Land Rover Discovery Td5 - Yazılım & Chip

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan albeni Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,360

albeni

Kamp I
Yer
İstanbul
Web
albeni.blogspot.com
Selam arkadaşlar,
Uzun araştırmalardan sonra sonunda 2003 model 290.000 km'de bir Land Rover Discovery Td5 sahibi oldum.

Araca yazılım yüklenmesi tavsiye edildi. Forumdaki konu başlıklarına şöyle bir göz attığımda ECU diye bir yazılımdan ve arabaya chip takılmasından bahsediliyor. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar bilgi paylaşımında bulunurlarsa çok makbule geçecek.

- Nerede yükletebilirim?
- Fiyatı ne kadar?
- Ne işe yarıyor?

Bilgi paylaşımında bulunan arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler.

Bir kaç fotoğraf.

12139982_970461046334339_7050407147956547023_o.jpg

12141034_970461036334340_1365640904928643817_o.jpg

12113291_970461039667673_5293595142726572806_o.jpg

İyi günler,
Muzaffer

Etiketler
Ecu fast var maslak sanayi 2.kısımda orada yükletebilirisiz
Fiyat olarak 700 ile 1000tl arasında değişiyor
1.ve 2. viteslerde kalkışlarda ciddi anlamda performasını hissediyorsunuz
Uzun yoldada yakıt konusunda ciddi azalmalar oluyor

btg maslak var internetten adres bilgileri var

chip tuning olarakta geçer piyasada mantık araç işletim sistemine yeni yazılım ile gücün artmasıdır burada sadece beygir gücü değil tork ta arttığı için performansınız artar uzun yolculuklarda standart hızlarda yakıt bir nebze düşer

yazılım olarak piyasada bir sürü ürün var görüştüklerinizde yazılımı nerden aldıklarını ve kaç zamandır bu işi yaptığını öğrenin eski firmaları tercih edin

Yazılımdan önce EGR iptalini yapabilirsiniz daha az külfetlidir. ECU Remap yani motor işletim sisteminin yeniden programlanması sonucu çoğu servislerin bildiği ama kimseye söylemediği bir durum da var, başlangıç olarak araç bir süre sonra egzos contasını yakıyor yazın sıcak havada daimi klimalı kullanımlarda da motor kapak contasına yakıyor. Bunu önlemek için de yazılımla birlikte aracınıza daha yüksek hacimli intercooler taktırmanız gerekir. Başından düzgün yaparsanız toplam maliyetiniz 3500TL civarında. Aracınızın önceki bakımları nasıl oldu bilemiyorum ama bu kilometredeki bir aracı daha fazla performans almak için 700/1000TL gibi bir yazılımla 1500/6500TL tutarındaki başka bir masrafa doğru yol alırsınız.

Selamlar,

2003 Td5 kullanıcısıyım, 176.000 kmde aldığımda ilk olarak EGR iptal kiti taktırıp katalizörü boşalttırdım. 2003 olduğundan iptal edilmediyse sizde de katalizör vardır, direk boşaltın. Sıkıntı olmaması için bypass boru takmak yerine sadece içini boşalttırdım ben TÜVde manyağın biri sorar eder diye. Dıştan bakınca kat var gibi yani. Sonra ilk iş ECUFAST yazılım yaptırdım Ankarada 800 tl gibi bir rakama kur patlamadan önce. Kalkıştaki hantallık büyük ölçüde gitti, binek araca yakın performans ve ataklığa kavuştu. Siyah duman arttı ama bu işlemlerden hangisi buna sebep oldu bilmiyorum, önemli de değil. Tüketimde hiçbir fark olmadı. Stage 1 dedikleri 170 küsür hplik en başlangıç yazılımı yüklettim ben. Bu arada aracınız 2003 olduğundan yeni tip NNN beyine sahip, eprom sökülmeden direk göğüsten obd kablosu ile yazılım yükleniyor, daha da kolay ve sağlıklı yani. Şimdiden hayırlı olsun diyeyim:smiley:))

chip tuning ten sonra biraz kara duman normaldir nedeni yakıt odasına zamanlama olarak biraz daha fazla yakıt girer bu da genelde sizin güç istediğiniz zaman ortaya çıkar normal kullanımda normal çalışmaya devam ettiği için kara duman olmaz

yeni model araçların çoğunda beyin sökülmeden imalat yapılabiliyor daha eski model araçlarda beyin içinde chip değişimine kadar gidiyor ama fiyatlar pek değişmiyor

birkaç aracımda bende kullandım hiç sorun yaşamadım hatta uzun yolda birkaç lt yakıtım azaldı gücün artmasından ziyade torkun artması en büyük artısı bana göre

Olur da egzoz emisyon kontroleri sıkılaşırsa bu chiplenmiş arabalar kontrolden geçecek mi acaba:smiley:
Bu aralar VW emisyonları skandal olmuşken birinin aklına gelebilir bundan sonra öyle değil böyle test edilecek diyebilir, bu chiplerin de hepsi ortaya çıkabilir...

Olur mu? Olmaz tabi ki. Burası türkiye elin amerikalısı bile bu arabalar standartları karşılamıyor diyor ama testleri düzeltmiyor. Maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

Ben sadece neyle oynadığınızı biraz daha düşünün diye yazdım, ayrıca uzun vadede motor ömrü de kısalabilir, gerçi lpg'nin kısalttığından fazla kısalmayacaktır, ayrı konu.

Olur da egzoz emisyon kontroleri sıkılaşırsa bu chiplenmiş arabalar kontrolden geçecek mi acaba:smiley:
Bu aralar VW emisyonları skandal olmuşken birinin aklına gelebilir bundan sonra öyle değil böyle test edilecek diyebilir, bu chiplerin de hepsi ortaya çıkabilir...

Olur mu? Olmaz tabi ki. Burası türkiye elin amerikalısı bile bu arabalar standartları karşılamıyor diyor ama testleri düzeltmiyor. Maksat üzüm yemek değil bağcıyı dövmek.

Ben sadece neyle oynadığınızı biraz daha düşünün diye yazdım, ayrıca uzun vadede motor ömrü de kısalabilir, gerçi lpg'nin kısalttığından fazla kısalmayacaktır, ayrı konu.
Yav hocam dediğiniz gibi burası Türkiye. Araba olmadan gidip emisyon pulu alıyorum ben güzide başkentimizde...

Araba olmadan gidip emisyon pulu alıyorum ben güzide başkentimizde...

:smiley: Nedense bu kadarına bile şaşırmadım. Neyse siz bilirsiniz bizim şehirlerdeki hava kirliliği kalifornia ve londra ile yarışmıyor henüz, o gün gelirse farklı türden birşeyler yazabiliriz ama önce yollardaki kara duman atan kamyonlarla ilgilenmemiz gerekir chiplere gelmeden önce.

Araba olmadan gidip emisyon pulu alıyorum ben güzide başkentimizde...

:smiley: Nedense bu kadarına bile şaşırmadım. Neyse siz bilirsiniz bizim şehirlerdeki hava kirliliği kalifornia ve londra ile yarışmıyor henüz, o gün gelirse farklı türden birşeyler yazabiliriz ama önce yollardaki kara duman atan kamyonlarla ilgilenmemiz gerekir chiplere gelmeden önce.
Hatta daha da önce devletin kara duman atan askeri ve kamu araçları/kamyonları...Ben askerdeyken benzinli V8 Reolar vardı halen faal, yemin ediyorum o arabanın 1 saat çalışması tüm bu forumdaki araçların 1 hafta çalışmasına eş değer karbon salınımına denkti...

emisyonun bizde tam ölçülüp araçların men edilmesi daha 15-20 sene tutar nede olsa o kadar geriden takip ediyoruz sıkıntı yok problem etmeyin :D

chip tuning yapan bilinçli tüketici zaten yaptığının farkında o yüzden eski hale yada daha az güç kazanımları ile emisyonlarını düzeltir diye düşünüyorum

chip tuning yapan bilinçli tüketici zaten yaptığının farkında o yüzden eski hale yada daha az güç kazanımları ile emisyonlarını düzeltir diye düşünüyorum

Bu kısmı hariç gerisi doğru olabilir. Ortada güç kazanımı ile düzeltilebilecek türden basit bir problem olsaydı fabrikadan öyle çıkardı zaten araba. Neyse bizim devlet zaten aldığı vergiden ötesini düşünmez, elin amerikalısı da büyük benzinli motorları teşvik edip zehirli gazları azaltıyor ama öte yandan sera gazlarını arttırıyor, sonra gidip emisyon teranesi yapıyorlar. Onlar da başka alem.

2004 modele sahip biri olarak bir not ilave etmesem olmaz,orjinal kalacak,kılına dokunmayacağım diyerek 2 yıl kullandım,bir gaza gelip egr iptali 2inç yükseltip bf at lastik birde yazılımla aslında bu aracın orjinalinde böyle çıkması gerektiğine inandım,tavsiyede ederim.

şöyleki,standart hali biraz düşük eğer airmatic yoksa
ilk aşama dedikleri remap şart,hantallık gidiyor

tavsiye olunur...

Bende harıl harıl td5 arayışı içindeyim bu araç geçen haftaya kadar satılıktı baktım ama iç döşeme siyah istemiyorum , fiyat makuldu , km 200 bin ve daha düşük olup , hiçbirşey yapmadan 65-70 isteyenler neyin kafasını yaşıyor anlamıyorum
Lakin 190000 km bi aracı gösterdim motor üflüyordu, herhalde ucuz bi tane alıp sıfır motor yapmak en mantıklısı

Son düzenleme:

Bende harıl harıl td5 arayışı içindeyim bu araç geçen haftaya kadar satılıktı baktım ama iç döşeme siyah istemiyorum , fiyat makuldu , km 200 bin ve daha düşük olup , hiçbirşey yapmadan 65-70 isteyenler neyin kafasını yaşıyor anlamıyorum
Lakin 190000 km bi aracı gösterdim motor üflüyordu, herhalde ucuz bi tane alıp sıfır motor yapmak en mantıklısı

yani bu işin doğrusu yok aslında,herşey göreceli.popülaritesi yüksek bir kasa ve araç. bakımlı ve birazda modifiyeli olunca ederi yükselir bence...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR