L200 Vergileri Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan muto53 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 77,177

muto53

Yeni Üye
herkese merhabalar 2004 ile 2006 alarısı L200 lerin vergileri nekadardır ruhsatda kamyonetmi geçiyorlar acaba

Etiketler
Ynt: L200 Vergileri Hakkında

O araçların vergilerini bilmiyorum ama ben kendi adıma gayet güzel bir şok yaşadım bu sene.

Aracı şubat ayında almıştım. O yüzden ilk defa vergi ödemesi denk geldi. Internetten baktığımda 500 küsür lira görmüştüm 2008 model kamyonet vergisi. Ruhsatta kamyonet yazıyor çünkü. Geçen ay vergiyi ödemek için plakayı bir girdim 1120 lira :eek: !

Meğer 4x4 olduğu için vergi diliminde arazi taşıtı olarak geçiyormuş. Vergisi arazi taşıtı, muayenesi ticari olduğu için her sene, kamyonet olduğu için 1. köprüden geçemez. Ama vergisi pahalı cinsten! :(
Ne saçma sapan uygulamalar.

Bildiğim kadarıyla araç 4x2 de olsa 4x4 de olsa ruhsata kamyonet olarak işleniyor ama eğer 4x4 ise arazi taşıtı olarak vergilendiriliyor

bu rakam yıllıkmı altı aylıkmı her yılda muayene derdi var

MTV Konusu zaman zaman hep gündeme geliyor. Geldiğinde de "...ruhsatta kamyonet/pikup veya 4x4 arazi taşıtı vs vs yazıyor. O veya bu yüzden vergi yüksek gibi eski bir tartışma başlıyor ve bunu bir sürü mesaj takip ediyor.

Maliye Bakanlıgının MTV hesaplama sitesi https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp

Buraya bakarsanız drop down menude "Otomobil-Kaptıkaçtı-Arazi taşıtı ve Benzerleri" diye adlandırılmış çoğunluğun kullandığı araçlar.
Yani ruhsatta ister kamyonet ister pickup yada 4x4 arazi taşıtı, çiftkabin kamyonet yazsın hiç farketmiyor.
Uzatmadan söylemej gerekirse bu başlıkta konuşulan Mitsubishi L200 lerimiz MTV yönünden Maliyenin hesaplama sayfasında az önce bahsettiğim ilk gruba giriyor ve (Büyük harfle yazmam yanlıs anlasılmasın ... görülmesi için)

"ÖDENEN VERGİNİN YÜKSEKLİĞİNİN İLK SEBEBİ MOTOR HACMİ ONDAN SONRA ARAÇ YAŞI "

Vergi konusunda maalesef tek yapabileceğimiz kasko degeri hesabıyla indirim talep etmek. Bunca vergi ödemek benim de cok zoruma gidiyor. Aynı model 1600 cc aracın nerdeyse üç katı vergi veriyoruz. Yuksek motor hacminin cezalandırılmasını anlamıyorum. Kriter karbon salınımı ise teknik verilere bakmak lazım. Mitsubishilerimizin havayı binek otonun üç katı kirlettigini hiç sanmıyorum.

MTV hesap yönteminin yeniden ele alnması lazım bence. En önemli kriter karbon salınımı olsun. Zira yolda camınız açık giderken gaza basınca çıkan dumandan nefesinizi kesen (10 numara yağ mı, motor bakımsızlıgından mı bilemem) kamyon, minibüs midibüs bizden az vergi veriyor.

Vergi isi gercekten sikinti, cumartesi gunu 4x4 l 200 bakmaya galerinin birine gittim adamlarla on pazarlik benim arabayi kaca sayarsin bu araba kaca olur falan arabanin vergisi nw kadar diiye bi sorguladik yillik 2600 tl. Zaten cumartesi ilk soku yasamistim mazota gelen 30 kurus zamdan birde vergisi 2000 kusur cikinca iyice moralim bozuldu. Simdilik l 300 olayini rafa kaldirmak zorunda kaldik

2008 model l200 4x4 sahibiyim sigortacınızdan alacağınız aracınıza ait kasko değer formuyla beraber maliyeye aracınızın kasko değerine oranla mtv sinin %5 ten yukarı olduğunu ve bir alt dilimden ödemek istediğinizi belirten bir dilekce ile başvuracaksınız.... ben geçen sene için toplam 1640 tl ödedim saygılar... yanlız yazdıklarımı yapabilmeniz için illaki 4x4 yada binek gurupta olmalı saygılar

sigortacılar mevzuatı biliyorlar....

üzücü haber 2007 L200 ler %5 indiriminden yararlanamıyor...
en düşük 2007 4x4 L200 ün kosko değeri 32.300 TL %5 ise 1565 tutuyor... normal vergisi 1562 TL bu yüzden 3 TL ile geçmiyor... 2008 ise yararlanıyor...

bekirnayır' Alıntı:
üzücü haber 2007 L200 ler %5 indiriminden yararlanamıyor...
en düşük 2007 4x4 L200 ün kosko değeri 32.300 TL %5 ise 1565 tutuyor... normal vergisi 1562 TL bu yüzden 3 TL ile geçmiyor... 2008 ise yararlanıyor...

Ozellikle mi bu sekilde belirliyorlar kasko degerlerini diye dusunmeden edemiyor insan.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR