Karavanda Tüm Sistemi 12v Kullanıma Göre Kurmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan uzun_hikaye Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,498

uzun_hikaye

Yeni Üye
Yer
istanbul
Selamlar,

Benim motokaravanım kendi ihtiyaçlarıma göre oldukça temel düzeyde bir elektrik tesisatı ile olacak. Bundan kastım televizyon, fırın, elektrikli ocak, duş, tuvalet ve klima bulundurmayacağım araç içerisinde. Elektriğe buzdolabı, led lambalar, su pompası ve gerektiğinde tablet ve notebook şarj etmek için ihtiyacım olacak. Bu durumda buzdolabını 12V ile çalışabilen bir model seçersem güneş panellerinde üretilen elektriği aküleri doldurmada ve inverter gerekmeksizin doğrudan bahsettiğim aletleri çalıştırmada kullanabilir miyim? Notebook şarj etmek için gereken 19v'u basit bir aparat yardımıyla elde edebilirim sanırım. Böyle bir sistemin dışarıdan 220V elektrik takviyesi yapılamaması dışında bir handikapı olur mu?

Saygılar

Etiketler
Selamlar,

Benim motokaravanım kendi ihtiyaçlarıma göre oldukça temel düzeyde bir elektrik tesisatı ile olacak. Bundan kastım televizyon, fırın, elektrikli ocak, duş, tuvalet ve klima bulundurmayacağım araç içerisinde. Elektriğe buzdolabı, led lambalar, su pompası ve gerektiğinde tablet ve notebook şarj etmek için ihtiyacım olacak. Bu durumda buzdolabını 12V ile çalışabilen bir model seçersem güneş panellerinde üretilen elektriği aküleri doldurmada ve inverter gerekmeksizin doğrudan bahsettiğim aletleri çalıştırmada kullanabilir miyim? Notebook şarj etmek için gereken 19v'u basit bir aparat yardımıyla elde edebilirim sanırım. Böyle bir sistemin dışarıdan 220V elektrik takviyesi yapılamaması dışında bir handikapı olur mu?

Saygılar
Düşündüğünüz sistemle karavanda odukça sorunsuz bir yaşam mümkün. Aynı sistemi yıllardır uyguladığım için biliyorum. Karavanda buzdolabı, led lambalar, su pompası ve ısıtıcı 12 volt ile çalışıyor. Linkteki cihazla Laptopu doğrudan 12 volta bağlayabiliyorum. Kamera ve diş fırçalarının akülerini doldurmak için 150 wattlık invertör işimi görüyor. Kampinglerde karavan gölgede durmuyorsa elektrik almam, sadece akülerin uzun ömürlü olması için belirli aralıklarla iyice şarj etmek için elektrik alırım. Karavanda 100 wattlık bir panel ve iki tane de 90 amperlik yaşam aküm var. Yaşam akülerinden birisi solar panel diğeri motorun alternatörü tarafından şarj edilir. Gezilerimizde en sık sorunu akülerin boşalması veya bozulması nedeniyle yaşarız diyebilirim.
https://www.amazon.de/Hama-Kfz-Note...&qid=1475335375&sr=8-9&keywords=hama+netzteil

Yanıtınız için teşekkür ederim. Sistemin işe yaradığını bilmek iyi oldu. Benimkinin kurulumu bittiğinde burada gözlemlerimi paylaşırım.

Bence de karavandaki her cihazın 12V ile çalışabilmesi iyi olur. Zorunlu 220V ile çalışan bir cihaz varsa küçük invertör işinizi görecektir. Dışarıdan da 220V alamazsınız diye de bir şey yok. 220V aldığınızda redresörle de hem araçtaki her cihazı çalıştırırsınız hem de aküleri hariçten şarj edersiniz. Benim karavanda da durum böyle.

Şuan bu sistemle ilgili beni tek düşündüren konu farklı tip buzdolapları arasındaki ciddi fiyat farkı. Bilindik bir markanın A+ sınıfı büro tipi 90 litre civarı kapasiteli buzdolabı 400-500 tl civarına alınabiliyorken karavan veya tekneler için özel üretilmiş 12 veya 24 v ile çalışabilen ve yalnızca 30-40 litre kapasiteli buzdolabı fiyatları 1400-1600 tl civarında, kapasite arttıkça fiyat da yükseliyor. Böyle bir fiyat ve hacim dezavantajı varken 12 v'ta ısrarcı olmalı mıyım bilemiyorum. Sistemi buzdolabını 220v ile çalıştıracak şekilde kurmak çok daha ucuz ve kullanışlı olur gibi gözüküyor. Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum bu konuda.

12 v sistemde 3 sistem gazlı buzdolabını ; park halindeyken tüpgaz ile çalıştırmak ile , sorun yaşanmayacağını düşünüyorum , dolayasıyle küçük bir güneş paneliyle yetinilebilir kanaatindeyim . 3 sistem gazlı buzdolabı + 12 v sistem ile devam derim .

3 sistem buzdolapları fiyatları , 400 eurodan başlıyor .

Buzdolabını bende 90 lt 700 tl. aldım henüz kullanmadım fakat Karaköy bankalar cad. Menevşe handa elektro pazar isminde yanlış hatırlamıyorsam 3. katta 12/24 volt buzdolabı motorları ve güneş panelleri satan firmayla gidip görüşmüşdüm.
Buzdolabı için 650 tl. motorun çabuk soguması için de ayrıca fanlı modeline de 700 tl. fiyat vermişdi ,150 ila 200 tl.gibi fiyatlara da buradan alacagınız moturun montajı için ustalar istiyor .
Tophaneden Taksime çıkarken yaya alt geçidinde buzdolabı parçaları satan ve tamiri yapan bir kaç dükkan var,Taksime çıkan yolun u oldugu yerde buzdolabı parçası satan bir dükkan daha var burada yine 12/24 v motora 500 tl. fiyat almışdım yaklaşık 3 ay kadar önce aracın yapım aşaması henüz bitmediginden buzdolabına daha sıra gelmedi açıkçası .

Buzdolabını bende 90 lt 700 tl. aldım henüz kullanmadım fakat Karaköy bankalar cad. Menevşe handa elektro pazar isminde yanlış hatırlamıyorsam 3. katta 12/24 volt buzdolabı motorları ve güneş panelleri satan firmayla gidip görüşmüşdüm.
Buzdolabı için 650 tl. motorun çabuk soguması için de ayrıca fanlı modeline de 700 tl. fiyat vermişdi ,150 ila 200 tl.gibi fiyatlara da buradan alacagınız moturun montajı için ustalar istiyor .
Tophaneden Taksime çıkarken yaya alt geçidinde buzdolabı parçaları satan ve tamiri yapan bir kaç dükkan var,Taksime çıkan yolun u oldugu yerde buzdolabı parçası satan bir dükkan daha var burada yine 12/24 v motora 500 tl. fiyat almışdım yaklaşık 3 ay kadar önce aracın yapım aşaması henüz bitmediginden buzdolabına daha sıra gelmedi açıkçası .
Merhaba,
Kastettiğiniz 220V olarak çalışması için tasarlanmış bir buzdolabını 12/24 v bir motorla çalıştırmak mı?
Benim şuana kadar düşündüğüm seçenekler ya şurdaki gibi: MS 3046 / SOĞUTUCU 28 LT 12 Volt / 24 Volt - Karavan Buzdolabı | Ninkasi bir araç buzdolabı almaktı fakat hem hacminin küçük hem fiyatının yüksek oluşundan dolayı vazgeçtim. Ya da şurdaki gibi: http://urun.n11.com/buzdolabi/altus...gclid=CIaivsm94tACFYLpcgod4wQG0Q&gclsrc=aw.ds bir 90 litre civarı ofis tipi buzdolabı alıp invertör yardımıyla çalıştırmaktı, ki şuan buna tüm devreyi 12v kurma planıma aykırı olsa da daha yakın durumdayım. Sizin söylediğiniz bunların dışında bir alternatif sanırım: 90 litre ofis tipi bir buzdolabını doğrudan ilk attığım linkteki gibi 12/24 v ile çalıştırmak ve kurulum hariç 700 tl civarında bir masraf yaparak. Doğru mu anlamışım?

Merhaba,
Kastettiğiniz 220V olarak çalışması için tasarlanmış bir buzdolabını 12/24 v bir motorla çalıştırmak mı?
Benim şuana kadar düşündüğüm seçenekler ya şurdaki gibi: MS 3046 / SOĞUTUCU 28 LT 12 Volt / 24 Volt - Karavan Buzdolabı | Ninkasi bir araç buzdolabı almaktı fakat hem hacminin küçük hem fiyatının yüksek oluşundan dolayı vazgeçtim. Ya da şurdaki gibi: http://urun.n11.com/buzdolabi/altus...gclid=CIaivsm94tACFYLpcgod4wQG0Q&gclsrc=aw.ds bir 90 litre civarı ofis tipi buzdolabı alıp invertör yardımıyla çalıştırmaktı, ki şuan buna tüm devreyi 12v kurma planıma aykırı olsa da daha yakın durumdayım. Sizin söylediğiniz bunların dışında bir alternatif sanırım: 90 litre ofis tipi bir buzdolabını doğrudan ilk attığım linkteki gibi 12/24 v ile çalıştırmak ve kurulum hariç 700 tl civarında bir masraf yaparak. Doğru mu anlamışım?
Evet dogru anlamışsınız,90 veya 110 lt. civarındaki 220 volt buzdolabını 700 tl. gibi rakamla 12/24 volta dönüştürmek.28 litre üstten kapaklı dolaplar da iyidir ben 40 lt.yıllarca kullandım ama istif olarak ürünleri üst üste dizmek gibi durumu var ve hacimleri de açıkçası yeterli gelmiyor.Birde şöyle bir durum var bu dolabın tamamını ya + veya - derecede çalıştırabiliyorsunuz ,çünkü tek bölmeliler he bazı modelleri var ama ancak - bölümüne 1 kg. et saklayabilirsiniz.

Mobilya aksamlarını montajlıyorum buz dolabının bir kısmı görünüyor henüz 220 volt.işlerim bitince bende sistemi 12 volta dönüştürecegim.

20161130 161620

200 VAC ile çalışan büro veya tezgah altı denilen tipleri ve bunun biraz daha büyükleri tek veya çift kapılı olanları var.Altus-Vestel-İndesit farklı markalar var. 12-24 VDC aralığında çalışan kompresör ile değişim yaptığınızda sistem çalışır.60 ve 90 watt modelleri var.
Dikkat edeceğiniz hususlar
Soğutucu akışkan değişimi , gaz miktarı ve gazın uygunluğu,demontaj-montaj,vakum,dryer ekleme,test işlemlerini işi yapan ustanın dikkat etmesi.
Aydınlatma ve fan (çift kapılıda fan bulunur) eski sistem 220 VAC olduğundan aynı yere uyacak , sisteminiz 12 veya 24 DC ye uygun fan ve iç aydınlatmayı modifiye etmenizdir.
İşlen doğru yapılırsa sorunsuz çalışır.
Çift kapılıda üst dondurucu işinizi görecek şekilde buzlanır.
sıfır dolap aldığınızda üzerine yaklaşık kompresör-gaz-işçilik-sarf malzeme v.s 500 tl gibi + maliyeti olur .

Bence de karavandaki her cihazın 12V ile çalışabilmesi iyi olur. Zorunlu 220V ile çalışan bir cihaz varsa küçük invertör işinizi görecektir. Dışarıdan da 220V alamazsınız diye de bir şey yok. 220V aldığınızda redresörle de hem araçtaki her cihazı çalıştırırsınız hem de aküleri hariçten şarj edersiniz. Benim karavanda da durum böyle.
iyi günler. ben de çekme karavan için sizin belirttiğiniz şekilde bir sistem kurmak istiyorum. karavanda aydınlatmalar tamamen şerit led olacak, bir tane 12 v hidrofor olacak ve 220 ile çalışan bir buzdolabı olacak. aydınlatma ve hidroforu aküden direk çalıştırıp, buzdolabını dışardan aldığımız elektrikle veya invertörle halledebileceğimiz bir sistemin şeması nasıl olmalı, kendi sisteminizin bir şeması varsa gönderebilir misiniz? özellikle hangi parçalar nerde kullanılacak ayrıntılı verebilirseniz sevinirim.teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR