Kış Kampı Için Ekipman Listem

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan arbak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,163

arbak

Yeni Üye
Merhaba,

Geçen sene bu zamanlarda yaptığımız kamp planımızı maalesef gerçekleştirememiştik. Bu sene kışı olabildiğince değerlendirmek istiyorum. Genellikle bolu'da kamp atacağım.

Ekipman listem aşağıdadır. Seçimlerimin doğruluğu/yanlışlığı konusunda düşüncelerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.

Çadır - Husky Fighter - 680 TL
Uyku Tulumu - Husky Magnum New -15C - 313 TL
Mat - 12mm Köpük - 37 TL
Ocak - Kovea Hiker Kamp Ocağı - 112 TL
Mutfak - Kovea Hard 23 Tencere Seti - 161 TL
Bot - Boreal Atlas - 580 TL
Çanta - THE NORTH FACE TERRA 65 - 469 TL

Bu liste toplamda 2352 TL tutuyor. Tüm masraflarla birlikte ilk kamp için 3 bin TL bütçe ayırıyorum.

Sizce seçtiğim ürünlere alternatif, aynı fiyat aralığında, bakmam gereken başka ekipmanlar var mı?

Etiketler
Fenere ihtiyacın olucak mutlaka, Kafa lambası tercih edersen rahat edersin.
Ateş yakman gerekir bunun içinde balta,testere vs. ihtiyacın var.
Kış kampı yapacaksan mat için daha korumalı birşey tercih edebilirsin belki sana kalmış.
Çadırın altına çadır boyutlarında bir branda vs. mutlaka sermeni öneririm hem çadırın kuru kalır hemde yırtılma-deformasyonun önüne geçmiş olursun.
Seçmiş olduğun tulum
Extreme tested: -15°C
Low comfort: -9°C
High comfort: -2°C Boluda kışın gece -10 lara kadar düşüyor. Seçtiğin Tulumun içinde konforlu yatabileceğin sıcaklık -2/-4 aralığı. Şahsi fikrim Almışken bütçeni tuluma kullan yazdığın listedeki en önemli araç tulum. Husky emotion/enjoy modelleri daha uygun olur senin için..

Fenere ihtiyacın olucak mutlaka, Kafa lambası tercih edersen rahat edersin.
Ateş yakman gerekir bunun içinde balta,testere vs. ihtiyacın var.
Kış kampı yapacaksan mat için daha korumalı birşey tercih edebilirsin belki sana kalmış.
Çadırın altına çadır boyutlarında bir branda vs. mutlaka sermeni öneririm hem çadırın kuru kalır hemde yırtılma-deformasyonun önüne geçmiş olursun.
Seçmiş olduğun tulum
Extreme tested: -15°C
Low comfort: -9°C
High comfort: -2°C Boluda kışın gece -10 lara kadar düşüyor. Seçtiğin Tulumun içinde konforlu yatabileceğin sıcaklık -2/-4 aralığı. Şahsi fikrim Almışken bütçeni tuluma kullan yazdığın listedeki en önemli araç tulum. Husky emotion/enjoy modelleri daha uygun olur senin için..
Selam,

Yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim.

Tulumu emotion ile değiştirdim tavsiye ettiğiniz gibi.

Mat olarak 15mm şunu gördüm listemdekiyle yer değiştirdim: Easy Camp Wave Eva Mat - Adrenalin Outdoor, Dalış, Bisiklet, Kayak, Yüzme Sizce iş görür mü?

Balta, testere, fener gibi ihtiyaçları karaköye gittiğimde bulacağım onlar için bi model belirlemedim henüz.

Bot olarak eski yorumlara bakıp boreal atlasta karar kıldım ancak okuduğum yeni yorumlar boreal'in eski kalitesini bozduğu yönünde. Acaba bu hava koşullarında maksimum 600 liraya kadar en uygun bot ne olur?

Son düzenleme:

Selam,

Yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim.

Tulumu emotion ile değiştirdim tavsiye ettiğiniz gibi.

Mat olarak 15mm şunu gördüm listemdekiyle yer değiştirdim: Easy Camp Wave Eva Mat - Adrenalin Outdoor, Dalış, Bisiklet, Kayak, Yüzme Sizce iş görür mü?

Balta, testere, fener gibi ihtiyaçları karaköye gittiğimde bulacağım onlar için bi model belirlemedim henüz.

Bot olarak eski yorumlara bakıp boreal atlasta karar kıldım ancak okuduğum yeni yorumlar boreal'in eski kalitesini bozduğu yönünde. Acaba bu hava koşullarında maksimum 600 liraya kadar en uygun bot ne olur?

Mat hakkında açıkcası çok yorum yapamıyorum kullanmadım daha önce bu modeli.

Kafa lambası alırken ben olsam sarj edilenlerden almam bitince kalıyorsun ortada. Pilli olanlarda yeni pil takıp devam edıyorsun. Ben 25-30 Tl gibi bir rakama led manuel zoomlu ortalama bırsey aldım 2 senedir kullanıyorum. Biraz ağır falan ama sıkntı yasamıyorum.

Balta,testere işi için eminonunde hırdavatcılar var. Ordan kendıne uygun birşey bulursun. Baltanın Ucunu bileyletirsen hepsi senin işini çözer agaç kesmiyceksin sonuçta. Çantayla kampa çıkacaksan zincir testerelerin taşıması daha kolay olur.

Bot tavsiye edemiyorum. Merrell aldım bir daha almam. Şuan Salamon aldım şehirde iyi fakat soğukta ve kampta henüz deneyemedim.

Merhabalar , öncelikle keyifli kamplar geçirmeniz dileğiyle...
Mat olarak bir tavsiyede bulunacağım ben dağcılık ile uğraşıyorum. Bu yüzden yalıtım iyi olmaz ise uyku tulumu ne kadar iyi olursa olsun bir ifade etmiyor.

Termarest Z lite marka ve modeline bakabilrsiniz, kullanım açısından çok pratiktir. Fakat fiyat olarak biraz pahalı gelebilir. Fakat köpük matlar için en iyisdir. Şahsi fikrimdir...

Kafa lambası olarak Silva marka öneririm. Çok uzun zamandır kullanıyorum. Az pil tüketiyor. Kaç kamptır aynı pillerle kullanıyorum.
Balta mutlaka olsun yanınızda. Ben Bauhaus'tan Alman malı bir balta aldım kullanıyorum hala. Uyku tulumum Husky Enjoy ve çok memnunum. Mat çok önemli. Yalıtımı iyi olsun ve genişliği yeterli olsun. Bazı matlar dar olabiliyor. Cadırınız 3-4 kişilik bir çadır. 1-2 kişi kalınacaksa Falcon yeterli diye düşünüyorum. Büyük çadırın içi de soğuk olur. Ocağım Kovea Titanyum modeli. Cebe sığıyor 60 gram ve çok çabuk kaynatıyor suyu. 40-50 lira daha fazla verip onu almanızı tavsiye ederim. Bütçeniz kısıtlıysa tencere seti için daha hesaplı şeyler alabilirsiniz bence. İyi kamplar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR