Karavanda Mobilya Olarak Mdf Kullanım Sıkıntısı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan belka Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,961

belka

0532 2864621
Yer
Burhaniye / BALIKESİR
Merhaba arkadaşlar,

Fiyat ve içerik olarak beklentilerimi karşılayan bir karavan buldum. Satıcı arkadaşla her konuda telefonda anlaştık sayılır.
Tek sorun var mobilyalar MDF'den yapılmış.
Tecrübeli karavancılardan yardım bekliyorum, bana yaratacağı sıkıntılar neler olabilir?

Saygılarımla

Etiketler
Ynt: Karavanda Mobilya Olarak Mdf Kullanım Sıkıntısı

karavanın toplam ağırlığına dikkat edin mdf kontrplaka göre ağırlığı ciddi oranda arttıracaktır.

Süleyman bey,
Cevabınız için teşekkür ederim.
Karavan hazır halde tam yüklü (su ve atık depoları dolu) ağırlığı (yanlışlıkla 2200 kg. yazmışım) 3200 kg.
Hazır karavanı alım aşamasındayım, yeni yaptıracak olsam kavak kontraplak tercih ederdim.
Benim öğrenmek istediğim, MDF ile yapılmış bu aracı alırsam beni ne kadar üzer. Bilgisi veya tecrübesi olanlardan yardım bekliyorum.

Saygılarımla,

Sn.Tünay bey, tecrübeli karavancıların herzaman mallarının olumsuz taraflarından severek bahsetmeleri beklenmesede, satıcının yaklaşımı takdir edilebileceği kadar, soru işareti de uyandırıyor olmalı.
Sorunuzu cevaplamak için sadece marangoz değil, karavan içi kullanımında ayni zamanda yeteri kadar tecrübe sahibi olmak lazım.
İkiside olmadığımdan, yabancı forum ve kaynaklardan topladığım aşağıdaki verileri o açıdan değerlendirmenizi rica ederim. Belki faydası olabilir ?

* Vida tutuculuğu düşük.
* Ağırlık ve
* değişik konsentrasyonlarda olsa da, yapışkanla ilgili, karsinojen formaldehit sorunu var.
* Nem emiciliği sonucu sağlıksız küf oluşumu beklenmeli.
* Su geçirmezlik özelliği sadece kaplama ile sınırlı.
* Karavanlarda çok sınırlı alanlar dışında kullanılması tavsiye edilmiyor. :-\

Mesut Bey'in yazdıklarına ilave yapalım :smiley:
esnek olmayan sert yapısı nedeniyle zamanla bağlantı yerlerini bırakacaktır,
sabit durduğu müddetçe sorun yok, fakat hareket halinde yapıştırılan yüzeyler bile kendini bırakıyor, tutkalın temas ettiği yüzey film tabakası halinde kopuyor, attığınız vida ise yerini bollaştırıyor,
bu durum hemen olmasa bile zamanla size (gıcırtı) ses ve dağılmalar nedeniyle sorun yaratacaktır

belka' Alıntı:
Süleyman bey,
Cevabınız için teşekkür ederim.
Karavan hazır halde tam yüklü (su ve atık depoları dolu) ağırlığı 2200 kg.
Hazır karavanı alım aşamasındayım, yeni yaptıracak olsam kavak kontraplak tercih ederdim.
Benim öğrenmek istediğim, MDF ile yapılmış bu aracı alırsam beni ne kadar üzer. Bilgisi veya tecrübesi olanlardan yardım bekliyorum.

Saygılarımla,

Tünay Bey,
Araç 2007 ve sonrası model yılına sahipse yüklü ağırlık olarak 2200 kg son derece düşük bir rakam . Çünkü Fiat web sayfasına göre 11m3 araç........1965 kg,13m3 araç.....2015 kg ve 15 m3 araç ...2060 kg dolayısıyla mobilya aksamı tamamlanmış ve asgari düzeyde ekipmanı olan bir aracın 2200 kg olması bana olanaksız gibi geldi sanırım 3000 kg altı olanaksız gibi...

Sayın Evliyaçelebi2 ve Buralpdi beyler,

bilgilendirmeleriniz için teşekkürler, benimde en büyük korkum bağlantı yerlerinde oluşacak gevşekliğin, hareket halindeyken ses yapması.
Yarın Türkiyede olacağım, ve önümüzdeki 2-3 gün içerisinde hazır olanmı yoksa yenisini yaptırmak mı konusunda karar vermeye çalışacağım. Hazır MDF'li olan ile yeni yaptıracağım arasında fiyat yaklaşık 10 bin tl daha uygun. her ikiside hemen hemen aynı özelliklerde.

Süleyman bey uyarınız için teşekkürler. 1000 kg'lık bir hata yapmışım. ağırlığı 3200 kg olarak düzetmem gerekir.

belka' Alıntı:
Süleyman bey uyarınız için teşekkürler. 1000 kg'lık bir hata yapmışım. ağırlığı 3200 kg olarak düzetmem gerekir.

Tünay BEy,
Siz genede aracı kantar üzerine çıkartmadan almayın derim
Kalın sağlıcakla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR