Kapıdan Satışlara 2 Yıl Hapis

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan focus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,978

focus

Zirve
Yer
Ankara
Türk Türk Ticaret Kanunu Tasarısı’nın Meclis Genel Kurulu’nda dün kabul edilen 2’nci bölümüne göre kapıdan satış, saldırgan satış olarak değerlendirilecek.

Bu çerçevede iki yıla kadar hapis ve para cezası yaptırımı uygulanacak, verilen hediyelerle müşterinin karar vermesi etkilenemeyecek. Saldırgan satış teknikleri kullanılamayacak, kapıdan veya yoldan çevirerek yapılan satışlar, "saldırgan satış yöntemi" olarak değerlendirilecek.

Sahte belgeye 2 yıl hapis

Kabul edilen maddelere göre, işyerlerine yanıltıcı bir şekilde sahte belge asılırsa, haksız rekabete yol açmaktan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek. Başkalarını veya mallarını, fiyatlarını, yanıltıcı, incitici ve kötüleyici beyanlar, aşırı ve karşılaştırmalı reklamlar, diploma veya ödül almadığı halde bunlara sahipmiş gibi hareket etmek haksız rekabet sayılacak. Kabul edilen maddelere göre, işletmeler ’sezon sonu’ indirimi gibi kampanyalarla tüketiciyi yanıltamayacak.

Müşteriyi yanıltmak yok

Müşteri malın gerçek değeri konusunda da yanıltılamayacak. Malın, ürünlerin ya da faaliyetlerin özellikleri, yararları ya da tehlikeleri konusunda müşteri yanıltılamayacak. Taksitli satış ve tüketici kredilerinde dürüst davranılmaması, haksız rekabet sayılacak. Uygulanan faiz veya vade farkı, ödemelerin nasıl yapılacağı ve taksitle satış yapanın unvanı açıklanacak.

Medyaya da ceza geliyor

Tasarının kabul edilen maddelerine göre; kanunda belirtilen haksız rekabet fiillerinden birini veya daha fazlasını kasten işleyenler 2 yıla kadar hapis ve para cezasıyla cezalandırılacak. Haksız rekabet ilkelerine aykırı davranan basın, yayın, iletişim ve bilişim kuruluşları da sorumlu olacak ve dava açılabilecek. Hizmet sağlayıcıları aleyhine, alıcısı ve içeriğini seçmediği, değiştirmediği haksız rekabete neden olan ileti nedeniyle ise dava açılmayacak.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/10503816.asp?scr=1

Etiketler
Ynt: Kapıdan Satışlara 2 Yıl Hapis

bi de şu cep telefonumuzdan arayarak satış yapmaya çalışan firmalarıda saldırgan ilan etseler. özelliklede sigorta şirketleri ve güvenlik firmaları...ortalama günde bir firma arıyor. biz diyorlar falanca sigorta şirketinden arıyoruz. sizi emekli edecez. kardeşim diyorum iyi de ne alaka. ben sizi arıyormuyum dişinizi çekecem diye. birisi geçen ikinci kez aradı fırça çekti yüzüne kapadım diye. insan diyor yüzüne mi kapar telefonu, bişeyler söyler diyerekden...dedim ben etdim sen etme, bir hatadır oldu, çay gahve ne alırsıngız?
gıprısdan aradılar birinde filanca otelden...beni üye yapacaklarımış...gıprısı ben sadece haritada gördüm sadece dedim. gelmeyi de düşünmüyorum. gelsem bile sizin otele özellikle gelmem bundan kelli...
aıyorlar , sizi diyorlar emekli edecez gırallar kimi yaşayacaksınız diyorlar. iyi de diyorum benim tanıdığım emekliler var, sizzz ETMİŞSİNGİZ, ayda 20 gayme mayış alıyorlar. .. bozdur bozdur harca...onlar diyor pirimini düşük yatırmışdır diyor. iyide diyorum gene, hiç bir hıyar ayda 20 lira maaş alacam diye size yazılmaz..mutlaka daha iyi vaatler verilmiş olsa gerek. insan diyor bazan da kandırılmak istiyor diyor karşıdaki. siz de haklısınız diyorum. o hıyar 15 sene umutla yaşadı sayenizde...siz olmayaydınız hayatı yeis içinde geçeceğidi. allah ne muradıyıngız varsa versing...aaaamiiiiinnn....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR