Lada Niva Kullanım Yardım

'LADA' forumunda bymuammer tarafından 10 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

1. bymuammer

bymuammer Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba...

Bugün 1992 lada niva aldım. ama arazi vitesleri nasıl kullanılır hiçbir fikrim yok. bu konuda ve niva hakkında bilmem gerekenleri paylaşırsanız sevinirim. Birde türkçe kullanım klavuzu olan varmı.

iyi günler...

2. musa69

musa69 Kamp I

Alınan Beğeniler:
    0
    Ynt: Lada Niva Kullanım Yardım

lada niva devamlı 4x4 dür ufak kollardan birisi ağır araziye alır bunuda şöyle anlarsın normalde gittiğinden daha yavaş gider bu ağır arazidir.

diğer kol arazi şanzımanını kilitler hızda belirgin bir düşüş yaşamazsın

3. YEVGENI

YEVGENI Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

Sırasıyla, en gerideki ortanca kol ağır devirdir (low drive). 3 konumu var:
    1. Nötr (en geride)
    2. Boşta (araç viteste gazlasanız bile santim kımıldamaz, fonksiyonunu anlayabilmiş değilim)
    3. Kilitli (ileride)

Ağır devir arazide candır. Lakin kilitlemek için aracın tümüyle durması ve vitesin boşta olması gerekir.

Kısa kol (fotoğrafta pembe numaralarla işaretli) orta diferansiyel kilididir. Olayı ön ve arka şaftları birbirine bağlamak, ideal koşullarda güç dağılımını ön-arka %50'şer yapmaktır. Çamurda, tırmanışta candır, ailecek severiz. 2 konumu var.
    1. Nötr.
    2. Kilitli

Orta diff. kilidini devreye almak için durmak gerekmez, viteste ve hareket halindeyken de kilitlenebilir.
    (Örnek olarak fotoğraftaki Niva'da normal vites boşta, ağır devir ve orta diff kilitli vaziyettedir.)

4. bymuammer

bymuammer Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

yavuz bey çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. bu klidi ne için ve hangi zamanlarda kullanmamız gerekir

5. YEVGENI

YEVGENI Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

Orta diff kilidi genelde traksiyonun (tutunma) sorunlu olabileceği noktalarda kullanılıyor. Misal çamurlu bir rampayı çıkmadan önce kilitliyorsunuz. Ya da çamur bir noktayı geçmeden önce. Böylesi noktalarda zaten ağır devir de devrede olur. Her ikisini de kilitleyip geçemediğim 1 nokta oldu bugüne dek, onda da araç askıda kalmıştı.

Arazi koşullarında ağır devir yakıt tüketimini bir nebze olsun düşürür. Misal sürekli tımanışta normal viteste 1-2 gideceğinize, ağır devirde 2-3-4 gidersiniz. Araç 2 ya da 3'te rahat kalkar. Ağır devir 1. viteste gaza yüklenirseniz lastiklerin patinajda kaldığını görürsünüz misal, o derece. Ağır devirde uzun süreli kullanım harareti yükseltebilir, fan devreye girer. Ama sizinkinde sorun olmaz, sizin Niva'da büyük ihtimal motora bağlı pervane var, hararet yapma olasılığı pek az.

Her 2 kilidi de (ister ayrı ayrı) devreye aldığınızda normal vitesi kullanarak ilerlersiniz.

6. bymuammer

bymuammer Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

yavuz abi gerçekten çok teşekkür ederim şimdi anladım abi. bu pazar deniyecem inş. anlaşılan sizi bir süre daha rahatsız edecem sorularımla. çok teşekküler...

7. YEVGENI

YEVGENI Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

Dilediğinizi çekinmeden sorabilirsiniz.
    Bildiğim ölçüde yanıtlarım..

8. bymuammer

bymuammer Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

yavuz abi kusura bakma bir sorum daha olacakta.

bu benim arabanın hoparlörü ve teyibi yok satan arkadaş aldı üzerinden. hoparlör için yer bulamadım bir türlü bunların orjinal yeri varmı abi bağajı fazla kalabalık etmek istemiyorumda. yarın takacam inş. eğer bi yer bulabilirsem :)

9. YEVGENI

YEVGENI Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

Güncel bir soru. Başka arkadaşlar da yer bulmaya çalışıyor.

Yenilerde bagajda yan camın arkasına denk gelecek şekilde yan kaplamaların üzerinde, tavana bakar şekilde. Tam arka koltuğun hemen arkasına düşüyor.
    Öte yandan sağ ve sol kapı döşemesine de gömülebilir. Hatta Renault, vs kapı ceplerinin küçük bir oynamayla Niva kapılarına uyduğu söyleniyor, o ceplere de monte edilebilir. Ya da bagaj üzerine (arka koltuk hizasında) kapak var, seninkinde duruyor mu bilmem. direkt o kapak üzerine de konabilir.

Ben yer arıyor olsaydım arka koltukların sağ ve solunda bel hizasında direkt yan kaplamaların içine koyardım..

10. bymuammer

bymuammer Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

teşekkür ederim yarın bi bakayım inş. dediğiniz gibi arka koltuğun yanlarında yer vardır yerleştirebilecek öyle olursa çok güzel olur.

11. bymuammer

bymuammer Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

yavuz abi cumartesi hoparlöre yer buldum :) sağajın yanlarından döşeme yapmışlardı onları bi söküp baktık yeri varmış zaten döşemeyide kesip biçtik bi güzel sağa ve sola birer tane taktık. birde ön sağ göğüsün altında bir yer vardı bir tanede oraya taktık. bayağı güzel oldu artık arabanın gürültüsü beni rahatsız etmiyor. çünkü duymuyorum :)

12. YEVGENI

YEVGENI Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

Halletmene sevindim.

Bense araç içinde müzik dinleyemiyorum pek, motor ve lastik gürültüsü olmazsa araçta olup biteni algılayamadığım için inceden panik yaratıyor..

13. bymuammer

bymuammer Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

abi birde burda bişey daha soracam kusura bakmayın

kilitli derken devre dışımı demek abi. birde nötr derken ne demek anlamadım pek abi.

14. YEVGENI

YEVGENI Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

Kilitli derken "devrede".
    Nötr aslında boştaki hali ama 2. nolu pozisyon da boşta, yani ağır devirin boş hali.

Bir konu altında okuduğumu hatırlıyorum, yani ağır devirin neden "boş" halinin olduğunu. Sanıyorum (gerçi Niva'da böyle bir tertibat yok) şanzumandan hareket alıp mekanik vinci çalıştırırken ağır devirin olması gereken konum bu. Ama dediğim gibi Niva'da şanzumandan böyle bir çıkış yok. Bu boş durumda araç vitesteyken de hareket etmiyor (bir kere denemiştim).

Ağır devir 1 nolu pozisyon kilitten çıkmış, 2 boş, 3 kilitli olarak özetlenebilir herhalde..

15. bymuammer

bymuammer Kamp II

Alınan Beğeniler:
    0

yavuz abi çok teşekkür ederim. şimdi tam anlamıyla konuyu kaptım.

16. yavuz-çelikel

yavuz-çelikel www.isteataturk.com

Alınan Beğeniler:
    0

yavuz beye bi sorum olacak
    forumda ön arka için kilitlerle ilgili pekçok yazı var.Temini yeri fiyatı konusunda bi gelişme oldumu?
    slm lar

17. YEVGENI

YEVGENI Kamp III

Alınan Beğeniler:
    0

Kilit için son hamle sanırım küçük bir grupla Ukrayna seyahati olacak. Kilit memleketinde aranıp bulunacak (memleketi Rusya Niva'nın , niye Ukrayna ben de bilmiyorum, fikir bu yönde çıktı.)

Aslen 1600'ler için 124'lerin kilidi uyuyor. Sorun olan 1700'ler. Öte yandan Lada'nın kökeni Fiat ve sorduğum ustalar kilidin İtalya'da aranması gerektiğini söylediler. Yunanistan'da var, en azından ön ve arkada aksta kullanan Yunan arkadaşlar var. Geçen yaz Türkiye'ye muhtelif ekipmanla geleceklerdi olmadı. Öncesinde biz gidecektik, Yunanistan neredeyse külliyen yandı, o yas ortamında erteledik. İngiliz Nivaseverlerin bir kısmı Rusya üzerinden edinmiş, ama adres falan yok, gidip dönen bir arkadaşa ısmarlanmış. Ulaşabildiğim Ruslar da niyeyse babadan kalma yöntemlerle bu işi kendince çözmüş (kaynak yapmak gibi). Yine geçen aylarda Gürcistan'daki tanıdık bir Nivasever üzerinden hamle ettik, savaş çıktı o sıra, kaynadı gitti.

Erco bir tane yaptı ama sabit kilit sorun yaratır dediği için kumandalı hale getirmeye çalışıyordu en son, onda da kilide girme ama çıkamama, çıkma ama girememe gibi bir dert vardı. Hiç olmadı, Reis28 öyle ya da böyle bir tane üretecek, biz de onu kullanacağız.

Ya da 900 Euro gibi bir fiyat karşılığında Alman üretimi havalı olanı ediceğiz tüm derdimiz bitecek..

18. yavuz-çelikel

Alınan Beğeniler:
    0

valla ukrayna seyahati mademki türksün kükre herkes ürksün sloganının ağır basmasından çıkmıştır bence. :D
    ama kilitle ilgili çalışma yı taktir ediyorum. Cnc makinalarım var ben bi araştırayım konuyu.1,7 ler daha çok heralde piyasada çıkma bi spool nerden bulabilirim ankarada ? çalışayım konunun üstünde? ::)

19. yavuz-çelikel

Alınan Beğeniler:
    0

ön ayma mahruti ile arka aynımıdır acaba ?

20. serkann

serkann Zirve

Alınan Beğeniler:
    0

yavuz bey bayramda ukraynadaydım..bir tane niva göremedim ne enteresandır..ayrıca servis tamirci gibi kavramlarada çok yabancılar..her evin önünde portatif garajlarlar var hem araç güvenliği hem araç tamiri görevini görüyor..:)

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş