Karavanda Sulu Tip Soğutucu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezegen07 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,613

gezegen07

Ana Kamp
Yer
Ankara
Karavan dostlarına selamlar. Yaz günleri yaklaşırken camper karavan için soğutma çözümü aramaya başladım. Malumunuz karavan içi klima sistemleri çok pahalı ve çok enerjiye ihtiyaç duyan çözümler olduğu için alternatif olarak son günlerde sulu (veya buzlu) serinleticileri incelemeye başladım. Güney , güneydoğu illerinde kullanılan "Çöl Kliması, Arap Kliması veya Saddam Kliması" diye adlandırılan haznesine soğuk su veya buz kalıbı konularak kullanılan bir serinletici. Piyasada çeşitli markaların 250-400 TL arasında modellerini buldum. Enerji tüketimleri de 65-200 W arasında değişiyor. Elbette klima gibi bir performans beklemiyorum, ancak araçta en azından gece uykusunda biraz havayı serinletebilir diye düşünüyorum. Portatif (tekerlekli ) olması da bir avantaj. Gerekmediği zaman çıkarılır, yerden tasarruf.
Böyle bir serinletici kullanım tecrübesi olan veya sistemler hakkında bilgisi olan dostların tavsiyesine ihtiyacım var. İşe yarar mı, veya invertör ile kullanımı mantıklı/mümkün olur mu? Örnek bulduğum bazı modellerin linkleri :
http://www.dtmmerkezi.com/Midea-Multifonsiyon-Hava-Sogutucu-3in1-Sogutma-Temizleme-Nemlendirme0D-Kaplama-alani-30-m0D-Midea-Plazma-iyoni_113190.html#0
http://www.n11.com/ufo-ateac-01-sogutuculu-vantilator-P15994754?cid=700501_ufo-ateac-01-sogutuculu-vantilator-P15994754&ref=akakce&v=1.25.2
http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/honeywell-cs10xe-portatif-serinletici-kargo-beda-90755176?mpch=ads&ggap_s=akakce&ggap_m=ocs&ggap_n=akakce&scxid=14489-145823-2357-0
http://www.ufomarketim.com/UrunDetay.aspx?UrunID=170
http://www.borabilisim.com/?newUrun=1&Id=902411&CatId=bs551033&Fstate=&/Super-Jvs-AY2021-S%C4%B1cak-So%C4%9Fuk-Sulu-Mobil-Klima

26081114435615342

Ekli dosyalar

• 20177915.jpg
    20177915.jpg
    23.2 KB · Görüntüleme: 1,019

Etiketler
Ynt: Karavanda Sulu Tip Soğutucu

Merhaba;

Bence bu cihaza gidip 250 ile 400 lira arasi para vermeniz biraz yazik olur gibi geliyor. Bunun yerine ekstra bir gunes paneli ve mobil klima uzun zaman icerisinde daha iyi bir yatirim olacagina inaniyorum.

Eger buna simdilik butceniz uygun degil ise bu tip buzlu sogutucuyu kendiniz cok kolay yapabilirsiniz. Ihtiyaciniz olan malzeme sadece strafordan kapakli bir kutu ve vantilator. Bu sistemi saniyorum ki aracinizda gunes paneli ve yuksek amperde bir akunuz varsa 12v uzeriden kullanip elektrige ihtiyac duymazsiniz.

Ornek video;

https://www.youtube.com/watch?v=D3YvF4eVQO0

Bu videodaki sistem olcumlerde 4C derede hava ufledigi gozukuyor. Bu sekilde soguk ve hizli ufleme ile karavan gibi kucuk bir mekani serin tutabilecegini dusunuyorum. Zaten videoyu hazirlayan koydugu buz kupunun yaklasik 10 saat dayandigini yazmis ki siz gece kullanacaksaniz hayli hayli yeter. Isin komik yani ise sizin linklerini veridiginiz aletlerle ayni isi gorur ve maliyeti 10TL bile tutmaz eger evde bu boyutta bir faniniz varsa. Hatta gunluk artan buz/buzlu suyu iceceklerinizi serinletmek icin kullanirsiniz.

Merhaba Gezegen07,

Bu tipte olan mobil bir cihazda (sulu tip veya kompresörlü) önemli olan soğutma esnasında oluşan ısıyı aracın içinden uzaklaştıracağınız bir planınız olup olmadığıdır. Bildiğim kadar ile bu tip klimaların arkalarından 10-15 cm çapında bir havalandırma borusu çıkmaktadır, oluşan ısı buradan soğutulan ortamın dışına entegre bir fan vasıtası ile tahliye edilmektedir.Yani ısı herhangi bir açıklıktan (pencere, kapı, duvarda açılan delik,...vs) aracın dışına gönderilmelidir, aksi takdirde soğutmaya çalıştığınız ortamı tekrar ısıtırsınız.

Eğer ısı tahliyesi ile ilgili sorununuz yok ise ve bununla ilgili planlamayı yaptıysanız, ses seviyesi oldukça düşük bir cihaz seçmeniz gerekir ki gece fan ve motor sesinden rahatsız olmayınız.

Ses seviyeleri hakkında kabaca fikir edinebilmek için doğa ve insan yapısı makinaların çıkartmış olduğu seslere ait ölçümler sonucu elde edilmiş desibel (dB) listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Yaklaşık ses seviyesi (dB)

0 dB İnsan kulağının duyabileceği en düşük ses
30 dB Fısıltı, sessiz konuşma
50 dB Yağmur düşüşü, sessiz ofis, Buzdolabı, Havalandırma
60 dB Bulaşık makinesi, normal bir konuşma.
70 dB Yoğun trafik, elektrikli süpürge, saç kurutma makinesi
80 dB Çalar saat, Metro ;fabrika gürültüsü
90 dB Tıraş makinesi, Kamyon trafiği, Çim biçme makinesi
100 dB Kar aracı, çöp kamyonu, müzik seti
110 dB Rock konseri, elektrikli Testere
120 dB Uçağın havalanışı, gece kulübü
130 dB Delici çekiç
140 dB Av tüfeği, Hava hücum uyarı sistemi
180 dB Roket fırlatıcısı

Cihazın ses seviyesinin 50 dB'i geçmemesini öneririm. En kötü ihtimal ile 55 dB diyebiliriz.

Selamlar,

Suleyman G.

Melih Bey Merhaba, ilginize teşekkürler. Öncelikle sanırım mobil klima için güneş paneli+invertör çözümünü bu işin bilenleri pek tavsiye etmiyor. Klima kullanmak için de kamp yerlerine yani harici elektriğe bağlı kalmak istemiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=D3YvF4eVQO0

Linkteki gerçekten yaratıcı bir proje olmuş. Biraz daha geliştirilip kullanışlı bir hale dönüşebilir. Mesela köpük kutu yerine basit piknik tipi termoslardan eski bir tanesi kullanılabilir.
Teşekkürler.

Süleyman Bey Merhabalar,
İncelediğim kadarıyla bu cihazlarda bir sıcak hava tahliye borusu yok. Sizin dediğiniz kompresörlü modellerde var. Kompresörlü olan mobil klimalarda Airfel, Blyss gibi markaların çok sesli olduğunu çevremden ve internetten öğrendim. Vantilatör sesi herhalde biraz daha düşük olacaktır, biraz da yatarken uzağa koyulursa.!!
Sulu tip vantilatörde bir de vurgulanan husus; havanın çok nemli olduğu ortamlarda pek bir faydası olmayacağı, kuru sıcaklarda daha etkin olduğu.

gezegen07' Alıntı:
Sulu tip vantilatörde bir de vurgulanan husus; havanın çok nemli olduğu ortamlarda pek bir faydası olmayacağı, kuru sıcaklarda daha etkin olduğu.

Bende bunu düşünüyordum. Bir de karavanın içini daha da nemli hale getirmeyecek mi? Bence sadece kurak bölgelerde işe yarayabilir.

gezegen07' Alıntı:

Kuru sıcak ve suhuletin çok düşük olduğu kuru ortamlar için gereklidir. İnsanın yaşaması gereken en verimli ortam suhuletin
42-47 olduğu yerlerdir.

Herhalde bu fikirden vazgeçmek doğru olacak o zaman. Belki de araçta basit bir vantilatör bulundurmakta fayda olabilir. Acaba vebastonun (Eberspacher) boşta hava üflemesini kullanmanın faydasını gören var mı?

MB860 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

boşta üflediği hava soğutma açısından hiçbir işe yaramıyor malesef

malesef videoyu açamadım :(
yapmayı/kullanmayı düşündüğünüz bu sistemde soğuksu/buz kalıbı hava ile doğrudan temas etmesin,
arasından üfleme yapacağınız petek üzerinde yoğunlaşan nem altta su olarak birikebilir, bir serum vasıtası ile bu suyu dışarı atabilirseniz nemi almış olursunuz.
insanın hissettiği sıcaklık termometre sıcaklığı ile çok doğru orantılı değildir, asıl önemli olan nem oranı dır, hissedilen sıcaklığı nem belirler.
nemi tahliye ettiğinizde 24 derece yazın bile rahatlık verebilir, küçük pencere tipi bir klimayı büyük bir salonda kullanırken bunu farkettim, sıcaklık 3-4 derece ancak düşmesine rağmen rahatlatıcı oluyordu,
nemi tahliye ettiğinizde rahatlarsınız, hissettiğiniz sıcaklık 10 derece bile düşebilir.

bu tür bir sistemde dışarıya hava tahliyesi gerekmez, mobil klimalarda gerekir, ana ünite dışarıda olmadığı için.

Sayın Tornado57 merhaba
Doğru söylüyorsunuz. zaten sulu (veya buzlu) vantilatörlerde araya petek ve peteğin altına su kabı koymuşlar.

MB860 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Rica ederim hocam,
aslında bunu en çok çekme karavancılar kullanır gibi :smiley:
karavanı ayırıp park edince arabayla gez dolaş dönüşte de buz getir :smiley:
koy içine sabaha kadar rahat bi uyku :smiley:

Bu sistemde petek yapısı önemli gibi geliyo bana, hani klimalardaki gibi yoğunlaşan nemi alta düzgün tahliye ederse altta biriken su ince bi serum hortumu vb birşeyle tahliye edilebilir, tahliyesi olmazsa tekrar içeriye su buharı olarak dönecektir :(

nemi tahliye edince zaten yeterince rahalık sağlar,
kolaylıklar diliyorum,
bu tür paylaşımlar bizler için anlamlı,
saygılar,

Bu sistemi onceden belirtiginiz gibi eski bir piknik buzluguna (elinizde fazla kullanilmayan varsa) yapip deneyebilirsiniz cunku maliyet neredeyse yok. Eger sogutmakta az da olsa ise yararsa o zaman icine bir adet grill koyarsiniz buz ve suyu ayirmis olursunuz. Alttanda ufak bir delik acip serum hortumu ile suyu karavan disina tahliye edebilirsiniz. Gercekten maliyeti dusuk bir sistem ve yazlik yerlerde buz bulmaninda problem olacagini sanmiyorum. Tornado57 arkadasimizin dedigi gibi buz ve suyu ayirip, suyu tahliye edersek daha verimli olacaktir. Sabahada artan buzun ustune iceceklerinizi koyup aksama kadar serin tutarsiniz.

Sent from my iPad using Tapatalk

Merhaba aklıma gelen bir fikri sizinle paylaşıp yorumlarınız merak etmekteyim hali hazırda 2001 dukato için karavana dönüşümü hazırlıgındayım ama bahsedecegim projeyi deneyebilirim yorumlarınızdan sonra . Elektirik vb sogutucu konusunda uzman ve sizin kadar tecrübeli degilim bu bir fikirdir.Örnek karavanda kullanılan büro tipi degilde biraz daha büyük tiplerinden düşünelim (buzluk kısmının hacim olarak daha geniş oldugu için)buzlugun içerisinden dışarı yan tarafa dogru dip köşelerden reistanslara kanallarına dikkat ederek bir alttan birde üstten iki adet delik açalım 10 veya 12 milim olabilir .Üstten açtıgımız delikten içeriye iki veya sıgarsa 3 büklüm şeklinde reistans şeklinde kıvrım yapıp bunu alttaki delikten dışarı çıkaralım ,elimizde buzluktan dolaşan bir su kanalı tertibatı oldu delik cevrelerini köpük veya daha kuvettli slikon tarzı madeyle kapatalım hava almaması önemli,sonrasında bunu binek araçlarda kullanılan klima radyötürü olabilir veya araştırmak lazım veya hurdacılarda bulunabilir çıkma kilma kazanı sistem olarak hazırdır bu kazan tertibatının radyötör fanını da pc lerde kullanılan fan tarzı bir fan la degişip enerji sarfiyatını düşürmek için ,suyun sürkülasyonunuda ön cam sliceklerinde kullanılan su sürkülasyon motoru tarzında bir motorla desteklenirse tabi altarnetifleri vardır , denemek lazım belki denerim bir projem daha var bu konudan sonra ondanda bahsederim :smiley:

Merhaba;

Projeniz hakkinda benim 3 cekimcem olur birincisi sizinde bildiginiz gibi araclarda radyetore gelen isinmis su cok ince kanallardan gecer ve arac gittikce bu kanallar arazindan hava girerek sogutur. Siz islemi tersine cevirmek istiyorsunuz. Fakat hizla dolasan su buzdolabindan geciste birden sogumayacaktir. Ve buzdolabindan cikan su sizin sistemde radyetorden gecerken uzerine uflenen sicak hava ile soguklugunu hemen kabeder. Suyun her geciste yeterince sogumasi icin suyu cok yavas cevirmeniz gerekir ki bundada ortami cok sogutamazsiniz gibi geliyor.

Ikinci cekincem ise bu islemi karavanda kullanacaginiz buzdolabina yapacaksaniz dolaba zarar verme ve dolabin performansini dusurme ihtimaliniz cok yuksek.

Ucuncu cekincem ise karavani sogutmak icin bilgisayar faninin yeterli olmayacagidir. Daha kuvvetli bir fan kullanmak gerekir ki bundada enerji sarfiyati artacak.

Haklı olabilirsiniz denenmeden bilemeyiz zaten bahsettigim mantıkta kullanılan sistemlerde var seneler önce bile Almanyada ispanyol plaklı tırda görmüştüm sogutulmuş su mantıgıyla çalışan sistemdi aracı spitak kısmına takılmıştı benimkisi karavan için bir fikir yazın sıcak şehirlerimizde 35, 40 ısı derecelerinde bazı dükkan ve benzeri yerlerde bulanan su sebilleri mesela neredeyse durmadan sıcak su girişi soguk su cıkışı yapıyor acaba onlarda farklı bir motormu var?diger çekincenizde suyu dolaşım hızının ayarlanacahı bir motor veya bu motrun voltajı degişip istenen akışkanlık elde edilebilir tabiki sorunlar çıkacaktır ama yaptıgım işimden dolayı sürekli çözüm üretmek için sürekli arayışta ve sonuca ulaşmanın yolunu bulmaya çalıştıgımdan dolayı imkansız da gelmedi bana linklerdeki boş kutulara boş hava basmaktan daha mantıklı sanki.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,079
Kaydolan Son Üyemiz
Fondue

SON KONULAR

Geri