Karavanciliğa Ilk Adim Ve Kafamda Ki Soru Işaretleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fth16 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,129

fth16

Yeni Üye
Arkadaşlar öncelikle merhaba ;
yaklaşık 4 ay önce bir karavan merakı sardı uzun süredir vardı fakat bir türlü harekete geçememiştim , ilk olarak aracımı satıp model düşürerek bir çekme karavan için bütçe ayırdım fakat ayırmıs oldugum bütçeyle zar zor bir çekme karavan alabiliyorum. araştırmalarım sonucunda TÜRKİYE ' de bulunan imalatçılara baktım erba, başoğlu,saly,pino,güney vb vb zaten bir elin parmağını geçmez.

bu firmalar arasında kiminin dizaynı ve kullanılımı kiminin fiyatı kiminin güvenliği kiminin ise güvenilirliliği ve satış sonrası tavırları yüzünden sanırım yerli bir karavan almak çok zor. 2.el avrupa karavan ithalini de araştırma fırsatım oldu fakat su an karavan edinme konusunda inatçıyım. ya da TÜRKİYE den bir avrupa karavan alıp restarasyonmu yapsam daha karar veremedim. konuyla ilgili forumda bilgisi, ilgisi, veya fikri olan arkadaşları abilerimi yoruma bekliyorum.

Arkadaşlar öncelikle merhaba ;
yaklaşık 4 ay önce bir karavan merakı sardı uzun süredir vardı fakat bir türlü harekete geçememiştim , ilk olarak aracımı satıp model düşürerek bir çekme karavan için bütçe ayırdım fakat ayırmıs oldugum bütçeyle zar zor bir çekme karavan alabiliyorum. araştırmalarım sonucunda TÜRKİYE ' de bulunan imalatçılara baktım erba, başoğlu,saly,pino,güney vb vb zaten bir elin parmağını geçmez.

bu firmalar arasında kiminin dizaynı ve kullanılımı kiminin fiyatı kiminin güvenliği kiminin ise güvenilirliliği ve satış sonrası tavırları yüzünden sanırım yerli bir karavan almak çok zor. 2.el avrupa karavan ithalini de araştırma fırsatım oldu fakat su an karavan edinme konusunda inatçıyım. ya da TÜRKİYE den bir avrupa karavan alıp restarasyonmu yapsam daha karar veremedim. konuyla ilgili forumda bilgisi, ilgisi, veya fikri olan arkadaşları abilerimi yoruma bekliyorum.
güncell !!

merhaba karavan sevdası bende de aynı şekilde başlamıştı . ilk karavanım 3 yataklı can karavandı ama arabaya (niva 1.7 2011 ) ağır geldiği için sattım ,eşim ve bana yetecek çok da fazla lüks taleplerimiz olmadığı için ve en uzu 15-20 gün gezmeli tatil yapabileceğimiz için caretta başoğlu aldım ,1-2 gümlük kamplarda harika ,ilk defa bu yaz uzun tatil planlıyorum özetlersek : 1 -yapmayı düşündüğünüz tatil şekli 2-kalcak kişi sayısı 3-hangi donanımları istiyorsunuz 4- çekeceğiniz araca uyum 5 -kullanım kolaylığı ( kışın park ,güvenlik ,ruhsat ve çeki demiri sorunu ) vb. Fakat çok zevkli bir iş sakın vazgeçmeyin

Merhaba ben uzun yıllar araştırma yaptım bütçeme ve genel şartlarıma uygun bir karar vermek istiyordum bu nedenle acele karar vermedim sonun da bana uygun olanın 5,25 karavan olduğu ortaya çıktı sonrasında yerli olduğu idi ihtiyaç duyarsam bakım tamir servis avantajı olacağını düşündüm son olarak kararım erba oldu sonuç olarak kendi adıma doğru bir olduğunu düşünüyorum. dilerim sizde kendi şartlarınızı doğru belirleyip doğru karavan ile başlar ve devam edersiniz bir dostumuz sakın vazgeçmeyin demiş bende kendisine katılıyorum. Bütün bunlara ilaveten bir başka tavsiyem olacak ben aldım çok yararlı buldum KARAVAN isinli bir kitap yazarı Yaşar Özcan Alp düşüncelerinizin şekillenebileceği konusunda ve sonrasında el altında bulunması gereken yardımcı bir kaynak . Hayırlı olsun dileklerimle.

merhaba karavan sevdası bende de aynı şekilde başlamıştı . ilk karavanım 3 yataklı can karavandı ama arabaya (niva 1.7 2011 ) ağır geldiği için sattım ,eşim ve bana yetecek çok da fazla lüks taleplerimiz olmadığı için ve en uzu 15-20 gün gezmeli tatil yapabileceğimiz için caretta başoğlu aldım ,1-2 gümlük kamplarda harika ,ilk defa bu yaz uzun tatil planlıyorum özetlersek : 1 -yapmayı düşündüğünüz tatil şekli 2-kalcak kişi sayısı 3-hangi donanımları istiyorsunuz 4- çekeceğiniz araca uyum 5 -kullanım kolaylığı ( kışın park ,güvenlik ,ruhsat ve çeki demiri sorunu ) vb. Fakat çok zevkli bir iş sakın vazgeçmeyin

@hasandivriği yapmış olduğunuz yorum için çok teşekkür ederim. Başoğlunda carettayı birebir inceleme fırsatım oldu fakat carettanın kullanım alanını genişletmek için ekstra çadır almanız gerekiyor ve carettaya bir çok ekstra almanız gerekicek. hal böyle olunca da carettaya verecek olduğunuz rakam içinde duşu oturma alanı ve wc si olan bir karavanla eş değer olucak bu yüzden çok kararsızım. Vazgeçmeyi düşünmüyorum farklı alternatiflerin peşindeyim :smiley: örneğin pick up bir dobloya alkovenli kasa yaptırmak karavana dönüştürmek gibi fakat onun için ruhsata işletebilirmiyim onu araştırıyorum .

Merhaba ben uzun yıllar araştırma yaptım bütçeme ve genel şartlarıma uygun bir karar vermek istiyordum bu nedenle acele karar vermedim sonun da bana uygun olanın 5,25 karavan olduğu ortaya çıktı sonrasında yerli olduğu idi ihtiyaç duyarsam bakım tamir servis avantajı olacağını düşündüm son olarak kararım erba oldu sonuç olarak kendi adıma doğru bir olduğunu düşünüyorum. dilerim sizde kendi şartlarınızı doğru belirleyip doğru karavan ile başlar ve devam edersiniz bir dostumuz sakın vazgeçmeyin demiş bende kendisine katılıyorum. Bütün bunlara ilaveten bir başka tavsiyem olacak ben aldım çok yararlı buldum KARAVAN isinli bir kitap yazarı Yaşar Özcan Alp düşüncelerinizin şekillenebileceği konusunda ve sonrasında el altında bulunması gereken yardımcı bir kaynak . Hayırlı olsun dileklerimle.
@hüseyin gelici öncelikle merhaba Hüseyin Bey;
vakit ayırıp yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Erba'dan memnun musunuz ? bunu sorma sebeplerimden bir tanesi yerli üreticilerin birbirleri hakkında ki yorum ve görüşleri. Erbanın içinde yazın sıcaktan kışın soğuktan dolayı sıkıntı yaşanılabileceği yazılan kg 'lardan kat kat ağır oldukları malzeme kalitesi gibi konularda . aklımda aslında 5.25 bir erba vardı fakat ruhsat muayene ehliyetin değişmesi gibi konuların hem masraflı hemde sıkıntılı olacağından dolayı 5.25 den vzgeçip yine Erba da bulunan hafta sonu modeli 3.40 ı düşünüyorum tavsiye edermisiniz ?

@hüseyin gelici öncelikle merhaba Hüseyin Bey;
vakit ayırıp yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Erba'dan memnun musunuz ? bunu sorma sebeplerimden bir tanesi yerli üreticilerin birbirleri hakkında ki yorum ve görüşleri. Erbanın içinde yazın sıcaktan kışın soğuktan dolayı sıkıntı yaşanılabileceği yazılan kg 'lardan kat kat ağır oldukları malzeme kalitesi gibi konularda . aklımda aslında 5.25 bir erba vardı fakat ruhsat muayene ehliyetin değişmesi gibi konuların hem masraflı hemde sıkıntılı olacağından dolayı 5.25 den vzgeçip yine Erba da bulunan hafta sonu modeli 3.40 ı düşünüyorum tavsiye edermisiniz ?

Merhaba Erba yada bir başka yerli karavan söylendiği gibi avrupa bir karavana nazaran biraz daha ağır ancak aradaki kilo farkı çokda afaki değil bu benim kişisel görüşüm elbette çok daha hafif bir karavana herkes sahip olmak ister ancak bizler gibi bütçesi kısıtlı insanlar için ağırlık veya diğer konularda lüksümüzden fedakarlık yapmamızı zorluyor çünkü aradaki fiyat farkı çok fazla , konfor konusunda benim kullandığım 5,25 karavan orta direk insanımız için yapılmış bir + bir konforu sunmakta. Amaç doğa ile baş başa kalınacaksa ful konfor olmalımı? bilmiyorum kişiye göre değişir. biraz güçlü eğer mümkünse dizel ve hatta arkadan çekişli bir araç ile gerek seyahatin gerek karavan kampçılığının tadına doyum olmaz. ben ölçü bakımından 5,25 bir karavanda çekirdek bir ailenin eğer imkanları elveriyorsa çok uzun hatta bir ömür yaşayabileceğine inanıyorum. burada yazdıklarım benim için geçerli olup herkesin görüş ve yaşam biçimine saygı duyduğumu söylemek istiyorum sizin içinde her şeyin gönlünüzce olmasını dilerim.

fth16 Bey merhaba.
Yargılarımı kestirmeden anlatmayı severim.
3 kişilik Can karavanı ağır diye satmışsınız,
herhangi bir boydaki ERBAyı almanız intihar olur.

Erbanın karavanları gülle gibi ağır, gezmeye değil,
kampta konaklamaya uygun ucuz kullanışlı karavanlar.
Bütün ağırlık iddiaları da uydurma.

750 Kg. altında diye sattıkları 3.40 lık tiplerin dahi boşu 950 Kg.
Yani ruhsatsız kullanılamaz trafikte.
Ben yıllar önce 740 kg. yalanına uayarak 4.5 m lik karavan yaptırdım,
bütün uyarılarıma rağmen, kantarda gördüm ki boşu 1.150 Kg.
Hemen satıp Başoğlu 4.25 aldım.

Bu adamlar yıllarca 1450 Kg. lık gülleleri 740 Kg. diye sattılar,
bu konuda gayet pişkinler.

Aracınızın gücünün bu gülleleri çekeceğine ve yakıtınızda
%60-70 artışa katlanabilecekseniz,erbayı öneririm.
Sıradan,az kaliteli, ucuz ve kullanışlı karavanlar.

İlla Avrupa karavan olmalı saçmalığına da kapılmayın.
En sıradanı 60 - 70 binden başlıyor.
En- boy extra arayınışa kapıldınız mı 100 bin TL nin üstüne çıkın.
Bu paralar,benim fikrime göre çekme karavana değmez.

Kararınız size mutluluk getirsin.

@frigotek öncelikle merhaba
vakit ayırıp vermiş olduğunuz yanıtlar ve açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederim.
yorumlar karışmış yanlıs anlasılmıs sanırım can karavanı satan ben değilim Hüseyin bey .
ben ilk defa bir karavan sahibi olucam bu yüzden çok dikkatli bir şekilde araştırıyorum ve fikir almaya devam ediyorum . dediğiniz gibi kimse ağır karavan istemez fakat avrupa karavanların pahalılığı maddi durum gibi etkenler tam standartlara uygun bir karavan almayı engelliyor malasef.
başoğlunun rakamlarıda sanırım biraz yüksekti 4.25 ne kadara aldınız acaba ? erba, başoğlu ve saly öz kardeşler fakat başoğlunun ve saly nin karavanları daha kaliteli geldi. pino yuda dolaştım ama burada okumuş olduğum bir kaç şikayet üzerine pinodan vazgecmek üzereyim.
sizinde değerli görüşlerinizi almak ve kullanmş olduğunuz başoğlu karavan hakkında ki yorumlarınızı okumak isterim.

@frigotek birde saly ile ilgili bir konunuzu okuma fırsatım olmuştu orada saly den iyi bir marka olarak bahsetmıssınız saly de de su an bana uygun olarak 3.25 petite s modeli var anlıcağınız çok kararsızım. yaklaşık 4 -5 tane karavanınız olmuş sanırım sizin gibi deneyimli birinden bilgi almak isterim. numaranızı benimle paylasırsanız sevirim eğer tabi ki vaktiniz var ise

Sayın fth16 merhaba
Bende sizin iki hafta Önceki durumunuzla bu hafta ceki demirimin siparişini verdim. Mart ayı içerisinde de karavan almayı planlıyorum.
Sizdeki son durum nedir. Neye karar verdiniz.
Benimde hala sizin gibi kafam karışık.
Paylaşırsanız sevinirim
Selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.