Karar Vermek Zor...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan feyizu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,588

feyizu

Ana Kamp
Sevgili dostlar kendi karavanımı yapma konusunda oldukça kararlıyım ve hemen her gün 2.el araçları araştırıyorum..bu gün tavsiye üzerine baktığım bir firmada 10 civarında araç gördüm..Fiat Ducato 15 m3, Pegueot Boxer 435 HDi ve Citroen Jumper 15 m3 2.2 HDi modellerin arasında gerek model yılı gerekse km. ve gerekse kondisyon açısından aşağı yukarı aynı ayarda 4 araç var..firma sahibi özellikle tekstil firmalarından almış bu araçları ve hepsini ayrım yapmadan tavsiye ediyor..ufak tefek boya kusurları v.s var bazılarında ama keyfe keder..şimdi sizlerden ricam bu üç model aracı değerlendirdiğinizde şartların aynı olduğu varsayılırsa hangisini seçmeli? PSA grubu bu araçlar benzer olmakla birlikte eminim kullanıcıların tercihlerini etkileyecek olumlu/olumsuz yönleri vardır, işte bu yönleriyle değerlendirme rica ediyorum..Ben de otomotiv sektöründeyim ama bu ticari araçlar hiç ilgi alanıma girmedi..yine de gözlemle, kullanarak ve amatör/profesyonel yardım alarak iyi bir araç seçebileceğime inanıyorum ama kararsızlığımı atıp bir modele/markaya yoğunlaşmam şart. Yardımlarınızı ve tecrübelerinizi esirgemezseniz minnettar olurum.

Etiketler
Adı üstünde PSA grubu araçlar üç markada aslında tıpatıp aynıdır.Sadece üç ayrı marka amblemi takılıp satılıyor.
Bu grupta karavan yapmak amacı ile araç alırken toplam hacmine tavan yüksekliğine,en önemliside motor hacmine vede turbo olmasına bakacaksın.
13m3 hacmindeki psa için 2800 turbo intercooler olanını alacaksın.daha küçük hacimde olanlarla sıkıntı çekebilirsin.Çünkü 2800 den küçük motorlar bu hacimdeki araca küçük geliyor.
Ben 2001 model eski usul dizel olan bir ducato kullanıyorum.Motorları ve şanzumanları hiç bir şekilde arıza yapmıyor.
Arka kapıların menteşeleri çabuk laçka oluyor yolda giderken kapı kanatları ses yapıyor.Yan kayar kapı çok ağır olduğu için kolay ayara gelmiyor ama dert değil.Yük aracı olarak yapıldığından amartisörleri biraz serttir.Ticari araba görünümünde olduğu için her sene vizeye girer.Trafik sigortası dert olmaya başladı.Benim aracım kapalı kasa kamyonet yani N1 olduğu için yıllık 760 lira ile kurtulduğum için seviniyorum.

Merhabalar,
15m3 araçlar dediğinize göre model yılı 2007 ve üzeridir. Bildiğim kadarı ile Ducato 15m3 araçlarda 2.2 lt hacminde (120 bg) ve 2.3 lt hacminde (130 ) olmak üzere iki çeşit Iveco motorlar kullanılmakta.
Boxer 15m3 ve Jumper 15m3 araçlarda 2.2 lt hacminde (120bg) ford puma motoru bulunmakta.
(Kullanıma bağlı olarak) bu aynı kasa araçlardan ford puma motora sahip olan boxer ve jumper ın, iveco motorlu ducato ya göre daha tutumlu olduğunu birkaç kullanıcıdan duydum ama dediğim gibi kesin bilgi değildir, kullanıma bağlı olarak değişmekte.
Bir karavan üretici ile konuştuğumda kasa olarak aynı olmalarına rağmen Citroen'i diğer kasalara daha tercih ettiğini söylemişti. Nedenini sormadım.

Adı üstünde PSA grubu araçlar üç markada aslında tıpatıp aynıdır.Sadece üç ayrı marka amblemi takılıp satılıyor.
Bu grupta karavan yapmak amacı ile araç alırken toplam hacmine tavan yüksekliğine,en önemliside motor hacmine vede turbo olmasına bakacaksın.
13m3 hacmindeki psa için 2800 turbo intercooler olanını alacaksın.daha küçük hacimde olanlarla sıkıntı çekebilirsin.Çünkü 2800 den küçük motorlar bu hacimdeki araca küçük geliyor.
Ben 2001 model eski usul dizel olan bir ducato kullanıyorum.Motorları ve şanzumanları hiç bir şekilde arıza yapmıyor.
Arka kapıların menteşeleri çabuk laçka oluyor yolda giderken kapı kanatları ses yapıyor.Yan kayar kapı çok ağır olduğu için kolay ayara gelmiyor ama dert değil.Yük aracı olarak yapıldığından amartisörleri biraz serttir.Ticari araba görünümünde olduğu için her sene vizeye girer.Trafik sigortası dert olmaya başladı.Benim aracım kapalı kasa kamyonet yani N1 olduğu için yıllık 760 lira ile kurtulduğum için seviniyorum.
Şu N1 M1 mevzusunu bir açarmısınız, nasıl oluyor da bazı araçlar ruhsatta karavan M1 oluyor da bazıları sizinki gibi N1 olabiliyor.

Çok basit: Benim aracım yük taşımak amacı ile yapılmış yani yan camları ve koltukları olmadığı için N1 aynı aracın insan taşımak için yapılmış olanı yani camları ve koltukları olan ise M1
Yine yazayım PSA araçlarında 2800 türbo motor uygun olanıdır.

Çok basit: Benim aracım yük taşımak amacı ile yapılmış yani yan camları ve koltukları olmadığı için N1 aynı aracın insan taşımak için yapılmış olanı yani camları ve koltukları olan ise M1
Yine yazayım PSA araçlarında 2800 türbo motor uygun olanıdır.
Tamam alırken panelvan alırız da dönüşüm yapıldıktan sonra ruhsat değişmeyecek mi? Dönüşüm için proje yapılıp onaylanıyor ve ruhsat değişiyormuş, bu aşamada da (bir arkadaş paylaşmış ruhsat fotoğrafını) ruhsata özel amaçlı yük taşıma aracı gibi bir ifade yazım kocaman M1 yazmışlar..işte bunun için sordum sizinki nasıl N1 kaldı diye :smiley: sevgiler

Tamam alırken panelvan alırız da dönüşüm yapıldıktan sonra ruhsat değişmeyecek mi? Dönüşüm için proje yapılıp onaylanıyor ve ruhsat değişiyormuş, bu aşamada da (bir arkadaş paylaşmış ruhsat fotoğrafını) ruhsata özel amaçlı yük taşıma aracı gibi bir ifade yazım kocaman M1 yazmışlar..işte bunun için sordum sizinki nasıl N1 kaldı diye :smiley: sevgiler
M1 yolcu taşıyan araç sınıfı olduğu gibi motokaravanlar içinde M1 olarak tescil ediliyor.

Karavana dönüştürmek için nisan ayında ben 2012 model 15m3 Boxer aldım. 2012 modellerin motorlarının Avrupa tip olduğunu, Master 'a rakip olarak çıkarıldığını söylüyorlar. Birkaç defa uzun yol yaptım. 90-110 km/h arası hızlarla km 'de 32 kuruş yaktı. Tabi bu boş haldeyken, karavan olunca biraz daha artacaktır.

Harika
Karavana dönüştürmek için nisan ayında ben 2012 model 15m3 Boxer aldım. 2012 modellerin motorlarının Avrupa tip olduğunu, Master 'a rakip olarak çıkarıldığını söylüyorlar. Birkaç defa uzun yol yaptım. 90-110 km/h arası hızlarla km 'de 32 kuruş yaktı. Tabi bu boş haldeyken, karavan olunca biraz daha artacaktır.
İ
Harika, ben de galiba 2012 model alacağım, aracınız kaç km de ve nereden kaça aldınız? (eğer sakıncası yoksa)

153.000km, 40.000 TL 'ye aldım. şansıma bayan çantası üretip satan birisi olduğu için ağır yük görmemiş, her yeri temizdi. ufak tefek çizik, ezik yerler var ama problem değil.

Citroen'in motorunun kayış değil zincirli olduğunu hatırlıyorum. Diğerlerinde İveco motoru var.
Gene bir araştırın.

sahibinden ford transit 190v ilan no:337866609 değerlendirebilirsiniz. araç çok temiz ve yakıtı ekonomik

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR