Karavan köy

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan abdullah erdem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,344
Merhaba konu şu şile veya ömerli tarafında imarsız bir tarla satın alıp o da şöyle olacak kişi başı 300 m2 üç dönüm 10 karavanlık hem hafta sonları hobi bahçesi gibi hemde çekme karavanına sürekli bir park yeri hemde ömür boyu bir yazlık niyetine kendimizin yeşillendirecegi cennet bahçesi ilgilenen olabilirmi .yaklaşık maliyet 10.000₺ yada beraber araştırıp bu fiyatı düşürebiliriz teşekkürler

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Etiketler

Ynt: Karavan köy

Evet sadece 10 kişiye ihtiyaç var sonuçta herkezin tapusu cebinde olacak .

Esasında sonucu önemli ama insanların olumlu yada olumsuz görüşleri de önemli .üzerinde konuştukca geliştirilebilecek bir durum .internette dolaşan kiralık hobi bahçeleri var organik tarım bir nevi bu durum için de kullanılabilir ama esas olan çok düşük maliyetlerle sahip olmak ve sinerji kazanmak.

Ynt: Karavan Köy

Hatta bana göre 2 ayrı bölgede de olabilir. Biri kuzeyde biri güneyde. Bu fikir iyice hoşuma gitmeye başladı.. :smiley:

Fikir güzel lakin karavancılar özgürlüğüne düşkün oldukları için belli bir yere bağlı olmayı pek istemezler. Ayrıca bahçe işleri sürekli ilgi istiyor benim selimpaşada bahçem var dometes biber ekiyorum hafta sonu başka yere gezmeye gidiyorum on beş gün sonra gittiğimde bakıyorum kurumaya başlamışlar. Keşke yapılabise ne güzel olur ama biraz zor.

Sayın şado haklısınız karavancılara yerleşik düzen gibi görünüyor fakat çekme karavana park edebilecek yer zaten şart kaldıki isteyen diledigi zaman kullanır bahçe işleride zamanı olana ,etezcan beyin dedigi gibi ikitane olması çok daha iyi bir kere yatırım yapılır sonra zaman içinde bu yerler kendi kendini amotri eder bence

Fikir güzel, siz deneyin sonuç verimli olursa, Ankara için bizde düşünelim. Kolay gelsin

Projenin tutmayacağını düşünmeme neden olan şey var.

1 - 3 dönüm için bütçe çok az. Özellikle yola yakın bir yer bulunması gerekecek vs. Arsa fiyatları el yakıyor.
2 - Alınan yer yerleşim yerinden uzak olacağından(bütçe yüzünden) güvenlik sorunu olacaktır. Kimse çekme karavanını ıssız bir yerde bırakıp gitmek istemez. Haftasonu gidip kalacaklar için bile güvenlik sıkıntı olacaktır.
3 - 3 dönümü 10'a böldüreceklerini sanmıyorum. Tarım arazileri toprak koruma kanunu gereği bölünebilmesi için şartlar var.
Asgari tarımsal arazi büyüklüğü, bölge ve yörelerin toplumsal, ekonomik, ekolojik ve teknik özellikleri gözetilerek Bakanlık tarafından belirlenir. Belirlenen asgari büyüklüğe erişmiş tarımsal araziler, bölünemez eşya niteliği kazanmış olur.
Bunun için şirket kurup şirkete 10 kişi ortak olmak ve araziyi şirketin malı gösterilmesi gibi bir yol izlenebilir. Ama çok iş.

şimdilik bunlar aklıma gelenler.

Benim görüşüm şöyle;

Kampın deniz kenarında olması gerekli değil. 3 dönüm için Türkiye'nin bir çok yerinde 100.000TL çok büyük para. Örneğin Foça'da 3 dönüm araziyi 60.000TL civarına bulmak mümkün. Bir çok yerde çok daha cüzzi rakamlar var. Tarımsal alan olarak %5 üzerinden 150m2 tek katlı bir bina yapılabilir veya bir prefabrik konulabilinir. Güneş enerjisi, duş, tuvalet ve foseptik yapmak için çok büyük paralara ihtiyaç duyulacağını zannetmiyorum. Bunlar için de makul bir miktar para toplanabilir. Araziyi bölmek gerekli değil, tek tapuya 10 değil 20 kişinin bile kişinin adı yazılabilir. Bölümleme noter senedi ile yapılabilir.
Yapılacak binada oturacak bir bekçinin(Bahçıvan) maliyeti yaklaşık 1500TL gibi olur. Diğer masraflar ile beraber 170 - 200TL gibi bir aidat durumu ortaya çıkar. Boş alanların kiralanmasıyla bu maliyet te biraz daha aşağı çekilebilir veya toplanan paralar aidatlar ile birleştirilerek kampın düzenlenmesi ve gelişmesi için kulanılabilir.

etezcan' Alıntı:
Benim görüşüm şöyle;

Kampın deniz kenarında olması gerekli değil. 3 dönüm için Türkiye'nin bir çok yerinde 100.000TL çok büyük para. Örneğin Foça'da 3 dönüm araziyi 60.000TL civarına bulmak mümkün. Bir çok yerde çok daha cüzzi rakamlar var. Tarımsal alan olarak %5 üzerinden 150m2 tek katlı bir bina yapılabilir veya bir prefabrik konulabilinir. Güneş enerjisi, duş, tuvalet ve foseptik yapmak için çok büyük paralara ihtiyaç duyulacağını zannetmiyorum. Bunlar için de makul bir miktar para toplanabilir. Araziyi bölmek gerekli değil, tek tapuya 10 değil 20 kişinin bile kişinin adı yazılabilir. Bölümleme noter senedi ile yapılabilir.
Yapılacak binada oturacak bir bekçinin(Bahçıvan) maliyeti yaklaşık 1500TL gibi olur. Diğer masraflar ile beraber 170 - 200TL gibi bir aidat durumu ortaya çıkar. Boş alanların kiralanmasıyla bu maliyet te biraz daha aşağı çekilebilir veya toplanan paralar aidatlar ile birleştirilerek kampın düzenlenmesi ve gelişmesi için kulanılabilir.

-100.000 TL'e 50 dönüm arazi alınabilecek yerler de var ama ben Ağva ve Şile'den(daha doğrusu İstanbul civarlarından) bahsetmiştim. Bu fiyatın çok üzerindeler.
-Aylık 200 TL vereceksek herhangi bir kamp alanına da gitsen uzun süre indirimiyle biraz daha fazlası bir ücretle kalınabilir.(Kurulum maliyetin ve herhangi bir lokasyona bağlı olma zorunluluğu da ortadan kalkar)
-Arsa tapu ve imar konusu çok değişken o konu arsaya ve bölgeye göre değerlendirmek lazım sanırım.

Saygılar.

Sn.Abdullah Erden beyin düşüncesine katılıyorum. "Kendi kampingini kendin yap" mantığı bence hatalı değil. Katılımcıların yaşadığı yöreye yakın olası, sosyal alanları içermesi, güvenliğin ve bakımın sağlanması bence gerekli. Çekme karavan sahiplerinin karavanlarını tüm yıl boyunca kullanmasını sağlayacak bir çözüm olarak bakmak gerekli. Ayrıca bölgeye ziyarete gelen yabancı karavanlar ve kampçılar için de güvenli bir sığınak olacaktır. Bu kişilerden elde edilecek gelir de kamp giderleri için kullanılır. Bir yönetim oluşturmak ve belirli kurallar koymak da zorunludur. Ben Aydın'da yaşıyorum, hep kafamda böyle bir bahçeye sahip olmak fikri var, ama sanırım sizlere mesafe olarak oldukça uzak kalıyorum. Umarım bu proje hayata geçirilebilir :smiley:

Aslında, her ilde bu tür küçük bahcelerden oluşan, karavan köy ler olsa, kişiler kullanmadığı zamanlar kiraya verse, hem kazanç olur hemde karavancilik teşvik edilmiş olur olur. Her gittiğiniz şehirde sahipleri karavanci olan bahçelerde kalmak cok güvenilir ve eğlenceli olur kanaatindeyim.

selcuk

Öncelikle tartışmaya katılan herkeze teşekkür ediyorum ve üzerinde konuştukca biryere varılabilecegine inanıyorum maaliyet bütce göreceli ve yapılan pazarlıga göre degişir ama etezcan beyin dedigi gibi üzerine konabilecek bir prefabrik ve bekci orayı çok eylenceli bir hale getirebilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri