Karavan'da Rüzgar Gülü İle 12 V Enerji Üretimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Yusuf.. Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 69
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,331
Ferhat abi o kadar çok örnek varki elektronikten anlayan biri birşeyler yapabilir ;) sizin dediğiniz gibi asıl olay düşük voltajları bile yükleyebilecek redresör yapabilmek forumlarda şarj kontrol paneli örnekleri var biz doğru voltaja ulaşabilirsek kanalın elektroteknik bölümünde bu işlere hevesli arkadaşlar var yardımcı olacaklar.

Aşağıdaki linkte çok güzel bir çalışma var sayfanın devamına bakmanız lazım ;)

http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/amator-ruzgar-jeneratoru-yapanlar-icin-gerecler-42385166

030120115501

311220105443

P1030865

Etiketler
Ynt: Karavan'da Rüzgar Gülü İle 12 V Enerji Üretimi

Sabit mıknatıslı alternatör ve değişken hızlarda sabit voltaj alınmasını sağlayan invertör gerekli diye biliyorum. Alternatör fiyatları düştü , meraklı olan kendisi de yapabilir ama invertör fiyatları hala çok pahalı ondan eminim. Çinliler invertör yapıyor ama endüstride kullanılacak kadar güvenilir değil. Amatör olarak ilgilenenler invertör yapabilirse kesin zengin olurlar :D

Sabit mıknatıslı rüzgar jeneratörlerine bir süre epeyce kafa yormuştum, vardığım sonuçları şöyle özetleyebiliriz:
* Rüzgardan elde edilebilecek enerji miktarı, jeneratörün çapına ve rüzgarın hızına bağlı, örneğin 1m çapındaki kanatlarla 36km/h rüzgarda 150W mekanik güç alabiliyorsunuz. Bu güç, rüzgar hızının KÜBÜYLE orantılı olarak artıyor. Yani hız 36km/h den 50km/h ye çıksa alınabilecek mekanik güç 412W oluyor.
* Kullanılacak jeneratörün hazır DC motorlardan, sargıları modifiye edilen step motorlardan veya içerisine mıknatıslar yerleştirilen alternatörlerden üretilmesi mümkün; ancak en iyi sonuç uygun boyutta kendi yapacağınız "eksenel akılı" jeneratörler ile elde edilebiliyor. Çünkü jeneratörün gücü ile kanat boyutları arasında önemli bir uyum gerekiyor. Bobinlerin sarım sayısı ve tel kalınlığı için boyutlandırmaya bağlı hesaplamalar gerekiyor.
* Pervane kanatlarının şekli ve adedi oldukça önemli; en iyi sonuç ahşaptan ekseni boyunca belirli kesitlere göre şekillendirilmiş 3 kanatlı pervaneler ile elde edilebiliyor.
Bu konuda Hugh Piggot un "A Wind Turbine Recipe Book The Axial Flux Windmill Plans Jan 2009 Metric edition" kitabını tavsiye ederim. Tüm detayları ile bir çok rüzgar jeneratörünün yapımını ve hesaplamalarını içeriyor.

Ancak karavanda yatay eksenli rüzgar jeneratörü kullanımı, denizdeki teknelerin aksine pek pratik olamıyor. Doğru rüzgara ulaşabilmek için yüksek kulelere ve açık bir alana ihtiyacınız var.

Bu nedenle aynı kendinizin yaptığı jeneratörü kullanarak pervane tipi olarak VAWT (rüzgar yönüne bağlı olmayan düşey eksenli) jeneratörleri kullanmak sağlıklı olabilir...

İnvertör kullanımı ev kullanımında gerekiyor. Bu invertörler de iki tür. Biri tıpkı bizim karavanlarda kullandığımız gibi bağımsız çalışanları. Diğer model ise şebekeye senkron bir şekilde paralal bağlanabilenleri. Karavan kullanımında aküyü şarj edebilecek kadar gerilim ve güç üretmesi yeterli. :smiley:

takip :smiley:) bende çok kafa yordum ama youlduğumla kaldım burada bazı fikirler olgunlaşabilir gibi geliyor bana.
en azından ledleri yakan çıtırdan aküye destek olan bir türbin yapılabilir gündüz güneş panelleriyle berber çalışır gecede ufaktan enerji üretimi devam eder gibi geliyor bana çok verimli değilde , en hesaplı nasıl üretilir onun üzerinden gidersek , bir noktaya varabiliriz gibime geliyor, sonra ufak ufak geliştirilir zati.
kimse direkt ferrari üretmedi değilmi önce fort MODEL T sonra diğerleri geliştirerek buraya geldi. bizde burada simple birşeyler ortaya koyarsak sanki kademe kademe ileriye gidebiliriz gibime geliyor.

Ben bu rüzgar tribünü konusuna,kuş bakışı(teknik olmadan) oldukça bilgiliyim şöyleki,bahçem yaz kış oldukça rüzgarlı bir bölgede olmasına rağmen,görüştüğüm bir çok firma,amatör uğraşı sahipler vs vs sonucunda edimdiğim bilgi,belirli bir maliyet olmadan verim almak neredeyse imkansız(en az 10.000)

Birde bunu yaz kış oturalacak bir ev için düşünürseniz minumum 20.000 lerde.Karavan olayında ise bence son derece gereksiz...

Olumsuz fikir beyan ettim ama gerçek bu maalesef.

Levent abi bugün Karaköyde araştırdım bir dükkan buldum adamın biraz işi vardı çok sohbet edemedik ama daha öncede görmüştüm daha ziyade teknelere üretiyorlar istersek şarj kontrol cihazınıda parasıyla verebileceklerinide söyledi,ayrıca Bahçelievlerde bir dükkan buldum arkadaşla telefonda uzun uzun görüştüm bizim foruma yakın bir arkadaş birgün gel çayımızı iç dediler ;) elimizden gelen yardımı yaparız dedi ben yaptım olacak ;D

Düşey eksenli rüzgar jeneratörünün parçalarını ve nasıl yapılacağını detaylı olarak anlatan bir kaynak,
http://windgenkits.com/vcom/index.php
http://www.youtube.com/user/wind2volts

rüzgar gülününden en çok seyehat sırasında faydalanırız diye düşünüyorum, yolda 90km ile giderken aküleri full doldurur herhalde :D

Yolda giderken rüzgar gülü kullanmak verim açısından pek de iyi olmaz :smiley:
Verdiğinizden çok daha azını geri alırsınız...

theta' Alıntı:
Yolda giderken rüzgar gülü kullanmak verim açısından pek de iyi olmaz :smiley:
Verdiğinizden çok daha azını geri alırsınız...

Serdar hocam zaten mazot harcayıp gidiyoruz,
giderken boşa esen rüzgardan faydalanamıyormuyuz yani

buralpdi' Alıntı:
Serdar hocam zaten mazot harcayıp gidiyoruz,
giderken boşa esen rüzgardan faydalanamıyormuyuz yani
O boşa esmiyor ki karşılığını mazot olarak ödüyoruz. Hava sürtünmesini ne kadar arttırırsak ödememiz gerekende a kadar artacaktır. ;D

Rüzgar gülünü kurulu halde yola koyulursak bir de rüzgardan dağılan parçalarını etraftan toplamak var. Aman ha çok tehlikeli.

Birde, dünyada ilk rüzgar gülünü karavana takıp seyehat eden İlk Türk ünvanınıda almış oluruz bu arada...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

SON KONULAR

Geri