Karavancılığı Yeni Başlamaya Düşünen Çaylağa Önerilerinizi Bekliyorum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ybasay Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,476

ybasay

Ana Kamp
Yer
Manisa
Merhaba 2017 yılı ilkbaharında emekli olmayı düşünüyorum. Çok isteyip te bir türlü fırsat ve imkan bulamadığım güzel ülkemi baştan aşağı gezmek hayalindeyim. Bu iş için en uygun yöntemin karavan la seyahat olduğunu düşünüyorum. Son birkaç haftadır internette karavan ve kampçılıkla ilgili yazılar okuyorum. Gezenbilir.com dan çokca faydalı bilgiler edindim. Karavan ve kampçılık konusunda deneyimli arkadaşlar tecrübelerini aktarmaları biz çaylaklar için çok verimli. 50.000 T.l.lık bir bütçe belki 60.000 ni zorlayabilirim nasıl bir karavan edinebilirim. Çok büyük olmasına gerek yok sadece eşim ve kendim için. Şimdiden herkese teşekkür ediyorum. Yusuf

Etiketler
Selam dostlar karavan ve karavancılık konusunda tecrübeli arkadaşlardan yardım istemiştim, ama pek ilgi duyan olamadı galiba canları sağolsun. Ben bekleyeceğim buradayım.

Bende fayda umuyordum lakin ustalar ilgi göstermemis bu sıtenın ruhuna da aykırı bu dıye düsünüyorum.

Karavan ve kampçılık konularında ülke olarak grafik çizgimiz aşağılarda,denizcilikte olduğu gibi.

3 tarafımız çevrili ama ilgi yok denizciliğe.....

4 mevsim var denir ,bayram başı ve sonları hareket olur ülkede.....

Her şeyin başı ekonomi ve gelir seviyesi

Yollara bakın şöyle kaç karavan görürsünüz seyir halinde,nüfusa oranla kaç araç vardır motosu,çekmesi ...sayılıdır...

Böyle kültürün olmadığı bir ülkede doğal olarak pazarda yoktur; olanlar veya yeni yapılanmalarda yeterli değil.

Kalite,teknik,işçilik ,malzeme v.b açısından çıta aşağılarda,rakamlar yukarıda.

Böyle olunca kişiler kendileri yapma yoluna giderler,yapılanlarda oluyor.Bu sayede maliyet de düşüyor.

Tıpkı Milli eğitim sisteminde her sene bir değişiklik oluyorsa,bu işlerde de aynı,bir bakıyorsun trafik sigortası almış başını gitmiş(birde zorunlu) araç bütünlüğünde ilk başta olmayan daha sonra istenen ABS fren gibi.TUV turk vizeleri

Yola çıkacaksan Tip onaylı,Ruhsatlı tekmil bir sistemin olacak moto veya çekme..her iki sistemin de olumlu ve olumsuz tarafları var (teknik -maliyet-uygulama)

Tecrübe kazanmak zamanla olacak,araştırıp gireceksin....bu iki mutluluğu tadacaksın kimbilir....bir karavan sahibi olunca:smiley:
diğeride satınca:eek:

Değerli Bulenttg arkadaşım detaya girmeden vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Mesajın sonunda ki iki mutluluktan ilkini anladımda ikincisini pek anlayamadım yani karavanı satıca yaşayacağım mutluluk nedir? Bu sözünüzden sanki bana bu illete bulaşmayın der gibisiniz. Saygılar.

Sizin sorunuzun tam bir cevabi yok. 5.yasindan eski bir panelvan alip kendiniz yapacaksiniz. Hazir satilanlara bakacaksiniz. Profesyonel firmalar yuzbin uzeri satiyorlar. Amator kendi baslarina yapanlar kullandiklari malzemelere gore 50-100 arasi sattiklarimni goruyorum. Orjinal karavan malzemeleri pahali oldugu icin ev malzemeleri kullananlar daha ucuza mal ediyor. Size ilk tavsiyem esinizin onayini almadan denemeden baslamayin. Bir de cok buyuk olsun demeyin.

İki sevinmeden;
İlk olanı ilk aşkım ilk heyecan şeklinde başlıyor;
Sahip olduğun karavan da çok sorunlu değilse,tavan akmıyor,dolaplar sarsıntıdan düşmüyor ve benzeri durumlar ilk başta kendini göstermemiş ise;
Karavan yaşantısı doğa,değişik mekanlar çiçek böcek v.s bir süre böyle gider,beraber olduğunuz kişide sizinle aynı zevkleri paylaşıyor ise.....
Mekanik ve araçtan anlamıyor iseniz;
Sanayi yolları bir aşk hikayesi başlangıcı olabilir,özellikle vize yaklaştığında..hallederiz abiii diyenler,
Trigermi,fren telimi,balatamı,marş motorumu,alternatörmü hangi birini alsan ayrı dert......
Yıllık vize eksikler eksikler tastamam bile olsan,bir hadise olur......:weary:
Zorunlu trafik sigorta gibi durumları forumda açılan konuları takip etmeniz,en azı 2000 den başlıyor.
Zevkv-ki sefayamı çıkılıyor,dert çekmeyemi memleket te ,ıslanınca anlıyorsun......

SSK dan emekli bir normal vatandaşın altından kalkacağı bir durumlar değil,yıllık olarak giderin gelirinden fazla olacak.....böyle bir adamda gidip 100-140 bin verip sorunsuz bir sistem alamaz...

Bunca emekten sonra sıkılıp satmaya karar verirsen,Ha deyince olmaz,olsada uzun zaman alır,veya çok aşağı rakamlarda alıcı bulursun,

Bu arada park yeri bulamazsın,kapının evinin önünden çok uzaklara park edersin aklın kalır,hırsızlık mı dersin,tavandaki paneller mi dersin,kasko yaptıramazsın yapsalar 10.000 bin....

İlk sevinmeden beridir.....arada neler (yaşadın yaşayamadın)duruma göre........satabilirsen ne mutlu..ikinci sevinme olur sevinebilirsen:p

Amerika ve Avrupa kıtasında evsiz barksız, doğru düzgün sosyal güvencesi bile olmayanların yaşamlarını sürdürdükleri göçebe şeklinde yaşayan kişi veya kabilelerin evleri karavanlar,bizde zengin lüks yaşam göstergesi......

Her işin bir zorluğu var ,bunda da olacaktır deyip başlamak...yolda tecrübe kazanmak......
Sırt ıslanmayınca,balık tutulmaz......
Bu işlerde zorları kolay eylemek,yapınızda teknik beceri varsa kolay olur,yoksa her şeyi bir yerlere yaptırırsanız maddi durumunuzun iyi olması gerekir.

her nasihat bir ders,ne nasihat biter,nede ders....

Bülenttg dostum belliki karavacılık konusunda epeyce deneyimlisiniz. Karavancının nelerle karşılaşabileceğini açıkca anlatmışsınız. Evet çok büyük bir heyecan ve hevesle karavancı olmaya karar vermiştim. Öyle ki gece yatarken aklımda karavan, gece uyanıyorum hala karavan, sabah kalkıyorum gene karavan bir tutkuya dönüştü anlayacağınız. Şimdi sizin bu açıklamalarınız benim bu heyecanımı hevesimi, gazı kaçmış gazoz gibi bir anda bitirdi. Bütün şartları zorlayıp iyi bir karavan alır veya yaptırırsam mekanik ve motor açısından sıkıntı yaşamam diye düşünüyordum ancak daha sonra ruhsat sigorta muayene gibi mevzuaat sıkıntıları nı da sürekli yaşamak gözümü korkuttu. Halen mevcut aracımın sigorta işlemlerini yapan arkadaşa danıştım mevcut aracın sigorta indirimlerini karavana devredersek yaklaşık 1.000 lira civarında bir kasko gene aynı civarda zorunlu mali sorumluluk sigortası çıkabileceğini söylemişti. Sizin bahsettiğiniz 10.000 lira civarında bir rakam korkunç her sene bu rakamı karşılamak mümkün olmaz durum buysa bu hayallere veda etmek en doğrusu. Selamlar sevgiler.

Sayın Yusuf bey;
Konuyu ilk açtıktan sonra forumda cevap yazma konusunda ilgi olmadığını eklemişsiniz.
Biraz eklemeler yapayım dedim.
Burada bir çok şey yazılır,fikirler verilir son tahlilde analiz yaparak bir karar verirsiniz.

Trafik sigorta ve kasko konusunda yazılanlar ve uygulama nasıl oluyor,neler ödeniyor, forum sayfalarında farklı rakam paylaşımları oluyor.Bu uygulamalar kişinin sicil profiline göre çıktığından biri 2.000 tl öderken diğeri 4.000 tl ödüyor gibi.......

Normal binek araç kasko rakamı ve karavan farklı çıkacaktır.Karavanı da kasko yapan çıkarsa poliçede neler yazılı bir bakın derim,kuru araç mı modeline göre rayiç bedelli,teşkilatlı mı? maliyeti 100.000 olan yürür sisteme 15.000 ödemesinler sonra.Çok eski model araçlarıda yapmıyorlar bildiğim kadarıyla.

Önceden B sınıfı ile karavan çekilirdi,şimdi BE oldu.Bir önceki sene ile sonraki arasında farklılıklar oluyor,maliyet veya uygulama.

Bu ve benzeri konular açtıkça açılır,yorumlarda bitmez.

Yola çıkmadan bu bilgiler faydalı olur,hepimizde öğreniyoruz,hayat boyu öğrenciyiz....
Başlayın ve karavan dünyası bir üye daha kazansın:sunglasses:

O kadar endişe etmeyin. Bu kadar heves ettiyseniz bir karavan satın alıp başlayın derim. Karavancılığın size göre uygun olup olmadığını denemeden anlama şansınız yok. Forumu en eski sayfalarına varıncaya inceleyin araç özelliklerini ve karavan detaylarını okuyun inceleyin. Nasıl bir karavanın sizin için uygun olduğuna karar verin. Gezeceğiniz yerleri hayal edin ona göre bir karavan seçin. Başlangıç için büyük bir karavan seçmeyin derim. Karavan büyüdükçe karavan içi konfor artar ama hareket yeteneğiniz kısıtlanır. Heves ettiyseniz başlayın en kötü olasılıkla bana göre değil derseniz, küçük bir zararla vazgeçebilirsiniz ama başlamazsanız, yapmak isteyip de yapmadığınız bir eylem olarak hayatınız boyunca düşünürsünüz.

İlgilenip cevap yazan karavan dostlarına selam olsun. Evet sigorta ve kasko konusu kişinin siciline göre değişir mutlaka. Sigortacımla konuştuğumda otomobil sigortasında ki indirimlerin araç katogorisi değiştiğinde yeni araçlara devredilemediğini, bu indirimlerin sadece Sampo Japon sigorta da yapılabildiğini söyledi , ama aynı indirimlerin mali zorunluluk yani trafik sigortasında uygulanmadığını belirtti. Ben sigortacım ile konuşurken yaklaşık 80.000 Tl.lık bir motokaravandan bahsettim o da bana ortalama her iki sigorta birden 2.000 Tl. civarınada bir maliyeti olabileceğini söyledi. Böyle bir rakam katlanılabir bir rakam olabilir ama sevgili Bülenttg nin bahsettiği gibi rakamlar 10.000 lere çıkarsa ülkemizde bu fiyatları kaldırabilecek insan sayısı çok az çıkar.

Sevgili dostlar tabi karavanla yatıp kalktığımı söyledim bu nedenle sürekli araştırıp duruyorum. İzmir'den Dolphin karavan dan Suat beyle görüştüm şu ÖTV ve 5 yaş olayını aştık biz diyor. Nasıl aşıldığını sorduğumda ruhsata mobil araç diye kayıt yaptırıyoruz herhangi bir sorun çıkmıyor dedi. Nasıl yani dedim Şirketlerin tanıtım araçları var onlara bazı ekipmanlar ekleniyor tabi bu ekipmanlar araca sabitleniyor bizde aynı işemi uyguladığımızdan mobil araç statüsünde ruhsat kaydı yaptıabiliyoruz herhangi bir sorun olmuyor, ayrıca sigorta , kako , alım ve satım konularında daha avantajlı oluyor diye bir bilgi aldım. Sadece N1 aracın M1 araca çevrilmesinden yani kapalı panelvana pencere açılması nedeniyle 2.000 Tl gibi bir ötv nin çıktığını yani %130 gibi bir ötv nin 5 yaşın altındaki araçlarda da olmadığı bilgisini verdi. Bu demektirki daha yeni bir aracı karavan olarak yaptırabileceğiz. Bu arada Dolphi karavan İSO9001 belgesi almış, bu belgeyi almış bir firmanın güvenilir olduğunu düşünüyorum.

İlgilenip cevap yazan karavan dostlarına selam olsun. Evet sigorta ve kasko konusu kişinin siciline göre değişir mutlaka. Sigortacımla konuştuğumda otomobil sigortasında ki indirimlerin araç katogorisi değiştiğinde yeni araçlara devredilemediğini, bu indirimlerin sadece Sampo Japon sigorta da yapılabildiğini söyledi , ama aynı indirimlerin mali zorunluluk yani trafik sigortasında uygulanmadığını belirtti. Ben sigortacım ile konuşurken yaklaşık 80.000 Tl.lık bir motokaravandan bahsettim o da bana ortalama her iki sigorta birden 2.000 Tl. civarınada bir maliyeti olabileceğini söyledi. Böyle bir rakam katlanılabir bir rakam olabilir ama sevgili Bülenttg nin bahsettiği gibi rakamlar 10.000 lere çıkarsa ülkemizde bu fiyatları kaldırabilecek insan sayısı çok az çıkar.

Üst üste hatalı mesaj gönderimi sehven oldu.
Her iki sigorta derken ;
Zorunlu trafik + Kasko demek istediğiniz anlaşılıyor.2.000 civarı bu sigortacı arkadaşın iletişim bilgilerini forumda yazın, sadece en az 2.000 tl zorunlu trafik sigortası ödeyenler, kapısında sıra olurlar.
Ruhsat ta mobil araç nedir,bu şekilde mi işleniyor.Araç zaten mobil ?????
Forum sayfalarını okuyun,detaylı bilgi sahibi olursunuz...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri