Jeep XJ KJ

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Gunay72 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,945

Gunay72

Ana Kamp
Yer
istanbul
merhaba arkadaşlar,

KJ serisi 2002 model ilk üretim, XJ de 2001 model son üretim olduğuna göre XJ serisinin yerini alan model diyebilirmiyiz?
şanzıman olarakda sanırım aynısı kullanıyor. 2H özelliği de var.

bildiğim kadarıyla bu araçta standart kilitler yok.
buna kilit taktırabilmek için parçaları bulabilmek mümkünmüdür? XJ de olduğu gibi rahat bulunurmu?
yine bu araç için demir tampon uygulaması yapan arkadaşımız varmı?

XJ nin elektronik aksamının az olması ve arazi uygunluğu gibi özellikleri KJ de de varmıdır?
yükseltme kiti uygulayan oldumu hiç?
bu araçlarda artık makas kullanılmıyor sanırım? doğrumudur?

3.7 V6 210 hp araçlar için soruyorum, motor ömrü ve özellikleri nasıldır?

KJ lerin fiyatları gittikçe düşüyor, XJ fiyatlarına yakın seyrediyor. bir de bu konuda yorumlarınızı alabilirmiyım.

teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Jeep XJ KJ

Bence XJ'nin iki torunundan biri JK' diğeri KJ' dır. KJ'de önde bağımsız suspansiyon var, farklı bir yapı.. Esasen XJ'i zayıflatıp asfalta daha uygun KJ'e çevirdiler... TJ'den tam şase ve ön arka helezon, XJ'den geniş iç hacimi aldılar JK ortaya çıktı... XJ tam şase olmadığından belli bir noktaya kadar modifiye edilebilir, JK'da üst sınır yok.. TJ'de ufak hacim, problematik arka suspansiyon..

Şimdiden 38 lastikli JK'lar dolaşıyor Istanbul'da... 10 sene sonra yaratık dolacak heryer ::smiley:

XJ lerin yarım şasi olduklarını bilmiyordum.
peki ne gibi dezavantajı var ?

KJ hem tam şasi hemde ön ve arkalarda makas yerine helezon kullanmış diye anladım.

peki WJ deki durum nedir? tam, yarım şasi? sanırım WJ'de de helezon var?

Gunay72' Alıntı:
XJ lerin yarım şasi olduklarını bilmiyordum.
peki ne gibi dezavantajı var ?

Yarım şase yanlış bir deyim. XJ tam şase yani boydan boya, Lada Niva'dan bahsetmiyoruz. Şase ve kupa ayrı ayrı değil, monokok şaselidir yani kaportanın ana parçaları ve şase bütündür. Sağlamlıkla ilgili dezavantajlardan bahsediliniyor ancak dünyanın en güvenli otomobillerinin monokok şaseli olduğu aşikar. Arazi için uygun olmadığı söyleniyor ama çok eski XJ.ler bile yıllardır kaya off-road.unda kullanılıyor. Rijit olmaması bir handikap olabilir belki, yani çok yamuk yumuk bir yerdeyseniz bagaj kapağı açılmak istemeyebiliyor mesela ;D Ancak 20 yaşında hala ortalıkta pırıl pırıl gezen ve off-road yapan XJ.ler olduğuna göre bu da bir sorun değil. En büyük avantajı hafifliği. Çürüme derdi olmadığı için şaseyi kupayı ayırıp kaportayı baştan imal edeyim gibi bir sorununuz olmayacağı için bu kısımda önemsiz. Kupa yükseltmesi yapamazsınız ama, ehh ülkemizde bile 11" yükseltme yapılabilen bir arabanın bir de kupa yükseltmeye ihtiyaç duyacağını sanıyorsanız bu sorun olabilir ;D

O çürüyen alüminyum kasalardan değil XJ ;D Açıkcası neden çürümüyor bilmiyorum, ama çürümediğini biliyorum, piyasada dolanan çok eski XJ.ler gördüm, almak için baktırdım zamanında. 90 modellerinde bile altlarında paslı bir görünüm olsa da çürük v.s. yoktu...

Ben Benzer bir konuya daha geçen gün yazdım gibi geliyor ama neyse , heralde benim kafam yerinde değil :D

Bence XJ - KJ ile kıyas kabul etmez .

-Ugun Parça fiyatları
-Daha dayanıklı ve offroada uygun yapısı
-10 boyunca üretilmiş ve kendini kanıtlamış olmasıyla
-90 öncesi modellerinin bile hala sapasağlam ortada olmasıyla
-Bol ve sonsuz mod. seçenekleriyle
-Ve İsmi ve yılların getirdiği karizmasıyla

KJ ile kıyas kabul etmez . Tabi bu benim açımdan bakıldığından benim edindiğim izlenim . Pekala yüksek model bir jip alayım , az yaksın , araziyle çok işim olmasın denirse tercih edilebilir . Kişisel tercihtir elbette .

Selamlar

Şimdi problem şu, sıkıntı

Şehirden uzaklaşmak doğayla buluşmak rahatlamak için saplantı oldu. bunun içinde yoldan çıkmak lazım tabii bir off road aracıyla araçlar hakında bi şeyler bilirim ama off road hakkıında bilgim sıfır. Ayrıca camurlanmakta güzelmiş.
problem şu.Bütün markaları inceledim amerikan arabasının kiri yagı uzun yıllar önce elime bulaştı onun için JEEP ama hangisi ? Çok güzel bir xj wj karşılaştırması yapmışınız yakıtı masrafı motor şannzıman diff vs. Ama birde JEEP Cherokee Grand Cheroke 5.7 He var .
makina Hemi yani küresel silindir kızıl dövme piston bilyeli itecek muhtemelen st tepeli dereceli eksantirik kızıl krank yatağı vs. en azından benim yıllar önce kullandıgım öyle idi (Dodge Hemi Charger)
bu jeep teki şanzıman ve diff hakkında pek bilgim yok. ama şunu iyi biliyorum ki Land. böbrek taşı düşürtüyorsa bu adamın ciğerini koltuga yapıştırır.
galericiyle konuştum sahibi pazarlığa yanaşmıyor zorluk cıkarıyormuş adam haklı 14 bin dolar istiyor.
şimdi hangisi ; 4 lük xj mi 5.2 wj mi yoksa 5.7 he mi?
açıklamalarınız karar vermeme yardımcı olacak.
saygılar
Not:adam arabaya tüp taktırmış söktürmeyi düşünüyorum.
Ayrıca yeri degil ama ;kupa takoz lastikleri ile problem yaşarsanız ,yerinden cıkardığınız orjinali şablon olarak kullanıp kabak araba lastiğinden kesin sonuç orjinaliden daha saglam denedim.

Sayın hocam selamlar ,
Bu konu XJ KJ karşılaştırılması . İsterseniz JEEP bölümünde , nekadar sert araziye gireceğiniz , tek araç mı ikinci araç mı olarak kullnacağınız , nekadar aslfat nekadar arazide gireceğiniz gibi konularıda açıklayarak bir konu açın . Hem arkadaşların daha kolay dikkatini çeker hem derli toplu el altında olur .

Ufak bir düzeltme yapayım . XJ=Cherokee 4.0(en çok tutulan motor) ZJ=93-98 Grand Cherokee 4.0-5.2 WJ=99-2002 Grand Cherokee Bahsettiğiniz 5.7 bu araçta kullanılıyor.

Bu araçlarla ilgili birçok başlık var jeep bölümünde . Araç bazında konuları incelerseniz kafanızda birçok şey netleşmiş olur . Aklınıza takılanları yine bir başlık altında yazarsanız .

Kolay gelsin ...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri