LPG - BRC Prins Teleflex

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan usas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,209

prins sitem nasıl ve ne yapılmalı

• 1

Kullanılan: 2 66.7%
  • 2

Kullanılan: 0 0.0%
  • 3

• 4

• 5

Kullanılan: 1 33.3%

• Kullanılan toplam oy
    3

usas

Kamp I
merhabalar
2006 model duz vites 2000cc grand vitara icin LPG arastırmasındayım.
Forumu okudum aradım taradım, prins ve teleflex in cok iyi oldugu, zavolli idi sanırm onunda bunlara yakın oldugunu,
brc nin de is gorur sekilde oldugu seklinde bir filkir olustu kafamda.

Ankarada Sanayi de arastırırken, BRC nin cok yaygın oldugu, prins ve benzer markalara gore cok daha yaygın olması nedeni ile servisi tr nin her yerinde bulabilecegim aynı zamanda da fiyatının daha uygun olmasına ragmen, prins ve teleflex gibi markalara gore kalitede once cıkacak bir farkı olmadı soylendi. tabi ki insan arastıramdan edemiyor ve taktırmadım henuz.

BRC taktırırsam, tuh be ah be prins olsa boyle olmazdı dedirtecek unsurlar var mı acaba?
BRC icin nakit 1400 TL fiyat verdiler, fiyat icin ne dersiniz, prins, teleflex olsa ne kadar artar?

BRC de 35 lt ve 60 lt gibi iki secenek sunuldu. 35 ile bagajda yerim kalıyor, 60 ile menzilim uzuyor. bagajı esyalrım icin kullanıyorum 35 lik taktırmam gerekiyor bu durumda ama otogaz istasyonundan lpg siz 130 km kadar uzaklasır ve doner, daha uzaklara gidersem benzine gecmem gerekir. otogaz istasyonlarının sıklıgı konusunda ne dersiniz ilcelerde bile kalitesli gaz bulunur durumda mı.

onerileriniz dogrultusunda, yarın oteki gun taktırmayı planlıyorm.

simdiden tesekkurler.

Etiketler
Ynt: LPG - BRC Prins Teleflex

İtalyanların hepsi iyidir... ama servis-parça-işçilik meselesine dikkat edin derim... her halükarda LPG'yi tavsiye ederim... "çevreci-ekonomik" ve performans "benzinle aynı"...

LPG ülkemizin her yerinde ilçeler dahil bulunuyor artık...

2000 motor bir 4x4, 35 litrelik tankla 150 Km. civarında yol yapar ve 200 Km'nin altı uzun yolda sorun olur (benzin deposunu sürekli dolu tutmaklta yarar var)...

Bizim Lada 4x4 ile (1.700 cc) 35'lik tankla (ki azami 30-32 litre gaz alır) uzun yolda 90 Km hızla 200-250 Km kadar yol yaptığımda oluyor ama gene de zaman zaman (belli başlı gazları aldığımdan) benzin kullanmak durumu oluyor... ama farketmez her gaz olur derseniz (ki tavsiye etmem) Türkiye'nin bir ucundan diğerine 35'lik tankla ve sadece LPG ile gitmek mümkün :smiley:

Bir de bagajdan kaybetmemek için şunu tavsiye derim; ince-dar (küçük çaplı) ama uzun tip LPG tanklarından (sanırım sizinkine 40 litrelik uyar) arkada bagajın altına (ama bagajı kestirmeden yani havuz olayı değil) gerekirse egzosun yerini değiştirerek taktırmayı deneyin... Ankara'da İpek Lada parçacısı bu işleri yapıyor... başka yerler-ustalar da vardır muhtemel...

Son olarak seçtiğiniz LPG'nin ilerde CNG'ye (doğalgaz) uyumlu olamasına "dikkat" edin derim... CNG yakında yaygınlaşacak ve inşallah LPG'den de "ucuz" olacak... şimdiden hayırlı olsun...

Selam
sanırım prins taktiracagim Cng dönüşümü için basınç farkından dolayı LPG cng dönüşümü için yeni cng kurulumuna yakın para ödeneceği yönünde bilgi aldım. Kablolar yuvalar tüp gibi aksamlar cng deki Yuksek basınca göre degisimi gerekiyormuş. Bu konuda duyumunuz olmusmuydu.

Merhaba aracım 1.6 16 çok nokta enjeksiyonlu virata jlx. 10 gün önce zavolli marka lpg taktırdım.gerek fiyatı 1300\10 ,gerek servis ağının genişliği , gerekse perormansı(inanın benzinden hiç farkı yok) zavolliyi seçmemde etken oldu.benim aracım 3 kapı olduğu için tank boyutu ciddi problemdi.arka koltukları öne kaydırmamak için 30 luk ince uzun tank seçtim.yaklaşık 35 -37 tl ye doluyor ve şehir içinde 200kmden fazla yol yapıyorum.Türkiye sınırları içinde 150 - 200 km de bilindik istasyonlardan olmama olasılığı yok denicek kadar az. küçük tankı sorun etmeyin.bence prinse okadar para vermeyin.sonuçta cng yakın gözüksede uygulamaya girip lpg kadar yaygınlaşması baya zaman alıcak.birde prinsin parasını ne kadar zamanda amorti ediceksiniz ve cng yagınlaşana kadar hala aynı aracımı kullanıyo olucaksınız bunlarıda düşünün derim.

belki aracı, arazi uzunyok sehir icin kullanımı gibi durumlarda iyice test edip uzun sureli binici olacakmıyım noktasına bakıp, sonra tup taktırmalıyım. prins ve teleflex icin digerlerinden biraz farklı deniyor ama fiyatta 3/1 artıyor. su an aracın muayanesi yok, LPG taktırıp, sonra muayneye gotururum diye dusunmustum, ama olmassa muayenemi yaptırıp, LPG taktırırsam tekrar gotureyim diyorum ama hem ikinci bir is hem ikinci masraf. LPG den sonra muayeneye kesin gildiliyor degil mi?
Tesekkurler.

viralardaki magnezyum subap, lpg den dolayı bir sure sonra bozuluyor mus diye duydum, kararsız kaldım iyice.

Selamlar ,
Bende LPG taktırıken çok ciddi bir araştırma yaptım . Nette gerek yerli gerek yabancı forumlarda okumadığım yazı kalmadı . Hepsinin bayilerini gezdim hatta bazılarını mğhendisleriyle de konuşma fırsatım oldu . Şimdiye kadar BRC ve Lovato kullandım . Çok yakınımda da 2 Prins kullanan araç var .

Prins kaliteli . Evette neresi bu farkı yaratan ? Bence bunun net bir cevabı yok aslında . B ir CNG ye dönüşüm hikayesi var ama geçiniz . CNG dediğimiz meret 200,220 bar basınçta kullanılan bir gaz . LPG??? Depo basıncı 4,5 bar civarında . Özetle yakın gelecekte CNG geçiş mümkün değil . Dahası öyle CNG ye uyumlu meseleside tartışmalı muhtelif forumlarda çok tartışıldı .

Gelelimn önemli kısma . Sanayide herkes her markayı takıyor . Ben böyle ciddi bir işte karşımda kurumsal bir kimlik isterim . Sorunumu çözecek bir muhatabım olmalı . Açıkçası en sağlam şekilde bu intibayı BRC bana verdi . Sadece BRC üzerine uzmanlaşmış , başında gerçekten mühendis olan yetkili servisleri , ciddi garanti politikası , sorunların Distirbütör firma olan 2A daki mühendislerce çözülme çabası beni etkileyen faktörler oldu . Üstelik şeffaflıkla forumlarında sorulan her soruya yada soruna çözüm üretiyorlar . Diğer işlerde bir aksilik olduğunda , garantisi biziz abi yada bunlar hep böyle abi yaklaşımları canımı sıktı .

Birde Tek Patentli LPG Enjektörü kullanan firma BRC miymiş . Diğer firmaların ki Selenoid mantığından çalışıyormuş ve BRC nin enjeötürnün hızına yetişmeleri mümkün değilmiş . Araştırıken Enjektör açıp-kapama zamanlarını karşılaştırdığımda böyle bir fark bende görümüştüm . BRC nin enjektör benzin enjektöründen hızlı çalışabiliyormuş .

Özetle mutlaka ama mutlaka yetkili serviste montaj tavsiye ediyorum . Tabi bunlar benim görüşlerim ve benim araştırmalarım sonucu olauşan fikirlerim . Yoksa Birçok fmarkayı kullanıp gayet memnun olan arkadaşalr var tabi ki ...

merhaba

araca gore kalibre olarak gelen beyin in, aracın soguk sıcak ayarlarında farklı calısabildigini ve bazı artıları oldugunu, ayrıca metal enjektor ile de sadece prins in geldigini yetkili servis belirtmisti. CNG konusunda senin de ifade ettigin gibi engelleri onlarda soylediler. Prins in yetkili servis onayı vermesi icin, cıtayı biraz daha yukarda tuttugunu duymustum, hakikatten de prins takan yerler genelde belirli bir cizginin uzerinde geldi bana. prins le birlikte bir kac marka daha da takıyorlar.

bu magnezyum subap olayı cidden kafamı karıstı, o sebeple biraz arastıracagım.
Memnun kalmıs oldugun brc servisin telefon adres ve adını verebilirmisin, ozelden de olabilir. bayramdan sonra bir goruseyim.

Tesekkurler.

selamlar.
ugur

Prins Piyasada ki en kaliteli ürün olarak geçiyor ve piyasa böyle kabul ediyor bu gerçek .

Sıcak soğuk ayarları birçok markada mevcut .

Magnezyum subap kısmı çnemli , iyi araştırmak lazım . Zira 2006 grand vitaranın subap değişiminin hiçte ucuz olacağını sanmıyorum . Bu iş kaça patlıyormuş acaba ? Aslında en güzeli kullanan insanlara yada tanıdık servislere sormak . Vardır mutlaka takıp kullanan . En güzel referans denemiş olanlardan gelir diye düşünüyorum .

Kolaylıklar dilerim .

Konuya yazılalı bayağı olmuş ancak sizlerin fikirlerini almak istiyorum.

2003 model forester turbo bir araç aldım (177 BG). şehiriçinde her gün köprü trafiğine girmeden 12 litre civarında benzin yakıyor. İki sistem var aklımda, birincisi teleflex (subaru yetkili servisi montajını yapıyor, 2250 TL), ikincisi ise yaygın servisinden dolayı BRC (liste fiyatı benim model araçlar için 1900 TL ancak her nedense gösterdiğim yerdekiler, sarı enjektör kullanmak lazım, şunu da ekleyelim vs. diyerek fiyatı 2300 TL civarına getiriyorlar ???).

Bir diğer alternatif ise chip uygulaması ile %15-20 tasarruf sağlamak (200 euro).

Siz olsanız ne yapardınız? ::smiley:

Chip ile %20 tasarruf yaparsanız 100km de 32 lira falan yakacaksınız . LPG ile (fiyatı 1.7 TL dersek) 25-26 TL civarı yakarsınız . Hem chip hem LPG daha uygun olur mu acaba :D

Sizin araçta LPG uyumu nasıldır bilemiyorum . Bu sebeple servis garantisi sözkonusu olduğu için ve daha önce başka benzer araçlarada taktıkları düşünülerek teleflex düşünülebilir . BRC nin yetkili servisleriylede görüşün . Hatta imkan varsa direk 2A ile görüşün derim . Aklınızda kalmamış olur .

ssbman' Alıntı:
Chip ile %20 tasarruf yaparsanız 100km de 32 lira falan yakacaksınız . LPG ile (fiyatı 1.7 TL dersek) 25-26 TL civarı yakarsınız . Hem chip hem LPG daha uygun olur mu acaba :D

Sizin araçta LPG uyumu nasıldır bilemiyorum . Bu sebeple servis garantisi sözkonusu olduğu için ve daha önce başka benzer araçlarada taktıkları düşünülerek teleflex düşünülebilir . BRC nin yetkili servisleriylede görüşün . Hatta imkan varsa direk 2A ile görüşün derim . Aklınızda kalmamış olur .

evet keşke chip + LPG ile tasaruf katlansa ;D 2A'nın birçok iyi denilen bayisi ile görüştüm, hepsinin farklı görüşleri mevcut..

Direk 2A merkezle konuşsanız yada forumlarına yazsanız net cevabı merkezdeki mühendisler verebilir diye düşünüyorum . Subaru kullananların tecrübesine başvurmakta gerekli belkde ...

Sayın usas, başka bir konuda LPG hakkında konuşmuştuk SANIRIM ama tekrar etmemde bir sakınca olmasa gerek.
Yakın çevrenizde, bakım-ayar için kolaylıkla ulaşılabilir bir mesafede, kaliteli montaj yapabilecek yetkili servisleri varsa, bütçeniz de elveriyorsa; naçizane olarak
1- PRINS veya TELEFLEX
2- BRC öneririm.

DODGE, CHRYSELER ve Jeep (Grand Cherokee)'nin 1990'dan beri araçlarında LPG sistemi olarak PRINS-VSI'i tercih ettikleri ve
2002-2004 arasında 350 aracına PRINS-VSI takıldığını bildiren referans mektubu:
Okumak için resmin üzerine TIKLAYINIZ !

Bu da TOYOTA'nın araçlarında LPG sistemi olarak PRINS'i tercih ettikleri ve POLONYA'da yüzlerce değişik TOYOTA modeline,
AYRICA amiral gemisi olan, yine büyük motor hacmine sahip bir arazi 4x4 aracı TOYOTA Land Cruiser'ın düzinelercesine
PRINS-VSI takıldığını bildiren referans mektubu:
Okumak için resmin üzerine TIKLAYINIZ !

Haziran 2008'de Teleflex taktırdım. Diğer sistemler 1200-1500 arasıydı ben peşin 2000 verdim. Yaklaşık 30.000 km yapmışım. Gayet memnunum. Şuana kadar hiç sorun çıkarmadı ve verdiğim parayı amorti etti diye düşünüyorum. Yeni araç alırsam yine teleflex taktırırım diye düşünüyorum. Ama LPG li hazır bir araç alırsam sorun çıkarmadığı sürece değiştirmeyi düşünmem.

Diğer sitemlerle karşılaştıramıyorum çünkü diğer sistemleri kullanmadım. Ama motor arıza ışığı yanmamasını bir artı olarak söyleyebilirim.

Ancak takılacak sistem kadar (belki dahaçok) takan usta önemli. Buna dikkat edilmesi gerekiyor.

Saygılarımla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri