Karayollarında 3500 kg istiap haddi olan kamyon kamyonetlerde ilgili herhangi bir değişiklik yapıldı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hasan.okuyucu.180 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 311,517
Iveco aracım boş iken 2450 kg idi.İstiap haddi ruhsat da 3500 kg Bu Araçlarda tasıma kapasitesi ile ilgili herhangi bir Artış var mı?yada toleransları oluyor mu?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Etiketler
Ynt: Karayollarında 3500 Kg İstiap Haddi Olan Kamyon Kamyonetlerde İlgili Herhangi Bir Değişiklik Yapıldı

toplam yuklu agirlik 4130 kg ile kantari gecersiniz bunu astiginizda miktara bagli olarak ceza yersiniz.son sinir 4130 kg

Ynt: Karayollarında 3500 Kg İstiap Haddi Olan Kamyon Kamyonetlerde İlgili Herhangi Bir Değişiklik Yapıldı

merkezci' Alıntı:
toplam yuklu agirlik 4130 kg ile kantari gecersiniz bunu astiginizda miktara bagli olarak ceza yersiniz.son sinir 4130 kg
Aracın ruhsatında 3500 KĞ LIK toplam agırlık sınırlaması varken;4130 kğ lık ceza eşiği nerede yazıyor acaba?

yazan azami yuklu agirligin ustune 500 kg+%3,75 tolerans eklenir.cikan rakam benim verdigim rakamdan bir kac kilo fazla olabilir ama ben garanti olsun diye az eksik verdim.

agirlik ve olcu toleranslari yonetmeligi , karayollari trafik yonetmeligi nette aratin goreceksiniz bu konuda cok islem yaptim yanilmam

merkezci' Alıntı:
agirlik ve olcu toleranslari yonetmeligi , karayollari trafik yonetmeligi nette aratin goreceksiniz bu konuda cok islem yaptim yanilmam
Araştırdım haklısınız,araç boyuna posuna bakmadan ister kamyonet olsun ister TIR 500kğ ve araç agırlığının %3.75 ilave yapıyorlar.

Mevzuatta gözden kaçan bir nokta '' bölünemez yükler '' için konmuş olan toleransın yorumlanması. Bölünemez yük hangi
durumlarda ve hallerde geçerlilik kazanır.

Araçların kapasiteleriyle ilgili herhangi bir teknik değişiklik yok. Ancak ceza uygulamasında azami yüklü ağırlığı + %20 si aşılınca ceza yazılıyor artık, daha önce bu oran %10 du. Yani A.Y.A 3500 kg ise %20 si 700 kg 3500+700=4200kg bu değeri geçer ise ceza yersiniz.

Bölünemez yük den kasıt çok büyük iş makinaları, baraj ekipmanları vb. ölçüleri ve ağırlığı normal yol şartlarının üstünde bu tip yükler taşınacağı zaman güzergah belirtip özel izin alınarak taşınabiliyor.

bolunemez yuk tanimi dogru bu yukler de ozel izne tabi , diger %20 yuk asimi yanlis dedigim gibi 500 kg + %3,75 tolerans bundan sonra %5 ,%10,... fazla devam ediyor ve artisa gore para cezasi var , %25 ten fazla olan yuk en yakin yerlesim merkezinde indirilir ve yoa cikmaya izin verilir %25 i asan yukle karayolunda seyre izin verilmez.

Pekala o zaman şöyle diyebilirmiyiz?

karavanda bölünemez yük taşımadığımıza göre yukarıda yazılan toleranslar biz karavancılara uygulanmaz, dolayısıyla
azami yüklü ağırlık limitlerine uymakta yarar var.

Karayollarında 3500 kg istiap haddi olan kamyon kamyonetlerde ilgili herhangi...

Konuyla ilgili bilgilendirmelerinizden dolayı cok tesekkurler .

Sent from my iPhone using Tapatalk

aracinizin ruhsatinda yazan azami yuklu agirlik miktarinin ustune %3,75 +500 kg ilave edin cikan rakam ceza yemeyeceginiz sinirdir.Bunun asimi miktarina gore degisik dilimlerde cezaya tabidir.%3,75 +500 kg lik tolerans her turlu arac icin taninmis toleranstir.

İyigünler,

Bu ilk post'um ama bu forumdan birçok konuda geçmişte yararlandım, iyi ki varsınız.

Taşıma kuralları ile aşina arkadaşlar destek olabilirse memnun olurum.

Marina teröründen bıktığımdan kendi teknemi römork ile taşıyıp, denize iniş rampası olan yerlerden çekip bırakmak istiyorum.

Fakat biraz sınırlarda geziyor ağırlıklarım. Biraz bilgi vereyim.

Tekne 3 ton. Süper hafif bir roll-on römork bulsam 3.5 ton sınırında duruyorum.

Elimdeki aracı da 3-3.5 ton arası brüt yük taşıma hakkı ve 3.5 ton çekme hakkı olan bir araç ile değiştirmeyi planlıyorum.

Sorularım da tam bu noktada beliriyor:

Örnekle aracın tanımının brüt ağırlık 3.2 ton, ve 3.5 ton çekme ve 6 ton toplam katar yükü olduğunu düşünelim. Teknenin de romörk ile 3.5 ton sınırında olduğunu düşünelim.

1 - 6 ton toplam katar yükü var iken 6.7 ton ile kantara girersem ne olur ?
2 - Eğer toplam katar yüküne bakılmıyor ise, yukardan anladığım kadarı ile çekici aracın tanımlanan yükü +500kg +%3.75 hak var. Peki bu hak romörk üstü çekilen yükte de var mı ? Örneğin 3500 + 500 + %3.75 ile 4150kg çekilen yük ile kantardan cezasız çıkar mıyım?

Desteğiniz için teşekkürler...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,433
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR