Likya Yolu Yürüyüşü(1.etap) 18 Nisan 2016 Fethiye-kaş

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EMRULLAH ALP Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,480

EMRULLAH ALP

Ana Kamp
Yer
KAHRAMANMARAŞ
Sevgili Arkadaşlar;
Bu yıl nisan ayında likya yolunun birinci etabı olan fethiye-kaş rotasını yeniden yürümeyi planlıyorum.18 nisan 2016 sabahı likya yolu başlangıç noktasından(fethiye-ovacık) sabah 08:00 de hareket edeceğim.rotanın tamamına hakimim ve tecrübeliyim.birlikte yürümek isteyen arkadaşlara her türlü bilgi ve tecrübemi aktarmaya hazırım.
geçen yıl yine bu siteden bağlantıya geçtiğim arkadaşlarla çok keyifli bir yolculuk gerçekleştirdik.
24 nisanı akşamına dek sürecek yolculuğumu kaş ilçesinde sonlandırmayı planlıyorum.olası aksilikleri göz önünde bulundurarak;yolculuğu bir gün uzatmak ya da daha kaş yerine bir önceki yerleşim yerlerinden birinde de noktalamak elimizde.
tamamen keyif alarak ve görülmesi gereken tüm tarihi ve doğal güzellikleri içimize sindirerek tamamlamak istediğim bu yürüyüş için sizleri de yanımda görmek isterim.
selamlar

Etiketler
Selam Emrullah , ilk 2 yolunda da otellerde konaklayarak mı yürüyeceksin? Rezervasyon yapılmalı mı? Yoksa her ihtimale karşı kamp malzemesi almalı mıyız. Katılmayı çok isterim. Çok istemekle birlikte o gün geldiğinde şartlar değişebilir tabiki.

iyi geceler deniz;
her iki yolda da otellerde,pansiyonlarda,köy evlerinde yada bizi misafir etmek isteyen birilerinin yanında konaklayarak yürüyeceğim.tüm konaklama seçeneklerimiz tamamen dohaçlama...:smiley:
rezervasyon yaptırmana gerek yok ama işini sağlama almak istersen bazı köy yada kasabalarda rezervasyonla çalışan pansiyonlar var:
örnek vermem gerekirse ilk günün başlangıcında yani fethiye de rezervasyon yaptırmanı tavsiye ederim.neden dersen iyi bir uyku çekerek yolculuğa başlamak önemli.fethiye de yüzlerce yer var..her bütçeye de uygun..ilk günün akşamında kabak koyunda olmayı planlıyoruz.kabak koyunda da rezervasyon alan onlarca yer var..bence burada da işini şansa bırakma..!!!
daha sonraki tüm parkurlarda köy evlerinde konaklayacağımzdan dolayı rezervasyona yer yok...
kamp malzemesi konusuna gelince;almak istersen bizim konaklayacağımız tüm pansiyonlar ve de köy evleri bahcelerinde sana yer verir.bu konuda sıkıntı yok.örnek veriyorum:ben x bir köyde konaklamaya 50 tl verirsem;sen 35 tl ye kamp atabilirsin.buna değer mi? kamp malzemelerin seni yormayacaksa,değer...tavsiye ederim..ama kamp malzemeleri,çadır kur,çadır topla beni yorar dersen sen bilirsin.15 tl fiyat farkı var...!!
ben kesinlikle katıl derim...özellikle de fethiye kaş etabı,likya yolunun en keyifli etabı(bence)..bu yıl son kez organize edeceğim..çünkü 2012-2014 ve 2015 yıllarında yürüdüm...artık aynı rota monotonlaşıyor..:smiley: ben bu parkuru çok sevdiğim için yine yürüyeceğim...tecrübelerime ve yol bilgime güven ve gel derim...:smiley:
daha ayrıntılı cevaplar istersen de çekinmeden sorarsan;mutlu olurum ve de cevaplarım

Emrullah hızlı cevap için teşekkür ederim. Bende mümkün mertebe az yük ile yürümeyi tercih ediyorum. Yanımıza almadığımız taktirde ve yerde bulamaz isek açıkta kalmakla ilgiliydi sorum. Cevabımı bir çok açıdan almış oldum.Teşekkür ederim. İlk Likya turumu tecrübeli bir arkadaşla yapmayı çok istiyordum.. çünkü ilerde solo yürüyüş için ufakta olsa bir deneyim olsun istedim.. bu anlamda güzel fırsat.. katılmak için elimden geleni yapacağım..

yükü asgari de tutmak çok önemli...yer bulamama sorunu ancak şu şekilde olabiliyor:varış noktasına ulaştığımızda,bizden önce ulaşan kişi ya da gruplar köy evlerini doldurmuş olabiliyorlar.ben rotadaki köy evlerini bildiğim için öğle vakti henüz kimse ulaşmadan onları arayıp yer ayırtıyorum..:smiley: çünkü bazı köylerde sadece 1 pansiyon var ve yer olmazsa sıkıntı olabiliyor...:smiley:

Selam tekrar ben o_O bu 2 etaplık yürüyüş için NİKE ın yürüyüş ve koşu için tasarlanmış, altı tırtıklı, ancak boğazsız (zaten boğazlı bot giyemem ben) uygun olur mu.. kaya tutuşları bu ayakkabıların nasıldır. Kayaları tutsa bile yağmurdan etkilenir tabiki.. bu gezi için özellikle olmalı diyebileceğiniz kıyafet, ayakkabı , ekipman önerileriniz var mı? sonra başınıza bela olmayalım oralarda.. sanirim bir tecrübesiz arkadaş daha var :rolleyes:

ayakkabılar konusunda bilgili değilim...bu yürüyüş için para harcamayın derim.mevcut bir spor ayakkabı,yürüyüş ayakkabısı gibi bir ayakkabınız varsa onunla gelebilirsiniz..biz yürüdüğümüz zamanlarda ıslak zeminler hariç kimse kaymadı..yağmur elbetteki bazı bölgelerde bizi zorlayabilir..bence en önemlisi şu:ayakkabının içinde ayağım hareket etmemeli ve ayağımı vurmamalı...kıyafet ve ekipman konusundan önce en önemli etken KONDİSYON...!!!! Günlük yürüyüşlerimizin en az yarısı tırmanış olacak.sırtımızda çantalar olacak...sabah hava serin,öğleyin sıcak olacak..bunlar bizi zorlayacak..iyi bir kondisyona sahip olmayan çok zorlanacak ve grubu da bozacak..elbetteki hızlı yürümek,bir yarış içerisinde olmak gibi derdimiz asla yok..birbirimizde destekleyeceğiz..en uygun molalar,en uygun dinlenme süreleri az ve sık molalar ile yürüyüşü en doğru şekilde yönlendirmeye çalışacağım.şimdiden başlar ve haftada üç gün 90 dakika yürüyebilirseniz,ideal bir kondisyona kavuşabilirsiniz...spor salonuna gidecekler yürüyüş bantında düşük tempoda rampa çıksınlar..:smiley:
kıyafet ve ekipman konusunda kimsenin ekstra masraf yapmasına gerek yok..alınması gereken şeyleri ilerleyen zamanlarda paylaşacağım...benim tecrübem sadece rota...:smiley:)

Merhaba DENİZ;
kesinlikle çantalarımızı hafif tutacağız.gereksiz şeyler olmayacak.şimdiden hazırlamaya başlayacağız ve gidene dek en az 3 kez içindekileri azaltacağız.çantamızda benim makyaj çantası :smiley: diye adlandırdığım küçük bir el çantamız olsun.içinde kişisel temizlik ve bakım malzemeleri olsun:
-MUTLAKA OLMASI GEREKENLER(BENCE)
-Tırnak Makası(tırnakların azıcık uzaması bile parmakları çok rahatsız edecektir)
-Sabun,tuvalet kağıdı vb.(yolda çeşmelerde sadece su var,konaklama yerlerinde ihtiyacımız yok)
-vazelin yağ(aktarlarda satılan renksiz).yol boyunca ayaklarda su toplama,nasırlaşma,sertleşme,burkulma gibi durumlar için sabah ayaklarımı yumuşak tutması ve rahatlatması için mutlaka sürerim.ayak masajında da yağ yerine kullanılır.
-kolonya(küçük boy ve orjinal çünkü ağırlık yapmamalı ve kasabalardan temini var)
-yara bantı
-kas gevşetici krem(her akşam mutlaka sürüp uyurum,sabaha dek ayak kaslarımı gevşetir.)
-diş fırçası ve diş macunu
-pişik kremi yada pudrası(hassasiyeti olanlar için)
-güneş kremi(güneşe hassasiyeti olanlar mutlaka almalı)
-çakı yada bıçak
-aspirin(gerek duyabiliriz)

bunların dışında herkes kendine münhasır başka şeyler alabilir.traş için gerekli malzemeler,kişisel bakım malzemeleri vb.onlar sizlere kalmış.ben traşı yolda köylerde oluyorum çok keyifli oluyor...:smiley:gereksiz ağırlık..:smiley:
yoldaki tüm çeşmeler baharda gürül gürül akar ve temizdir..suyun içine katılan temizleyici hiçbir şey almaya gerek yok..!!

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri