LR N1G sınıfı araçlarda Tüv muayene problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan deadelaus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,345

deadelaus

One Live. Live It.
Yer
Fethiye / Muğla
Web
www.likyatrek.com
Herkese selamlar , yakın zamanda 1975 Land Rover Series 3 2.25 5 kişilik ruhsatlı N1G sınıfında geçen bir araç aldım , noter satışını yaptım aracımın bakımlarını yaptım, LPG taktırdım ve Tüve muayene için gittim ve şu engellerle karşılaştım;

N1G sınıfı olarak geçen tüm Land Roverlar ruhsatı kaç kişilik olursa olsun muayene istasyonu tarafından 3 kişilik kabul ediliyor , eğer araç tescilinde yük nakli yazıyor ise aracın arka tarafındaki koltuk sayısı ve ruhsatın 5 kişilik olmasını Tüv onaylamıyor, aracın tescilinin değişmesini yük naklinin kalkmasını veya yeni proje çizilmesini istiyor ??? Bu arada davlumbaz üstündeki uzun minderleri de Tüv 2 veya 3 kişilik koltuk olarak algılıyor ...

Ayrıca araç kasasının içine takılan gaz tankını da bu araçlarda kabul etmiyorlar, aracın arka kasasında koltuk olduğu için yolcu ile gaz tankının aynı yerde olmasını istemiyorlar , yani ruhsatı 5 veya 7 kişilik NG1 sınıfı araç sahiplerinin de tankı alta biryerlere taktırması gerekmekte ???

Ben aracı yabancıdan aldığım için üzerinde plaka bile yok , evrak işlemleri de kaldı , sorunu Tüv ve trafik tescil arasında çözmeye çalışacağım ve daha önce onay verilen gaz montajında kasaya konan LPG tankını aracın altına taktıracağım , sonuçları buradan paylaşırım, muayenesi biten ve Tüve gidecek arkadaşların da bu konulara dikkat etmesi gerekiyor sanırım ...

Etiketler
Ynt: LR N1G sınıfı araçlarda Tüv muayene problemi

Ayrıca benim aracın ruhsatında trafik tescilinde 5 kişi ve araç yüklü ağırlığı toplam 2000 kg aşmamak şartıyla yük nakli olarak yazıyor ...

Allah yardımcınız olsun. Bizim muayene 2011 Aralıkta. Bakalım bizim başımıza neler gelecek?

Bildiğim kadarıyla tüpün araç altına takılması artık mümkün değil.
Yani dolayısı ile o koltukların sökülmesi gerekebilir.

Tüvle görüştük araç altına takılacak tüpü kabul ettiklerini söylediler , kendileri kasada olmaz aşağıya alın dedi , takıp götüreceğiz...

olasiliksiz' Alıntı:
Bildiğim kadarıyla tüpün araç altına takılması artık mümkün değil.
Yani dolayısı ile o koltukların sökülmesi gerekebilir.

Bugün trafik tescil ve Tüv arasında koşturma ve birbirleri ile görüştürme sonucu kesin bilgiler edindim ve konu herkes için çok önemli ;

Öncelikle LR veya başka marka araçlarda N1G sınıfı yani kamyonet sınıfı araçların açık kasalarında (kapalı kasa da geçerli galiba) sadece 2 veya 3 kişilik olanları muayeneden geçebilecek , benim aracım gibi tescili yük nakli ve 5 kişi ve üzeri olan açık kasa tüm araçlar daha önce muayene yapılmış olsa dahi artık muayeneden geçemeyecekler, Tüv bu konuya şöyle çözüm getiriyor , mühendisler odasına giderek yeni proje alınmasını (yaklaşık 350 tl) koltuk sökülmesini ve aracın tescili kaç kişilik olursa olsun en fazla öne 3 kişi olarak aracın tescil değişikliğinin yapılmasını ve muayene yapılması gerektiğini belirtiyor, daha önceden kazanılan hakların geçerliliği gibi durumlar tüv ü kesinlikle bağlamıyor :mad: Aksi takdirde araç muayeneden geçemiyor , ben Fethiyede bulunduğum için bu konu buradaki yüzlerce safari aracını bağlıyor ve beklemede olan araçlar var , henüz sezon başlamadığı için pek kimse de olayın farkında değil, benim aldığım bilgiler bunlar doğruluğu ve yanlışlığı , düzelip düzelmeyeceği konusu tamamen muallak , fakat ben kendi N1G 5 kişilik aracımın muayenesini halledemedim... Satışını yeni aldığım aracın muayenesi olmadığı için evrak işlemleri ve plakası da çıkmadı , herkesin bilgisine ... Tüve ve Ulaştırma bakanlığına ulaşmaya çalışacağım tekrar tekrar , aldığım diğer bilgileri buradan paylaşırım .

Yok benimki M1G. Ama belli olmaz bakarsınız o da yanlış yazılmıştır. Ben devlet dairelerinde hiç bir şeye şasırmıyorum artık. :smiley:

Bizde proplemin biri çozüldümü mevzuat hazretleri ardından hamem birkaçtane daha çıkartırlar.Bizde böyle yetenekli bürokratlar okadar çoklarki, işleri sorun çözmek değil engel çıkartmak.
Yaşadım, yeteneksiz bürokratların çokca bulunduğu bir kurumda 27 sene çalıştım.Onların ufku sadece pencereden gördükleriyle sınırlıdır.Daha uzağı görenleri yanlarında yaşatmazlar.
Bu olay bugüne kadar böyleydi, bundan sonrada böyle devam edecek.
Kalın sağlıcakla.

Çok haklısınız ...
sisdagili61' Alıntı:
Bizde proplemin biri çozüldümü mevzuat hazretleri ardından hamem birkaçtane daha çıkartırlar.Bizde böyle yetenekli bürokratlar okadar çoklarki, işleri sorun çözmek değil engel çıkartmak.
Yaşadım, yeteneksiz bürokratların çokca bulunduğu bir kurumda 27 sene çalıştım.Onların ufku sadece pencereden gördükleriyle sınırlıdır.Daha uzağı görenleri yanlarında yaşatmazlar.
Kalın sağlıcakla.

Arkadaşlar N1G 3 kişiden fazlasının muayene problemine bire sorun daha eklendi, bu araçlarda Tüv arka kasada gaz tankı istemiyor fakat benim arabanın altına da gaz tankı olmuyor ??? Alta taktırdığım tanka bu haftasonu turda defransiyelin çarptığını gördüm çünkü...

Alta hangi tanktan taktırdınız, Ben de tankımı aşağı aldım, hiçbir pozisyonda değecek gibi değil(geri geri gelip bir taşa vs vurma durumu hariç), diferansiyelin en alt noktasıyla şasenin en arka noktası arasında çizilen doğrunun içinde kalıyor 40 lt lik tank..

Alta simit tank taktırdım koruyucusu ile birlikte, Tüv le görüştük öyle istedi fakat bu hafta sonu kullandığımda defransiyel gaz tankının koruyucusunu eğdi, ben de bu sabah gidip tankı üste aldırdım tekrar , arazi aracında altta olmasına pek ısınamamıştım zaten ... Bu arada aracın N1G ve 5 kişilik oluşundan sonra gaz tankının da üstte oluşu 5 kişilik ruhsat durumunda sıkıntı olmaya devam edecek... Bu arada ben de Tüv ve Ulaştırma Bakanlığına ulaşarak şikayetlerimi ayrıntılı olarak bildirdim fakat bir çözüm tabiki yok, verilen hakların geri alınması bir tek biz de var herhalde ... Bu hafta da çözemezsem bu muayene işlerini devletin 5 kişilik tescil ettiğini görüp aldığım aracımı üstüne proje parası vb. masraflarla 3 kişiliğe çevireceğim ama ondan sonra da hep 7 kişilik koltuğumla 7 kişi gezeceğim ::smiley: Bu ülkede işler böyle yürüyor çünkü :-[

ozcour' Alıntı:
Alta hangi tanktan taktırdınız, Ben de tankımı aşağı aldım, hiçbir pozisyonda değecek gibi değil(geri geri gelip bir taşa vs vurma durumu hariç), diferansiyelin en alt noktasıyla şasenin en arka noktası arasında çizilen doğrunun içinde kalıyor 40 lt lik tank..

Arkadaş allah kazasız belasız kullanmak nasip etsin.Bende 109" 3kapı var muayinem ağustosta doluyor.Sizlerin yazılarını okuyunca şaşırdım,çünkü geçen muayinede gazsızdırma istasyonundan önce ne istiyorlar öğrendim ve öyle gittim.İstekleri tankın tarihi görünücek ve yanında boşluk olur vaziyette gel dediler.Özellik ile alta taktırsam diye sordum kesin olmaz dediler.bende aracın içine ara bölmenin hemen arkasına taktırdım öyle gittim vede geçtim.Muayinede sorun çıkmadı.Şimdi kanunmu deyişti merak ettim doğrusu.
paylaşımlar için teşekkür

sisdagili61' Alıntı:
Kalın sağlıcakla.

Ben de 20 küsur yıl çalışıp emekli olanlardanım, söyledikleriniz maalesef doğru. Kurumun adı A yada B farketmiyor, tamamı aynı.

Konu başlığını açan arkadaşa kolaylıklar dilerim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri