Krank Sensörü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rechargeable Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,671

rechargeable

Kamp III
arkadaşlar araç bilgisayarda krank sensörü arızası veriyor. sanırım modifiye ederken ellediler. ama yerini bulamadım. nerede olduğunu bilen var mı ? yerinden oynamış olmalı diye düşünüyorum.

Etiketler

Ynt: Krank Sensörü

slm

netten servis manual buldum. burada ingilizce crankshaft position sensor diyor, krank sensörü dediğimiz bu mudur acaba?.. bulduğum resimde hemen fan termiğinin yanında görünüyor.ustalar hep şanzıman ya da marş motorunun oralarda aramış bulamamışlardı. gündüz gözüyle bir bakayım.

tuning yaptırmıyorum.sadece 40 bg artısı var. benimkinin gücü ve torku baya iyi. mekanik değişiklikler üzerinde çalışıyoruz.

Rechargeable, konuyu açalı uzun süre olmuş ama bende de aynı arızayı verdi ve aracım 97 xj sport.
Sizin krank sensörü yerine takılarak kurtuldu mu yoksa değişti mi? Çünkü bana direk değişim gerektiğini söylediler.

cagman' Alıntı:
Rechargeable, konuyu açalı uzun süre olmuş ama bende de aynı arızayı verdi ve aracım 97 xj sport.
Sizin krank sensörü yerine takılarak kurtuldu mu yoksa değişti mi? Çünkü bana direk değişim gerektiğini söylediler.

slm. bu sensör pekçok markada arıza veren bir sensörmüş.bazen sokete giren ucu oksitlendiği için, bazende kabloları aşınınca nem alıp ıslak havalarda aynı arızaları verdiği söyleniyor.

benimki bazen özellikle ıslak havalarda silkeleme yapıp sonradan düzeliyordu.bazende uzun süre birşey olmuyordu.baktım kuru havada hiçbirşey olmuyor.yağmurda silkeleme yapınca sokete giren yerden çıkarıp denedim silkeleme kayboldu. böylece arızadan tam emin olmuş oldum. sensörün yeri de basitbir yerdeymiş.

söktürüp kabloda birşey varmı baktıracağım. henüz birşey yapmadım. pek sorun çıkmadı epeydir.

Selam.
Çok zor söküleceğini söyledi ustam. Hatta direk olarak Master serviste sötüreceğiz, özel anahtarı varmış.
Ve benimkine direk değişim dediler.

cagman' Alıntı:
Selam.
Çok zor söküleceğini söyledi ustam. Hatta direk olarak Master serviste sötüreceğiz, özel anahtarı varmış.
Ve benimkine direk değişim dediler.

çok da zor sökülen bir yerde değil .üstten elle bir normal anahtar yardımıyla sökülüyor diye biliyorum. benimkini bir kere söküp takmıştık.sensörün motora giren yerini silip tekrar takmıştık ama orası ile zaten bir ilgisi yokmuş. o kısım yağlıydı ama zaten motora giren kısım olduğu için zaten yağın içinde olması gerekmiyor mu? işin acemisi olduğumuz için yağdan kirlenmiş zannettik sanırım :smiley:

ben bir yerde söktürüp tekrar bakarım. sensörlerin kataloğuna baktım benimkini göremedim ama bir sensör sanırım birkaç araba için aynen kullanılıyor. acaba sökülünce birebir ölçülerde parçacıdan benzeri bulunabilir mi merak ediyorum. eğer kabloya bant sarıp düzelirse zaten söyler usta.

bu arada bu sensörün fiyatını bilen var mı?

Sensör siparişimi verdim. xj için 220 usd.
Aracımdaki titremelerin, kesikliklerin bitmesi için gerekli olan meblağ:smiley:

rechargeable' Alıntı:
çok da zor sökülen bir yerde değil .üstten elle bir normal anahtar yardımıyla sökülüyor diye biliyorum. benimkini bir kere söküp takmıştık.sensörün motora giren yerini silip tekrar takmıştık ama orası ile zaten bir ilgisi yokmuş. o kısım yağlıydı ama zaten motora giren kısım olduğu için zaten yağın içinde olması gerekmiyor mu? işin acemisi olduğumuz için yağdan kirlenmiş zannettik sanırım :smiley:

ben bir yerde söktürüp tekrar bakarım. sensörlerin kataloğuna baktım benimkini göremedim ama bir sensör sanırım birkaç araba için aynen kullanılıyor. acaba sökülünce birebir ölçülerde parçacıdan benzeri bulunabilir mi merak ediyorum. eğer kabloya bant sarıp düzelirse zaten söyler usta.

bu arada bu sensörün fiyatını bilen var mı?
O sensör mıknatısdan oluşuyor başka etmenlerden dolayı temizleniyor galiba.

Benim aracımdada o sensör hata vermişti. servis ilk temizledi sonra yine hata verince yenisini almıştım 25 lira birşeydi.

ateşleme zamanlamasını değiştirir.

krank şaft posizyon sensörü diye geçer benimde başıma gelmişti bizim araçta motorun ön kısmında kasnağın üstünde idi elektronik araçlarda motor devrini okur ve beyin bu motor devrine göre gerekli yakıt ve avans ayarlamasını yapar buna göre yakıt gönderir diye biliyorum.bu bozuk olan araçlarda motor çalışır ama beyin kendini safe moda alır yani otamatik mod sanki o parça çalışıyormuş gibi beyin çalışır ama randıman vermez.

tek nokta enjeksiyonlu niva için konuşayım teknik dökümanını baz alarak:

krank sensörü ateşleme zamanını algılayan sensör. krank milinin belli bir açıya geldiği zaman hem ateşleme beynine hem de aracın ECU'suna bir sinyal gönerdiyor. eğer sinyal sorunsuzsa, diğer sensörler sağlamsa, ateşleme zamanlamasını aracın ECUsu kontrol ediyor, krank sensörünün tam sinyal verdiği anda ateşleme yapmaya mecbur değil, başka faktörlere göre avans verebiliyor, azıcık öncesinde/sonrasına ateşleme yaparak daha iyi performans / yakıt tüketimi / emisyon elde edebiliyor. Bazı sorunlar olması durumunda (bazısı o sensörle bazısı ateşlemeyle alakalı, mesela aradaki kontrol kablolarında temassızlık olması vs), ECU'nun ateşlemesi devreye girmiyor, bu durumda kontrolü bobinlerin yanındaki ateşleme modülü alıyor. Bu ateşleme modülü, krank sensörü her sinyal verdiğinde ateşleme yapıyor, araba performanssız / çok yakıtlı / berbat emisyonlu çalışıyor, ama çalışıyor.

(yani, ECU o modüle kendisi özellikle "ben buradayım, ateşlemeyi ben yapıyorum" demediği/diyemediği sürece, bu modül devrede oluyor, ECU sağlamsa sensörler sağlamsa vs; ECU bu modlülü devre dışı bırakıp kendisi ateşleme zamanlamasına karar veriyor ve oynuyor sürelerle.)

krank sensörü hiç çalışmazsa enjeksiyonlu araçlar (en azından 1.7 tek nokta enjeksiyonlu niva için konuşayım) çalşımaz. ama bazı sıkıntılar durumunda kötü bi performansla çalışması mümkün. hatta ECU bir şekilde ateşlemeyi yapamazsa ateşleme modülünden ECU'ya giden bağlantıyı sökerek (krank sensörü ateşleme modülüne, ateşleme modülü ECU'ya bağlı birer soketle), ECU'yu devreden çıkararak sadece krank sensörüne bağımlı bir ateşleme elde edilebiliyor.

Arkadaşlar geçen hafta Master serviste krank sensörümü değiştirdim.
Öncesi ve sonrasıyla ilgili tecrübelerimi sizinle paylaşmak isterim.
Aracım aldığımdan beri bir yüksek bir titreşim ve zaman zaman düzensizlikle çalışıyordu. Bazen ilk çalıştırdığımda sanki çalışmayacakmış gibi tekleme yapıyor ama geç de olsa tek marşta çalışıyordu.
Ben de çoğu arkadaşımız ve ustalarımız gibi düşünerek balans, aks başları (sahip olduğum xjde mafsal istavroz), şaft bağlantısı (mafsal istavroz) değişimi, aks milleri düzeltimi ve şaft balansı işlemlerini yaptırdım.
Aracım LPG'li olduğundan hiç yaptırmadığım gaz ayarlarını da yaptırdım.
En sonunda ustamın tavsiyesiyle aracımı Master servise gönderdim ve bilgisayarda arızayı kısa bir süre içerisinde tespit ettiler, Amerika'ya sipariş ettiler ve bir hafta sonra değiştirdiler. Bilgisayar, işçilik, ufak tefek işler ve parça dahil 500 TL'ye aracımı tamir ettiler.
Aracımı teslim aldığım andan itibaren büyük değişikliği fark ettim.
Titreşim yok, çok düzenli çalışıyor. Aracın sesi bile farklı.
Tüketim ve performans değerleri de değişti.
Bu parçanın çok daha uygun bir fiyata yan sanayi muadillerinin de olduğunu biliyorum. Ben orjinalini tercih ettim. Aslında hiç böyle yapmam:smiley: Ama bu araçlara par harcamak insanı bazen mutlu ediyor:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri