Karavan Halı Kaplama Tekniği

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan theta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,223

theta

Kamp III
Yer
İstanbul
Hem bizim hem de babamın karavanına halı kaplamaya karar verdik.
Bizimkini daha önce kapladığımızdan eski halıları şablon olarak kullanıp kestik yenilerini.

Ancak babamın Hymercamp 46 sının eski halıları epeyce hırpalanmış ve çok parçalı olduğundan onları şablon olarak kullanmak mümkün olmadı...

Bunun yerine öncelikle eski kolilerden bir şablon yaptık:

20160611 191620

Aracın içindeki halı kaplanacak boşluk küçük olduğundan halıyı tek parça yapmaya karar verdik.

Birkaç küçük ipucu:
1. Mümkünse yönsüz (desenleri her iki yönde de aynı olan) halılardan kullanın. bu sayede kesim sırasında daha kolay optimizasyon yapabilirsiniz. Babamın karavanında 4m lik halı eninden dolayı aldığımız parçanın artanından şöför mahallini kaplayacağız. Halı yönsüz olduğundan sorun yok :smiley:

2. Duvardan duvara halıların tüyleri tabanına yapıştırıldığından bir süre sonra deforme olmaya başlıyor halılar. bizim karavandaki 6 sene kadar dayandı. sonra kum gibi içerisinden toz dökmeye başladı. halıları yıkamak bu eskimeyi hızlandırıyor.

3. Sisal gibi malzemeler kullanılarak kilim gibi örülen halı malzemeleri eskimeye daha dayanıklı ve doğal; ancak pahalılar ve çok iyi bir overlok gerektiriyorlar.

4. Halı kesimi için en iyi aletlerden biri bitki budama makasları. Hassas ve kolay kesim yapabiliyorsunuz.

Şablonu parça parça yapmak işi çok kolaylaştırıyor. Çünkü özellikle küçük alanlarda karton düşündüğünüzden daha az esnediğinden tek parçadan çıkarmanız neredeyse imkansız.

Küçük parçalar halinde yapıp bantla birleştirirseniz kolayca dışarı alabiliyorsunuz. Parçaları birbirine bantlamanın yanısıra, ek yerlerine birbirinden uzak çizgiler atarsanız sonradan bu referansları kullanarak dışarıda şablonunuzu yeniden birleştirebilirsiniz.

Son düzenleme:

Kenarların bozulmasını önlemek için overlok işi kaldı bir tek. İyi bir yer biliyorsanız söyleyin ;)

Elinize sağlık Serdar bey,
eski karavanım camp 51 için şehirler arası otobüsler için üretilen halıyı, altı lastik kaplı olduğu için tercih etmiştim. Yenisi için tekrar karavanla esenler otogara gitmeye üşeniyorum. Geçen ay bende biraz araştırdım ancak istediğim halıyı bulamadım overlok için örnek mahallesinde iyi bir yer buldum, ilgilenirseniz en geç yarına kadar adres telefon bilgilerini alırım. selamlar.

Serdar Bey kolay gelsin. Bugünlerde karavanda halıyla olan deneyimlerim hiç pozitif değil.

Geçtiğimiz kış karavana altı lastik olan halılardan koydum. Iyi isole ediyor, kaymıyor ve memnundum. 5 haftadır Yunanistan’da tatil yapıyoruz. Kaldığımız yerlerde bazen toz, bazen kum bazende kurumuş otlar ve dikenli tohumlar bol. Ne kadar önlemeye çalışsak ta bunların karavana girmesini tamamen önleyemiyoruz. Halıları toz ve kumdan temizlemek kolay değil. Ama daha zoru kuru ot parçalarını ve dikenleri halıdan temizleyebilmek. Kullandığım sert fırçalar bile bu işi başaramadı. Tek tek elle bunları temizlemekten usandım ve halıları bugün kampingteki çöp konteynerine attım. Bu sorunları düşünerek bir halı seçmekte fayda var.

Ben camper aracımda ön paspasların olduğu yere ve yaşam alanının olduğu kısıma geçen sene halı yaptırdım. Oto sanayide araç iç dizaynı ve döşemesi yapan bir yere yaptırdım. Kalıp alması, kesmesi overlok işlerini hep onlar yaptı. Halıflex tarzı bir halı seçtim, alt kısmı Hüseyin Bey'in de yaptırmış olduğu gibi lastik. kullanımı rahat. Kirlendiği zaman oto yıkamacıda karavanı yıkatmaya gittiğimde çıkarıyorum. Önce biraz araca kullandıkları deterjandan üzerine atıyorlar, sonra basınçlı yıkama tabancası ile su tutuyorlar tertemiz oluyor.

20150612 191224

20150612 191308

Teşekkürler arkadaşlar :smiley:

Otobüs halıları genelde koyu renkli oluyor; dokuması da uzun süre dayanması için biraz kaba yapılıyor. Minibüs yolunda (Fahrettin Kerim Gökay Cd.) Petrol ofisinden 100m kadar sonra Bostancı yönüne giderken sağda bir Samur bayisi var (Şengül Halıcılık).
Çeşit çok; 100€/m2 lik uçak halılarından 25TL/m2 ye kadar ürün var. Oradan aldım ben her iki halıyı da...

Son düzenleme:

Yazın halıları kullanmamaya karar verdik biz de; aracın kendi vinil kaplaması var zaten; kışın halıdan vazgeçilmez ama soğuk nedeniyle...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.