Kazdağları Çadır Kamp

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gbilir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,690

gbilir

Yeni Üye
Merhaba,
Forumda Kazdağları Çadır Kamp hakkında güncel bilgi olmadığını farkettim.
29 Ekim haftası Kazdağlarında kamp yapmayı planlıyoruz.
Çeşitli kaynaklardan öğrendiğim kadarıyla çadır kamp için imkanlar oldukça sınırlı.
Özellikle Millipark içine bireysel girilememesi yüzünden Edremit civarındaki kampinglere mecbur kalınıyor.
Bunlarında ücretleri şaşılacak derecede yüksek !
Bu aşamada sizlerden öneri ve tavsiye almak istiyorum.

Merhaba,
Forumda Kazdağları Çadır Kamp hakkında güncel bilgi olmadığını farkettim.
29 Ekim haftası Kazdağlarında kamp yapmayı planlıyoruz.
Çeşitli kaynaklardan öğrendiğim kadarıyla çadır kamp için imkanlar oldukça sınırlı.
Özellikle Millipark içine bireysel girilememesi yüzünden Edremit civarındaki kampinglere mecbur kalınıyor.
Bunlarında ücretleri şaşılacak derecede yüksek !
Bu aşamada sizlerden öneri ve tavsiye almak istiyorum.
Merhaba, kampı gerçekleştirebildiniz mi? Bireysel olarak giriş neden izin verilmiyor peki?

Ben de gitmeye niyetlenip aynı nedenden dolayı gidemeyenlerdenim. Telefon ile oradaki milli park rehberlerinden birisi ile görüştüm. Çadırda kalacaksanız günlük o adamın parasını da ödemeniz gerekiyor. (Neden elin adamıyla kamp yapıyorsam)
Kazdağları bu konuda çok sıkıntılı.
Kazdağları kamp grubu kurulursa benide yazın listeye.

Dipçik not: Mayıs ayında bayan arkadaşımla (ilk defa kamp yapacak) kamp yapmak için kamp yeri arıyoruz.

Merhaba, Kaz dağları milli parkındaki yaban hayatın korunması ayrıca sizin güvenliğiniz amacıyla rehber olmadan maalesef milli parka giriş ve kamp yapamıyorsunuz. Ancak söylenenin aksine Kazdağları eteklerinde onlarca wild camping yapacağınız seçenek mevcut.

Edremit'ten Çamcı Köyü üzerinden Kalkıma giderken Hanlar mevkiinde sağlı sollu toprak yollar göreceksiniz. Herhangi birinden girip anayoldan uzaklaşın. Sessiz 1-2 gece geçireceğiniz asırlık çam ağaçları arasında güzel bir kamp alanı mutlaka karşınıza çıkacaktır.
1914563 935613979827716 3821272214333164770 n
Screenshot 20170201 102148

"Merhaba, Kaz dağları milli parkındaki yaban hayatın korunması ayrıca sizin güvenliğiniz amacıyla rehber olmadan maalesef milli parka giriş ve kamp yapamıyorsunuz."

Zannediyorum mevzuat konusunda bilgi paylaşma ve yardımcı olma amacıyla paylaşımda bulundunuz. Zira yaban hayatının korunması konusunda doğa severlerin potansiyel tehlike kabulünden hareket eden düzenleme yersiz hatta densizcedir.

Ötesinde birilerine iş ve rant yaratma çabası olasılığı ayrıca mide bulandırıcıdır kanaatimce! Güvenlik konusundaki hassasiyete ülke gerçeklerinde hak vermek imkansız olsa gerek.

İncitme amaçlı olmayan serzenişimi anlayışla karşılayacağınızı umuyorum.

Saygılarımla....

Türkiye'de hiçbir milli parkta olmayan bir uygulamaya ev sahipliği yapıyor Kaz Dağları Milli Parkı. Gerekçesini anlayabilmek mümkün değil maalesef, en kibar ifadeyle haksızlık olarak nitelendirebiliriz.

Bir kere milli parkın girişi sabah 08:00-16:00 arası açık, girişteki görevliler telefonlara neredeyse hiçbir zaman cevap vermiyor ama buna rağmen gittiğinizde sizinle oldukça ilgileniyorlar. Her ne amaçla olursa olsun rehber olmadan parka giremiyorsunuz, sezona bağlı olarak rehber fiyatları 50-125 TL/gün arasında değişiyor. Kamp yapmak istiyorsanız rehber de sizinle birlikte kalmak zorunda. Çadır, yemek gibi ihtiyaçlarını rehberler kendilerini karşılamak durumunda. 16:00'dan sonra parkın girişindeki demir kapı kilitleniyor, dışarı çıkmak veya içeri girmek mümkün olmuyor. Park içerisinde başınıza bir şeyler gelse yandınız...

Konuyla alakalı resmi makamlara sözlü ve yazılı şikayetlerde bulundum fakat her zamanki gibi ilgilenen çıkmadı.

Milli Park kadar güzel olmasa da Zeytinli Köyü'nden ulaşabileceğiniz Endes, Hızır ve adını hatırlayamadığım üçüncü bir kamp alanı mevcut. Oralarda da konaklayabilirsiniz, özellikle Endes'in sahibi olan beyefendi oldukça yardımsever ve hoşgörülü. İki farklı mekanda hizmet veriyor. Hızır Kamp'ın sıcakkanlı olduğunu söylemem mümkün değil.

Ayrıca Narlı üzerinden Darıdere Milli Park'ına giderken yolun özellikle sol tarafındaki toprak yolları kullanarak kendinize özel ve güzel alanlar bulabilirsiniz. Darıdere Milli Parkı da maalesef özelleştirilmiş ve işletmeci tarafından sağlık turizmi için kullanılmakta, doğaseverlere hizmet vermek tercihleri arasında değil.

Rehberi 20 kişilik grup olarak da alabilirsiniz , o zaman önemli bir para olmaz . Ancak gece kapı araçlara kapalı , fakat bir sağlık problemi olursa , telefon edildiğinde ambulans gelir alır . Yani 3 veya 4 araç bir araya gelirseniz rehberle girilebilir . Ben tek araç olduğumdan kapıdan geri döndüm . Özel kamp alanları da çok pahalı , velhasıl emekli gezginler için kazdağları pahalı bir bölge , şöyle bir gezilebilir , kamp için deniz kenarında uygun fiyatlı yerler çok .

A32a041ba575ec9a2059ba55ccde5e05

Son düzenleme:

Arkadaşlar kaz dağı milli park alanı dahilinde yukarıda anlatılan sıkıntılar var. Ancak Milli parkın doğusunda kalan alanda da çok güzel parkurlar ve kamp alanları mevcut ve giriş / rehber problemi yok
Mehmet alan köyündeki derenin doğusunda kalan yoldan çıkarsanız sırası ile Endes kamp, Hızır kamping, Akaleos kamping ve Akyar kamping var. Daha ileride Kilise alanı kampa uygun. Bu noktadan 18-20 km kadar kuzeyde Çamalan ve meşhur Dalaksuyu kamp yerleri var. Buralara gidenler araçları 4x4 ise (Yanlız gitmeyin) Koçara deresine de girmelerini öneririm.
Dalaksuyuna giderken doğuda kalan ara yollardan şahmelek' e de uğrayabilirsiniz. Yolu biraz bozuktur.
Dalaksuyundan isterseniz aynı yoldan dönebilir, isterseniz doğu yönünde 20 km kadar sonra Akçakoyun ve Kalkım'a ulaşabilirsiniz.
Bu güzergahta (koçara deresi ve şahmelek yolu dışında) altı biraz yüksek 4x2 araç yeterli. (Tabii kış ve karlı ortam hariç)
Bu güzergahta çok sayıda yol ayrımı var yolları karıştırabilirsiniz. GPS olması gerekli.
Kaz dağlarının dolu dolu keyfini çıkarabilirsiniz.

Kazdağları çok geniş bir alan kaplamaktadır, milli park bunun küçük bir bölümü. Bayramiç yönünden, Yenice taraflarından, Çan civarından da Kazdağlarına gidilebilir sorunsuz kamp yapılabilir. İsterseniz baraj göletleri yanında, yukarı bölgelerde çok güzek çeşme başı kamp yapılacak alanlar var. Çan Bardakçılar kaplıcası civarı, (burada yeni 5 yıldızlı kaplıca dağ oteli yapıldı), asvalt yol kenarlarında günlük, birkaç günlük kalınabilir. Kaplıca marketten her türlü ihtiyaç giderilebilir.
Hanlar mevkisinde orman işletmesinin kapalı ücretsiz kamp alanı var.

Merhaba, Kaz dağları milli parkındaki yaban hayatın korunması ayrıca sizin güvenliğiniz amacıyla rehber olmadan maalesef milli parka giriş ve kamp yapamıyorsunuz. Ancak söylenenin aksine Kazdağları eteklerinde onlarca wild camping yapacağınız seçenek mevcut.

Edremit'ten Çamcı Köyü üzerinden Kalkıma giderken Hanlar mevkiinde sağlı sollu toprak yollar göreceksiniz. Herhangi birinden girip anayoldan uzaklaşın. Sessiz 1-2 gece geçireceğiniz asırlık çam ağaçları arasında güzel bir kamp alanı mutlaka karşınıza çıkacaktır.Ekli dosyayı görüntüle 57966 Ekli dosyayı görüntüle 57967
Bu toprak yollardan normal bir binek araçla(arazi aracı değil) geçebilir miyiz :smiley:

Darıderede çadır kurmak için rehbersiz giremiyoruz yani kesin bilgi mi?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR