Kamp Donanımlı Otomobilim; Yücel (Yugun)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,948

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Yaşam aküsü ve elektrik konusu hallolunca, Bugün yaptığım işleri yazacak uygun bir yer bulamadım ve buraya yazmaya karar verdim. Motorkaravan bölümü altında biraz abuk kaçacak ama sayın moderatörlerimiz Otomobil diye bir bölüm açıp oraya taşıyabilir isterlerse. Zaten çekme karavanların da otomobillerle çekildiğini düşünürseniz, Bu forumun bir üst basamağında (Motorkaravan,Çekme karavan... listelenen kısımda) Otomobil diye bir bölüm açılsa burada da paylaşım olur kanaatindeyim. Ayrıca bu bölümün Otomobillerimiz, Eski otomobillerimiz, Teknik konular, Modifiye vb alt başlıkları olabilir. Yöneticilerimiz bu konuyu değerlendirir.

Bizim her işimiz yanısıra kamplı gezilerimizde kullandığımız aracımız 95 Model Renault Flash S, İki yıldır bu aracımızla beraberiz.

yaz200960b.jpg

Cunda Adası-Ayvalık

Aracımızla iki yılda 50000km yol yaptık, Artık eskidiğini hissttirse de, her yere gidebilecek kadar aracımıza güveniriz. Bunun olabilmesi için herşeyine çok dikkat eder bakımlarını zamanında yaptırırız. Çünkü biz memleketlerinden uzakta görev yapan insanlarız. İkimiz de farklı illerdeniz. Çok yakınlarımız da genelde farklı farklı illerdeler. Bunun için sürekli yollardayız. Bunu dışında gezmeyi de çok severiz. Bulunduğumuz yerlerde kısa gezileri sıklıkla yapmak yanısıra, Yazın da kamplı gezi yapıyoruz. (en azından şimdiye kadar yazın yapıyorduk diyeyim) İşte bütün bu ihtiyaçlara cevap verebilen otomobilimiz bu yüzden bizim için çok önemli.

yaz200999.jpg

Kuşadası

Aracımızla kamplı geziler de yaptığımızı söyledim. Yakın zamana kadar aracımızda kamp yapabilmek adına çok fazla düzenek yoktu. Basit bir portbagaj, Bagaja çekilmiş sürücü tarfından kontrollü 12v hat, Buzdolabı, Kamp yerinde kapılar açık kalabildiği için komple led iç aydınlatma. (araçla ilgili olan kamp düzeneği olarak) Hepsi bu kadardı. Ama bu sene uzun soluklu geziler yanısıra kısa haftasonu kamplarına da katılmak istiyoruz. Bununla beraber çadırla kamp yapmaya bir süre daha devam etme kararı da alınınca, -içinde yatılmasa da- doğada kamp yapmayı daha kolay hale getirecek bir otomobil fikri doğdu. İşte bu sebeplerden aracımızda bazı değişiklikler yaptık ve aracımıza yaşam aküsü, şarj ve 220v kullanım için UPS, 220V iç hat ekledik. Bu değişiklikleri aşağıdaki başlıktan görebilirsiniz.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=10267.40

yaz20096.jpg

Kapıdağ-Erdek

Yapılacaklar bitmedi tabii ki, Bu yüzden bundan sonra arabayla ilgili projeleri artık bu başlıktan paylaşacağım.

Etiketler
Ynt: Kamp Donanımlı Otomobilim; Yücel (Yugun)

Yücel senin bu gayretini başarını görünce kendime kızıyorum,ben neden transporterimi sattım diye 2008'in birinci ayında sattım arabamı oysa arabaya yeni motor yaptırmışdım ve kangoo aldım sonra onu satıp ducato aldım bu arada al sattan yaklaşık 7-8 bin lira zarar ettim buda beni bayağı sarstı,demek istediğim flaş s kamp aracı oluyorsa hazır elimde olan transprter hayli kamp taşıtı olurdu ben neden bu kadar bir macera içine girdim anlamıyorum ???

Neyse kardeş kamp aracın hayırlı uğurlu olsun güzel günlerde kullanman dileğiyle.

IMG 7590

Sağol Yusuf,
Bir otomobilin -veya geniş düşünelim, herhangibir aracın- kamp aracı olabilmesi için aslında hiçbir özelliğe ihtiyacı yok. Sahibinin onunla kamp yapıyor olması yeter.
Ama bizim düşüncemiz, doğada her ihtiyacımızı otomobilin barındırdığı özelliklerle giderebilmek. Bunun için özelleştirilmiş bir araç pek çok farklılık oluşturacak. Örneğin kamp yerine gittiğimizde herşey yerliyerinde hazır olacak. Bize sadece çadırımızı ve masamızı, sandalyelerimizi kurmak kalacak. Bunun dışında biz zaten yapacağımızı böyle de yapıyoruz arabamızla, bu konuda bir sorun yok.
Eski aracına gelince, Ben olsam asla satmazdım. Hele hele Ducato için. Ama sen, ben değilsin, bizim öncelik ve ihtiyaçlarımız farklı. Ben aklına gelebilecek her türlü işimi arabamla hallediyorum, İki ayda bir yağ değiştirdiğim oluyor. Günübirlik gezilerimin toplam kilometresi kamplı gezilerimden çok fazla, Bütün geziler haricinde bir de gitmek zorunda olduğum uzun yollar var ki bunlar en büyük bölümü oluşturuyor. Düşün iki haftada bir İzmir'e gidiyorum ben. Git-Gel 400km 100 de oralarda gezsen minimum 500 km. Yol üzerindeyken de gezmek istiyorum falan falan. Hiç bir yere gitmesem bile küçücük bir ilçede haftalık 100 km yol yapıyorum. Üstüne üstlük ben sabit gelirliyim. Benim için yüzde 10 daha fazla yakacak bir araç bile yüzde 10 daha az gezebilmek demek. Bunların yanısıra ben çok dağlık ve çevresine göre soğuk bir yerde yaşıyorum, ve sürekli gidip geldiğim virajlı ve dar yollarda ne olursa olsun hiçbir seçeneğin otomobil gibi olması mümkün değil.
Benim için caretta tarzı bir karavan veya arabaya yaptığım şeyleri içerecek küçük bir romork olabilirdi. Aslında romork fikrinden tam olarak vazgeçmiş değiliz. Belki yaza doğru bir romork da ekleyebiliriz. Ama buna gerek kalmayacak gibi.
Selamlar,

Yusuf arkadaşım , seni üzmek istemem ama ,Transporter ın da çok güzelmiş. Keşke satacağın zaman rastlasaydım. :smiley:

Ben de şu sıralar Hyundai starex e takıldım. Uzun şase, 140 BG , CRDI olanlarına. ( "100 lük TCI olanından daha az yakıyor, T4 lerle yaklaşık yakıt durumu aynı " diyor kullananlar, 140 BG CRDI ler için.)
İçine çekyat, mutfak düzeni, buzdolabı ,portapotti koyup hem şehirde, hem de camper gibi kullanmak amacım.
T4 ler hem 2. el alırken hemde tamir ve parça yönünden çok pahallı geldi bana.

2001 T4 , hem de 2400 motor olanı 15- 16.000 L.
Aynı paraya 2006 Starex 140 lık CRDI alınıyor. Hem de model yüksek olduğundan kilometreleri az ve yeni arabalar.
Kısmet bakalım. Dertleşmek istedim biraz. Araya girdiysem affola....

Yücel arkadaş aracınızı güle güle iyi kamplarda kullanın. Mühim olan , ayağımızı yerden kesip,bizi doğaya götürüp kamp yapmamızı sağlıyacak bir araç olsun yeter. 7/24 içinde yaşıyacak değiliz ya...

Merhaba,
Starexler çok tutmadı piyasada, Nedeni herhalde H100'e göre çok yakmasıymış. Kullananlar genelde yakıttan şikayetçi. Ama ilk çıktığından beri benim de hoşuma gitmiştir. Özellikle ön görünümü çok güzel.
Selamlar,

ben starexsin 140 BG ligini 2007 de sıfır aldım ve hala kulanıyorum yakıtı oldukca makul uzun yolda 8LT şehir içi 10LT mozot tüketiyor ve motoru sınıfının en iyisi diye bilirim sorunsuz ve masrafsız bir arac tafsiye ederim

Yücel ''otomobil'' diye bir bölüm açarsak başta benimki olmak üzere oraya taşınacak çok başlık çıkacaktır çaktırma ;) Hatta gerisi de gelir, ''minibüs'', ''panelvan'' ve ''kamyonet'' başlıkları da açmak gerekir. Aslında sorun ''karavan'', ''motokaravan'', ''kampervan'', ''kamp aracı'' vb. tanımların yerli yerine oturmamış olmasından kaynaklanıyor. ''Motokaravan'' değil de ''Kamp aracı'' başlığı vardı da sen mi yazmadın? Bunların zamanla yerine oturacağına inanıyorum.
Aynı aracın 1993 modelini kullanmıştım uzun yıllar önce. O yıllarda karda kışta Uludağ'a çok çıkardım. Karda ve virajlı yollarda performansı mükemmeldir. Çok doğru bir seçim. Arka koltukların katlanıyor olması ve içeride oluşan kompakt hacim de sanıyorum sizin için büyük avantajdır. Koltukların ve amortisörlerin yumuşaklığı sebebiyle uzun yolda biraz yorar ama alışan için kullanması çok keyifli bir araçtır. Tek sevmediğim yönü Ağustos sıcağında bile jiklesiz çalışmamasıdır :D :D Bu konuda epey çaba göstermiş ama sonunda kaderime razı olmuştum. :D Güzel günlerde kullanmanız dileği ile...

yugun' Alıntı:
Merhaba,
Starexler çok tutmadı piyasada, Nedeni herhalde H100'e göre çok yakmasıymış. Kullananlar genelde yakıttan şikayetçi. Ama ilk çıktığından beri benim de hoşuma gitmiştir. Özellikle ön görünümü çok güzel.
Selamlar,

Forumlardan ve arabayı kullananlardan edindiğim bilgiye göre, çok yakan serisi 100 BG ve TCI motor seçeneği olanları ve 2003 senesine kadar çıkanları söylüyorlar. Çünki hem motor yapısı (TCI) hemde 100 BG o kasaya az gelip çok yaktırıyor deniyor.

2005 ve üstü senelerdeki 140 BG ve CRDI motor seçeneginin şehir içinde , kilometrede 9-10 litre , şehir dışında 7-8 litre yakıt tükettiğini söylüyorlar. Diğer bu seğmentteki araçlar da ortalama 10 Litre yakıyorlar zaten.

Erden abi eğer ben araba satıyorsam mutlaka eşe dosta haber verin çünkü arabada tamir edilmemiş bakımı yapılmamış hiçbir yer kalmıyor arabalarıma imkan dahilinde çokca titizlenirim benden araba alan hep dua eder,trasportere gelince evet abi arabam güzeldi :'( satarken çevremdeki çokca kişiye alın şu arabayı dedim ama kimse almadı ben arabayı sattıktan sonra keşkeler başladı ;)

benim görüşüme göre eğer kamp yapmayı veya gezmeyi arzu ediyorsan altındaki aracın hiçbir önemi yok, tek problem mutlu olabiliyormusun, keyif alabiliyormusun.... eğer keyif alamayıp mutlu olamadıktan sonra son model hymer altında olsa ne olurki

Yücel Otomobilin çok güzel. Son düzeneklerle güzel bir kamp taşıtı olmuş. Güle güle kullan. Bu araçları ben de çok severim. 1995-1996 senleri arası Renault 11 GTS, 1996-2002 seneleri arası da Flash S aracım vardı. Ve çok memnundum. Flash'ımı kliması olmadığı için satmıştım. Yoksa hala memnundum.

Not: Aracının port bagajı da varmış . Şöyle bir araç üstü çadır yaparak sadece kamp alanlarında değil dilediğin yerde konaklayabilirsin.
http://www.sahibinden.com/arac_ustu_cadir-91WQQaXQQ17307931WQQpXQQdisplayitem?tab=video

Hakan,
Teşekkür ederim. Araç üzeri çadırlar yabana atılacak bir çözüm değil aslında. Ben de bir süre inceledim. Linkteki çadır güzelmiş. Üstelik İzmir'de. Daha önce görmemiştim. Teşekkürler paylaşım için.

Ben de Sayın buralpdi gibi düşünüyorum,önemli olan gezip tozmayı sevmek,gerisi çok önemli değil.Tam 15yıl kartal ile gezdik biz de.Zamanla kullandığınız aracın birçok şeyini de öğreniyorsunuz.

Teşekkürler Arkadaşlar,
Şimdilik otomobilimiz bize yetiyor. Onunla yapabildiğimiz şeyler için mutluyuz.
Selamlar

yaybek' Alıntı:
Erden abi eğer ben araba satıyorsam mutlaka eşe dosta haber verin çünkü arabada tamir edilmemiş bakımı yapılmamış hiçbir yer kalmıyor arabalarıma imkan dahilinde çokca titizlenirim benden araba alan hep dua eder,trasportere gelince evet abi arabam güzeldi :'( satarken çevremdeki çokca kişiye alın şu arabayı dedim ama kimse almadı ben arabayı sattıktan sonra keşkeler başladı ;)
Bu duyguyu ben de cok iyi biliyorum. Benim karavanin bir dosta gitmesini cok arzuluyorum. Ama yabanci birisine gidecek oyle gozukuyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,083
Kaydolan Son Üyemiz
b00zt

Çevrimiçi üyeler

Geri