M1 Sınıfı Karavanlarımızın 2 Yılda Muayene Olması Çabalarımız..!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan airboat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,226

airboat

0 506 747 33 33
Yer
Ankara /Ostim/
Web
www.karavanekipmanpazari.sahibinden.com.tr
Adil05' Alıntı:
Sevgili Abim:Tüv konusundaki rahatsızlığınızı takip ediyorum.Bizim geleneklerimizde "Başa gelen çekilir "der.Senin ve benim başımıza henüz böyle bir şey gelmediğine görer! demicem.Böyle bir uygulamayla karşılaşmadan önce mahkeme yoluyla işimi halletmeyi düşünüyorum.nasıl olsa ilk muayenede bir yıl olarak verecekler.Eğer kazanırsam da emsal olur.Bu yerlerde yaşayanların örgütsel bir hak arama gibi hasretleri olmamış ve bundan sonra olacağını da sanmıyorum.Çünki genetiğinde böyle bir gen yok, sanıyorum.Her zaman birilerinin gelip birilerini kurtarmasını beklemiş ve bekleniyorda!Moralini bozmak için yazmadım.Tam tersine üzülüp de moralini bozmayasın diye.Hadi öpüldün.sevgilerimle.

Bir sen bir de ben;elde var iki!
Yok mu artıran!
Haydi dostlar,arkadaşlar,kardeşler :mad:

Etiketler
Ynt: M1 Sınıfı Karavanlarımızın 2 Yılda Muayene Olması Çabalarımız..!

airboat' Alıntı:
Yok mu artıran!

Asma suratını hocam. Vakti gelince ben de o kervanın yolcusuyum.

airboat' Alıntı:
Yok mu artıran!

Seyfettin bey İstanbul'dan bir davada ben açarım.

Alışkanlık oldu Motorlu taşıtlar vergi dairesini Ekim 2011 tarihinde dava etmiştim 16 aylık bir uğraşla 9.Vergi Mah. Bölge İdare Mah.
sonrasında Karar Düzeltme için tekrar 9.Vergi Mah. etaplarını başarıyla sonlandırdım.

Dava paramı şimdi geri almaya hak kazandım, bu parayı yeni dava açımı için keyifle kullanırım, bu konu kesinlikle yeni bir başlığı
hakediyor. İzin verirmisiniz Seyfettin bey,selamlar.

güngör' Alıntı:

Alışkanlık oldu Motorlu taşıtlar vergi dairesini Ekim 2011 tarihinde dava etmiştim 16 aylık bir uğraşla 9.Vergi Mah. Bölge İdare Mah.
sonrasında Karar Düzeltme için tekrar 9.Vergi Mah. etaplarını başarıyla sonlandırdım.

Dava paramı şimdi geri almaya hak kazandım, bu parayı yeni dava açımı için keyifle kullanırım, bu konu kesinlikle yeni bir başlığı

Güngör Kardeşim,
Konu ile yakından ilgilenmene sevindim.
İsterseniz birlikte şöyle bir yöntem uygulayalım, derim.
Akdeniz dostumuzun önceki iletilerde göndermiş olduğu linglerdeki belgeleri derleyelim.
Bize göre yanlış uygulama yapılmış Ruhsat ve 2 yıl süreli olan (Benim ruhsat dahil) belge ile birlikte,
Önce 2 yıl denmiş; fakat bir yıl geçikme cezası ödeyen arkadaşların belgelerini alarak;dava öncesi
hazırlık yapalım.
Yine dava için ön hazırlık olarak;öncelikle Ulaştırma Bakanlığı,Karayolları Genel Müdürlüğü,Emniyet Genel müdürlüğü gibi kurumlara dilekçe ile başvuralım.Alınacak sonuçlara göre Danıştay'da dava açma hakkımız doğacaktır,diye düşünüyorum.
Selamlar.

airboat' Alıntı:
Güngör Kardeşim,
Akdeniz dostumuzun önceki iletilerde göndermiş olduğu linglerdeki belgeleri derleyelim.
Bize göre yanlış uygulama yapılmış Ruhsat ve 2 yıl süreli olan (Benim ruhsat dahil) belge ile birlikte,
Önce 2 yıl denmiş; fakat bir yıl geçikme cezası ödeyen arkadaşların belgelerini alarak;dava öncesi
hazırlık yapalım.
Yine dava için ön hazırlık olarak;öncelikle Ulaştırma Bakanlığı,Karayolları Genel Müdürlüğü,Emniyet Genel müdürlüğü gibi kurumlara dilekçe ile başvuralım.Alınacak sonuçlara göre Danıştay'da dava açma hakkımız doğacaktır,diye düşünüyorum.
Selamlar.

Motorlu Karavancı Dostlarımız!
Araçlarını TUV de muayene ettiren arkadaşlardan; Ruhsata 2 yıl olarak süre verilmiş,2 yıl sonunda senin muayene süren 1 yıl olacaktı. Denilerek gecikme cezası ödeyen arkadaşlardan,bu durumda olanların Rusat fotokopisi,Gecikme cezası Fotokopisi (noter Tastikli) gibi belgelerin tarafımıza gönderilmesi dileğimizdir.
Selamlar.

güngör' Alıntı:

Açılacak davada, maddi olarak yardımda bulunabileceğimi düşünüyorum.Selamlar.

airboat' Alıntı:
Güngör Kardeşim,
hazırlık yapalım.
Selamlar.
Yapılacak çalışmalarda,maddi ve manevi ve hertürlü yasal destekleri vereceğimden emin olabilirsiniz.Toplum dediğin" toplanma anlamında"BİR +Bir olarak çoğalmaz mı?Selamlar.Yeni bir link açılması da, konunun hassasiyeti açısından önemli olabilir.

TA2RX' Alıntı:
Asma suratını hocam. Vakti gelince ben de o kervanın yolcusuyum.

Bekir Dostum,
Vakit dediğin nedir ki? Göz açıp kapayıncaya dek saniyeler geçiyor!
Bu gün değilse yarın, motorlu karavan' cıların karşılaşacağı büyük sorunlarından birini deşmeye, sorunu çözmeye çalışıyoruz.
Alıntı yaptığınız iletinin öncesini okursanız; asıl konuyu 1+Konuya duyarlılar=Konuya duyarlılar+1
olduğu görülecektir.
Surat asma sorunu değil,vaktinden önce vahhhh demeden sorunun çözümüne yardımcı olmaktır!

airboat' Alıntı:
Motorlu Karavancı Dostlarımız!
Araçlarını TUV de muayene ettiren arkadaşlardan; Ruhsata 2 yıl olarak süre verilmiş,2 yıl sonunda senin muayene süren 1 yıl olacaktı. Denilerek gecikme cezası ödeyen arkadaşlardan,bu durumda olanların Rusat fotokopisi,Gecikme cezası Fotokopisi (noter Tastikli) gibi belgelerin tarafımıza gönderilmesi dileğimizdir.
Selamlar.

Seyfettin bey,

ceza ödemek zorunda kalmış arkadaşların dava açması ve katılmak isteyebilecek olanlarında ruhsatımızda M1 yazıyor 1 yıllık
muayene süresinin yürütmesinin durdurulması davası açması olabilirmi diye sesli düşündüm.
Konuya destek verebilecek bir hukukçu danışma konusunda çok işimize yarayacağını düşünüyorum.
Selamlar

güngör' Alıntı:
Seyfettin bey,

ceza ödemek zorunda kalmış arkadaşların dava açması ve katılmak isteyebilecek olanlarında ruhsatımızda M1 yazıyor 1 yıllık
muayene süresinin yürütmesinin durdurulması davası açması olabilirmi diye sesli düşündüm.
Konuya destek verebilecek bir hukukçu danışma konusunda çok işimize yarayacağını düşünüyorum.
Selamlar

Güngör Kardeşim,

Avukat arkadaşımla görüştüm.Konunun güncellenmesi gerektiğini söyledi.
Şöyle ki:Ruhsat da 1 yıl yazan dostumuzun yeni muayenesine yine 1 yıl süreli yazıldığında 2 yıl olası gerektiği belirtilerek bölge idaresine başvurması gerekiyor.Ya da Ruhsatında 2 yıl süre verilen arkadaşlarımızdan muayene anında neden bir yıl içinde gelmedin size ceza yazacağız dendiğinde de
yine bölge idare mahkemesine başvuru hakkı doğuyor muş.
Özetle; bu iki eylemde bizi sonuçta 2 yıl süreye götürecektir.
Beni Ruhsat 2 yıl süreli ve 2014 yılı temmuz ayında,ben muayeneye o tarihte gideceğim.
Benden başka iki yıl olan var mı bilmiyorum.
Yakında 1 yıllık muayeneye giden dostlarımızdan birinin 2 yıl istemiyle dava açması gerekiyor.
Dava giderlerini duruma göre bir kaç arkadaş paylaşabiliriz.
Selamlar.

güngör' Alıntı:

hakediyor. İzin verirmisiniz
Seyfettin bey

Yukarı da ki izin isteğiniz gözümden kaçmış.Şimdi gördüm.
Tüm arkadaşlarımızın olaydan haberdar olmaları,konuya katılımları beni de sevindirir.
Teşekkürler.

Bu konuyla ilgili Karavan derneklerinin bir çalışması varmıdır acaba .Var ise ne durumdadır bunuda araştırmak lazım gibi geliyor.

Çok güzel bir çalışma. Düşünenleri, özellikle Seyfettin bey'i tebrik ediyorum. İnşallah sonucu karavancılık için hayırlı olur.

M1 Sınıfı Karavanlarımızın 2 Yılda Muayene Olması Çalışmamız..!

Özelde kalan konumuzu; Moderatör'ümüz Güngör Arkadaşımızın isteği doğrultusunda genel izlenime
açtık.
Kendisine Karavancı dostlarım adına teşekkür ederim.

aslanahmet' Alıntı:
Çok güzel bir çalışma. Düşünenleri, özellikle Seyfettin bey'i tebrik ediyorum. İnşallah sonucu karavancılık için hayırlı olur.

Tüm dostlarımızın düşüncelerini;tek satırda açıklayan 'aslanahmet' arkadaşımıza da içten teşekkür
ederiz.

Şu anda beklediğimiz; Motokaravanın TÜV muayenesi sonucunda, verilen sonraki muayene tarihidir.
Sonucu burada yazması,hazırlanacak bir dilekce ile Bölge İdare Mahkemesine başvurması (Yatırılacak harçların ortaklaşa paylaşılacağından emin olarak) ve dava açması öncülüğüdür.
Tüm dostlara selam,başarılar dileğimizle.

Benim durumum daha da kötü:-(

Aracım Trafik kayıtlarına göre M1G sınıfı otomobil. Sadece M1 değil üstelik otomobil ve arazi taşıtı

Ruhsatın;

Cinsi bölümünde: Otomobil (arazi taşıtı)

Diğer bölümünde: Motokaravan olarak yazılıdır.

Tüm bunlara rağmen TÜV kayıtlarında Motokaravan(hafif) olarak görülmektedir.

Motokaravan olarak projesini çizdirerek Ek-1 belgesini aldığımda belgede 1 yıllık vize vermeleri üzerine yetkililere yanlış olduğunu 2 yıl olması gerektiğini söyledim. Kabul etmediler. Ek-1 ve diğer belgeleri trafiğe yeni ruhsat için götürdüm.Yeni ruhsatımda TÜV 1 yıllık pul vermesine rağmen 2 yıllık süre yazılmıştı. İki yıl sonra muayeneye gittiğimde 1 yıllık gecikme cezasını kestiler. Yine itiraz ettim. Verdikleri yanıtta bizim sınıflandırmamızla ile trafiğinkiler farklı. Sistemde böyle bir seçenek yok. Siz Ulaştırma bakanlığına dava açarak hakkınızı arayın dediler.

Faydası olur diye aşağıda TÜV'e yazdığım itiraz dileçesini ekliyorum. Hiçbir cevap gelmedi.

Sayın Yetkili,

34 xy 1234 plaka numaralı aracın sahibiyim. Aracımın Trafik Müdürlüğündeki kaydı ile işletmeniz kayıtları arasında farklılıklar bulunmaktadır.

Aracım Landrover Defender M1G sınıfı otomobildir. İçinde projesi çizdirilerek gerekli tadilatlar yapılmış ve işletmenizde muayeneden geçerek motokaravan olarak da ruhsata işlenmiştir.Tadilat projesinde ve işletmeniz tarafından onaylanan EK-1 belgesinde de aracın cinsi bölümünde Otomobil M1G olarak yazmasına ve EK-1 (F) maddesinde de “Bu formdaki araca ait bilgilerin doğru olduğu ve aracın trafiğe çıkabilir durumda olduğu tespit edilmiştir” ibaresiyle kaşe ve imza ile tescil edilmesine rağmen her nasılsa kayıtlarınızda “Motorlu karavan (hafif) olarak görülmektedir.

21 Mart 2012 tarih ve 28240 sayılı Resmi gazetede yayımlanan KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK , te “Motorlu karavan “ için M sınıflı araçtır denmekte M1, M2 veya M3 sınıf diye tanımlanmamaktadır. Bu tanıma göre de M sınıfı her türlü aracın “Motorlu karavan” olabileceği açıkça anlaşılmaktadır.

5.1) Motorlu Karavan: En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan özel maksatlı

M sınıfı SA kodlu motorlu araçtır.

(i) Koltuklar ve masa,

(ii) Koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı,

(iii) Yemek pişirme imkânları,

(iv) Depolama/Saklama imkânları.

Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilir; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.

Motokaravana tadilat teknik alt yapıyı değiştirmeyen bir uygulamadır. Kaldı ki işletmelerinizde fenni muyene yapılırken karavan ile ilgili hiçbir kontrol da yapılmamakta ve otomobil olarak teknik alt ve üst yapı olarak muayene edilmektedir.

Araçların fenni muayenesi Trafik belgesindeki bilgilere göre yapılır.

KARAYOLLARI TRAFİK YÖNETMELİĞİ

Madde 33 - (Değişik madde: 09/09/2011 - 28049 S.R.G. Yön./5. md.)
Motorlu araç trafik belgesi, tescil işlemleri tamamlanmış araçların trafiğe çıkarılmasına müsaade edilen ve muayene sürelerini belirleyen bir belgedir.
Motorlu araç trafik belgesi, veriliş tarihinden itibaren Ulaştırma Bakanlığınca araç muayenesi ile ilgili olarak çıkartılan Yönetmeliğin öngörmüş olduğu muayene süresi içerisinde geçerlidir.

İşletmeniz internet sayfası Araç Muayene Periyodları bölümünde;

“Hususi (binek) Otomobiller ve Her Türlü Römorkları: Hususi yani binek otomobiller ve bu sınıfta yer alan araçların her türlü römorkları, ilk üç yaş ve sonrası her iki yılda bir muayene edilmelidir (M1G sınıfındaki hususi ya da resmi arazi taşıtları da bu grupta yer alır)”

Şeklindeki açık ibareye ve Trafik Müdürlüğündeki kaydımın da Otomobil M1G olmasına rağmen fenni muayenem 2 yılda bir yerine işletmeniz kayıtlarına göre heryıl yapılması gerekir diye benden 1 yıllık gecikme cezası alınmıştır.

Trafik müdürlüğüne yaptığım başvuruda aracımın yapılan tadilat ile cinsinin değiştirilmediğini, “Motorlu karavan” olarak bir araç cinsinin olmadığını, bunun sınıf olduğu belirtilerek , fenni muyenelerin Trafik müdürlüğündeki kayıtlara göre yapılacağı için otomobil olarak 2 yılda bir kere fenni muyeneye gideceğim belirtildi.

Sonuç ve İstem :

Bu açıklamalar çerçevesinde aracımın kayıtlarının Trafik Müdürlüğündeki kayıtlara göre düzeltilmesini, muayene süremin değiştirilerek 2 yıllık olarak yeni bir etiket verilmesini ve alınan 1 yıllık gecikme cezasının tarafıma geri ödenmesini rica ederim.

İyi Çalışmalar

Mustafa Ahmet Oral

Not: Bu talebimi 19.06.2012 tarihinde, işletmeniz sitesinden bize ulaşın-iletişim formuyla göndermeme rağmen bu güne kadar bir yanıt alamadım. Konu hakkında bilgi vermenizi rica ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

SON KONULAR

Geri