Karavanı Hacmen Büyük Göstermek İçin Yapılabilecekler...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,944

EvliyaCelebi2

Söz insanın aynasıdır..
Bu başlıkla kastım, karavan üreticilerinin özel merceklerle çekip prospekt ve web'e yükledikleri deforme fotoğraflar değil tabi. ;)
Karavanını kendi yapan yada yaptıranlara faydası olabilecek bilgiler.
Lütfen sizlerinde bildiğiniz yada bulduğunuz başka şeyler varsa ilave edebilirsiniz.

* Dolapların taban bitimlerini düz olarak aşağı indirmek yerine, mutfaklarımızda olduğu gibi içeriye doğru girintili yapılması, sadece ergonomik açıdan rahat olması bir yana, ayni zamanda tabanın daha büyük algılanmasına yol açmaktadır.
* Açık renkler odaları olduğundan büyük gösteriyor. Bu yüzden taban, mobilyalar, duvar ile tavan, malzeme ve renk seçiminde mutlaka dikkate alınmalı.
* Taban ve tavanı ayni renkte,
* düz yani desensiz ( ahşap taklidi uygun değil ama küçük puantiye olabilir )
* ve kesintisiz tek parça halinde ( tavan bileşim yerleri ? ) yapmak, bilindiği üzere gayet tesirli hacım ferahlatıcı etki yapıyor.
* Taban ve tavanın ayni renklerden seçilmesi olanaksız ise, tavanın daha açık renkte olması uygun olur.
* Büyük dolap ve tuvalet gibi oluşumlar, ortadan çok köşelerde ama en uygunu mümkünse (?) karavanın en arkasında planlanmalı.
* Karavana mümkün olduğu kadar fazla ışığın girmesi amacıyla pencere ve heki sayısı ile büyüklükleri de göz önünde bulundurulmalıdır. ( Aracını özellikle yazın kullanacaklar için, iç kaplamaları ve folye yardımıyla dışarıdan karartılabilecek çepeçevre pencereleri ile hazır haldeki minibüsler, belki kimimize alternatif olabilir ?)
* Geceleri loş yerine kuvvetli ışıklandırma da amaca uygun sayılır.
* Tavan dolaplarının büyük planlanması da kasveti arttırıyor. Üstelik gerektiğinden fazla yapılmasından kaçınılmalı.
* Yer döşemecileri bazen tabanı daha büyük göstermek için halıyı kavisle 10cm. kadar duvara da yapıştırmaktalar. Belki bu özel durumlarda uygulanabilir.
* Sürücü mahali çercevesi değişik renk ve göze batıcı malzeme ile arka bölümden görsel olarak ayrılmamalıdır.
* En çok bilinen, büyük yüzeylerin ayna ile kaplanması en tesirli yöntem olmalı. Bakışımızın aynanın kaplandığı yüz yerine aynadaki görüntüye odaklanması +%100 lük izafi hacım kazancı demek. Kusursuz cilalı yüzlerde ayni etkiyi gösteriyor. Fakat araçta oluşan nemi en tesirli şekilde emecek olan ahşap aksamın ayna arkasında birkaç mm. mesafe ile çıplak olarak bırakılması belki akla daha yatkın. Yeri gelmiş iken söyliyeyim bence cila ve boyanın gereksiz yere kullanılmaması nem çekimi açısından daha faydalı olmalı.( Tezgah altı, dolap içi ve raflar gibi)

Benim bildiklerim ve aklıma gelenler bu kadar. Dediğim gibi ilavelerinizin yapanlara yardımı olur kanısındayım.

Not
İndirek ışıklandırmanın (özellikle tavanda) tarzı ve etkisini bilen var mı ?

Etiketler
Ynt: Karavanı Hacmen Büyük Göstermek İçin Yapılabilecekler...

Çok ilginç ve önemli bir konu başlığı
açan arkadaşa teşekkür ederim

Bakalım ne fikirler çıkacak

* "Kontur" nesneyi belirgin gösteren çevre çizgisi olarak tanımlanıyor. Bu yüzden duvar köşebentlerini ve özellikle mobilya köşelerini, algıyı kuvvetlendirecek koyu renklerle bitirmemek, nesneyi göreceli olarak saydamlaştırmak açısından, amaca faydalı.

* Ayni sebepten, konturları yuvarlak bitirmek de eşit etki gösteriyor.Bu nokta, banyo, yatak, koltuk, mutfak ama özellikle üst dolapların kapakları ile tabanlarının birleştiği köşe için geçerli. ( Bu çeşit kavisli yapımların çok şık etki yapması bir yana, Alman TÜF' ünün yaptığınız karavanı teslim alırken, yaralanma ihtimaline karşı dikkat ettiği bir nokta olarak da gündemde.)

* Açık renk kuralı, sırf minder ve yataklar için değil, ayni zamanda örtü ve yorganlar içinde geçerli olmalı. ( Aslında açıkçası, ben size "herşeyi beyaza boyayın" diye tavsiye edecektim ama, forumdan kovulurum diye cesaret edemiyorum. :D )

Kendi sorumu, yazan olmadığından yine ben cevaplamaya çalışayım bari. :D
*Tabanın ama bilhassa tavanın indirek ışıklandırılması, karavan içinin daha yüksek algılanmasına yol açıyor olmalı.

Not.
Bülent bey, ilginize ve diğer teşekkürlerede teşekkürler. :smiley:
Fakat yaşımın ilerlemişliğinden olsa gerek, yavaş yavaş, kendi kendimle konuşmaya başladım galiba ? :D

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Fakat yaşımın ilerlemişliğinden olsa gerek, yavaş yavaş, kendi kendimle konuşmaya başladım galiba ? :D

:smiley: :smiley:

Yok, yok. Ondan değil. Biz daha o konuları işlememiştik. Ya da akşam elektrikler kesikti, çalışamadık. :smiley:

İlahi Bekir bey,
Çok şekersiniz wallahi !
1000 takdirdende fazla deydi yani. :D

Ama siz (gerekli görürseniz) yinede ara sıra tıklayın.
Koleksiyonunu yapıyorum da. :D

EvliyaCelebi2' Alıntı:
yinede ara sıra tıklayın.
Tık. ;D

Bu konular beni de aşan konular. Mühendis kafasından olsa gerek geniş göstermek diye düşününce, ancak genişletmek yani otobüsten karavan veya cumbalı sistemler dışında birşey aklıma gelmiyor. ;)
Biraz iç mimar yaklaşımıyla bakmak lazım tabiki. ::smiley:

Bende bir zamanlar ağız iç mimarıydım Ferhat bey.
Bilmem nasılsa faydası olmuş galiba. :D

Sayenizde tıkırdamaya başladım bile. ;D
Üstelik tatlı özürünüz kabul edildi. Yazılıdan yırtdınız sayılır.
Yazın görüşürsek sözlü yaparız artık. ;)

Güzel bilgiler olmuş Mesut Bey. Kesinlikle yeni karavan yapacakların işine yarayacaktır. :smiley:

Ben de sözlüye bari çalışıp geleyim. ;)

Bu konu aslında çok önemli ve yararlı,
büyük firmalar , işyerleri için bolca dolarlar ödeyip, içi mimarlara proje çizdiriyorlar.
renklerin bile insn ruhunda bıraktığı izler varmış
Noel babanın renkleri iel cocacola nın renkleri mesela

Fiat , geçen senelerde logo değiştirdi
Arçelikte öyle , ozaman bu logo değişikliğinin firmaalra milyon dolarlara malolduğunu okumuştum

Ben , 2. karavanım yapılması için boş halde Adapazarına götürdüm
Her şeyi konuştuk tokalaştık ,iş kumaş rengine geldi.
Bana bi dolu renk gösterdiler. Erkek çocuğuyuz ya , mavi ağırlıklı bir kumaş beğendim
Karavan, bitti aldım eve getirdim

Evdekilerin ilk tepkisi " ayyyy ne iğrenç renk"
Meğerse ben mavi diye mora çalan bir renk beğenmişim :(

EvliyaCelebi2' Alıntı:
İlahi Bekir bey,
Çok şekersiniz wallahi !
1000 takdirdende fazla deydi yani. :D

Ama siz (gerekli görürseniz) yinede ara sıra tıklayın.

Walla bizim tıklarımızı biriktirirseniz o koleksiyon koleksiyon olmaktan çıkar. Çünkü her mesajınızı satır satır, tıklıyoruz; şüpheniz olmasın. :smiley:

Bu kadar az sayıda mesajla bu kadar çok şey anlatan başka bir gezenbilir üyesi var mıdır bilmiyorum. Dahası, mesajların her birisi o kadar yoğun ki, söylenecek pek bir şey de kalmıyor zaten. Bu yüzden, bizim de sizin mesajların koleksiyonunu yapmamız gerek. Allah'tan gezenbilir bizim yerimize o işi toplu olarak yapıyor. Biz de rahat rahat tembellik edebiliyoruz :D

Bekir bey,
yazdıklarımın olsa olsa sadece %10 u kendi tecrübelerim. Geri kalan %70 i kitap, dergi ve güvenli internet verileri ise ( başkalarının bilgi ve tecrübeleri), % 20 si de akıl yürütme, fantezi ve sezgi olmalı.
Benim gibi vakti bol her emekli için aslında sorun değil. Yeter ki merak eksilmesin.
Bizim filimin ;) sonuna doğru çıkan bu interaktif internet ortamı aslında bir harika. Sanırım sizde ayni düşünüyorsunuzdur ? Belki şansıma benim film 24 kısımdır, tekmilini birden oynatırlar...? :D Bende millete gına getiririm !

Meğerse ben mavi diye mora çalan bir renk beğenmişim :(

Fabrikasyon hatası olsa gerek Bülent bey, biz erkeklerin kıvırtma için hayalgücü yeteneği ve renk paleti oldukça kısıtlı. :(
Yoksa belki " ben aslında maviyi seçmişdim, buna kırmızıyı katanlar ustalar olmalı " derdiniz ? :smiley:

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Bekir bey,
yazdıklarımın olsa olsa sadece %10 u kendi tecrübelerim. Geri kalan %70 i kitap, dergi ve güvenli internet verileri ise ( başkalarının bilgi ve tecrübeleri), % 20 si de akıl yürütme, fantezi ve sezgi olmalı.
Benim gibi vakti bol her emekli için aslında sorun değil. Yeter ki merak eksilmesin.

Bütün olay bu kombinasyonda ve merak denen o anahtarda zaten. Korkarım bu kombinasyon bizim kuşağımızla birlikte son bulacak :(

Bizim filimin ;) sonuna doğru çıkan bu interaktif internet ortamı aslında bir harika. Sanırım sizde ayni düşünüyorsunuzdur ? Belki şansıma benim film 24 kısımdır, tekmilini birden oynatırlar...? :D Bende millete gına getiririm !

Diğerlerini bilmem ama ben gına gelecek günleri sabırsızlıkla bekleyeceğim :smiley:

Benimde temennim, kimsenin filminin erken kopmaması ! ;)

:D Ha ha ha !
Her söylediğimizi ciddiye alanlar var.
Açıkcası fena olmamış hani. ;)

http://goo.gl/h7OdV4

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR