Land Rover Discovery Td5 Aracım Için Görüşlerinize Ihtiyacım Var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Fenerli1907 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,824

Fenerli1907

Yeni Üye
Merhabalar, Ben Aziz, Romanya'da yaşıyorum. Yaklaşık 1,5yıl kadar önce 2003 model Land Rover Discovery 2.5 TD5 aracım ile tanıştım. Daha önce başka bir resmi kurumda kullanıldığından yaklaışık 97.000 km de satın aldım. Şuan 115150 km de ve son derece memnunum. Discovery'e binmek ve sürmek ayrıca bir keyif. Çoğunlukla şehir içinde kullanıyorum. Yakıt gayet uygun, arada bir burada dağa gidiyorum ama henüz off-road yapmak nasip olmadı.

Bana hiç sorun çıkarmadı desem yeridir. 2-3 ayda bir mutlaka servise gider bakımını yaptır ve elden geçiririm. bugüne kadar lastikleri değiştirdim. Orijinal lastikleri yerine biraz daha büyük takdırdım. Arka disk ve balata değişimi, motor su hortumunu değştirdim. başka da bir arızası yok. sadece son birkaç haftadır bazen ilk çalıştırırken anahtardan kaçırıyor ona baktıracağım.

Aracımın resimlerinide koyacağım. Ancak şuan ki hedefim iç döşemeleri yeniletmek, sağ ve sol yanına ayaklık taktırmak, mümkünse ön tamponu daha hafif birşeyle değştirmek eğer değilse hafif bir kırık var onu yaptırmak,
Ayrıca siz değerli Discovery sahiplerinin önerilerini öğrenmek isterim. Ben uzun yıllar bu araca binmek istiyorum. Tabi ona göre de bakım ve değişiklik yaptırmak istiyorum.

IMG_5007.jpg

IMG_5024.jpg

IMG_5012.jpg

IMG_5033.jpg

IMG_5032.jpg

Etiketler

değişiklik olarak neler tavsiye edersiniz. tamponda bir kenarı kırık mesela.
Valla hocam benim araç da 2003. Ben özellikle 2003-2004 kasanın tamponlarına hastayım. Eski kasa olsa çelik tampon ok ama yeni kasaya yakıştırmıyorum. Sırf bu yüzden gizli vinç braketi aldım, onunla vinç takacağım alta. Bunun haricinde 18" jantlara lift de çok yakışmıyor, yine bana göre. Lastik yanağını büyütürseniz ok ancak onda da günlük sürüşten uzaklaşıyor. Ben standart devam edip ön arka diff koruması, şanzıman koruması ve depo koruması taktım. Sürtersek en azından bulletproof olsun dedim. Bunun haricinde 1 mt sudan geçecem derseniz şnorkel takılabilir, ki D2'ler standart aks havalandırmaları falan çok yukarıda.

Valla hocam benim araç da 2003. Ben özellikle 2003-2004 kasanın tamponlarına hastayım. Eski kasa olsa çelik tampon ok ama yeni kasaya yakıştırmıyorum. Sırf bu yüzden gizli vinç braketi aldım, onunla vinç takacağım alta. Bunun haricinde 18" jantlara lift de çok yakışmıyor, yine bana göre. Lastik yanağını büyütürseniz ok ancak onda da günlük sürüşten uzaklaşıyor. Ben standart devam edip ön arka diff koruması, şanzıman koruması ve depo koruması taktım. Sürtersek en azından bulletproof olsun dedim. Bunun haricinde 1 mt sudan geçecem derseniz şnorkel takılabilir, ki D2'ler standart aks havalandırmaları falan çok yukarıda.

valla kusura bakmayın ama şunları biraz açabilirmisiniz? ((ön arka diff koruması, şanzıman koruması ve depo koruması taktım.)) nerde ve nasıl bulabilirim? bu iş için istanbula gelmem gerekiyor en azından gelmeden ayarlamak isterim.

valla kusura bakmayın ama şunları biraz açabilirmisiniz? ((ön arka diff koruması, şanzıman koruması ve depo koruması taktım.)) nerde ve nasıl bulabilirim? bu iş için istanbula gelmem gerekiyor en azından gelmeden ayarlamak isterim.
Ön ve arka diferansiyel koruması. Şanzıman koruması. Yakıt deposu koruması. Bunların altına takılan kalın aluminyum veya galvanizli çelik koruma plakaları. Aracın altını sürtmelere karşı korumak için yani. Bearmach ve Britpart firmalarında tamamı mevcut, İstanbula gelmeye de gerek yok Romanyada da distribütörü vardır.

Ben taze 18'' ten 16''e geçmiş birisi olarak söyleyebilirim ki 16'' 70 yanak sürüşte aracı biraz daha yumuşak hale getirdi. 255'ten 245'e düştüğüm için yakıt sanki biraz daha düştü.
Ama 18'' kadar havalı durmadığı gerçek:smiley:
Dolayısıyla güzel bir jant ile 245 70 16 lastik şimdilik öneririm... İlerisi için yorumlarımı paylaşacağım :smiley:

Merhabalar,

Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla aracınız manuel vites.(imrendim doğrusu :smiley:) Bizde Defender vardı sattık şimdi Discovery 2 almak istiyoruz ve manuel vites olsun istiyoruz ancak Türkiye'dekilerin çoğu maalesef otomatik vites.:(

Otomatik vites TD5 ler ile karşılaştırma yapmak için soruyorum. Aracınızın performans ve yakıt değerleri hakkında bilgi verirseniz sevinirim. 100 km deki litre olarak yakıt sarfiyatı nedir?

Ayrıca aracınıza AT 235 85 16 takarsanız memnun kalırsınız. er şarta uyar.

Tekrar selamlar;
şuanda uzun yolda 320 lira(85 litre) dizel ile yaklaşık 920 km gidebiliyorum
Şehir içinde 800 km veya 780 km menzilim var. Dediğim gibi yazılım var ve sakin kullanıyorum.

0-100 performans olarak ise 2003 model 1.4 polo aracımla aynı gidiyor, sadece polo 100 km sonrası daha atik,

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR