürüyor firmware update i. aracın overdrive vitesleri iki orana çıkıyor. avantajı uzun yolda 300 devir kadar daha altta kalıyor yakıt ekonomisi sağlıyor. yani 100 ile giderken devir sayacı 4 ileri halişnden daha aşağıda duruyor. dez avantajı overdrive vitesi yani 4 yerine 5. vites oranı 75 km yerine 82 km de geçiyor ki bu yavaş gidilen şehir içi trafikte vitesin büyümemesine neden oluyor. yani çok gerekli birşey değli bana göre. çünkü gerçekten 5vites oranı olmuyor sadece son vitesin oranları hıza göre değişiyor hepsi bu.

Vuruntu dediğiniz olay, vites geçişi yaparken, sanki arabaya arka veya önden biri çarpmışta araba ileri geri ani salınım yapmış gibi olması mı?

Benim bahsettiğim vites geçisi aracın seyir halindeki değil, durduğumuzda bizim yaptığımız D-R-P-N gibi geçişler.

Mesela ben de P-R arası yapıyor bunu. Ama işte bu vuruntu yoksa normal birşey mi anlamadım. P'den R'ye alınca bi Tak diye ses gelip araba bi sarsılıyor alttan.

KLL bey 2001 model aracım için yetkili servise gittigimde yazılımını galiba resetledi ve sonra tekrar yükledi fakat güncelleme olmadıgını soyledi.Ayrıca fabrikasyon olarak 2001 model aracım 5 vites zaten.

Burakbekar' Alıntı:
Vuruntu dediğiniz olay, vites geçişi yaparken, sanki arabaya arka veya önden biri çarpmışta araba ileri geri ani salınım yapmış gibi olması mı?

Benim bahsettiğim vites geçisi aracın seyir halindeki değil, durduğumuzda bizim yaptığımız D-R-P-N gibi geçişler.

Mesela ben de P-R arası yapıyor bunu. Ama işte bu vuruntu yoksa normal birşey mi anlamadım. P'den R'ye alınca bi Tak diye ses gelip araba bi sarsılıyor alttan.
Dediginiz gibi bendeki vuruntu, bir sarsılma oluyor,ilk kalkısta,yani vitesi dye alınca,bazende otomatik viteste kendi degistirdinde 2 den 1e kendi düsüncede oluyor ama her zaman degil,fakat vitesi rye alkıp geri giderken oyle bisey olmuyor,ayrıca P-R dikkat etmedim ama N-R de daha yumusak, sarsılma yapmıyor,arac durdugunda D den N ye alınca hafif sarsılma oluyor,bende tak diye degilde gurt diye bi ses ama benim farklı olabilir cünkü kaliperlerden geliyor ses.Cünkü durdugu yerde Dde iken aracı sabitledigimde frene basılı iken N ye alıyorum,kaliperlerden ses geliyor.Ama yavaslarken oyle bi ses yok,aracı sabitlerken oluyor.

Anladım hocam,

Ben az önce baktım, P-R yanlış söyledim. R ve D arasında yapıyor bunu. Sanırım normalmiş. Çünkü araba ileri ve geri vites durumuna geçinde bu hafif sarsıntı normal olarak oluyor galiba.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR