Klasik Harita Üzerinde Bir Noktanın Coğrafi Koordinatlarının Bulunması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan webexplorer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,421

webexplorer

Ana Kamp
Yer
İZMİR
Klasik kağıt harita üzerinde belirlenmiş bir noktanın , coğrafi koordinatlarını kabaca bulmak için aşağıdaki işlemler yapılmalıdır.Bu işlemi anlatabilmek için örnek bir haritaya ihtiyacımız olacak bu haritayı " http://www.lib.utexas.edu/maps/topo/texas/txu-pclmaps-topo-tx-camp_bullis-1965.jpg " adresinden indirip , bir kağıda basacağız ve örneklemeyi bu kağıt pafta üzerinde yapacağız.İndirdiğimiz bu harita 1:25,000 ölçekte, 1965 imali ve yatay datumu nad1927 ( North American Datum )olup, askeri bir eğitim merkezi olan camp bulis adındaki bir mahallin topografik özelliklerini ihtiva etmektedir.aşağıdaki resimde bu haritanın sol üst köşesini görmektesiniz, haritanın sol tarafında iki adet enlem çizgisi , üst kısmında ise iki adet boylam çizgisi referans olarak harita orjinalinde verilmiştir. Resim ortasında yıldız ile işaretlenmiş yol kavşağı, coğrafi koodinatını bulmak istediğimiz noktadır.

[attachment=1]

Basılmış olan harita üzerinde , haritanın üst kısmında işaretlenmiş olan sol taraftaki boylam çizgisi ile yine üst sağ kısımdaki boylam çizgisi arası bildiğimiz okul cetveli ile ölçülmüş ve 2 dakika 30 saniyelik boylam farkının 25.1 cm olduğu saptanmıştır. 2'30" = 150" = 25,1 cm. , içler dışlar çarpımı ile harita üzerinde 60 saniye(1dk) lik boylam farkının 10.04 cm olduğu görülmüştür.

Bir dakikalık Enlem farkını bulmak için ise haritanın sol üst kısmındaki enlem ile sol alt taraftaki enlem çizgisi arasındaki 2'30" lik enlem farkının harita üzerinde 29,3 cm uzunluğa denk geldiği tesbit edilmiştir, içler dışlar çarpımı ile 60 saniye( 1dk) enlem farkı ise 11.72.cm olarak hesap edilmiştir.

[attachment=2]

Harita üst kısmındaki sağ tarafta bulunan boylam çizgisinden güneye doğru bir dikme inilmiş, koordinatları bulunmak istenen yol kavşağı ile bu dikme arası cetvel ile ölçülmüş ve 9 cm olarak hesaplanmıştır.

[attachment=3]

Harita sağ kısmında alt tarafta bulunan enlem çizgisinden batıya doğru bir paralele çizgi çizilmiş, koordinatları bulunmak istenen yol kavşağı ile paralel çizgi arası cetvel ile ölçülmüş ve 15,3 cm olarak hesaplanmıştır.

[attachment=4]

İşlemin matematik kısmına gelmiş bulunuyoruz, koordinatlarını öğrenmek istediğimiz yol kavşağının boylam değerini bulmak için şu işlemi yaparız.
sağ üst boylamdan, aradımız noktaya kadar olan harita üzeri mesafeyi biliyoruz, bunu dakika,saniye olarak hesaplayıp , değerini bildiğimiz boylama ekleyerek yol kavşağının boylam derecesini bulacağız.

60 saniyelik boylam farkı harita üzerinde 10.04 cm olursa, 9 cm kaç saniye eder. 60 X 9 / 10,04 =53,7 saniye bunu ölçüm yaptığımız boylam değerine eklersek 98 35'00" + 53,7"= 98 derece 35 dakika 53.7 saniye Batı olarak bulunur.

Enlemi bulmak içinde benzer işlemler yapılır. 60 saniyelik enlem farkı 11,72 cm olursa 15.3 cm kaç saniye eder. 60 X 15,3 / 11.72 = 78,3 saniye yani 1dakika 18,3 saniyedir.(1' 18,3"), bu değeri ölçüm yaptığımız enlem değerine eklersek 29 42' 30" + 1' 18,3 " =29 derece 43 dakika 48,3 saniye Kuzey olarak bulunur

Yol kavşağımızın coğrafi koordinatları harita paftası, bir okul cetveli, kağıt ve kalem kullanılarak ve ortalama on dakika harcanarak

98 35' 53.7" BATI , 29 43' 48,3" KUZEY olarak kabaca hesaplanmıştır.

Bu yöntem arazide kolayca yapılabilecek bir çalışma niteliğindedir ve her ölçekteki harita ile yapılabilir, umarız birilerine faydası olur, selam ve sevgiler.

[attachment=5]

Resim 1

Resim 2

Resim 3

Resim 4

Resim 5

Etiketler
Ynt: Klasik Harita Üzerinde Bir Noktanın Coğrafi Koordinatlarının Bulunması

[attachment=1]

Bulduğumuz noktayı Google earth üzerinde görmek istediğimizde 150 metreye varan bir sapma görülmektedir, bu sapma normal olarak nitelendirilmeli ve muhtemel sebepleri

1. Ölçüm yaptığımız haritanın yatay datumu NAD 1927 , G.E. ın ise WGS84 olması.

2. 1:25,000 ölçekli haritalarda 30 m. kadar sapmanın olabilmesi.

3. Ölçümün hassas olarak değilde okul cetveli ile ve kabaca yapılmış olması.

4. Ölçümü yapana ait kaydırma ve hesap hatalarının olabilmesindendir.

Resim 6

Sayın webexplorer
Hem oldukça faydalı bir konuya temas etmişsiniz, hem de çok güzel izah etmişsiniz.
Ama zandedersem harita sistemlerinden kaynaklanıyor ama bizim haritalarla amarikan haritaları arasında önemli bir fark var. Benim gördüğüm haritalarda sadece köşelerde koordinat değerleri var, bunun haricinde ara koordinat noktası yok. Bu bir. Ayrıca bazı haritaların köşelerinde verilen koordinatlar tam olarak köşeye isabet eden koordinatı değil en yakındaki enlem veya boylam koordinatını gösteriyor. Yani koordinat çizgisi tam köşeden geçmiyor.
Bu nedenlerle konuyu bir Türk haritası üzerinde izah edebilirseniz daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

paylaşım için teşekurler.

mntopcu' Alıntı:
Sayın webexplorer
Hem oldukça faydalı bir konuya temas etmişsiniz, hem de çok güzel izah etmişsiniz.
Ama zandedersem harita sistemlerinden kaynaklanıyor ama bizim haritalarla amarikan haritaları arasında önemli bir fark var. Benim gördüğüm haritalarda sadece köşelerde koordinat değerleri var, bunun haricinde ara koordinat noktası yok. Bu bir. Ayrıca bazı haritaların köşelerinde verilen koordinatlar tam olarak köşeye isabet eden koordinatı değil en yakındaki enlem veya boylam koordinatını gösteriyor. Yani koordinat çizgisi tam köşeden geçmiyor.
Bu nedenlerle konuyu bir Türk haritası üzerinde izah edebilirseniz daha faydalı olacağı kanaatindeyim.

açıkladığınız olumsuz özelliklere haiz yüksek çözünürlüklü bir yerli harita resmi gönderirdeniz yada linkini verirseniz konu tekrar anlatılabilir.selamlar.

Türkiyede avrupada ve asya kıtasında kullanılan haritaların datumu genellikle wgs84 datumdur. Bu datum için detaylı bilgiyi googleda bulabilirsiniz. Amerika ölçü ağırlık birimlerinde farklı standartlar kullandığı gibi harita datumlarında da farklı standartlar kullanabilir. Eğer farklı wgs84 datum harici bir datum kullanıyorsanız, gps alıcınızıda bu datuma ayarlamanız gerekir.

Gelelim mevkiinizi harita üstünde tayin etmeye. Bi kere kullandığınız harita kesinlikle mercator projeksiyon yöntemi ile basılmış olmalı. Gnomonic projeksiyon yöntemi ile basılmış haritalarda enlem ve boylam çizgileri dünyanın eğimine eşit olacak şekilde bir eğri şeklinde çizilmiştir, mercator haritalarda ise düzdür ve kutuplara yaklaştıkşa boylamlar arası mesafe daralır.

Gps'ten okuduğunuz enlem ve boylam değeriniz 40•49,3 N / 029•12,1 E olsun. Elinize aldığınız herhangi bir plastik 30 cm.lik cetvel ile (harita ölçeğinr bakarak ve her derece dakikanın 10'ar 10'ar mı yok daha farklı "büyük yada küçük olabilir" dakikalarla arttığını tayin ettikten sonra önce gps'te okuduğunuz enlem üzerinden haritanın üzerine bir çizgi, daha sonra boylamınız üzerinden haritaya bir çizgi atarak iki çizginin kesiştiği yere fix (kesin) mevkiniz diyebilirsiniz.

Bu işle daha profesyonel olarak ilgilenmek isteyen arkadaşlar ilgili yerlerden bir adet paralel cetvel ve bir adet kör pergel alarak bu işi daha kolay şekilde halledebilir.

Yardımcı olduğumu düşünüyorum ve haricinde harita ölçeğinden bakarak hesap kitap yapmadan bu iş yapılıyor bunuda belirtmek isterim.

Konuyu tam açıklığa kavuşturamadıysam eğer yardımcı olmak adına elimden gelen ve bildiğim tüm bilgilerimi sizinle paylaşmaya açığım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Türkiyede avrupada ve asya kıtasında kullanılan haritaların datumu genellikle wgs84 datumdur. Bu datum için detaylı bilgiyi googleda bulabilirsiniz. Amerika ölçü ağırlık birimlerinde farklı standartlar kullandığı gibi harita datumlarında da farklı standartlar kullanabilir. Eğer farklı wgs84 datum harici bir datum kullanıyorsanız, gps alıcınızıda bu datuma ayarlamanız gerekir.

Gelelim mevkiinizi harita üstünde tayin etmeye. Bi kere kullandığınız harita kesinlikle mercator projeksiyon yöntemi ile basılmış olmalı. Gnomonic projeksiyon yöntemi ile basılmış haritalarda enlem ve boylam çizgileri dünyanın eğimine eşit olacak şekilde bir eğri şeklinde çizilmiştir, mercator haritalarda ise düzdür ve kutuplara yaklaştıkşa boylamlar arası mesafe daralır.

Gps'ten okuduğunuz enlem ve boylam değeriniz 40•49,3 N / 029•12,1 E olsun. Elinize aldığınız herhangi bir plastik 30 cm.lik cetvel ile (harita ölçeğinr bakarak ve her derece dakikanın 10'ar 10'ar mı yok daha farklı "büyük yada küçük olabilir" dakikalarla arttığını tayin ettikten sonra önce gps'te okuduğunuz enlem üzerinden haritanın üzerine bir çizgi, daha sonra boylamınız üzerinden haritaya bir çizgi atarak iki çizginin kesiştiği yere fix (kesin) mevkiniz diyebilirsiniz.

Bu işle daha profesyonel olarak ilgilenmek isteyen arkadaşlar ilgili yerlerden bir adet paralel cetvel ve bir adet kör pergel alarak bu işi daha kolay şekilde halledebilir.

Yardımcı olduğumu düşünüyorum ve haricinde harita ölçeğinden bakarak hesap kitap yapmadan bu iş yapılıyor bunuda belirtmek isterim.

Konuyu tam açıklığa kavuşturamadıysam eğer yardımcı olmak adına elimden gelen ve bildiğim tüm bilgilerimi sizinle paylaşmaya açığım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Hocam hiçbir yerden kaynak bulamıyorum sınav için gerekli bu konu. Ben utm ve coğrafi koordinatları hesaplayamıyorum.
cetvelle ölçüp doğru orantı kurduğum halde istenen noktanın koordinatını hesaplayamıyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri