....koordinatı Google Earth'te Ondalık Formata Nasıl Çevrilir

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trngnc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,989

trngnc

Yeni Üye
merhabalar,

sık sık karşılaştıgım ve yogun olarak kamu da kullanılan koordinat örneği aşagıdaki gibidir. bunun hangi format oldugunu bilmiyorum ama bunu google earth e nasıl aktaracagım konusunda yardıma ihtiyacım var. bir sürü boyle koordinat mevcut. bu bir aydınlatma direk koordinatı.
TRAFO NO. X KOORDİNATI Y KOORDİNATI
ODM08/TR-17(O/TR-010) 418999,68 4450776,68

merhabalar,

sık sık karşılaştıgım ve yogun olarak kamu da kullanılan koordinat örneği aşagıdaki gibidir. bunun hangi format oldugunu bilmiyorum ama bunu google earth e nasıl aktaracagım konusunda yardıma ihtiyacım var. bir sürü boyle koordinat mevcut. bu bir aydınlatma direk koordinatı.
TRAFO NO. X KOORDİNATI Y KOORDİNATI
ODM08/TR-17(O/TR-010) 418999,68 4450776,68
Sırası ile araclar>seçenekler>3D Görünüm sekmesi altında

örnek yazdıgım koordinatın hangi formatta oldugunu ve bunu ondalık sisteme nasıl çevirebilecegimi sormuştum. google earth te 3 tip koordinat var 1)ondalık, 2) derece dakika,3 UTM..
yukarıda yazdıgım ornek ondalık degil. dakika derece degil. utm diyebilir miyiz? yada hnagi tip koordinat oldugunu bilen varsa yazabilirse sevinirim.

örnek yazdıgım koordinatın hangi formatta oldugunu ve bunu ondalık sisteme nasıl çevirebilecegimi sormuştum. google earth te 3 tip koordinat var 1)ondalık, 2) derece dakika,3 UTM..
yukarıda yazdıgım ornek ondalık degil. dakika derece degil. utm diyebilir miyiz? yada hnagi tip koordinat oldugunu bilen varsa yazabilirse sevinirim.

Merhaba,

Belirtmiş olduğunuz değer UTM (universal transverse mercator) koordinat sistemine aittir.

Google Earth üzerinde hiç denemedim fakat bildiğim kadarıyla bir de bölge numarasına ihtiyacınız var, yarın ofisteki bilgisayarımdan kontrol eder ve bu mesajı güncellerim.

cevabınızı bekliyorum....

Tekrar merhaba,

Öncelikle dediğim gibi bölge numarasına (örneğin Marmara bölgesinin numarası 35T, Türkiye sırasıyla 35,36,37 ve 38 numaalı bölgelerin üzerindedir) ihtiyacınız var. Bunun haricinde yapmanız gerekenler kısaca şöyle;

-İlk olarak algılamanın kolaylaşması için şayet kapalıysa View/Grid (kısayol CTRL+L) sekmesini açın.
-Tools/Options/3D View kısmında Show Lat/Long bölümünde "Universal Transverse Mercator" şıkkını seçin.
-Arama bölümünden UTM bilgilerini giremeyeceğiniz için, "Add Placemark" düğmesine basarak (sarı raptiye ikonu) açılan pencereye önce bölge numarası ardından Easting ve Northing değerlerini (elinizdeki sıra bu şekildedir) girin.

Tanımladığınız yer imi direkt olarak doğru konuma gidecektir. Ardından arzu ederseniz tekrar Tools/Options/3D View kısmından "Degrees, Minutes, Seconds" şıkkını seçerseniz (diğerlerini de kullanabilirsiniz, farkı derece haricindeki birimleri ondalık sistemde gösterir) standart enlem-boylam olarak karşılığını görebilirsiniz.

çok teşekkür ederim şimdilik. dediklerinizi deniyecegim bir soun olursa geri bildirim yapacagım.tekrar teşekkürler..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,418
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri