Ln65,ses Izolasyonu Ve Koltuk Değişimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Beemer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,967

Beemer

Kamp I
Selamlar,
Ln65 bilindiği gibi gürültülü çalışan bir diesel motora sahip ve pompa sesine kadar kabin içinde duyuluyor.Benim için sorun değil ama ailece yapılan gezilerde bazen sıkıntılı olabiliyor.
Dün akşam küçük bir usb şarj portu takayım derken,temiz iş çıkartmak için biraz derinlere inmek gerekti.Kendi mi kaptırınca göstergeler,göğüslük ne varsa söküldü.Sökmüşken de bu izolasyon işini de aradan çıkartayım diye düşünmüştüm.
Bir önceki sahipleri tarafından (Orman Bölge Müd)yapılan kablo eklemelerini temizliyorum.Ondan sonra şarj portunun kablo bağlantısı ve izolasyona başlayacağım.
Sonra da orijinal sürücü ve yolcu koltuğunu(uzun tip koltuk mevcut)tekli olanlarla değiştirmeyi düşünüyorum.Koltuk değişimi yapan arkadaşlar,mümkünse hangi marka aracın koltuklarının uyum sağladığını yazarlarsa sevinirim.İzolasyon için bitüself ve firex malzemelerini kullanacağım.Farklı uygulama yapıp,fikirlerini paylaşmak isteyen arkadaşlarında tecrübelerinden yararlanmak isterim.
Not:Göstergeleri sökmek çok kolay.Bunu şunun için yazdım.Eksantrik kayışının değişim zamanı geldiğinde T-BELT uyarı ışığı yanar bilindiği gibi.Bu ışığı söndürmek ve bir sonraki değişim zamanında yanmasını sağlamak için yapılması gereken işlem bu gösterge panelinin arkasındaki bir vidayı söküp,yanındaki vida deliğine takmaktır.Kendinizde yapabilirsiniz.Eğer araca hakim olmayan bir yerde kayış değişimi yapıldıysa doğal olarak ışığın nasıl söndürüleceğini de bilmeyeceklerdir.Fotoları paylaşacağım buradan..

Etiketler
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Kontrol paneli,kaloriferin arkası ve pedal braketinin arkası izolasyonu işi bitti.
Motordan gelen ses hissedilir ölçüde azaldı.
Hazır açmışken detaylı temizlik,detaylı kalorifer temizliği(tamamen söküp,fan motoru miline kadar yağlandı ve iç temizliği yapıldı) karoserin kontrol paneli arkasında ve ön camın alt köşelerinden içeri su sızması sonucu oluşan lokal paslar,önce zımpara,ardından metal yüzey koruyucusu uygulaması ile onarıldı.
Bir-iki hata yapmışım onlarıda halledince ön tarafla işim bitmiş olacak..
Ön koltukları buldum.Ford Transit Custom ön koltukları montaj dahil 250 TL/adet.Gayet güzel işimi görecek.
Koltuk değişimi işi bitince onlarında fotolarını buraya koyarım.Arka cam çatlaktı.Bugün Olimpia marka cam ile değişim yapıldı.100 TL tuttu işçilik dahil.
Göğüslük arkası yalıtımı için kullanılan malzemeler:
10metreX 15 cm kendinden yapışkanlı bitüself malzeme:30TL
Yanmaz izolasyon-ses yalıtım süngeri 1m2:20 TL
Image

Image
Kalorifer sisteminin temizlenmiş,takılmaya hazır hali.Yalnız hava yönlendirici kapaklarda kullanılan bütün süngerler,su ile temas edince dağıldı.Bu işlemi yapacak arkadaş var ise 1/2 metre kare kadar 5 mm kalınlığında sünger edinmeli daha önceden..

Image

Image
Tesisatıda biraz gözden geçirdim,sonradan yapılmış eklemeleri söküp,daha özenli bir şekilde yapılması gerektiği gibi yeniden yaptım.Bir-iki parçayı boyadım,çünkü fabrika çıkışı olarak dahi boyalı değildi.

Image
Image
Fotoları eklerken ki düzensizlik için kusura bakmayın.Son durum,koltuklar ve bir iki değişikliği içeren fotoğrafları müsait olduğumda yükleyeceğim.Maliyet olarak gördüğünüz gibi hiç bir şey tutmadı diyebilirm.Ancak çok fazla işçilik gerektiren bir iş.Tüm ön paneli söküp,tekrar toplamak kısıtlı zamanıda düşünürsek uğraştırıcı oldu.Ses izolasyonun daha verimli olması için,motor kaputunun içinde yer alan,motor duvarı dediğimiz bölümede bu malzemeden yapılmalı.Onuda fırsat bulursam hallederim.
Zamanında iş aracı olarak üretildiğinden konfor için hiç bir şey yapılmamış.
Sırada:
-Koltukların değişimi,
-Motor duvarı izolasyonu,
-Hoparlörlerin daha büyükleri ile değişimi,olmaz ise kapı içlerine yeni hoparlör seti.
-Led sis farlarının montajı,
-Arka malzemelik dolabının montajı.

Image

Image
Koltuk montajlarıda bitti.Küçük ayrıntılar dışında ön koltuk sorunum bitti sayılır.Ford Tourneo Custom'ın ön koltukları küçük bir işlemle araca monte edildi.Uygun bir koltuk kılıfı ile de görüntüyü düzelteceğim.Aynılarından bulamadım malesef.Sürücü tarafının hediyesi ise koltuk ısıtması olması...
Koltuklar hiç kullanılmamış.Üzerindeki kesiklerde kalite kontrolden geçmeyince,firmada kullanılmasın amacıyla yapılmış.

Üstad koltukları nerden almıştın? Aynı işlemi ben yapıyorum şu an. Takipteyim. Göğsü komple söktüm :smiley:

Ekli dosyayı görüntüle 67393
Kolay gelsin,zor iş özellikle toparlamak biraz zaman alıyor.
Koltukları İzmir'den almıştım.İstiyorsanız bağlantıya gecebilirim.500TL montaj dahildi..Ancak o fiyatlara daha güzel koltuklarda satıldığını gördüm.BMW ve Mercedes araçların koltukları oldukça konforlu.

Selamlar,
Ln65 bilindiği gibi gürültülü çalışan bir diesel motora sahip ve pompa sesine kadar kabin içinde duyuluyor.Benim için sorun değil ama ailece yapılan gezilerde bazen sıkıntılı olabiliyor.
Dün akşam küçük bir usb şarj portu takayım derken,temiz iş çıkartmak için biraz derinlere inmek gerekti.Kendi mi kaptırınca göstergeler,göğüslük ne varsa söküldü.Sökmüşken de bu izolasyon işini de aradan çıkartayım diye düşünmüştüm.
Bir önceki sahipleri tarafından (Orman Bölge Müd)yapılan kablo eklemelerini temizliyorum.Ondan sonra şarj portunun kablo bağlantısı ve izolasyona başlayacağım.
Sonra da orijinal sürücü ve yolcu koltuğunu(uzun tip koltuk mevcut)tekli olanlarla değiştirmeyi düşünüyorum.Koltuk değişimi yapan arkadaşlar,mümkünse hangi marka aracın koltuklarının uyum sağladığını yazarlarsa sevinirim.İzolasyon için bitüself ve firex malzemelerini kullanacağım.Farklı uygulama yapıp,fikirlerini paylaşmak isteyen arkadaşlarında tecrübelerinden yararlanmak isterim.
Not:Göstergeleri sökmek çok kolay.Bunu şunun için yazdım.Eksantrik kayışının değişim zamanı geldiğinde T-BELT uyarı ışığı yanar bilindiği gibi.Bu ışığı söndürmek ve bir sonraki değişim zamanında yanmasını sağlamak için yapılması gereken işlem bu gösterge panelinin arkasındaki bir vidayı söküp,yanındaki vida deliğine takmaktır.Kendinizde yapabilirsiniz.Eğer araca hakim olmayan bir yerde kayış değişimi yapıldıysa doğal olarak ışığın nasıl söndürüleceğini de bilmeyeceklerdir.Fotoları paylaşacağım buradan..
merhaba T BELT IŞIĞINDAN BAHSETMİŞSİNİZ FAKATGÖSTERGE PANELİNDE HANGİ VİDA NEREYE TAKILACAK FOTOLARDA GÖREMEDİM TEKRAR PAYLAŞABİLİRMİSİNİZ.

Araç şuan bendedir ve son halini eklemek istedim elimizden geldiğince toplamak istedik masrafdan kaçmadık fakat kaporta istediğimiz gibi olmadı ilerde sanırım tekrardan kaportaya detaylı bir şekilde girilecek :(

1E11E2D2 8633 4295 BB54 1CDEAF3CC6D6

6B4C9DBB D910 48B8 91D0 5FB0F39F619F

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,084
Kaydolan Son Üyemiz
muraska6105

Geri