L200 Yakıt Durumu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan acdsee Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 137,345

acdsee

Ana Kamp
Yer
Adana
Web
acdsee.deviantart.com
Iyı gunler.. 2008 model 28.000 km bır L200 4x4 kullanıcısıyım.. Ek donanım olarak aracımın uzerınde kasa kapama kapagı sanırım ısmı fullbox, yan basamaklar ve onde bır koruma bulunmakda ve bu koruma demırden degıl bıldıgım kadarıyla plastık kaplama.. Aracımın servıs bakımları duzgun olarak Adana Tekbas Otomotiv'de yapılmaktadır.. Aracımı da agırlıklı olarak sehırıcınde kullanıyorum.. Yanı kabaca yazmak gerekırse yapılan 28.000 km nın yaklasık 22.000 km sehır ıcı dıger 6.000 km sı ıse sehır dısı ve hafıf arazı kosullarında kullanıldı.. Acıkca soylemek gerekırse sehırıcınde kullanıs seklımde oyle cok agresıf degıl fakat altınız da 2.5 lt bır motor olunca ınsanın ıpın ucunu kacırdıgı zamanlar oluyor.. Ama genel olarak cok devırlı kullanmayı sevmem aracımı..
Aracımı satın alırken satıs gorevlılerı ortalama olarak 8.2-8.5 lt yakıt harcaması olacagını soylemıslerdı.. Tabıkı hıc bır zaman fabrıka verılerı guncel kullanım verılerını tutmaz bunun da farkındayım.. Benım aracımın yol bılgısayarının gosterdıgı yakıt harcaması ıse 10.1 lt.. 15.000 km sevıyelerınden bu deger 9.9'a kadar dustu ama su anda kı gosterdıgı 10.1 lt.. Bazı forum ve kullanıcılardan ogrendıgım kadarıyla bır depoyla 800 850 km kadar yol yapabıldıklerıydı.. Ben ıse aracımla en uzun olarak Adana-Antakya-Antep-Adana seklınde bır guzergahla ve azamı hız olarak da 120 km ıle (kı bu 120 km ye sadece Adana-Iskenderun ve Antep-Adana arasında otoyolda ulasabıldık dıger kısımları azamı olarak 100 km ıle gecıldı) 720 km yol yapabıldıgım..
Sımdı sızden ogrenmek ıstedıgım sunlar..

-Bu yakıt sarfıyatı beklenen duzeyde mıdır?
-Acaba sarfıyatın yukselmesınde servıstekı yanlıs bır uygulamanın etkısı var mıdır?
-Benım kullanım seklımden kaynaklanan bu duruma karsı nasıl bır kullanıs seklı uygulamalıydır? (Vıtes gecıslerı devır durumları seklınde)
-Aynı ya da benzerı arac kullanan arkadasların kendı deneyımlerı nedır acaba?
-Uygulanacak bır powerbox durumunda yakıt tuketımının bır nebze de olsun azalacagından bahsedılıyor.. Bunu deneyerek goren ya da duyan var mıdır?

Bılıyorum bıraz uzun ve okuması yorucu bır mesaj oldu ama sımdıden cevaplayan ve ılgılenen arkadaslara cok tesekkur ederım.. Iyı gunler dılerım

Etiketler
Ynt: L200 Yakıt Durumu

bence aracınızdaki yakıt sarfiyatı gayet normal bende 2500 dizel yeni teknolojı motor kulanıyorum şehirler arası yollarda 8lt şehir içi 10 lt bazende 12 lt ye kadarda cıktıgı oluyor 8 lt sabit zorlamadan 90,100 km hızda yakıyor yani anlıycanız ortalaması 9 lt gibi bir depoyla ankaraya istanbul arasında gazlarsam 60LT mazotla 500km yi göremiyorum 150,200 km hızla seyir yaparsam yani ne kadar gazlarsan okadar cok yakıyorsun aracımın agırlıgı 2 ton motorhacmi 2500cc 140 BG bence gayet normal sizin aracın da yakıtı

şehir içi 10lt çok iyi bir değer
ben şehirlerarası 927km gördüm ama 80-90km hiç geçmedim.120-130 ortalamayla gidersem 9,5 lt ye kadar çıkıyor.
aracımda ralliart takılı. ve 1 hafta öncesine kadar 200kg ağırlıkta vardı.
powerbox ile yakıt tüketimin artabilir ama gaza fazla basarsan yakıt tüketiminde artar.

10 litre çok normal bu araçlar hemen hemen 2 ton lütfen corsa gibi yakmasını beklemeyin.ben rallyartlı otomatik viteslisini kullanıyorum.ortalama 10-11 litre yakıyor.

Depo 75 litre. Ama genelde 70 litre alıyorum. Çünkü 5 litre her zaman içinde oluyor. yani 70 litre mazot ile yaptığım yol verileridir yukardaki hesaplamalar.

arazi ve şehiriçi karışık 550 oluyor. ama lpg li bir tofaş 250 bin lira yakarken, dağ bayr gezdiren bu araç 350 yaksa da çok değil bence.

asagi yukarı yorum yapan arkadaslarla ben de aynı degerlerdeyim. sehir ici 450 civarı, sehirdısı cok sakin kullanımla maks 800.
ancak sunu da belirteyim, uzun yolda kesinlikle 4x4te kullanıyorum, L veya H degil. araba rahatlıyor.
hatta bu aralar sehir icinde de 4x4 kullanma testi yapıyorum, hani bildiginiz tek vites kollu suvlar gibi.. araba cok daha rahat ama, tuketim ne olacak bakalım?

serhat abi 4x4 4x4 te kullanman arabadaki sürtünmeyi ve kasılmayı arttırır die düşünüyorum tabi l200 de arazi şanzumanında hangi konumlar war bilmiyorum ama 4h ve 4l de araç kasar die düşünüyorum buda uzun vadede zarar verir

Merhabalar bende bir l200 kullanıcısıyım fakat benim arabam otomatik tarsusta genellikle şehir içinde kullanıyorum birde mersine okuluma gidip geliyorum şehiriçinde 650 km gösterio depoyu doldurduğum zaman 11 lt yazıo oda çok devirli kullanmadığım halde

2.5 lt motor sonuçda. Aracımı hertürlü şartlarda kullandım 315 ila 410 krş arası yakıt tüketimi var. Euro dizelde normal dizelde kullandım 315 krş dan aşağı inmedi yakıt durumu. Benim kullandığım şartlarda genelde 380 krş yakıt tüketimim var.

benim aracımda 260 krş yakıyor bence normal fazla yakmasının sebebi mazot pahalı :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR