Lada Niva Kullanım Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bymuammer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,863

bymuammer

Kamp II
Yer
Elazığ
Merhaba...

Bugün 1992 lada niva aldım. ama arazi vitesleri nasıl kullanılır hiçbir fikrim yok. bu konuda ve niva hakkında bilmem gerekenleri paylaşırsanız sevinirim. Birde türkçe kullanım klavuzu olan varmı.

iyi günler...

Etiketler
Ynt: Lada Niva Kullanım Yardım

lada niva devamlı 4x4 dür ufak kollardan birisi ağır araziye alır bunuda şöyle anlarsın normalde gittiğinden daha yavaş gider bu ağır arazidir.

diğer kol arazi şanzımanını kilitler hızda belirgin bir düşüş yaşamazsın

Sırasıyla, en gerideki ortanca kol ağır devirdir (low drive). 3 konumu var:
1. Nötr (en geride)
2. Boşta (araç viteste gazlasanız bile santim kımıldamaz, fonksiyonunu anlayabilmiş değilim)
3. Kilitli (ileride)

Ağır devir arazide candır. Lakin kilitlemek için aracın tümüyle durması ve vitesin boşta olması gerekir.

Kısa kol (fotoğrafta pembe numaralarla işaretli) orta diferansiyel kilididir. Olayı ön ve arka şaftları birbirine bağlamak, ideal koşullarda güç dağılımını ön-arka %50'şer yapmaktır. Çamurda, tırmanışta candır, ailecek severiz. 2 konumu var.
1. Nötr.
2. Kilitli

Orta diff. kilidini devreye almak için durmak gerekmez, viteste ve hareket halindeyken de kilitlenebilir.
(Örnek olarak fotoğraftaki Niva'da normal vites boşta, ağır devir ve orta diff kilitli vaziyettedir.)

DSC 0145

yavuz bey çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. bu klidi ne için ve hangi zamanlarda kullanmamız gerekir

Orta diff kilidi genelde traksiyonun (tutunma) sorunlu olabileceği noktalarda kullanılıyor. Misal çamurlu bir rampayı çıkmadan önce kilitliyorsunuz. Ya da çamur bir noktayı geçmeden önce. Böylesi noktalarda zaten ağır devir de devrede olur. Her ikisini de kilitleyip geçemediğim 1 nokta oldu bugüne dek, onda da araç askıda kalmıştı.

Arazi koşullarında ağır devir yakıt tüketimini bir nebze olsun düşürür. Misal sürekli tımanışta normal viteste 1-2 gideceğinize, ağır devirde 2-3-4 gidersiniz. Araç 2 ya da 3'te rahat kalkar. Ağır devir 1. viteste gaza yüklenirseniz lastiklerin patinajda kaldığını görürsünüz misal, o derece. Ağır devirde uzun süreli kullanım harareti yükseltebilir, fan devreye girer. Ama sizinkinde sorun olmaz, sizin Niva'da büyük ihtimal motora bağlı pervane var, hararet yapma olasılığı pek az.

Her 2 kilidi de (ister ayrı ayrı) devreye aldığınızda normal vitesi kullanarak ilerlersiniz.

yavuz abi gerçekten çok teşekkür ederim şimdi anladım abi. bu pazar deniyecem inş. anlaşılan sizi bir süre daha rahatsız edecem sorularımla. çok teşekküler...

yavuz abi kusura bakma bir sorum daha olacakta.

bu benim arabanın hoparlörü ve teyibi yok satan arkadaş aldı üzerinden. hoparlör için yer bulamadım bir türlü bunların orjinal yeri varmı abi bağajı fazla kalabalık etmek istemiyorumda. yarın takacam inş. eğer bi yer bulabilirsem :smiley:

Güncel bir soru. Başka arkadaşlar da yer bulmaya çalışıyor.

Yenilerde bagajda yan camın arkasına denk gelecek şekilde yan kaplamaların üzerinde, tavana bakar şekilde. Tam arka koltuğun hemen arkasına düşüyor.
Öte yandan sağ ve sol kapı döşemesine de gömülebilir. Hatta Renault, vs kapı ceplerinin küçük bir oynamayla Niva kapılarına uyduğu söyleniyor, o ceplere de monte edilebilir. Ya da bagaj üzerine (arka koltuk hizasında) kapak var, seninkinde duruyor mu bilmem. direkt o kapak üzerine de konabilir.

Ben yer arıyor olsaydım arka koltukların sağ ve solunda bel hizasında direkt yan kaplamaların içine koyardım..

teşekkür ederim yarın bi bakayım inş. dediğiniz gibi arka koltuğun yanlarında yer vardır yerleştirebilecek öyle olursa çok güzel olur.

yavuz abi cumartesi hoparlöre yer buldum :smiley: sağajın yanlarından döşeme yapmışlardı onları bi söküp baktık yeri varmış zaten döşemeyide kesip biçtik bi güzel sağa ve sola birer tane taktık. birde ön sağ göğüsün altında bir yer vardı bir tanede oraya taktık. bayağı güzel oldu artık arabanın gürültüsü beni rahatsız etmiyor. çünkü duymuyorum :smiley:

Halletmene sevindim.

Bense araç içinde müzik dinleyemiyorum pek, motor ve lastik gürültüsü olmazsa araçta olup biteni algılayamadığım için inceden panik yaratıyor..

YEVGENI' Alıntı:
Sırasıyla, en gerideki ortanca kol ağır devirdir (low drive). 3 konumu var:
1. Nötr (en geride)
2. Boşta (araç viteste gazlasanız bile santim kımıldamaz, fonksiyonunu anlayabilmiş değilim)
3. Kilitli (ileride)

Ağır devir arazide candır. Lakin kilitlemek için aracın tümüyle durması ve vitesin boşta olması gerekir.

Kısa kol (fotoğrafta pembe numaralarla işaretli) orta diferansiyel kilididir. Olayı ön ve arka şaftları birbirine bağlamak, ideal koşullarda güç dağılımını ön-arka %50'şer yapmaktır. Çamurda, tırmanışta candır, ailecek severiz. 2 konumu var.
1. Nötr.
2. Kilitli

Orta diff. kilidini devreye almak için durmak gerekmez, viteste ve hareket halindeyken de kilitlenebilir.
(Örnek olarak fotoğraftaki Niva'da normal vites boşta, ağır devir ve orta diff kilitli vaziyettedir.)

DSC 0145

abi birde burda bişey daha soracam kusura bakmayın

kilitli derken devre dışımı demek abi. birde nötr derken ne demek anlamadım pek abi.

Kilitli derken "devrede".
Nötr aslında boştaki hali ama 2. nolu pozisyon da boşta, yani ağır devirin boş hali.

Bir konu altında okuduğumu hatırlıyorum, yani ağır devirin neden "boş" halinin olduğunu. Sanıyorum (gerçi Niva'da böyle bir tertibat yok) şanzumandan hareket alıp mekanik vinci çalıştırırken ağır devirin olması gereken konum bu. Ama dediğim gibi Niva'da şanzumandan böyle bir çıkış yok. Bu boş durumda araç vitesteyken de hareket etmiyor (bir kere denemiştim).

Ağır devir 1 nolu pozisyon kilitten çıkmış, 2 boş, 3 kilitli olarak özetlenebilir herhalde..

yavuz beye bi sorum olacak
forumda ön arka için kilitlerle ilgili pekçok yazı var.Temini yeri fiyatı konusunda bi gelişme oldumu?
slm lar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri