Karavanla Dünya Turu Yapmak İstiyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oktaycaner Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 48,553
Ynt: Karavanla Dünya Turu Yapmak İstiyorum

Hani diyelim araci efforte ettiniz ama benzin masrafini karilamasi imkansiz bizim gibi insanlar acisindan. Mercedes 2521 ler yada o serideki kamyonlar izmirden istanbula yaklasik 600 TL lik mazotla geliyorlar. Hatta simdi dahada artmis olabilir. 2 sene once calistigim firmada bitki nakliyesi icin hergun kamyonlarla pazarlik yaptigim icin ne kadar mazot sarf ettikleri hakkinda az cok bir fikrim var. Yani boyle bir kamyonla daha turkiyeden cikmadan 2-3 milyardan fazla mazot yakarsiniz. Sponsorsuz mumkun olmayacak bir sey boyle araclarla dunya turlari. Dedigim gibi sponsor bulmak icinde bu gibi daha kisa geziler yapmis olmaniz yada bu alanda bir basarinizin falan olmasi gerekli sanirim. Birde tabiiki sponsorlara siradan olmayan bir fikir ve proje ile gitmek gerekir.

Etiketler

O boyutta bir kamyon ortalama 100 km'de 30 - 35 litre yakıyor. Doğu'daki bir sınıra dediğin gibi 2 bin liranın üzerinde mazot yakarsın. Yani mazot sponsoru da bulmak lazım. Ancak şu var, asyada, doğuda, ve nispeten g.Amerika'da mazot çok ucuz. Bizde litresi 2 dolara yakın ama İran'da Irak'ta 15 cent, Hindistan'da ucuz ama kuyruğa giriyorsun. Yani çıkıp atıyorum bir 20 bin km yol yapacaksan tüm yolculuğu Türkiye'deki mazot fiyatından hesaplamamak lazım, ciddi farklar oluşuyor. Neyse aramızdan biri gitse de arada fotoğraflarına baksak :smiley:

Arkadaslar bosu alip doluya koyun doluyu bosaltin :smiley:) ne olursa olsun sonuc gene LR Defender'a cikar benden soylemesi .

Selamlar Erhan

erhan110' Alıntı:
Arkadaslar bosu alip doluya koyun doluyu bosaltin :smiley:) ne olursa olsun sonuc gene LR Defender'a cikar benden soylemesi .

Selamlar Erhan

Bir söz var; Jeepçiler kızmasın ama "Bir Jeepim olacağına, Land Rover itmeyi tercih ederim". Henüz hiç itmedim ama :smiley: O kadar uzun bir yolda kesin itmek de gerekecektir.

:smiley:) valla ben arka bahcede itmeyi denedim milim kimildamiyor yerinden. Amma 8 - 10.000 km.lik mesafelerde iyi bakimli bir defender pek ariza cikarmiyor., ali beyin sitesi iyi refereans aslinda.

Ya evet biliyorum Ali Bey'in sitesini, bir de şuna baksana;
http://www.ihana.com/

ooooo guzelmis tesekkurler yigit bey bakicam .

Merhaba arkadaşlar, konuyu yeni görüyorum.

Benim de yaklaşık 2 yıl önce rastladığım bir site var.

http://mzunguosman.com/index.php

Sayın OSMAN BÜLENT DEMİRAĞ da epey uzun geziler yapıp yaşadıklarını sitesinde ayrıntılı anlatan insanlardan.

Gerçek anlamda dünya turunu başarmış bir kişi.

Paylaşmak istedim, herkese ileride hayallerinin gerçekleştiğini görmeyi diliyorum.

Bence bu mazot derdi ruzgarla alt edilmeli. Tipki yelkenli teknelerde oldugu gibi. Saka bir yana dunya turu boyle bakildiginda yelkenlerle daha mantikli geliyor. :D

Gerçekten güzel bir site, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.
"mzungu" beyaz adam demekmiş...

Fotoğrafçılıkla uğraşıyorum ve Mzungu Osman ile fotoğraflarını paylaştığı site üzerinde tanışma fırsatı bulmuştum. Burada paylaşmak istedim.

Son mesaj 2010 yılında atılmış ama bende dünya turu için proje aşamasına geçtiğimi söylemek istedim. İnternet üzerinden bu işi yapan en az 15 kişi ile direkt temasa geçme fırsatım oldu. Hazırlık süreci uzun soluklu olacak ama olacak. Eşime, 11 aylık bebeğime ve bana iyi şans dileğin. Uzun yolculuklar tekbir adımla başlar....

Sevgiler
Özgür

Ozgur bey simdiden basarilar diliyorum. Benimde hayalim Insallah ilerde olursa 1-2 yil ucretsiz izin alip dolasmak. Tabii ki para ve zaman meselasi Insallah denklestiririz. :smiley:

Melih bende izin işini konuştum şirketle. İngiltereyi bilmiyorum ama burada 3 seneye kadar ücretsiz izin alabiliyorum. O konu en kolayı oldu şimdi hazırlanma dönemi var. Çocuk 4 yaşına gelmeden yapmak istiyoruz çünkü burada okul 4 yaşında başlıyor. Olmadı dışardan eğitim sistemi var. Konuştuğum seyyahlar çocuklarına bu şekilde eğitim verdiklerini sınavlara da dışardan girdiklerini söyledi. Ayrıca dünyayı gezmek gibi bir eğitimin karşılığı bile yok. Bakalım inşallah yolumuz açık olur da hayalimizi gerçeğe döndürürüz.

Özgür Bey, İnşallah her şey gönlünüzce olur.Ağız tadıyla gezmeler diliyorum.Bizler de anılarınızı, notlarınızı zevkle okuruz.Selamlar.Ergun

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri