Kalkışta Defransel Kütürtü Sesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 27istanbul27 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,163

27istanbul27

Kamp II
Yer
istanbul
Selam arkadaşlar.Belki daha önce yazılmıştır ,fakat ling lerde bulamadım.Benim naçizane sorum şu.Araç rampada veya düzde direksiyon sağa veya sola kırılı iken kalkışta arka defranselden kütür kütür ses geliyor.Düz yolda ve süratte hiç ses yok, aracım orj 150 bin km de.asfalt dışına çıkmamış bir araç.Lsd katkı yağı ve 80_90 yağ aldım değişmek için,defransel yağ seviye tıpasını açıp yağı ğarmağımla kontrol ettim yağ tamam ve pırıl pırıl,yağı değişmedim ,bu arıza sesi ile karşılaşan arkadaşlardan paylaşımlarını bekliyorum ,tşk.

Etiketler
Ynt: Kalkışta Defransel Kütürtü Sesi

yabancıların u-joint dediği şaft mafsallarından olabilir.

arka dif ten geldiğine eminmisiniz bu arada,şunun için sordum direksiyon sağlı veya sollu kalkarken ses geliyorsa genelde ön aks kafalarıda olabilir.

yavuz-çelikel' Alıntı:
çağlar hocam doğru teşhis bencede önden geliyordur.

önden gelse ama kütürtüden ziyade tak tak diş atlama sesi oluyor, kütürtü daha ziyade şaft mafsallarından.
mafsallar sağlamsa difin içine bir girmek lazım( ayna mahrudi veya diğer dişliler))

arwin' Alıntı:
Lsd yağından bahsedilmiş, araçta lsd var ise o da yapabilir...

ahmet bey bu seçeneğide düşündüm ama arkadaş özellikle sağlı-sollu kalkarken dediği için elemiştim.

çağlar' Alıntı:
ahmet bey bu seçeneğide düşündüm ama arkadaş özellikle sağlı-sollu kalkarken dediği için elemiştim.
Bende ki vitarada da lsd den dolayı aynı sıkıntıyı yaşıyorum, zorlamaktan balatalar kaçırabiliyor...

arıza yok.lsd kilit yapıyor.aynı araçtan bendede vardı . ses daha çok araç uzun kullanımdan sonra artıyordur.(dif sıcakken).peş peşe 3-4 kez kütürtü ve çevredekilerin şaşkın bakışları :smiley:

konik kavramalı lsd kilitlerde tıkırtı olurda kütürtü varsa aşınma çok demektir.Balatalı (pullu) kilitlerde ses olmaması lazım.Bildiğim kadarıyla jeep balatalı .Bence önden geliyordur.

Arkadaşlar ilginize çok teşekkürler. Ben mesleği bırakmış bir ustayım.Ses arka diferansiyel den geliyor şaft veya ,ön aks lardan ollsa sürekli virajda yapar yapar yani önle ilgisi yok .Yani ben lsd diferansiyel hiç açmadığım için sordum, sonra araç 150 bin km de bu km de bir araç kesinlikle aks ve istavroz dişlilerini bozmaz ,bir kaç arkadaş lsd yağın dan kaynaklandığını yazmıştı ,sizlerin de bilgisini almak istedim tşk.

o zaman öncelikle diferansiyel yağını değiştirip özel yağınıda koyun deneyin bakalım kesilirse problem yok demektir. 150 bin az km dediğiniz gibi.

27istanbul27' Alıntı:
Arkadaşlar ilginize çok teşekkürler. Ben mesleği bırakmış bir ustayım.Ses arka diferansiyel den geliyor şaft veya ,ön aks lardan ollsa sürekli virajda yapar yapar yani önle ilgisi yok .Yani ben lsd diferansiyel hiç açmadığım için sordum, sonra araç 150 bin km de bu km de bir araç kesinlikle aks ve istavroz dişlilerini bozmaz ,bir kaç arkadaş lsd yağın dan kaynaklandığını yazmıştı ,sizlerin de bilgisini almak istedim tşk.

dediğim gibi arıza yok, yağ iyi durumda, kilit çalışıyor .balata bırakıp tekrar tutuyor(kaçırma yapmıyor).bende huzursuzlanıp komple elden geçirmiştim.

aynı sorun bendede vardıbi amercancıya gittim ön aks lar dedi değiştirdim hala kalkışta vuruyo ve vites ikiye geçince sanki baskı balata kaçıyor gibi bi ses çıkarıyo yardım bekliyorum

Selamlar, bendeki sorun ön takımla ilgili değil , sadece hafif rampada kalkışta defransiyelden geiliyor, bir iki sefer kütür kütür ses yapıp kesiyor ,Bir daha yapmıyor , öyle şaft veya başka bir ses değil .def lsd pullarıyla ilgili bir ara söküp bakmak lazım.

Kesinlikle arka difransiyel yağından yapıyordur.Bende de aynı sorun vardı araçla 50 km gittikten sonra durup kalkarken veya köşelerden dönerken arka taraf sanki kaldırımdan atlar gibi oluyordu.Difransiyel kapağını söküp baktım benimde yağ çok temizdi.Temizleyip lsd katkılı yağı koydum ve birdaha hiç sıkıntı yaratmadı.Belli bir sürede lsd özelliğini kaybediyor galiba.İki yılda bir değiştirmekte fayda var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri