Koordinat Formatlarını Birbirine Çevirme?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kenya64 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 231,640
Ynt: Koordinat Formatlarını Birbirine Çevirme?

25.000 LİK paftalarda datum ( referans noktası) euro50 olarak , Google Earth da ise WGS84 olarak kabul edilmiştir. paftakenarındaki grid numaralarını gösteren siyah grid hatları euro50 grid hatlarını gösterirken, kırmızı renkli kısa çizgiler wgs84 grid hatlarını gösterir.mevki tayinini gps cihazından yapıp GE de görmek isterseniz , gps cihazınızın harita datumunu wgs84 olarak değiştimeniz gerekir.
aksi durumda farklı mevkiler ortaya çıkabilecektir.slm.
[attachment=1]

Adsz

Etiketler

koordinat çevirip google earth a katarmak için

http://www.gpsvisualizer.com/map_input?form=googleearth

bu site yi de kullanabilirsiniz.

kolay gelsin paylaşım için teşekürler.

39 57 16.38 N 32 42 36.17 E şeklindeki koordinatları ondalık olarak dereceye ve tersine çevirme işlemlerini yapmam gerekiyor. Haritacı olmadığım için konu hakkında bilgim yok yardımcı olabilirseniz sevinirim.

webexplorer' Alıntı:
25.000 LİK paftalarda datum ( referans noktası) euro50 olarak , Google Earth da ise WGS84 olarak kabul edilmiştir. paftakenarındaki grid numaralarını gösteren siyah grid hatları euro50 grid hatlarını gösterirken, kırmızı renkli kısa çizgiler wgs84 grid hatlarını gösterir.mevki tayinini gps cihazından yapıp GE de görmek isterseniz , gps cihazınızın harita datumunu wgs84 olarak değiştimeniz gerekir.
aksi durumda farklı mevkiler ortaya çıkabilecektir.slm.
[attachment=1]

merhaba eski basımlarda wgs84 gridleri olmadığı için size bir şey sormak istiyorum. grid çizgileri arasında 4 cm olduğuna göre, wgs84 grid çizgisi ile euro50 grid çizgisi arasında kaçar milimetre fark var (sağa ve yukarı doğru) eğer düşündüğüm gibi ise paftadan paftaya değişiklik gösterecektir, yani koordinatlardaki sapmanın yönü belirli olmayabilir, bu durmda kabaca kaç metrelik fark oluşması normaldir.
teşekkürler

blueice' Alıntı:
39 57 16.38 N 32 42 36.17 E şeklindeki koordinatları ondalık olarak dereceye ve tersine çevirme işlemlerini yapmam gerekiyor. Haritacı olmadığım için konu hakkında bilgim yok yardımcı olabilirseniz sevinirim.
40° 9′ 00″ N 38° 39′ 00″ E (GİRESUN)

40° 9′ 30″ = 40° 9′ 30/60′ = 40° 9,5′ = 40° 9,5/60° = 40,1583°

40,1583° = 40° (0,1583*60)′ = 40° 9,498′ = 40° 9′ (0,498*60) = 40° 9′ 29,88″

kostakalpin' Alıntı:
merhaba eski basımlarda wgs84 gridleri olmadığı için size bir şey sormak istiyorum. grid çizgileri arasında 4 cm olduğuna göre, wgs84 grid çizgisi ile euro50 grid çizgisi arasında kaçar milimetre fark var (sağa ve yukarı doğru) eğer düşündüğüm gibi ise paftadan paftaya değişiklik gösterecektir, yani koordinatlardaki sapmanın yönü belirli olmayabilir, bu durmda kabaca kaç metrelik fark oluşması normaldir.
teşekkürler

Pafta üzerinde ;
yukarı doğru; wgs84 gridiçizgisi , eu50 griid çizgisinin 175 metre (7mm) kuzeyindedir.
sağa doğru wgs84 grid çizgisi , eu50 grid çizgisinin 50 metre (2mm) doğusundadır. ölçümlerimde azami 200 metreye kadar bir kaymanın olabileceğini gözlemledim .selamlar

webexplorer' Alıntı:
Pafta üzerinde ;
yukarı doğru; wgs84 gridiçizgisi , eu50 griid çizgisinin 175 metre (7mm) kuzeyindedir.
sağa doğru wgs84 grid çizgisi , eu50 grid çizgisinin 50 metre (2mm) doğusundadır. ölçümlerimde azami 200 metreye kadar bir kaymanın olabileceğini gözlemledim .selamlar
teşekkür ederim bende pafta üzerinde 7.3mm kuzeyi, 1,5 mm doğusunda oarak hesaplamıştım(pafta üzerinde)
evet uygulamada bende o civarda sapmalarla karşılaştım.
ilginize tekrar teşşekür ederim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri